V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

liberty66

Myslela jsem, že to bude spektakulární akční oddechovka ve stylu "vypnu mozek a jen tupě čumím". Jenže knižní námět bohužel probudil v režisérovi vyšší ambice k vyjádření nějakých hlubších myšlenek, což v mém případě vyústilo v celkem slušnou dvouhodinovou nudu. Není žádným tajemstvím, že pro mě primár tvoří postavy, jejich vývoj, psychika, scénář a dialogy. Z audiovizuální stránky, zvlášť u nových filmů, si orgasticky neustříkávám. A proto si nemůžu odpustit přísné hodnocení. Duna se sice tváří děsně ezotericky a tajemně, ale když se nad tím člověk jen trochu zamyslí, postavy jsou zoufale nepropracované, neskutečně schematické, nudné, nezáživné, kýčovité, jejich vývoj probíhal děsivě těžkopádně. (V knize to bude nejspíš jiné kafe.) Snahou o hloubku samozřejmě ubylo také akce nebo možná spíš napětí. Vlastně si nedokážu vybavit, že by se tam vůbec něco zajímavého dělo. Nafouknuté, naondulované, naparfémované, přehypované, velké a hluboké nic. Ale každopádně dávám dvě * za to, kolik musela tahle blbost dát práce. ()

Velislav

Udalosť roka. S najväčšou pravdepodobnosťou teda aspoň jeden z vrcholov, hoci viac ich tam ani veľmi nevidím (keď sa navyše v našich kinách vírusovo rozmnožilo čoraz viac česko-slovenských kultúrnych odpadkov; hodnotím z empirického presvedčenia). Recenzujem ako herbertovský (zomrel dva dni po mojom narodení) analfabet, teda jeho kníh som sa nedotkol. Kým prvá sfilmovaná knižná adaptácia dopadla, no, „lynchovsky“ a pamätám si na ňu (v pochybnom audio-vizuálnom zážitku) vďaka Stingovi z The Police a, dajme tomu, kvôli MacLachlanovi alias agentovi Cooperovi, nová verzia od pána režiséra Denisa Villeneuvea (Unesené, Sicario, Prvý kontaktje už o niečom, čomu porozumie aj divák bez znalostí predlôh. Druhá časť je ale naliehavejšia. Nevadí mi komornosť deja, ale v tomto prípade väčšie priblíženie bojov o Arrakis medzi pozostatkami rodu Atreides a zjavne záporným rodom Harkonnen, s ktorými hrá dominantnú politickú hru cisár (imperátor) so svojím vojskom, viac približuje divákovi podstatu deja a dôsledok a príčinu mocenskej vojny medzi klanmi. Moja obľúbená Rebecca Ferguson oproti prvej časti prešla z úlohy „čarodejníckej“ a vychovávateľskej matky do akejsi šedej eminencie religiozity a misionárstva (sektárstva?), kým jej potomok odhaľuje svoju minulosť a snaží sa presvedčiť domorodcov o svojom čistom úmysle s ich národom, bez ohľadu na to, či je mesiáš z proroctva, alebo iba vodca, ktorý povedie Fremenov z okupantstva (ako neznalcovi predlohy je to pre mňa analogické s toľkými postavami reálnej histórie, či z mytológie, až je zbytočné menovať). Vrátilo sa pár výrazných vedľajších postáv (Brolin, Zendaya, Bardem, Bautista), pribudol cisár a herecká legenda Christopher Walken a jeho dcéra v podaní sympatickej Florence Pugh, celkovo dojem zo ságy a očakávania z ďalšieho vyústenia sci-fi telenovely ma nenechávajú bez záujmu. Uvidíme, kedy sa trilógia naplní, a ostáva nám dúfať, že tvorca napriek svojej neveľkej ochote sa k projektu v budúcnosti vráti. 9/10 Videné v Imax-e. ()

PanPyzamo

Mnohem více pouštních sekvencí a trochu více akce, ale neřekl bych, že jí bylo nějak moc. Bylo i dost prostoru pro příběhové scény. Hodně jsem si užíval první půlku filmu, kde se pokračovalo v příběhu, protože první film skončil dost otevřeně. Tak jsem byl rád, že to zde pěkně navázalo. Kdy to ale chytlo jiný rozměry, byla asi tak půlka filmu. Ta první byla taková, že to navázalo na předešlý film a sem tam přišla nějaká akce a že se bylo na co koukat. Užil jsem si to. Určitě tomu velmi pomohla hudba od Hanse Zimmera. Ta některé scény hodně zlepšila. Od tak té druhé půlky to bylo takové řekl bych více příběhové. Uzavření toho, co bylo na konci prvního dílu a zkrátka pořádné posunutí dál s novým záporákem. Ke konci to začalo být dějem zase zajímavější. Došlo na odhalení, které nebudu spoilerovat, ale byl jsem mile překvapen. Na tohle všechno se samozřejmě pořádně hezky koukalo. Nádherné lokace. Věřím, že v IMAXu to musela být paráda, ale i tak jsem si to velmi užil a nelituji zde peněz za Dolby Atmos. Ve zkratce první půlka bych řekl takové uzavření otevřené jedničky a od druhé hlubší příběh, který ještě okořeňuje akce se skvělou hudbou. Za mě pecka. Nejsem z toho ale tak hotový, jak většina lidí, co tak vidím hodnocení. Každopádně se mi to dost líbilo a určitě chci jít na další díl a to jak zjistit, jak příběh půjde dál, ale hlavně díky té hezké podívané s luxusním soundtrackem. Tohle patří mezi ty filmy, které jsou v kině super. 8/10 ()

Lendak

Nebudem preháňať keď poviem, že som sa v kine počas sledovania tohto kinematografického míľniku takmer posral blahom. Duna nieje len ďalšie pompézne sci-fi. Duna je niečo viac. Duna je filozofickými témami preplnený príbeh o tom, ako sa človek pod náporom vlastného okolia mení v niečo, čo sa len sťažka podobá na to, čo bolo pred tým a pod dohľadom Denisa Villeneueva sa nám tu rozohráva šachová partia epických rozmerov, a pritom je to vo svojom jadre príbeh o láske, ktorú musí človek obetovať pre vyššie dobro. Dvojka bezchybne pokračuje tam, kde jednička skončila. Rozvíja témy, myšlienky a postavy. Prvá hodina je prakticky dokument o Fremenskej kultúre, ktorý začína perfektnou, takmer bez slovnou, akčnou sekvenciou a končí epickou jazdou na červovi. Druhá hodina zase nastavuje pôdu na epické finále, ktoré som čakal, že bude dlhšie. Ale i tak je príchod piesočných červov jeden z najepickejších filmových zážitkov, ktorý som mal možnosť vidieť a finálny súboj medzi Willy Wonkom a Elvisom tomu nasadil zlatú korunu dokonalosti, ktorou Duna bezpochyby je. ()

GaiusPapulus

Tpč.... film byl už od začátku nabitej akcí, to prostředí a vše okolo vypadá tak nádherně že to není ani možný, každá scéna byla dechberoucí a vyborně natočená, hudba tak geniální že mi dávala instantě husinu, i celkově každej zvuk byl tak jedinečnej a výraznej že to byla slast pro uši (hlavně když přivolávaly červíky hehe) dál taky po příběhové stránce jak se postavy vyvíjely/měnily po celej film bylo fakt zajímavý sledovat,a vztah Paula a Chani žeru je skvělej a nemám co vytknout, prostě film roku. ()

bonovox

Pokračovanie Duny je...kinematografický skvost. Najskôr Vás totálne pohltí vizuálna a hudobná stránka filmu a na konci si uvedomíte, že scenár je neskutočne precízny vo vývoji jednotlivých postáv či posunom v deji. A tých 166 minút Vám utečie ako voda, pritom by som si prial aby bol film ešte dlhší, hlavne v záverečnej tretine, ktorá je predsa len trošku unáhlená. Chalament v hlavnej úlohe skvostný a skvele mu sekunduje plejáda ďalších top hercov súčastnosti. Toto je film stvorený pre IMAX plátno. Dennis opäť dorovnal dokonalosť Nolana z minulého roku a už sa teším na Part 3. 100% a určite už teraz TOP kino zážitok roku 2024. ()

v.indruchova

Audovizuální mastrštik. Nečekejte pozitvní "disnijovku". Hodně zjednodušeně je to o válce a pomstě takže nic sluncem zalité. Jedna kniha ve dvou částech. Ale pořád se něco děje i když má druhá část skoro 3 hodiny. Pro mě je tam spostu odkazů na lidstvo a boj se zlem. Čtu mezi řádky nejen kloužu po povrchu. Ale myslím si že i ti co zůstali na povrchu a vůbec si nespojili důležité informace neodejdou zklamáni. Ovládání lidí přes víru stále aktuální téma! Pro mě je 2. část silnější... zapadne spoustu věcí do sebe. ()

kreion

Duna 2 na mňa pôsobí ako poézia pásma. Čo je vo výsledku na škodu, lebo príbeh samotný pôsobí emocioálne sterilne, niekedy popierajúc akúkoľvek logiku konania postáv / situácií a takmer v žiadnej myšlienke nezostaneme dostatočne dlho na to, aby sa vysvetlila. Po dopozeraní som mal pocit, že by filmu prospel retrospektívny rozprávač - začať záverom a prepracovať sa k dôvodom, ktoré viedli hlavnú postavu / postavy k záveru (Guy Ritchie style). 65% za koncept mesiáša a viery  (predloha), vizuál a hudbu  / videné v IMAX. ()

halberdier

První Duně jsem přišel na chuť až při druhém shlédnutím, ale pořad si stojím za tím, že i když jde audiovizuálně o úchvatné dílo, podobně jako Villeneuvův Blade Runner 2049, pořád na mě působí trochu chladně a odtažitě. Přesto jsem se na druhý díl jsem těšil. A oprávněně. Druhá Duna je divácky přece jen vstřícnější a dočkáme se i více emocí. První dvě třetiny se ještě nesou v duchu prvního dílu a nikam se nespěchá. V poslední třetině pak dojde konečně i na pořádnou akci. Pozitiva: audiovizuální stránka je opět na špičkové úrovni a druhá Duna je jeden s nejkrásnějších filmů posledních let a kupí jednu nádhernou scénu za druhou. Herecké výkony jsou u všech na vysoké úrovní. Finále je správně epické a navnadí na případný další díl. Negativa: Složitost příběhu. V první Duně nebyl příběh tak komplikovaný jako v případě pokračování. Na konci pokračování se tak může dívák trochu ztracet v uzavření jednotlivých příběhových linek. Druhá Duna je audiovizuální nálož s blockbusterovými proprietami, ale pořád si stojím za tím, že to není film pro běžného konzumenta comicsovek od DC a Marvelu, ale ocení ji spíše hardcore fanoušci sci-fi, kteří se nezaleknou občas pomalejšího tempa. (9/10) ()

stanlyOu

Zvukovo najlepší zážitok aký som zatiaľ zažil v kine. Dejovo konzistentné napriek nie úplne jednoducho napísanej predlohe a Zimmer prekonal sám seba. Toto je možno sci-fi udalosť dekády len o tom ešte zatiaľ nevieme.  9/10 ()

BrusVejn

Znova brilantná audiovizuálna žranica s bezchybným castingom (možno jedine ten Christopher Walken moc nezapadal). Na druhé pozretie ešte lepšie ako prvý krát. ()

Fender

Po první, lehce pomalejší části, přichází druhá část, která je už více akčnější a pálí to nemilosrdně do nás. V kině jsem seděl naprosto přikovaně a užíval si tohle opojné dílo, které se dá označit za audiovizuální porno. Fantastická atmosféra, která byla mnohdy i děsivá a do toho výborná, až ezoterická hudba, která umocňuje poetiku celého filmu. Je to podobně monumentální, jako Pán Prstenů, už jen co se týče mytologie této galaxie a celkové propracovanosti, tudíž si troufám říct, že tady vznikl film, který se stane kultem a bude označován za jednu z ikon žánru sci-fi. ()

Chaloupek

Nemůžu hvězdičkovat, protože po technické stránce je to naprostá dokonalost. Herecké obsazení je sázka na jistotu a až na Walkena, jehož padišáh Imperátor působí na plátně jako by celou dobu hledal bažanta a až do konce filmu se mu to nepodařilo. Jako velkého fanouška knihy a obdivovatele prvního dílu, který byl za mě v tahující a zcela pohlcující, je druhý díl pouze jakousi prázdnou schránou, naplněnou pískem a dokonalou filmařinou. Ale bohužel jsem celou dobu sledovat něco, co šlo zcela naprosto mimo mne. Největší zklamání za dobu, co koukám na filmy. Viděno dvakrát a ani to nepomohlo k tomu, aby mne to jakkoli emociálně zasáhlo. ()

failer11

Za mě jednička byla dost rozjezdová a nastínila nám hlavně situaci, ale taky byla dost slabší aspoň z těch červů tam byl větší respekt tady to byli takový mazlíčci. Nejvíc se mi líbila asi hudba suprová po každý stránce.  Příběh není  aspoň tak moc urychlený v takovém tom zrychleném tempu, kdy každý chce ty epické bitvy v prvních minutách, jak je to dneska se vším aspoň tak mi to připadá. Doufám že se nám  představí víc ten vesmír atd. protože zatím jsem toho viděli dost málo, jenom problikávání mezi planetami a národy a to vždy v pár záběrech. Za mě super po dlouhý době něco u čeho se těším na pokračování. 91% ()

david141474

Nemám slov! Jsem úplně odrovnaný. Tohle byl masterpiece jak cyp. Možná jsem po té jedničce tomuto filmu moc nedůvěřoval, ale tohle bylo něco neskutečnýho! Když jsem viděl ty přemrštěný recenze na ČSFD musel jsem se smát, teď ale se všemi souhlasím. Tento film nepatřil k mým nejočekávanějším, ale říkal jsem si, že na něj vyrazím a tak se stalo dnes 4.4.2024. Do teď nebyla úplně příležitost, ale já jsem vyčkal a vyplatilo se. Začátek byl hodně nudnej a mizernej, jak ale čas šel bylo to lepší a lepší, až to došlo do bodu kdy jsem na to čuměl a otevřenou hubou a hltal každý další záběr a scénu. Tento film je velký. Obsahuje neskutečně nádherné kamerové záběry, nádherné CGI, perfektní herce, perfektní děj, perfektní akci, perfektní budování vztahu mezi hlavními hrdiny, no a všude přítomnou velkolepost. Většina věcí v tomto filmu je tak obrovských až vám tuhne krev v žilách a jste zhrozeni a zároveň odrovnáni a fascinováni, až z toho jde pomalu strach. Všudypřítomná dechberoucí atmosféra tomu filmu pomáhá ze všeho nejvíc. No a ten konec tak na ten ještě dlouho nezapomenu. To se ani nedá popsat jak jsem se u toho cítil, byl jsem normálně ohromen. Film bohužel skončí otevřeným koncem, to trochu zamrzí, ale výslednému filmu to ani miniaturně neuškodí. Nemám slov a dlouho je mít ještě nebudu, tomuhle říkám blockbuster jednadvacátého století! 10/10 Národe český, tohle byl masterpiece! (Olympia - 4.4.2024) ()

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)