poster

Sláva

 • Česko

  Glory

 • USA

  Glory

 • Slovensko

  Glory

 • Slovensko

  Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

Komentáře uživatelů k filmu (142)

 • Pohrobek
  ****

  Dost povedené připomenutí formace prvních striktně černošských bojových jednotek, které se udržely až do poloviny dvacátého století a zabezpečily tak to, že se třeba ve Spielbergově Zachraňte vojína Ryana s černým vojákem vážně nepotkáme. Samotný výcvik není vůbec špatný; to, co však následuje, patří rozhodně k jedněm z nejlepších zobrazení americké občanské války.(28.3.2005)

 • Cascabel
  *****

  Správný historický film, který nepřežvýkává učebnice dějepisu, ale vyjadřuje se k době, kdy byl natočen. Skvělý scénář apeluje na sdílené hodnoty černých i bílých Američanů proti bělošskému, ale i černošskému rasismu (Nation of Islam, teze historiků o pozici Afroameričanů mimo společenskou smlouvu). Denzel Washington měl vrátit Oscara, protože ho dostal za vedlejší roli, ač ve skutečnosti hrál tu hlavní - bývalého otroka, který bojuje v občanské válce, aby ukojil svou touhu pomstít příkoří, jež na něm spáchali bílí, a rebeluje i proti svým soukmenovcům, kteří nesdílí jeho negativní identitu, ale v krizovém okamžiku, téměř až ve své smrti, se k Americe přihlásí. Patos odpovídající sdělení. Nacionalismus jako pozitivní hodnota v porovnání s rasismem. A ta Broderickova nejistota? Ve střetu kultur je málokdo suverén, jen ten Denzel Washington... si na něj hraje.(18.6.2018)

1 3 5 6 7 8 následující >>
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace