poster

Šmoulové a kouzelná flétna

 • anglický

  The Smurfs and the Magic Flute

 • francouzský

  La flûte à six schtroumpfs

 • nizozemský

  De Smurfen en de toverfluit

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Hudební

Francie / Belgie, 1976, 74 min

 • NinadeL
  ****

  Půvabný klasický film vycházející z prvního dobrodružství Johana a Pirlouita a šmoulů z 50. let. Ano, skutečně, Peyo kreslil před příhodami ze šmoulí vesničky dobrodružství z belgického středověku, v jejichž jádru se šmoulové (zatím bez Šmoulinky) poprvé objevili. Pro příznivce frankofonní animované školy příjemná povinnost a především radost.(30.6.2019)

 • SNCIS
  *****

  Prvních 33 minut žádného modráska neuvidíte. Animace lidských postaviček jako v kresleném Asterixovi a celý děj o kouzelné flétně, která padne do špatných rukou. Zpočátku se zdál snímek nudný a nezajímavý, ale nástupem šmoulíků se vše změnilo - najednou to celé doslova ožilo a bylo to veselé zábavné. "My jsme šmoulové to je hotové, hodně pracujem vlastně šmoulujem!" Peyo stvořil fenomén, jenž nás baví dodnes a nejen v tomto snímku. - 100%.(26.12.2017)

 • majo25
  ****

  Animák tvorí mix dvoch belgických komixov - Johan a Pirlouit (v češtine divne nazvaný ako Čejka (=cíbik po slovensky)) a Šmolkovia. Šmolkovia sa dostávajú na plátno až v druhej polke, napriek tomu animák nepostráda svižnosť či zábavnosť. Pekná animácia a sympatické postavičky (škoda, že chýbal Gargamel) skvelo naladia a podtrhujú starú dobrú a poctivú animáciu. Príbeh o zázračnej flaute je trochu mimo, ale scéna v závere, keď si to dvaja flautisti rozdávajú - kto z koho - nemá chybu.(4.3.2018)

 • Kri-kri
  ***

  První televizní zpracování Šmoulů, i když tentokrát byli tak trochu upozadněni a hlavními hrdiny filmu jsou Johan a Čejka, tj. původní komiksové postavy Peya, tvůrce Šmoulů. Z postav, které se později často vyskytují i v seriálu se ve filmu objeví i čaroděj Hejbimba. Hodnocení je dle mého názoru průměrné, film ničím extra nenadchne, ale ani nezklame a pro fanoušky Šmoulů by měl být jakýsi odrazový můstek před seriálem a povinnou součástí jejich filmotéky. 55%(25.3.2015)

 • blondboss
  ****

  Na Šmolkoch som odmalička vyrastal, takže moje hodnotenie dosť ovplyvní aj nostalgia. V tomto prípade sa konkrétne bavíme o prvom televíznom prevedení tejto animovanej rozprávky, ktorý tvorcovia veľmi umne prepojili s pôvodnou predlohou Johana a Čejka, ktorí boli akoby predchodcami týchto "modrých darebákov". Aj napriek tomu, že už teraz som sa pritom aj miestami nudil, štyri hviezdičky musím dať už len kvôli tomu, akým kultom sa Šmolkovia v minulosti stali. 70 %(21.10.2018)

 • - Film byl natočen podle komiksového alba „Johan et Pirlouit - La Flûte à six trous“ (1958). Zde se poprvé objevují Šmoulové, kteří nakonec v oblíbenosti předčili hlavní postavy série a brzy začali vlastní komiksovou řadu. (Landauer)

 • - Autor předlohy (tudíž i Šmoulů) je Pierre Culliford (1928–1992). Zdrobnělina jména Pierre zní Pierrot, což jeho malý bratranec nedokázal správně vyslovit a Cullifordovi říkal zkomoleně Pejo. Autor si tuhle přezdívku později osvojil jako umělecký pseudonym – Peyo. (Landauer)

 • - Šmoulové zde nevystupují paradoxně jako hlavní hrdinové, protože původně byli jen vedlejšími postavami komiksu „Johan et Pirlouit“, podle kterého je film natočen. (Landauer)