Život v oblouznění

Living in Oblivion

Život v oblakoch

Komedie / Drama

USA, 1995, 90 min

Steve Buscemi hraje rejžu, kterej točí film s partou týpků, jejichž přetékající srdce a touha po dokonalém filmu je větší než IQ a šikovnost, a já jsem se do jeho snu, vykulených očí, šermujících paciček a vytrvalého "akšn" (usmátá) zamilovala.(19.6.2005)

Krásná pocta nezávislým filmům a především jejich odhodlaným tvůrcům.(17.5.2002)

Ke konci kapánek stereotypní, ale stále jedinečný kousek, který je víc než cokoliv jiného obrovskou vyseknutou poklonou všem malým rejžům, kteří by tak moc chtěli svůj vlastní...dokonalý film. Buscemi si jako obvykle svůj part doslova vychutnává, vidno že okoukal za ty léta z placu nejednu finesu, stejně jako všichni ostatní, z jejichž tváří čtu rysy zábavy a radosti z toho podílet se na něčem takovém. ***** jako vyšitých, bez debat...(18.7.2003)

Tom DiCillo musí být hrozně fajn člověk. Jeho filmy, to je koncentrovaná směs příjemných pocitů, lásky ke své profesi, upřímnosti a vtipně podaných životních postřehů. Těch je plný i tento jeho příběh, v němž jako člověk, který se ve filmové branži pohybuje nějaký ten pátek a ví "jak to chodí", si díky nekonečné spirále absurdních a velmi vtipných situací střílí z party lidiček, kteří si snaží natočit svůj nezávislý film a zároveň jim, zejména v postavě režiséra Nicka (s až nakažlivým entuziasmem ztvárněný bezchybným Stevem Buscemim), vzdává hold za jejich nadšení a zapálenost pro věc. Zároveň jako bystrý pozorovatel DiCillo v postavě blonďaté filmové star Chada Palomina (že by opravdu alter-ego Brada Pitta?) paroduje primadonské móresy hollywoodských hvězd a jejich aroganci, scéna se snovou sekvencí a liliputánem mě zase připadala jako narážka na Davida Lynche. Buscemiho postavu Nicka jsem si tak oblíbil, že bych mu z celého srdce přál, aby se jeho sen o ceně za "Best film ever made by a human being." stal skutečností :o) Ale jenom si tak snít, žít si svůj "život v oblouznění" taky není špatný :o)(11.12.2005)

Zkažené mléko, jednooký kameraman, zapomětliví herci, příliš pozornosti poutající asistentka, naštvaný lilipután a do toho všeho přichází vlastní matka… povolání režiséra je tím nejideálnějším, chcete-li blíže poznat vypolstrované zdi některé z cel psychiatrické léčebny. Hraných filmů o natáčení hraných filmů je podstatně méně, než se mnozí lidé domnívají, těch skutečně kvalitních obzvlášť. Každým coulem nezávislý Život v oblouznění je jedním z těch méně známých, což mu nezabraňuje být zároveň jedním z těch nejlepších. Tomu DiCillovi, Scénáristovi a režisérovi v jedné osobě, nestačil hořkosladký příběh o marném boji s větrnými mlýny, jenž dennodenně podstupujeme pro dosažení svých životních snů a rozhodl se jej učinit nevšednějším, (a co si budeme nalhávat, také) nezávislejším poněkud komplikovanější výstavbou příběhu. Většina dění je ve skutečnosti sněním některé z postav, případně iluzí, vytvořenou filmovou kamerou. A aby to nebylo tak jednoduché, to, co se přihodí některým postavám ve snu jiné postavy (resp. to, co se jako sen tváří), se v projeví také v jejich reálných životech (to ovšem pouze za předpokladu, že některá z dějových linií svým zařazením náleží do reality, nikoliv do dalšího snu či představy). Pokud si to všechno budete chtít v hlavě uspořádat do kompaktního, krásně přehledného celku, vaše mozkové závity se pořádně protočí. Život v oblouznění lze však sledovat i s podstatně menší snahou o odhalení jádra věci, aniž by se v takovém případě změnil v nesourodý chaos. Navíc, mnohé motivy jsou dost zřetelné i pro diváka, jenž tu velkou věc v lebce raději příliš nezatěžuje (např. snová sekvence s jablkem a následně ocenění pro Revese ve tvaru jablka). Excelentní herecký výkon předvádí Steve Buscemi (imho dost nedoceněný herec) v roli režiséra, který ví přesně, co chce, ale navzdory úporné snaze to ne a ne získat. Stejně jako ostatní zdejší postavy mající co do činění s filmovým průmyslem, také on žije jakoby v oblouznění a má problém rozlišovat skutečnost od výplodů jeho příliš imaginativního mozku (jeho jméno – Reve – navíc odkazuje k francouzskému výrazu pro sen, což jsem si samozřejmě přečetl :). Ještě kouzelnější je ve své roli pohledné herečky („hrála ve sprchové scéně s Richardem Gereem“) pohledná Catherine Keener, na které je cosi tajuplného, měnícího ji doslova v „tajemný předmět touhy“. Život v oblouznění, přestože vznikl z nadšení lidí od filmu a právě filmové nadšence potěší nejvíce, práci u filmu nijak neidealizuje. Naopak, snaží se (lehce bizarní, ale tím přitažlivější) formou postihnout jak světlé, tak temné stránky podobného zaměstnání a dost možná vás přiměje věřit, že jít za svým snem má smysl, jakkoliv je vytyčený cíl na první pohled nedosažitelný. 85% Zajímavé komentáře: Lima, Dudek, S_M_Lomoz, TotalFilm(14.6.2007)

Fanoušky nezávislé filmařiny (a natož asi samotné nezávislé tvůrce!) musí tenhle film naprosto uhranout. Kouzelný metafilm o poblouzněných bláznech, kteří jsou tak blázniví, že chtějí točit filmy :-)(25.11.2013)

Rozpočet $500,000Tržby USA $1,148,752Tržby Celosvetovo $-(29.10.2009)

Scénář: Tom DiCillo .. Nesnesitelná lehkost natáčení. Film o tvorbě, sen ve filmu, život v zapomnění.(18.11.2007)

..„Někdy se divím, co vlastně v téhle branži dělám. Je to všechno jenom jeden kompromis a jedno zklamání za druhým.“ Steve Buscemi v životní roli. „Velký šéf“ malého a velmi konfliktního ansámblu od kterého on nečeká nic menšího než natočení svého vysněného, nejlepšího filmu a proto se snaží zvládnout celý ten chaos, manýry herců, osobní spory, minimální rozpočet a navíc se potýká i se svojí představivostí. A vše je v naprosto odzbrojující kombinaci. P.S Ačkoliv má profese nemá s filmem pranic společného. Občas jsem si připadala, jako bych těch 90 minut trávila taky v práci :-).(22.1.2006)

Partně nejsympatičtější metafilm. Nezávislá filmová poklona tvůrcům americké nezávislé filmové scény. Podobné filmy: Pátrání po Jednookém Jimovi, Prosíme přetočte, Ed Wood(9.10.2008)

Doposavad nejlepší snímek Toma DiCilla. Skvostný scénář, perfektní herci a evidentní láska k filmu dělají ze Života v oblouznění nezapomenutelnou záležitost. Parta nadšenců a jejich snaha o dokonalé dílo. Škoda, že jejich schopnosti tomu zdaleka neodpovídají. Když se navíc přidají neshody na place a technické problémy tak... Vznikne jeden z nejlepších nezávislých filmů devadesátých let.(1.7.2007)

Megapocta nezávislému filmu a hlavně režisérům. Steve Buscemi je skvělej a hodně mě pobavil i stírací Peter Dinklage. Bohužel je to ale čím dál větší nuda. A ty problémy vedlejších postav mě prostě nebavily. Btw chlupatý podpaží Catherine Keener mě teda taky dvakrát nepotěšilo. Od DiCilla se mnohem víc líbily Bouchači a bouchačky.(25.3.2011)

Prijemnej film, ale nemuzu si pomoct, fakt nechapu to vysoky hodnoceni. Celej film jsou v podstate tri sceny, vzdy se toci nejakej zaber a neco se nedari, spadne mikrofon, rozostri se obraz, herci zapomenou text, venku je kraval, herec ma otravny pripominky atd. Coz je sice vtipny a par problemu je fakt skvelejch, ale casem to zacne bejt trochu stereotypni, zvlast kdyz se vzdy sjizdi ta stejna scena a ceka se, co se zas pokazi, takze kdyby se vyhazely zabery, ktery tu jsou vickrat, mel by film tak 40 minut. Nejvic me pobavily problemy s hvezdou. Nastesti to vsechno tahne Buscemi svym charismatem, vzdy se snazi vsechny usmirit, vse do nekonecna vysvetluje a nakonec vzdy vybuchne a zacne fuckovat. Diva se na to pekne, je to milej a vtipnej film, pekna pocta nezavislejm filmum, ale neni to ani tak moc vtipny, ani dramaticky, aby to melo takle vysoke hodnoceni.(17.4.2007)

Od tohoto snímku budu asi obdivovat všechny nezávislé filmy, protože na mě by už šly při natáčení mdloby a být chlapem, tak to tam všechno roztřískám:-) Ale oni měli v sobě takový obrovský natáčecí náboj, že je nic neodradilo a to jsou přesně lidé, kterým já fandím. Steve tady byl vysloveně roztomilej kluk. Doporučuji.(14.7.2017)

Perfektní filmový zážitek s milovaným Stevem Buscemi v hlavní roli jakožto režisérovi toužícím po perfektním filmu. // Film o filmu ve filmu. Je to pocta. Je to láska. Je to závislost. // Jeden z těch podivínských filmů, který jsem viděla několikrát a neomrzí, naopak - náš vztah se prohlubuje.(5.9.2007)

Kdybych si filmy vybíral podle fotky na obalu, nikdy bych si tohle nepustil, protože to vypadá na slušný psycho. Naštěstí tohle nikdy nedělám a jsem rád, protože jsem si tuhle zvláštnost fakt užil. U filmů s netradičním námětem jako je tenhle, je strašně tenká hranice mezi super filmem a totální sračkou. Život v oblouznění se ale náramně povedl.(15.4.2012)

Velmi sympatický film, který se i přes celkovou stereotypnost dokoukává velmi snadno. Sám jsem si jej zapnul v noci a divil se, že jsem vydržel až do samotného závěru. Sled humorných epizodek, zajímavých postřehů a neotřelých myšlenek prostě moc dobře ví, jak udržel diváka u televize. Sympatické postavy a zajímavě servírovaný příběh s několika opravdu geniálními scénámi dodávají příběhu tu pravou šťávu. V jednu chvíli též příběh nadzvyhává až k dokonalosti herecký výkon Jamesa LeGrose, jehož Chad je správnou slizkou primadonou. Na druhou stranu tomu chybí ten říz, který jsme mohli sledovat u ještě lepších Bouchačů a bouchaček, na které jsem zrovna dostal chuť.(31.5.2007)

Catherine Keener je úžasná baba a Wolfman boží :) A závěrečná scéna s nahráváním atmosfér, paráda.(6.8.2010)

Vynikající filmová hříčka, která je velmi zábavná, odsýpá, ale přitom není jen zaplácnutím těch devadesáti minut. Buscemi tomu kraluje.(19.11.2011)

Filmů o natáčení filmu vznikla už pěkná řádka a všechny, které jsem kdy viděl, si nevybavím. Nemůžu tedy říct, jestli je Život v oblouznění vůbec nejlepší ve své kategorii, ale můžu potvrdit, že je jeden z nejlepších. Dobře vypointovaná, zahraná a zrežírovaná pocta tvůrcům americké nezávislé filmové scény. Řada milých a chytrých gagů, film si po celou dobu udržuje lehkou parodickou nadsázku a prakticky se v něm nevyskytují hluchá místa. Střídání černobílých a barevných sekvencí činí film zajímavějším a udržuje diváka v pozornosti. Z herců vyčnívá tradičně výborný Steve Buscemi, ale i osobitá Catherine Keener. Její děsivá představa předčasného konce kariéry, kdy se snaží jako neúspěšná herečka uchytit u McDonalda, patří k nejkouzelnějším scénám. Milý film, jehož největším nedostatkem je příliš krátká stopáž. Celkový dojem: 95 %.(19.11.2008)

Zkažené mlíko, netvárný liliput, přecitlivělý kameraman a herci hvězdných manýrů - jó, režisér low-budget filmů tvrdý chleba má.. Scénář oceněný v Sundance je vedle asertivitu ztrácejícího Buscemiho hlavním tahounem pohodového filmu o nekonečných strastech natáčení, kdy realita je mnohdy horší než noční můra. V této branži zklamání a kompromisů je nezbytné žít v oblouznění..(21.11.2008)

Pocta filmovém řemeslu, kde se ukazuje, jak těžký může být život na place. Pro ty, kteří měli tu příležitost být na skutečném natáčení, to vyvolá spoustu vzpomínek. Ať už milostných, radostných nebo plné vzteku. Vždy je radost zpětně se na to podívat. A film Život v oblouznění nám ukazuje, že se musíme pevně držet na zemi a zachovat klidnou hlavu.(21.1.2011)

Filmy z prostředí natáčení filmu mám rád a tohle byl jenden z těch lepších. Steve Buscemi nezklamal a opět předvedl velice sympatický výkon.(23.6.2008)

Pro filmy točené ve filmech mívám jednoduše slabost. Oproti nedostižnému "Ed Woodovi" sice taková jednohubka, ale moc hezky udělaná a hlavně zábavná. A o důvod víc držet se hudebního kopyta, kde člověk může spoléhat hlavně sám sebe.(28.2.2008)

Milý low-budget movie, kráčející ve stopách nejlepších tradic americké nezávislé filmařiny. Všichni herci si svoje roličky museli užívat, Buscemi v roli ohleduplného režiséra nejvíc. Zajímalo, by mě, nakolik je ten film autobiografický - tj. jak moc se DiCillo do scénáře napsal, eventuálně jaký je/byl jeho vztah ke Keenerové (které to tady mimochodem strašně sekne). To jenom malá bulvární poznámka pod čarou. Jo a - moc nechápu proč distributor přeložil oblivion jako oblouznění, když správné zapomnění dává daleko větší smysl... (lingvistická poznámka pod čarou :-). 90%(22.4.2007)

• Radko

Príprava nezávislého filmu nesie so sebou fúru problémov počínajúc napätým rozpočtom a končiac nezodpovednými hercami. Prehliadka epizód, trapasov z natáčania ich približuje niekedy veľmi pútavo a prirodzene, častejšie však rozťahane a neusporiadane.(3.2.2005)

Šílený den jednoho podobně šíleného filmového štábu amatérů, který natáčí jeden „zkurvenej nízkorozpočtovej film“. Klapka marně uvádí další pokus, režisér zoufale sípe a křičí na neschopné kolegy, aby se vzápětí probral z noční můry do kalné reality. Další luxusní kousek Toma DiCilla je filmem o filmu, který je komponovaný v barvě i černobílém obrazu s umnými přechody mezi snem a realitou. Celé je to vtipné, milé i bizarní. A nad tím vším pevně stojí scénárista a režisér DiCillo, který nejenže točí lehkou rukou, ale hlavně inteligentně. Pomáhá mu v tom plačící a zvracející kameraman Dermot Mulroney, dramatická herečka s nevyholeným podpažím Catherine Keener nebo dokonale podivínský režisér Steve Buscemi, jehož tvář zde víc než kdy jindy působí dojmem vyjeveného hlodavce kříženého s pedofilem. Film, který vznikl z čirého nadšení, s minimem peněz a velkou upřímností!!(31.1.2013)

Namyslený herec, neistá herečka pod taktovkou trpezlivého Buscemiho ako režeséra, ktorý musí viac riešiť pošramotené egá všetkých neschopných tvorcov pri pár scénkach svojho nezávislého filmu aby vôbec dokončil film a ukážka aká je to asi drina natočiť dobrý film keď tvorcovi nie je úplne ukradnutý jeho výsledok ako v prípade ED WOODa a je to veľká sranda. Ako najlepší záber dokáže pokaziť jedno pokazené mlieko, koľkokrát sa rozpadne sen rejžu o jeho filme a že všetko nakoniec dokáže zachrániť jeho vlastná matka. Nahrávanie 30minutového ticha miestnosti po skončení filmu kde každý myslí na to svoje nemá chybu =D.(4.10.2008)

Malý nezávislý film a natáčení (malého nezávislého) filmu? Krátce po skončení (prvního sledování) na mě dopadla mírná nespokojenost. Zdálo se mi, že něco chybí, že někdo něco nedořekl, nedokončil, nedorazil. Takový pocit, že jsem dostal jen předkrm, epizodu, ukázku něčeho skvělejšího... S odstupem času vidím, že jsem se trochu spletl, protože právě jakákoliv velkolepost a příběhová uzavřenost, či jak bych to nazval, by nejspíše srazila zážitek trochu někam jinam. Vždyť ona ta "malost" snímku, kterému chybí oficiální začátek i konec, je jeho největší klad, díky ní nejsme ničím rozptylováni a soustředíme se jen na trampoty malého tvůrčího týmu v krátkém časovém úseku. Permanentní přítomnost větších a menších nehod je vkusně dávkována, jakoukoliv nudu odstřeluje i nádherný a škodolibý scénář (při snaze ho popsat bych nejspíše spoileroval). Život v oblouznění je zkrátka takový sitcom/nesitcom z prostředí natáčení filmu - svěží, zábavný, nápaditý, a sebevědomě krátký. Buscemi jako rejža 11/10!(11.12.2007)

Steve Buscemi so svojím neodolatelným šarmom a túžbou natočiť ozajstný film ťahá hercov, osvetlovačov, kameramana a "nervy z filmovačky" na uzde....až...až to všetko vybuchne a jeho sen začína naberať reálne kontúry. Mať sen je základ, pre ktorý treba aj drieť a mať kus šťastia a talent nestačí. Tom Dicillo nič neidealizuje, príjemne baví a pritom týmto nezávisláckym filmom trefne "žije v oblakoch".(24.8.2009)

Další naslepo koupené dvd z levných knih! Takovou "zárukou" kvality pro mě byla jména Buscemi-DiCillo, dvojka, která když se sejde, tak to už za něco stojí ! No, a opět výhodná koup! Ale musím uznat, že by možná stačilo si to pujčit! Film je to velmi originální, vtipný a zajímavý, nicméně oprati Životu v sedmém nebi a Bouchačkám a Bouchačím poněkud nevýraznej a fádní! Useklej konec! Je top prostě jen okamžik z části natáčení filmu! Ke konci už je kupení problému vynucené a předvýdatelné! každopádně zábavný film!(23.6.2007)

Až budu točit celovečerák, tak jedině s Wolfmanem. A moc by jsem chtěl vidět ten pravý, neexistující Living in Oblivion, páč to by byl myslím zážitek.(24.7.2007)

Tak toto bola veľmi zaujímavá záležitosť. V podstate sa tu celý čas nič nedeje, len sa natáčajú dve-tri scény stále dokola, no aj tak to bolo dobré, vtipné a čas pri tom bežal ako Etiópčan s naolejovanými tretrami. Zo začiatku ma to síce moc nenadchlo, dokonca istý čas ma napadla jedna absurdná myšlienka, že asi takto nejako točil Tommy Wiseau svoj film The Room (mnohými považovaný za najhorší film v histórii), ale potom sa to našťastie rozbehlo nečakane zábavným smerom. Steve Buscemi bol perfektný a potešilo aj krátke cameo s P. Dinklage. Veľká spokojnosť. 75/100(11.1.2017)

kameraman Jima Jarmuscha natočil svoj film o tom, ako sa točí nezávislý nízkorozpočtový film a čo všetko sa pri natáčaní môže pokaziť. Scenár, ktorý si sám napísal, je jednoduchý, v podstate sa celý dej odohráva behom veľmi krátkeho časového úseku, narába sa tu so snami a preto zdanlivo jednoduchý scenár umiestnený v dekoráciách troch scén na pľaci filmu a rozohraný medzi niekoľkými členmi štábu je trošku zložitejší pre rekonštrukcii toho, čo je vlastne realita a čo sen, čo je skutočný film a čo len snívanie o filme - predstavy, túžby, sny a poblúznenie filmovaním je tu veľmi šikovne zapracované a pri tom všetko ostáva priestor na krásne a presné rozoberanie priam modelových situácií, ktoré sú každému začínajúcemu, nezávislému študujúcemu či nízkorozpočtovým filmom sa venujúcemu filmárovi (z akejkoľvek pozície akéhokošvek člena štábu) dôverne známe, preto aj keď si túto ľahú a príjemnú komédiu užije každý, oveľa viac prehovorí k ľuďom, ktorí si k filmu a jeho výrobe pričuchli a teda môžu verifikovať, že TAKTO to naozaj JE! Buscemi sa málokedy objaví ako hlavná rola, čo je pochopiteľné, pretože je to príliš výrazný typ a žiaden hezoun či mladý fešák, no nesporne disponujúci vysokými hereckými kvalitami dokazuje v tomto nezávislom filme, že zvládne aj hlavnú rolu - hraje tu režiséra, pričom o rok neskôr po dotočení tohto filmu sám debutoval režijne svojim celovečeným snímkom - pekný paradox; užite si tento fajn film, užite si plejádu až bizarných figúrok ako osvetľovač Bob, môj obľúbený šofér (s koženou čiapkou), Tito, kameraman Wolf, Chad Palomino a iní . . . o a aby som nezabudol na moju slabosť: Catherine Keener je krásna!(20.3.2008)

Jeden z mých nejmilovanějších filmů... nechte si to pro sebe, ale do Nicka se tak trošku projektuju:-)(25.3.2008)

O strastech a slastech (ale hlavně těch strastech) natáčení nezávislých filmů... s nejznámějším "nezávislým" hercem pod sluncem, vtipem na každém rohu a za hravou formou jemně skrytými vážnými tématy. 8/10(17.7.2008)

Dokonaly film!(6.1.2008)

Ptáte se, jak se točí film? Vykašlete se na sledování Film o filmu a raději se vrhněte na tuhle pecku s hlavní rolí Steva Buscemiho. Jako režisér nízkorozpočtového filmu musí zápolit s nafoukaným hercem, rozbitým parostrojem, naštvaným liliputáném, nerozhodným kameraman... (přestávka na cigáro)... nicnechápající matkou, zkaženým mlékem. Do toho všeho řešit emoce všech aktéru a ještě si lámat hlavu na záchodku s vlastníma citama. Bože to je snad zlej sen!!! Počkejte – není to vážně celý jenom zlý sen?(6.2.2011)

Bohužel má očekávání naplněna nebyla. Film se spoustou zajímavých nápadů, který má pár scén, kdy vybuchuji smíchy, přesto pouze tři hvězdičky? Po skončení filmu jsem si řekl:"Ano, zkoukl jsem další film, hezké." Nic víc, což mi trošičku mrzí, protože je tu můj oblíbený Buscemi v hlavní roli, a protože procenta na csfd slibovala bombu. Možná, škoda, že film končí tak brzy, protože s každou minutou mě bavil o něco víc a ke konci už jsem si začal uvědomovat, kde je to kouzlo Living in Oblivion a pak? Titulky.(20.2.2009)

Výtečná komedie, která mě velmi bavila. Samotného mě překvapilo, že jsem ten film objevil až teď, ale o to víc jsem za to radši - asi jsem neviděl zábavnější (a lepší) pohled do zákulisí filmového natáčení. Steve Buscemi je zde naprosto fantastický jako vždy a ani zbytek castu se nemá zač stydět; společně všichni nechali vzniknout výjimečnému filmu, který vůbec nestárne a který lze doporučit mj. všem lidem z branže i studentům filmových škol - nejen pro ně to bude jistě velmi poučná (a strašně zábavná) podívaná. Jedna z věcí, kterou jsem si z toho filmu třeba odnesl já, je intenzivní dojem, že vždycky, když se povede natočit nějaký film, rovná se to skoro malému zázraku - když člověk ví, co tomu všechno předcházelo :)(21.10.2016)

Kdysi dávno jsem si pro sebe vybral ideální povolání. Ano, rozhodl jsem se stát filmovým režisérem. Mít ty nejlepší kočky, celý den sedět na židličce s mým jménem a megafonem řvát na všechny okolo, hádat se s producentem a prožívat jiné radosti, které tato práce přináší. Dělám pro to všechno možné. Studuju novinařinu :-), kde kromě pár předmětů zaměřených na filmovou historii a teorii o něm můžu maximálně tak psát, ale podstatnější je, že snažím sám filmovat. Takže jsem se s režisérem Nickem Reeve v podání Stevea Buscemiho neskutečně sžil, protože sám moc dobře vím, jaké to je, když se filmování nedaří. Sice jsem zatím na place nezažil zkažené mléko, jednookého kameramana, rozzuřeného trpaslíka, ale bohatě mi stačí, když se jeden kamarád se mnou hádá o tom, že v tomhle světle nebude točit, druhý mezitím ničí všechno kolem a třetí si nervózně poťukává na hodinky, že už měl být před pěti minutami se svojí holkou. Filmařina je hold řehole a to samé se snaží ukázat Tom DiCillo ve snímku Život v oblouznění, který se skládá ze tří povídek, kdy každá představuje jeden natáčecí den a ukazuje tak co všechno se může od stroje na mlhu po bláznivou mamku na scéně posrat. To všechno dělá režisér s láskou k danému tématu a s velice bizarním humorem, kdy vás vtáhne do děje a budete si připadat jako člen štábu. Při čemž se režisér znatelně stylizuje do postavy Stevea Buscemi, který podal fascinující výkon a bylo fajn vidět ho po delší době v hlavní roli. Za pochvalu také určitě stojí Catherine Keener a James LeGrose v roli Brada Pi..pardon Chada „přefiknu všechno na scéně“ Palominy. Film sice trpí pomalejším tempem, což je hlavně způsobeno přepínáním mezi povídkama. Přesto však nevidím důvod, proč vám tenhle velký sen nedoporučit. ,,Tu roli jsem vzal jen, protože jsem slyšel, že se znáš s Quentinem Tarantinem!"(30.10.2007)

Čo postava to "figúrka", perfektné civilné herecké výkony, nad všetkým tróni king Steve Buscemi... Z filmu srší pohoda a láska k filmu ako takému napriek všetkým útrapám, ktoré obnáša natáčanie...Vtipné a pohlcujúce. Alternatívny klenot a potvrdenie, že "aj za málo peňazí sa dá robiť veľa muziky".(24.8.2009)

Super filmeček ze zákulisí natačení nízkorozpočtového filmu. Ve filmu se prolíná realita se sny pracuje se s barevnou i černobílou kamerou a takřka nic se ve filmu nedaří. A já se u toho hodně moc bavil. Fakt by mě zajímalo jestli to na place takhle vypadá.(20.5.2007)

For ME 87%(25.12.2009)

Geniální! Celý film je rozdělen do tří částí, pokáždé sledujeme jak režisér v podání Stevea Buscemiho natáčí jednu a tutéž scénu. Vždycky vznikne nějaký problém (mikrofonem v záběru počínaje, problémy s namyšlenou hvězdou konče), a divák téměř cítí tu beznaděj, která během natáčení nezávislého filmu může vzniknout.(14.5.2006)

Vše to začíná u skvělého scénáře. DiCillo mě začíná fascinovat a bude jenom dobře, když LK vydají ještě něco - třeba Život v sedmém nebi.(17.4.2007)

Nechci psát, že se mi film nelíbil, protože tomu tak vážně nebylo, ale stejně tak mám pocit, že je tu film přespříliš nadhodnocený. Možná je to proto, že sám filmy netočím, i když mě to už napadlo. Ale nemohu s klidným svědomím dát filmu pět hvězdiček, když pochybuji i o čtyřech. Podle mého názoru to prostě nebylo tak světoborný, přestože jsem se bavil...(20.4.2007)

…a právě proto lidé od filmu doslova "milují" hojné dotazy na 'veselé historky z natáčení' :-)(6.9.2009)

Mam rad nezavisle filmy a rad bych tehle ukazce prace na nich dal vyssi hodnoceni, ale byla to nuda.(26.4.2008)

A ja si zase myslím, že čoby pocta (nezávislým) filmárom funguje tento výlet až v druhom pláne. Že sa tu skôr niekto pokúsil vyznať sa z lásky všeobecne (a je logické, že keď okrem iného miluje aj film, tak zvolil takéto prostredie). ...hm, vyznanie sa z lásky všeobecne... pekné. Veľmi pekné! [90%](2.12.2007)

Snad v žádném jiném filmu o natáčení filmu se nikomu nepovedlo tak jako DiCillovi ponořit se tak do pocitů všech zúčastněných. I díky chytrému formálnímu rozdělení a práci se střídáním černobílých a barevných scén střídajících se podle statutu snímané reality jsem měl jako divák pocit že jsem taky na place. Buscemi je po celý film úžasný a skvěle ukazuje jak musí režisér dělat moudré kompromisy a přitom být oprsavdu nekompromisní. O to zajímavější je, že po urputných snahách o dokončení alespoň jedné scény, se pak povede ji natočit shodou náhod během jediné minuty. A pro lidi co nechápou, že dobrý film (nutně) nestojí na propracovaném ději a dramatickému stupnování napětí: největší síla tohoto filmu je, že právě mezi řádky se objevuje ani snad né hloubka, ale opravdovost charakterů; přesto že je to film o filmu, má vlastně určité literární kvality obohacené navíc o to, že narozdíl od literatury film svou podstatou umožňuje opravdu prožít emoce postav a vnitřní stavy (byť ne ve stejné intenzitě), nejen se do nich vciťovat.(1.5.2007)

presne viem o čom ten film je tiež som prechádzal podobným obdobím a dovolím si povedať že ešte prechadzam. tento film mi otvoril oči a plakal som od štastia a hlavne konec uprimny a krasne vtipny. Tento film vyzdvihuje herecké kreácie steveho , ktorý je u mňa jeden z naj hercov vďaka svojej rôznorodosti a talentu zahrať čokoľvek aj keď s jeho tvárou to musí byť sakra taške a veľmi ma potešil aj Dermot Mulroney, ktorý sa stupidními seriálmi len rozbiehal. Dicillo je typický pohodový rejža, pretože s každéj sekundy filmu vidieť, že ho robil s radosťou a vložil doňho kúsok seba.(24.8.2007)

• Marek1991

Pocta nezávislým filmom? Tak to skôr film Ed Wood. Nezávislé filmy často nemajú veľké rozpočty, nemôžu si dovoliť v tomto svete peňazí veľkolepé scény, pokiaľ nenastane nejaká zaujímavá zhoda okolností, potýkajú sa s množstvom problémov, z ktorých niektoré načrtli už tu. Nie sú tak slobodné, na rozdiel od filmov rôznych inštitúcií a spoločností, kde sú veci nadiktované striktne a k improvizácii veľmi nedochádza. Každopádne aj nezávislý film môže byť vyhranený, či ten od spoločnosti vyznieť ako nezávislý a uvoľnený, no to už záleží na ľuďoch vo vedení, celkovej atmosfére a kolektíve. Buscemi je týpek s neobyčajným výzorom, ktorý vie navyše dobre hrať, no na exota sa skutočne hodí, to dokázal aj tu. Problém tejto komédie je, že stavila skôr na neviazaných bláznivých Američanov, no nevyužila možností, ktoré jej takáto skladba čudákov ponúkala. S inými ľuďmi by ten nezávislý film vyzeral určite inak, no tu postavy neurotikov a ľudí s nižším IQ vytvárali priam studňu nápadov, no a ono to ku koncu bola nuda, čo ma mrzí. Oceňujem, že aj tento film sa snažili urobiť lacno, proste ako iné nezávislé filmy, no tá jedna miestnosť, teda hlavne tá, v ktorej sa odohrávala veľká časť filmu, ma otravovala. Bolo to málo akčné podľa mňa pri takýchto charakteroch. Tento film je precenený, lebo o nezávislých filmoch nepodáva silnú výpoveď a napriek svojej krátkej dĺžke, ktorú aj celkom rýchlo natočili, stráca časom na zaujímavosti a príťažlivosti.(26.8.2013)

Kouzelné filmové pohlazení o poblouzněncích, kteří chtějí natočit nezávislý film a jdou do toho celým srdcem, naplno a odhodlaně. Steve Buscemi režíroval ty své tragikomiky parádně a jeho zlé sny si umím živě představit. Bylo mi potěšením.(18.1.2017)

Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy viděl tak svěží, hravý, humorný, inteligentní, příjemný, krásně kolorovaný a ve všech směrech povedený snímek, který by mi způsoboval tak čiré potěšení právě jako Život v blouznění. Vlastně ano, vzpomínám, ale to bylo něco docela jiného a nehrál tam hypersympatický Steve Buscemi. Jenom, aby bylo jasno, děj tohoto filmu se odehrává na "place", Steve Buscemi je režisér a točí nezávislý film se slušně potrhlým, ale taky pořádně sexy štábem. Kameraman Wolf je fakt řízek, a děsně mě potěšilo, že má úplně stejnou jizvu na horním rtu jako já. Ale jako FAKT! Znáte ten falešný pocit spřízněnosti? Nejspíš taky boxoval někde na trávníku po pořádném nočním reji (Depeche mode sraz). Zlatý časy, a tři stehy na rtu, kéž by mi tak někdo vyrazil voko, abych mohl nosit tu pirástkou pásku.... Někdy nezbývá než snít. Ach jo.(17.1.2012)

Nezávislý film o tvorbě nezávislého filmu. Pokud znáte styl a práci Toma DiCilla, nebudete ničím překvapeni, Život v oblouznění je totiž plný jeho režisérských znaků, obsahuje scény úsměvné, ale ne přímo k popukání. Dalo by se říct, že zde platí staré pořekadlo: Za málo peněz hodně muziky. Na snímku je totiž skutečně vidět, že ho má na svědomí někdo, kdo točí filmy pro radost a ne pro peníze, DiCillo je v tomto směru jeden z posledních mohykánů. Příjemná podívaná s úžasným Stevem Buscemim (tenhle týpek totiž nikdy nezklame). 8/10(20.7.2009)

Naprosto pohodový kousek. Jeden den nezávislých filmařů, odehrávající se vždy trochu jinak, podle toho, komu se zrovna co zdá. Tohle snad nemůže nevyvolat příjemnou náladu.(12.9.2011)

Na Život v oblouznění jsem dostala tip, snímek mě hned zaujal, tak jsem se na něj mileráda podívala. Hledala jsem zrovna něco krátkého, nenáročného a spíše zábavného. Většinou u filmů toužím po silném příběhu, ale když vidím snímek tak nabitý nápady, snímek, u něhož si režisér doslova hraje s diváky, musím to ocenit. Steve Buscemi jako tradičně nezklamal. Opět hraje divného chlapíka a opět je naprosto nezapomenutelný. Čiší z toho láska k filmovému řemeslu, ale i inteligentní humor, a to mám ráda.(8.4.2012)

Rozmýšľali ste niekedy, ako by asi vyzeral Inception, keby ho niekto natočil ako komédiu so Steveom Buscemim? V prípade, že by niekoho takáto stupídna otázka skutočne napadla, odpoveďou mu budiž "Living in Oblivion". Málokedy sa mi stáva, aby som si bol po dopozeraní nejakého filmu istý, že si ho budem v budúcnosti púšťať opakovane, ale pri tomto fantastickom kúsku som bol o tom presvedčený už po niekoľkých minútach. Prenáramne vtipná, nápaditá a hravá záležitosť s vynikajúcimi hercami a film, ktorý by si mal určite povinne pozrieť každý nádejný režisér, ak si chce byť stopercentne istý, že má na svoju prácu tie správne železné nervy. Úprimne sa čudujem, že sa z toho nestal nejaký undergroundový kult a že to nepodnietilo vznik nejakého vtipného meme-u.(10.12.2013)

Těžký je život filmařský, jak se můžeme přesvědčit z tohoto frustracemi prosyceného natáčení 3 rozdílných scén jednoho nezávislého filmu. Originální, vtipné dílko se skvělým Stevem Buscemim, Catherine Keenerovou i dalšími členy natáčecího ansámblu se mi svým osobitým způsobem líbilo, ačkoliv nemělo sílu pětihvězdičkového snímku. Jemně pobavilo a tím splnilo svůj účel :)(19.1.2008)

Zřejmě nejlepší film nezávisláka a kdysi Jarmuschova kameramana Toma DiCilla. Steve Buscemi ztvárnil režiséra, který se s nízkým rozpočtem snaží natočit nezávislý film, ale realizace režisérových vizí nejde úplně snadno a všechno se pomalu hroutí. Členové štábu mají své vlastní umělecké ambice a nic není, tak jak má. Myslím, že jsem snad nikdy neviděl pravdivější film. Jestli někdo má nějaké zkušenosti s nějakým natáčením, tak se zcela jistě ztotožní s Buscemiho pocity… „Americká noc“ nezávislého filmu 90. let.(21.8.2009)

Úplne neskutočné. Mám slabosť pre filmy o spisovateľoch, režiséroch a podobnej chamradi, možno aj preto, že tieto dve témy sa ma "životne" dotýkajú (alebo aspoň sa ma budú :). Steve Buscemi hrá perfektne a Catherine Keener je (podľa môjho netuctového vkusu) naozaj krásna žena, skrátka, tomuto malému veľkému počinu nemám čo vytknúť.(27.3.2008)

Super. Prostě super. Tahle komorní nízkorozpočtovka má tak neskutečně uvolněnou a fajn atmosféru, až člověka mrzí, že se sám neúčastní natáčení (skutečného i toho filmu ve filmu). Nechápu, proč jsem dílo Toma DiCilla tak dlouho odkládal, když na jeho práci slyším jen a jen chválu. Ale co nejdřív to hodlám napravit. Pro mě zatím jeden ze tří nejlepších nezávisláků (společně s Jarmuschovkami Down by Law a Limits of Control... no dobře, jeden ze čtyř, Night on Earth nelze vynechat). Mimochodem, už jsem zmiňoval, že Steve Buscemi je frajer? 90%(25.10.2010)

• easaque

omlouvám se za tak nízké hodnocení, ale nemůžu dát víc než hooooodně slabou dvojhvězdu. Opakované repliky mě nudili a na choutky filmových hvězdiček nejsem vůbec zvědavý. Ani ve filmu nenacházím žádný smysl a snaha natočit něco netradičního mi nestačí. Nejspíš však film NĚCO musí v sobě mít, když to má tak vysoké hodnocení. Já však u něj nenašel téměř žádné pozitiva, které bych vypíchl a mohl bych říct, že to za to stálo. Prostě jsem mimo, Váš kazisvět. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](1.2.2013)

Přiznám se ke zločinu a to, že mě Americká noc fakt nudila. Tohle je mi mnohem bližší. Prostředím, poetikou, postavami, se kterými bych se klidně rád potkal i v reálném životě..nebo ve snu..to by záleželo na tom, jestli by byl poblíž nějaký trpaslík. :)(13.2.2013)

Pohled na dění na scéně při natáčení filmu. Nechtěl bych to dělat, stále všechny uklidňovat, vše kontrolovat a být v klidu - to je asi ta nejtěžší část. Skvělý Steve Buscemi a jeho maminka :-)(10.6.2009)

Takova maškaráda! Čtvrtá hvězdička za to, že všechny tyhle problémy (kromě naštvanýho trpajzlíka) jsem si prožila na vlastní kůži - arogantní idiot v hlavní roli, nefunkční technika, skriptové nedostatky, hluk na scéně, chyby v záběrování, neschopnost herců naučit se text, nervy na pochodu, polohluchej zvukař (místo poloslepýho kameramana), vichřice na scéně, odchody herců a shánění nových a podobné geniální chvilky, které k filmařině prostě patří, ale já nejsem ochotná se s tím smířit a vzdávám to jako Nick. Když se ale vytrvá, hotový výsledek je neuvěřitelně štědrou odměnou. 66%(8.1.2014)

Každému, kdo by chtěl někdy mít co dočinění s uměním bych napřed pustil tenhle film...ačkoli několik situací je přitažených za vlasy (jsou to přeci jen snové sekvence), velmi věřím, že nějak takhle se to všechno ale doopravdy může pokazit... smál jsem se od začátku do konce, velmi příjemný film, na který se rád podívám znovu a znovu... 4,5(4.1.2008)

Musím říct, že by asi stačilo zkrátit film na takových 30 minut. Hodina a půl je přeci jen příliš na jeden filmový záběr. Herci ovšem dělali co mohli, klobouk dolů. 60%(28.6.2017)

Vubec jsem necekal co od tohoto filmu muzu cekat, ale jmenu Steve Buscemi mi nejak naseptavalo jiste tuseni. A to tuseni nabylo jasnych obrysu, kdyz jsem si uvedomil ze jsem se hodne dlouho uz takhle dobre nepobavil. Opravdu excelentni pocin se skvelou zapletkou a vykony vsech hercu.(3.10.2008)

....si představte, že z takového guláše a osobních zklamání a profesních selhání vznikne film, který se Vám líbí.... Parádní koncept, doplněný famózním Stevem Buscemi.... A Dermot Mulroney v roli kameramana Wolfa s páskou přes oko a vizáží zastydlého gay motorkáře v kombinaci s diktátorem menší, středně velké banánové republiky...(25.7.2012)

Uz kultova La Nuit Americain mi objasnila 10 000 veci z filmoveho zakulisia a genialny reziser Tom DiCillo nam opat laskavo /obrovske diky, pane Di Cillo/ dovolil opat nahliadnut do filmoveho zakulisia. Nadhera, neopisatelna nadhera : 100 %(21.7.2015)

Život v oblouznění uteče jak voda, i když se odehrává snad jen v jedné místnosti, kde se točí postupně tři minutové scény filmu, které navíc vypadají opravdu podivně. Takže je to vlastně film bez děje a výsledku. Je ale o filmových tvůrcích, kteří si vsugerovávají představy o svých schopnostech i o jiných členech štábu. A z těhle představ vyplývá ta skvělá zábavnost - kameraman chce točit jinak než režisér, herci si upravují svoje role, chlápci na všechno neumí pořádně nic, ale sní také o natočení svých vlastních filmů. K tomu se navíc přidají nikým nezaviněné chybky z vnějšku. Takže se ty tři scény nikdy nemůžou zadařit tak jak se původně zamýšlelo. Myslíte, že ty již hotové, sestříhané filmové záběry někdy uvidíte? Nevím, ale další DiCillův film Opravdová blondýnka je na imdb uveden jako na Život v oblouznění navazující. A hlavně je tam opět Catherine Keener, která je zde úplně okouzlující.(7.7.2009)

Objasním svůj vztah k tomuhle filmu historkou. Když jsem byl na promítání tohohle filmu se svým kamarádem, se kterým máme amatérskou filmovou společnost, v jednom místě se řehtal jako kůň a nebyl k utišení. Pak se to objasnilo. „To jsi ještě u Gamery nebyl. Ale natáčeni jsme film TISÏC A JEDNA: ROZPAROVAČ a měil jsme tam scénu s trpaslíkem, který hraje na křídlovku. Pořád se mě ptal, proč tam má být s křídlovkou, a já mu pořád říkal, že to tak jako režisér prostě chci. Nakonec se urazil a odešel, a my to museli natočit jinak." Až se budete na ten film dívat, doufám, že si vzpomenete na všechny nezávislé režiséry, kterým se někdy urazil trpaslík.(20.5.2002)

Myslel jsem si, že Sveve Buscemi je v "Big Lebowski" dokonalý, ale tady je snad ještě lepší. Skvělý film, který je sice jakoby pořád dokola, ale skvěle to vystihuje to co musí prožívat filmaři, zejména ti nízkorozpočtoví. Ani chvíli jsem se nenudil a trošku mě i zamrzelo, že je konec, tohle bych "vydržel" i mnohem déle. :-)(24.3.2006)

Nezavislý film, který určitě není pro každého. I já jsem v prvních minutách trochu zděšeně očekával, jak se děj bude vyvíjet dále, poněvadž mě opakující se scény začínaly trochu nudit. Sice jsem se ničeho jiného na obrazovce než opakujících se scén nedočkal, film má však parádní náboj a několikrát jsem se hodně nahlas zasmál. Geniální nízkorozpočtový snímek, jehož jedinou vadou nakonec bylo zarostlé podpaží Catherine Keener.(17.8.2010)

„Now,we are going to make the fucking movie!“(28.10.2007)

Natočit film za x milionů dolarů, s tunama speciálních efektů a namyšlenejma hercema-je to umění? Ani ne. Natočit film za pár šupů, kde si herci odepřou honorář, kde nepotřebujete efekty a je to super film-je to umění? Ano! Tom DiCillo natočil úžasnej snímek o tvoření filmu doslova za babku a výsledek je parádní. Málokdo si umí představit jaký to je, bejt režisérem a vypořádat se se spoustou problémama co se na natáčení můžou objevit. Tohle komediální drama mě fakt dostalo. Steve Buscemi je můj oblíbenec a očividně se budu muset poohlídnout po ostatních filmech režiséra DiCilla. Tenhle snímek mě donutil pokračovat v práci na mym amatérskym scénáři o...ne, to vám neprozradim! :-D(21.8.2009)

podobne ako pri podivnejsi nez raj: vobec to neviem logicky podlozit ale strasne sa mi to pacilo(13.9.2007)

Nějak takhle to vypadá na natáčení běžného filmu. Všechno nejde, jak jsme si představovali. Herci nejsou správně naladěni, občas se nám do obrazu připlete mikrofon, často nás ruší zvuky okolí, kterých je plno a nebo sem tam praskne nějaká ta lampa. Kdo tím prošel, ví o čem mluvím a ví o čem vypráví skvělý nezávislý snímek se Stevem Buscemim v hlavní roli. Buscemi si zde užívá plnými doušky roli režiséra, který chce svůj vysněný film dotočit do konce i přes všechny eskapády, které mu štáb a technika připraví.(22.10.2008)

Tento film ma definitívne zbavil sna o tom, že v budúcnosti raz budem režisérom. Moje hodnotenie: 85%(30.8.2009)

Oddychovka pro zasmání. A velice vydařilá.(24.3.2009)

Výborný Buscemi v nápaditě rozvrženém snímku z natáčení nízkonákladové produkce, ve které se to zábavnými figurkami v řadách štábu i herců jen hemží. DiCillo dobře zvládl rozdělení snové rétoriky a skutečné "akce", kdy jednoduše pomocí černobílých a barevných záběrů osvětlil původ chování hlavních charakterů příběhu, který se točí kolem jedné scény, kterou je právě ztvárnění bizarního snu. Hudba: Jim Farmer. 90%(25.8.2009)

Have you ever had a dream with a dwarf in it? Do you know anyone who's had a dream with a dwarf in it? No! I don't even have dreams with dwarfs in them. Já jo, po shlédnutí tohoto filmu. Thanks, Peter! ❤(20.9.2014)

Těžký život režisérův, aneb jak natočit film a nezbláznit se při tom. Tohle absolutně nemělo chybu... nebo možná... bylo jich tam až moc? Herci si vymýšlejí, zapomínají text, při natáčení záhadně praskají žárovky, nic nefunguje, všichni se hádají a když se záběr konečn povede, tak zase chyběl kameraman. A kdo za všechno může? Kdo si to všechno vymyslel? Kdo všechny akorát tak seřvává a nikdy není spokojený? No přece režisér, kdo jiný!!! A že je to všechno jen sen? Zlý sen? Filmařská noční můra? No, hmmm... ale když to říkáte...(27.5.2010)

- "Na závěr bych chtěl říct všem těm lidem, kteří mě přesvědčovali, ať tento film nedělám ... těm, kteří mi odmítli na něj dát peníze ... těm, kteří si nepřečetli scénář, anebo dokonce ani nezvedli telefon ... mému oblíbenému učiteli na filmové akademii, který mi radil, ať si hledám práci jako učitel španělštiny někde na dívčí univerzitě ... a Dolores del Sorto - dívce, kterou jsem miloval, opravdu moc miloval na střední škole a která mě opustila kvůli jednomu univerzitnímu fotbalistovi ... všem těmto lidem a spoustě dalších bych rád řekl, že jim děkuju ... ale nemůžu, protože jim chci z celého srdce říct: Běžte sakra do ...!"(9.10.2012)

• Schuldiner

Bohužel dost velká nuda. Pár vtipů by se našlo, a jo, je fakt, že to asi takhle nějak u natáčení nízkorozpočtových filmů probíhá, ale jako točit o tom film, no nevim. Ale asi by to bylo jiný, kdyby to bylo vtipnější. Prostě, čekal jsem víc komedie, víc humoru.(4.8.2017)

Vtipný film o filmu. Kdo se někdy pokusil o natáčení filmů, ví, že pokaždé se najdou rozumbradové, kteří začnou režisérovu představu bourat vlastními nápady, které by měli realizovat ve svém filmu a neprudit jimi ve filmu někoho jiného. Buscemi výborný, Catherine Keenerová překrásná...(7.7.2007)

...jedinečné,zábavné,originální a přínosné....navíc můj oblíbenec Steve Buscemi hraje rejžu...nemám co dodat....snad jen-není nad to,vidět tenhle film na plátně:)(15.4.2007)

20 minut čísté nudy, 70 minut husté filmové zábavy. Být ten zlom dřív, hodnocení by se posunulo určitě taky. Tom DiCillo jako režisér exceluje, jako scénárista si nenechává nic dlužen a jeho cit pro herce a vypointovanost nemá jen tak obdoby. 85% a být ženou, chtěl bych v pětatřiceti vypadat jako Catherine Keener;)(26.9.2007)

Luxusní nezávislý film o tom jak se točí nezávislý film se skvělým Buscemim (tradičně) a spoustou neznámých, kteří hrají šílené pošuky a všechny spojuje jediné, vytvořit dobrý film. Bavil jsem se královsky, Buscemi to rozjížděl + scénář, který z každé postavy vycucal kopec komičnosti. Prostě pecka.(9.8.2009)

Celkem podařený film. Obávám se ovšem, že napodruhé bude jeho sledování trochu nudné. Některé detaily jsou opravdu dokonalé(hlavně narážka na Lynchovo Městečko Twin Peaks).(18.11.2008)

• bo.rec

Skvělé obsazení, skvělá kamera, skvělé všechno... Alespoň podle všech ostatních, kteří zde film hodnotí... Ale mě to fakt nebavilo... NEDOPORUČUJU NA POHODOVEJ VEČER. XINDL JEDEN.....(25.1.2009)

Velice originální a milý film.(20.5.2009)

...ámen(15.9.2010)

Posledných 5 sekúnd slávy ma dostali na plnej čiare a čakal som rovnako ako Buscemi a jeho partia so zatajeným dychom a dúfal v to najpodstatnejšie...ale nechcem spoilerovať tak každý milovník filmu má toto za domácu úlohu okamžite pozrieť a bez odvrávania!(31.3.2012)

nenápadný, úsměvný, poklonkující film. tohle nedokáže docenit nikdo, kdo něco podobnýho nezakusil, kdo se o natočení čehokoliv serióznějšího nepokusil. furt se něco posírá, kazí a děje, ale to už k téhle profesi neodvratně patří. všudypřítomný nátlak. Steve Buscemi je dokonalý. -Roll that motherfucking camera, Wolfie! -Kiss my ass! -YEAH!(13.12.2008)

Originálny film s originálnym záverom. Veľmi vtipné. 5*(16.1.2010)

Až s tímto filmem mi konečně docvaklo, proč je Tom DiCillo tak opěvovaným nezávislým filmařem. Living In Oblivion je totiž špičkovým filmovým dílem, u kterého jsem se zasmál jako už dlouho ne. A DiCillo nezůstává jen u toho, že diváka pobaví. Chytře vygradovaný scénář a naprosto milimetrová režie včetně exkluzivně vypiplaných jednotlivých postav, kdy i mí ne zrovna oblíbení herci (James LeGros) doslova herně explodují. DiCillo diriguje svůj herecký koncert s takovou lehkostí a navíc skládá dokonalou poctu všem filmařům, kteří někdy začínali malými projekty, kdy jejich tým tvořili dva herci, kameraman, zvukař, borec na "speciální efekty" a 2 - 3 pohunci. Jednoznačně skrytý klenot - 100%.(20.11.2011)

Mimořádně zábavný film a velmi zajímavý, co se týče pohledu na takové menší natáčení. Pro filmaře velmi povědomé :)(9.2.2012)

malý veľký film o neexistujúcom filme.(29.5.2008)

87%(26.10.2010)

Film na rozmezí tří a čtyř hvězd. Celkové hodnocení mi ale asi nejvíce pokazila repetitivnost, kde celý film koukáte na nervy ztrácejícího Buscemiho, kterej se snaží zavděčit všem, jen aby dotočil scénu.(21.3.2016)

Film o točení nezávislého filmu, mindrákoch režiséra i hercov, aby to nakoniec skončilo tak, ako je to správne. :)(16.5.2007)

Vlastně jen taková (příjemná) hříčka, která by mi okamžitě vyjela z hlavy, nebýt Buscemiho. To je zkrátka sekáč.(4.6.2007)

Nedovedu si představit jiného herce pro hlavní roli. Steve Buscemi má ty nejlepší atributy pro to, koho bych si představoval jako totálně vydeptaného režiséra, který musí natočit scénu a do toho se mu pletou všemožné překážky. Je to tak akorát dlouhé (přece jen se to v některých pasážích už zbytečně pitvá v detailech) a ta radost z natáčení a situační komiky prýští každou vteřinou. Svěží komedie tvořená pro nás, filmové nadšence.(28.9.2010)

Taková malá encyklopedie nezávislé filmařiny + naprosto dokonalý Steve Buscemi ve své první nezapomenutelné roli.(5.6.2012)

Uááá.....úžasný Steve Buscemi, ten ako režisér neměl chybu, i když mi trochu připomínal Eda Wooda:) Klasickej nezávislák o tom jak je těžký natočit film, se vším se porvat a zvítězit sám nad sebou, filmem i okolím.(26.10.2010)

Úžasné!Paráda! Po dlouhé době krátký, vtipný a výstižný! Haleluja!!!!(10.2.2009)

Asi chápu všechna ta pětibodová hodnocení nadšených milovníků filmu – tohle je totiž tak neuvěřitelně milej film o filmu a o nezávislejch filmařích (tj. těch nejextrovertnějších filmových nadšencích vůbec), že se do něj a zejména do postavy režiséra (neuvěřitelně milej Steve Buscemi) všichni v průběhu filmu rádi převtělíme. A milé jsou všechny postavy od kameramana, herečky, asistenta kamery… až po technika se scénářem o vlně tsunami, která po zemětřesení v Japonsku zaplaví New York (což je cimrmanovský odborný vtip pro geografy). Hodina a půl uplyne jako nic, nic moc se nestane, než to, že se tak nějak mile přiblble usmívám. Není nic moc co psát. Půvabná hříčka.(1.6.2010)

Tom DiCillo byl u nás známý především jako kameraman Jarmuschových filmů. V roce 1995 měl už dostatek vlastních zkušeností s natáčením nezávislých filmů, aby mohl tento křehký proces (který podle jeho slov „může zničit jediné kýchnutí") sám převést na plátno. Prvotní ideou prý byla chuť napsat scénář pro svou oblíbenou herečku Catherine Keener. Krátká epizoda, která vznikla, se povedla natolik, že seji režisér rozhodl prodloužit o další dvě. Vznikly kapitoly s jiskřivými pointami, ale také s pomalými rozjezdy, které trochu brzdí tempo filmu. Snímek se k nám dostává s pětiletým zpožděním a to mu bohužel neprospělo. To, co bylo v roce 1995 neokoukané, dnes už trůní ve slabikáři adepta nezávislého filmu. Točit filmy o filmu patří málem k dobrému mravu a my jsme jich tady viděli nepočítané. Proto je Život v oblouznění hlavně připomínkou kořenů, ze kterých vyšli dobyvatelé Sundance a všech ostatních „dance" festivalů. Jenže divácký dav bývá k prorokům nevděčný. Takže co zbyde, když pomineme zásluhy o výstavbu? Dobrá komedie, která si s ironií i laskavostí střílí z filmařů. Po lehce váznoucím začátku odměňuje divákovu trpělivost nečekanými zvraty, nabroušeným vtipem a v závěru také břitkou inventurou v hlavách filmového štábu. To když při snímání pokojového ticha zůstane na chvíli každý sám se sebou. Ozdobou filmuje určitě Catherine Keener, která si vychutnala herecký rejstřík labilní „hvězdy" Nicole. James LeGros prý v roli Chada Palomina parodoval manýry Brada Pitta, jak je tehdy ještě jako téměř neznámý mladík předvedl v předchozím DiCillově filmu Johnny Suede. Rádi věříme. Steve Buscemi v roli neurotického filmaře může zklamat jen zarytého pesimistu, tenhle typ role si ostatně už vyzkoušel v kultovním Průšvihu. Můžeme se jen pohodlně opřít v sedadle a hádat, kterého režiséra asi paroduje on.(27.11.2004)

Zajímavý tak trošku Lynchem šmrncnutý snímek, který své kvality odhaluje po několika promítání.(23.9.2010)

Originální to kousek se skvělým (jak jinak) Buscemim jakožto rejžou, kterému se prostě nedaří a ani štáb mu to dvakrát neulehčuje. Tedy z počátku něco jako Lost in La Mancha v menším provedení, v interiérech, o to více ale je problémů nakupeno na metr čtvereční. Postupně se i nepatrně rovinově zamotá, ovšem vždy zůstanou grotesktní postavičky, vtípky, narážky. [90%](7.5.2012)

Odkazy prošpikovaný nezávislák o nejednoduchém točení nezávisláků od jednoho z nejpovolanějších - Toma DiCillia, jehož volba hlavního herce byla neméně povedená jako vlastně celý zbytek filmu. Experimentuje se s režisérovou trpělivostí, s filmovou barvou i s narativním postupem... až z toho nakonec naprosto nenuceně vznikl krásný film o krásném řemesle. Jak už jsem zmínil, Buscemi na jedničku, stejně tak Petr Dinklage či Danielle von Zerneck, naopak moc mi neseděla Catherine Keener, u které mě také mimo jiné šokovala i přítomnost neoholeného podpaží (v polovině 90. let!), což byla asi tak jediná vážnější vadou na kráse Living in Oblivion.(10.10.2014)

• Desmi

Tak tohle je prvotřídní dykovina. Jsem rád, že jsem to vůbec přežil, protože smrt z unudění nebyla daleko. Vlastně jsem vůbec nepochopil, proč se něco podobnýho točí..?! Jednoznačně žlábkové komedie - zmačkat pásku, vychcat se na ní a spláchnout tam, kam patří.(29.10.2014)

Asi po třetím shlédnutí zasloužených pět hvězd. Hlavně závěr je hodně podařený.(27.2.2017)

Tohle byla paráda od začátku do konce. Steve Buscemi mě tu definitivně přesvědčil, že opravdu patří do mé Top10, jako režisér tady byl prostě dokonalý. A špatný rozhodně nebyl ani zbytek jeho filmařské party, spíš naopak. C. Keener zatím tolik neznám, ale v tomhle filmu v sobě měla něco hodně zajímavýho, co mě možná trochu nalákalo na její další filmy. D. Mulroney jako Wolf, toho musíte mít rádi už jen kvůli té pásce přes oko :D A nejde nezmínit P. Dinklage, protože scéna se vztekajícím se trpaslíkem je v pravdě nezapomenutelná. Na Toma DiCilla si dávám pozor od doby, co jsem viděl Opilí slávou a musím říct, že Living in oblivion mě dostalo dost podobně, ne-li víc. Je to jeden z těch filmů, kdy mám po skončení dobrou náladu už jen z toho, že jsem ho viděl a to se cení, v tomhle případě navíc i jasnými 5*. Rozhodně to patří k tomu nejlepšímu, co jsem za poslední dobu viděl.(16.10.2012)

Dnes už ne.(14.8.2008)

Tak tyhle filmy miluju. Je tam všechno a to i bez triků a dalších vymožeností. Prostě to bylo vtipný, dobře zahraný a dalo se na to koukat. Chci víc takových filmů, který jsou jenom příjemný a nic víc. V jednoduchosti je prostě síla.(22.2.2009)

Nemůžu dostat z hlavy pocit, že tento film ukazuje jaká individua se kolem filmu pohybují. Jaké pochybné existence a kulturisté držící mikrofon stojí za vším, co má každý rád... Ale film byl výborný, i když černobílé pasáže bych z něj odstranil, nějak mi nesedly.(8.6.2010)

Sen(23.10.2010)

Pohodovej filmek jen s pár postavami. O tom, co všechno se může stát při natáčení filmové scény a o tom, co probíhá při celém natáčecím procesu. Komedie k popukání to není, je spíš k takovému pousmívání a očekávání, co dalšího se ještě přihodí. Asi bude dost záležet na rozpoložení diváka, jak moc se mu dílko zalíbí. Rozhodně to není film pro masy.(20.1.2011)

Slušný nezávislák o točení nezávisláku. 74%.(13.9.2012)

DiCillo myslím moc dobře ví o čem tenhle film je a proč to natočil. Steve Buscemi výborný jako vždycky, a mile mě překvapil i Dermot Mulroney(18.5.2013)