Němá tajemství

• angličtina Exhale (více)

Některé události vstupují do našich životů nezvány. A přesně taková potká i veterináře Martina (Marián Mitaš) a jeho ženu Eriku (Jana Plodková), jejichž životy obrátí naruby jediný okamžik. Okamžik, který odhalí škraloupy na zdánlivé rodinné idyle a vykreslí nejednoznačnou hranici mezi dobrými a sobeckými úmysly. Martinův úraz je navíc nejen vážný, ale i podezřelý, a tak se k rodinným trablům přidá ještě podezřívavost policie. Krimi vystavěné kolem vyšetřování případu postupně graduje do psychologického dramatu o vztazích, traumatech v nich a lžích. Jak to všechno bylo? Jak to skončí? A jaké šrámy to zanechá na rodině? (Donart Film)

Danikaa

Ja, čo obyčajne schvaľujem eutanáziu, som si priala aby Martin žil. Bol mladý a jeho stav sa ešte mohol zlepšiť. A s výdobytkami dnešnej techniky by to zvládol. Mal syna a tri milujúce ženy. ()

Vajonek

Tak se to tak stalo, že jsem viděla prakticky hned za sebou dva loňské filmy Tomáše Mašína. A musím tedy říct, že výrazně více než Bratři mě okouzlila Němá tajemství. Film, který je skvěle natočený i zahraný úplně od všech, kdo se v tom objevují (přeji českého lva za vedlejší ženskou roli Mileně Steinmasslové, skvělé byly i Magdaléna Borová a zejména pak Jana Plodková, trošku se, zdá se mi, zapomíná na Mariána Mitaše, který to měl podle mě extrémně těžké a vypořádal se s tím na výbornou - alespoň nominaci na nějakou hezkou hereckou cenu by si více než zasloužil). Snímek chytře kombinuje vztahové drama s krimi zápletkou, nouze není ani o tajemství, ani o mlčení (název je dosti výstižný). Diváka to udržuje po celou dobu zaujatého tím, co se před ním odehrává a postupně rozkrývá, zvědavého, jak se to nakonec vyvine (první "minizápletka" byla za mě předvídatelná, jsou tam ale pak další, které už jsem tak rychle neodhalila, takže se u mě dostavovaly pocity napětí i drobné šoky). Na atraktivitě snímku také např. přidává, že prakticky všechny hlavní postavy jsou "hozené" tak, že je můžete v dílčích momentech chápat a pak zase nechápat, fandit jim, litovat je, nejsou prostě černobílé, jsou to lidé, kteří mají své klady i zápory, tajemství, s nimiž se odhalují i skrývají, vzájemně potkávají i rozcházejí a musí na sebe, ač to pro ně není vůbec jednoduché, nějakým způsobem reagovat... Svým způsobem se Němá tajemství dají považovat i za osvětový počin - mimo jiné si vybírají dosud nepříliš známé a nezpracované téma a nahlédnout na něj dávají takovým způsobem, že člověk tu tíseň, hrůzu člověka trpícího daným onemocněním chvílemi pociťuje až fyzicky. A nezprostředkovává to jen pocity pacienta, v jedné ze svých rovin film ukazuje, jak extrémně náročné to může/musí být pro jeho blízké. A to by tu ani nemusela být tajemství, která si po jejich odhalení už nemůžete vyříkat... Nebýt toho, že se mi na konci trochu obtížněji věřilo vývoji některých postav (nechci příliš prozrazovat), šla bych na nejvyšší počet hvězdiček. Takto dávám silné 4 a 80 % a všem vřele doporučuji podívat se. Silný film, který ve vás, troufám si říct, na dlouho něco zanechá... ()

borec999

Vysporiadanie sa so životom s náhle ťažko postihnutým človekom:  z pohľadu pacienta, jeho rodiny a okolia. Pomalé, ťaživé dráma okorenené v závere o jeden dejový zvrat a zabrdnutie do tématiky ktorej sa podnetnejšie venoval film a Al Pacinom ešte pred rokmi. Príliš sa v takýchto hĺbavých, psychologických a pomalých filmoch nevyžívam, ale herci (Mitaš, Steimasslová) sú vo svojich rolách pomerne presní a záver poskytuje priestor na diskusiu a dáva tomu niečo "navyše". Na jedno pozretie okej. 55-60% ()

Stružák

Docela příjemná česká oddychovka, která by byla o fous lepší, kdyby byla o 20 minut kratší, takhle je to takový natahovaný. Celej film má vlastně docela správnou atmosféru, trojice ženských hereckých představitelek je i uvěřitelná. Zato Chmela s Révaiem tam jsou úplně zbyteční. Ve výsledku to ale tolik nevadí, Němá tajemství jsou filmem, kterej člověk uvidí jednou, docela si ho užije, ale za měsíc o něm nebude vědět. ()

jakeer

Naozaj so cťou zvládnutý film. Na jednu stranu som rád, že sa tvorcovia v našich končinách nehanbia siahnuť aj po náročnejších témach, na stranu druhú po komernčom neúspechu tohto filmu sa obávam, že sa to nestane pravidlom. Po hereckej, režisérskej a aj technickej stránke to bola snímka spĺňajúca dnešné štandardy európskeho filmu (s itými chybičkami krásy). Neskutočne ma ročuľovala postava až archetypálnej svokry, no na konci sa ukázalo, že to malo v príbehu svoje miesto. No ten ten detektívny rozmer (a celé tajomno okolo smrti hlavnej mužskej postavy) sa úplne na konci vytráca. Lebo ak nás filmári celý čas zavádzali tým, že tri ženy sú tak rozdielne a majú také spory, že "přes to vlak nejede", až napokon to celé bola habaďúra, aby "vraždu" spáchali spoločne a bol by to tak dokonalý zločin... tak to by to policajti nemohli na prvú dobrú hneď odhaliť. Avšak oni usúdia, že nimi spáchaná eutnázia bola v podstate humánna a nechajú ich, aby im to prešlo. Ak teda celé vyšetrovanie malo z pohľadu filmárov druhý plán a to z pohľadu vyšetrovateľov pochopiť nevyhnutnosť eutanázie, tak beriem späť. ()

valasek.m

Na české poměry poměrně povedená záležitost, kriminálka s afázií a urputnou tchýní, která má mnohem větší poselství. Když to takhle půjde dále, třeba se jednou český film bude podobat i tomu světovému, Němá tajemství nejsou od toho tak daleko a já doufám v nějakou mezinárodní distribuci, ať taky ve světě ukážeme, že umíme natočit film. A tchýně v podání Mileny Steinmasslové, absolutní herecká podívaná a lev udělen plným právem. ()

mira007

Otázka kdo zabil hendikepovaného nemohoucího mladého veterináře, zda mnaželka, milenka, nebo matka není nakonec složitá, ale v tomhle komorním intenzivním psychologickém dramatu jsou na prvním místě famózní herecké výkony a technická stránka, kdy to vypadá jako evropský film na úrovni, a mne uchvátila ta kamera. ()

bobstock

Jak se říká ´´bůh se nejvíc směje, když si člověk začne něco plánovat´´ a do toho tě kopne kůň, který všechno zpřetrhá a nebo ne? Vážné téma klinického stavu afázie, komorně pojaté a slušně herecky prožité. 70% + role Marián Mitaš ()

imados

Z mého pohledu možná nejlepší český snímek loňského roku. Silný v mnoha ohedlech - především, scénář, dialogy a herecké výkony. ()

mig20

Velmi povedené. Hudba, kamera, herecké výkony (obzvlášť Marian Mitaš)... Zvraty jsou sice do nějaké míry očekávané, ale to mi vůbec nevadilo a i tak jsem měla z filmu intenzivní zážitek a budu si ho rozhodně pamatovat. ()

petikacka

Celá slavná Anatomie pádu může jít ve světle tohoto českého filmu celkem do...háje. Němá tajemství jsou opravdu anatomií vztahů o kterých na začátku nemáte ani ponětí a to postupné odhalování jde opravdu až na dřeň. Tomuto já říkám psychodrama jak se patří a nebylo mi z toho vůbec dobře, ale tak to má být. Tomu můžu uvěřit i když je mi z toho úzko. Rozhodně by nikdo z nás nechtěl být v situaci hlavní hrdinky Jany Plodkové. Za mě hutnoprožitých 85% ()

adriane9

Jako já dávám českýmu filmu šanci tak jednou do roka a nikdy ne komedii. Tohle byla trefa do černýho, absolutně mi to sedlo do nálady a sedlo si to všechno pěkně pohromadě. Vykreslenej děj, ticho protkaný jemnou hudbou, naprosto poetický záběry a herecký výkon Martina to podtrhl. Psychologický filmy jsou moje srdcovka a tohle bylo fakt dost povedený. Líbilo a doporučuju! ()

Majkak

Skvělé herecké výkony, zvláště bezchybná Jana Plodková. Zpracování celkem přesvědčivé, podařilo se vyvarovat kategorii totálně přitažené za vlasy. Působí proto relativně uvěřitelně, ale právě jen relativně. Rychlá proměna až v příliš dojemnou shodu po předchozím chvílemi i nadbytečném protahovaném vyprávění. Nejméně věrohodně je pojatá postava matky. ()

DAPDO

Mašín mě tímhle svým psychologickým dramatem dovedl na sto minut přikovat na gauč a nevnímat nic jinýho než televizi. U českýho filmu se mi to moc nestává. Ten závěr se dal tak nějak předpokládat dopředu, ale bylo to jediný možný vyustění, aby si tenhle film udržel vysokou kvalitu. 70%. ()

bearmeedek

Určitě dobře udělaný film s hlubokou myšlenkou. Mým několika spolu divákům se líbil hodně. Moje pocity jsou ale chladnější. Netěšilo mě, že film byl celou dobu depresivní. A dále to, že skoro dvě hodiny sledujeme (poznáváme) život tří žen, nějak navázaných na jednoho muže a místo avízovaného napětí nebo zvratů to doplyne k tomu konci s opravdu silným zamyšlením. ()

JohnnyKladno

Lehounce předvídatelné, ale stejně mě to moc bavilo. U žánru krimi člověka dost naštve, když je to předvídatelné. Film Němá tajemství ( což je dobře vymyšlený název filmu, ale nějak nejsem schopen si ho zapamatovat a vlastně nevím proč ) je podle mě více drama, než krimi a to mi vůbec nevadilo, ba naopak. Postavy jsou dobře budované, herecké výkony mi přišli nadprůměrné a paní Steinmasslová mi přišla vynikající. Jí i Janě Plodkové jsem to opravdu věřil, ony mi ve filmu vyčnívaly. A hlavně, postavám a jejich motivacím jsem rozuměl. Celkově to moc pěkně plyne. K ději bych toho asi moc psát nechtěl, abych neprozrazoval, kriminální linka je spíše procedurální, nežli jakkoliv „seriálová“, natož akční a to mě zde vyhovovalo. Opravdu jde spíš o postavy, než o nějaké krimi. Dost mě to uspokojilo, uznávám, že nejsem ostřílený a náročný divák. Přišlo mi to ale aktuální, pěkně natočené, výborně zahrané a celkově zajímavé. 70% ()

John80

Psychologický film o trvalom následku muža, ktorému ublíži kôň,ochrnutie si vyžiada následok  a zistení o tajomnom pomere s milenkou 2* ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy