Tohle bude bolet

(seriál)
  • Velká Británie This Is Going to Hurt

Epizody(7)

Příběh se odehrává na porodním oddělení, kde se dějí veselé a povznášející okamžiky, ale také krušné pády, a přináší brutálně upřímný obraz života mladého lékaře na oddělení a daň, kterou si tato práce může vybírat doma. (tribican)

Matty

Sedmidílná adaptace knižního bestselleru Bude to bolet, doktore? se odehrává na porodnickém oddělení britské státní nemocnice. Hlavní postavou je mladý porodník Adam Kay – kvůli nekonečně dlouhým pracovním týdnům věčně nevyspalý, přepracovaný, chybující, bez energie věnovat se svému partnerovi nebo čemukoliv dalšímu. Od rána do noci jej zaměstnávají císařské řezy, vyhřezlé pupeční šňůry, obrácené dělohy, silné krvácení nebo vytahování roztodivných předmětů z vaginy. Seriál je v tomhle dost názorný, zakládá si na autentičnosti v tom, co ukazuje i v tom, co postavy říkají (Adam se občas obrací do kamery, aby nám některé medicinské termíny vysvětlil). Odstup si Adam udržuje cynismem, černým humorem a až bezohlednou upřímností (kombinace, která vyprávění spolu s protagonistovým rušením čtvrté zdi dodává vibe à la Fleabag). Ne všichni kolegové a pacientky jeho přímost kvitují. Komediální vsuvky jsou do každodenních zápasů o něčí život zapuštěny vcelku organicky, stejně jako se podrobnosti ze soukromí doktorů dozvídáme bez toho, aby to brzdilo rychlý spád příběhu. Přechody mezi komedií a dojemným nebo drásavým dramatem člověka zlomeného systémem bezvadně fungují i zásluhou nenuceného projevu Bena Whishawa v hlavní roli. Adam je své práci sice oddaný, ovšem hlavní problém nepředstavuje jeho nasazení, ale podfinancovanost přetížené nemocnice, což je jeden z nejnosnějších motivů seriálu. Díky němu This is Going to Hurt vyniká mezi zástupem děl ze stejného prostředí (na druhou stranu se od nich tolik neliší v tom, jak lékaře staví na piedestal a pacienty trochu shazuje). Vedení špitálu dbá hodně o to, aby zaměstnanci nepoužívali nevhodné výrazy a doširoka se usmívali během návštěvy ministra, méně již o to, aby měl personál dostatek sterilního oblečení nebo aby mu kvůli nedostatku lidí a času na odpočinek neustále nehrozil psychický a fyzický kolaps. Seriál na příkladu konkrétní instituce a dobře vystavěných dramat několika postav ztrácejících iluze nesmlouvavě analyzuje systém dvojí morálky, kdy se namísto reálných problémů a skutečné nerovnosti (dané zde např. třídním nebo etnickým původem lékařů) řeší primárně to, jak se věci jeví, jaký je jejich symbolický rozměr. Pokud se používají správná slova a dodržují určité vnější, někdy od praxe odtržené normy, je vše (navenek) v pořádku. Ve skutečnosti se za touhle fasádou hroutí instituce i jednotlivci. Nejvíc to přitom odnášejí ti, kdo mají největší zásluhu na tom, že úplný rozklad struktur navzdory přívalu krizí ještě nenastal. ()

DwayneJohnson

Po všech směrech perfektní. Spíš smutné, než veselé a místy i hodně depresivní. A Ben Whishaw tomu všemu dává, ten správný, herecký šmrnc. Spolu a Ambikou Mod a příběhem opravdu jak ze života, to nejlepší, co nám tenhle výborný seriál dokázal nabídnout. Vřele doporučuju všem! ()

Chrustyn

Řádně černohumorný i dramatický pohled do života obyčejného gyndaře. Jak je u britských seriálů zvykem, ani zde nechybí bourání čtvrté stěny a časté zatahování samotného diváka do děje a v tomto případě i skvělí herci a odvážný až nechutný pohled do nemocničního prostředí. Trochu osekat by asi nevadilo, ale bavil jsem se až překvapivě dobře. ()

petrsv

Sliboval jsem si od seriálu více, než mi nakonec dal. Postavy se chovají divně, nesnášenlivě, občas vtipný moment na to nestačí. Poslední epizoda to trochu napravila, celkový dojem ze seriálu mám ale nevalný. V každém případě souhlasím s poselstvím, že britské zdravotnictví je to poslední, po čem toužím. ()

grogodil

Napichnite sa na infúzku a cucnite si poriadny objem až krutého cynizmu, ktorý vám tu pumpuje do žíl hlavný hrdina, búrajúci štvrtú stenu, aby ste mali spolu s ním dosť psychickej odolnosti, keď vám ten úsmev vzápätí zmrzne a všetko sa preklopí v intenzívnu depresiu. Strmá emotívna húsenková dráha podaná ako každodenná lekarska rutina. Pohľad očami nijak zvlášť idealizovaného hrdinu, nastavujúci nelichotivé zrkadlo preťaženému zdravotníckemu systému, ktorý nakladá stále viac na ešte viac preťažený personál a skúša, koľko ešte fyzicky a psychicky zvládnu uniesť. A vo mne to lietalo od smiechu pri nekorektných hláškach, až k zovretému vyschnutému hrdlu. Skvelý Whishaw v skvelom počine, z ktorého cítiť, že to je pravdopodobne podľa naozaj skvelej knižky (ktorá bude zhrnutím nie až tak skvelých osobných zážitkov). ()

Pajky3

This is Going to Hurt od Adama Kaye jsem četl, ale vůbec jsem nevěděl, že se chystá seriálová verze na BBC a zjistil jsem to vlastně až v týden premiéry. Knížka dobře kombinuje britský humor a nepřiklášluje situaci v NHS, což každého, kdo na britský zdravotnický systém spoléhá, donutí k tomu, aby ji ocenil ještě více.   Ben Whishaw je úplně perfektní volba na hlavní roli. On mě baví snad v každé roli a nejinak je tomu i tady. Úplně v klidu to utáhne sám a umí skvěle podat vtipné komentáře, které autor zakomponoval do knížky. Líbí se mi i to, že se Adama nesnaží dělat víc sympatického, ale vykreslují ho takového, jaký je v knize (a nejspíš i realitě, když je to Kayův příběh).   Fakt, že je seriál zasazený do roku 2006, tedy do doby před Covidem a před Brexitem, musí každého donutit k zamyšlení nad tím, jak to asi v NHS vypadá nyní, v době mnohem větší krize. Přepracování, nedostatek personálu a také zásob je na denním pořádku a každý, kdo v tom systému pracuje si zaslouží obdiv. Navíc nikdo nemůže vytýkat to, že to není reálné, protože je to založené na skutečném příběhu.   Myslím, že seriál na mě měl ještě o něco větší dopad než knížka. Ta, i díky tomu, že je v ní množství humorných chvilek, působí o něco víc odlehčeným dojmem. I když směřuje ke stejnému závěru. Zatímco seriál se zaměřuje na hlavní problém a zasekává do nepříjemných pocitů cestou ke svému finále. ()

jedna_vrana

Nebolo to zlé, občas som sa bavila. Toto asi nemá byť seriál na smiech, až vás brucho bolí. Je plný sarkazmu, čierneho humoru, ide až za hranicu „vkusu“. No, nebudem sa tajiť, nesadla mi hlavná postava Adama, ani Shruti. Príbeh a myšlienka systému, ktorý vás dostane až na dno síl, je však dobrá. ()

zahadum

Komédia ? ani náhodou ! skôr psychologická dráma o súčasnej spoločnosti z lekárskeho prostredia. Áno má to uštipačný sarkastický humor ale ten je trefne dávkovaný medzi dve silne depresívne scény. A tých depresívnych je tu na mraky ! Adam Kay je mladý pôrodník bez nejakého zmyslu života, je gay a tam tiež to ide dole vodou. On Adam je totižto poctivec a dobrá duša. Nie vždy je to dobré a často krát sa mu jeho dobrosrdečná a úprimná povaha vyplatí. Skôr naopak a robí si jeden problém za druhým. Spoločnosť je šedá, smutná, deprimovaná a triedne rozdiely sú veľké a pomaly neúnosné. Aj keď jedna epizóda dá krutým spôsobom vedieť rozdiel medzi súkromnou a štátnou klinikou. Ale pozor , predsudky stranou. Sú tu aj vtipné momenty a Adam je rodený slovný virtuóz ale vie dať kamarátke aj veľmi naozaj veľmi originálny svadobný dar. Za mňa to bol dobrý seriál a viem si predstaviť ďalšie smutno sarkastické dobrodružstvá tohto skvelého doktora ktorému Ben Whishaw geniálne stvárnil osobnosť ! Radosť sledovať jeho výkon. Ak máte radi horkosladké príbehy a nevadí vám čierny humor s veľkou dávkou depresie o tom ako systém ide do ...tak smelo do toho ! svet vagín je otvorený. 80 % ()

karelkilian

Pracoval jsem téměř patnáct let v českých nemocnicích jako „ajťák“, takže se k seriálům z nemocničního prostředí stavím dosti rezervovaně. V mých očích jich uspěje jen naprosté minimum. „Tohle bude bolet“ bylo ale od začátku do konce jiné - syrové, drsné, místy možná maličko nechutné a cynické. Ale značně realistické! Alespoň co mohu soudit. Postavy sice nejsou úplně sympatické, navíc je v mnoha případech do očí bijící, že jsou některé role obsazené kvůli vyváženosti. Velmi dobře to ale vyrovnává britský humor, který je místy lehce načernalý, což mám rád. Pochvalu si rozhodně zaslouží i velmi věrohodně působící hlavní hrdina Adam. Příběh příjemně utíká, dočkal jsem se i zvratu, který mě překvapil, a také spousty situací, které znám i z našeho zdravotnictví (např. školení vhodných/nevhodných výrazů). Po zhlédnutí všech sedmi dílů musím konstatovat, že to je jeden z mála seriálů, na který asi časem nezapomenu. Byl to zážitek ve všech smyslech tohoto slovního spojení. ()