Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovní název) (více)

Série(3) / Epizody(9)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Recenze uživatele Anet21 k tomuto seriálu (3)

Hranice (2022) (S01E01)

⚪Jedna vec je akási filmová, formálna stránka, ktorá je na dnešné pomery veľmi slušná, druhá vec je obsah, a ten je ,,velký špatný."⚪Už len výber hercov je na pováženie, ľudia typu Kouzelník Žito, youtuberka Gabriela Hecl, aka Sepeši a aj herec v hlavnej úlohe, to všetko sú herci s extrémne civilným spôsobom hrania, tak civilným, že hranie na nich ani nie je vidno, a to nie je myslené pozitívne. Mnoho dialógov je zvláštne ,,prežvatlaných," takže často nie je rozumieť, samotná tvorba dialógov je kapitola sama o sebe, moderné slovíčka, moderná štylistika, zbytočné explicitnosti (básničku o k.... radšej nepopisovať), zavŕšené sexuálnymi scénami pôsobia skôr rušivo.Celkovo atmosféra močiarneho kraja nie je zachytená nejak umne, rozum sa zastavuje, že pred 60+ rokmi sa to darilo lepšie ako dnes, s modernými postupmi a technikou.⚪Divák, ktorý nič neočakával nedostane sklamanie, pretože nedostane viac-menej nič - jediný schopný herec je zatiaľ Hájek, vytratila sa pôvodná detektívna forma hľadania ,,vinníka," čo nie je najšťastnejšie a herci ťahajú každú scénu prudko dole. Celkovo nie je známe, prečo sledovať toto dielo a nepustiť si originál, kde Vala a Švorcová sú síce ,,herecké kádre," ale tieto ,,novodobé herecké kádre" by si dali na obed.⚪ ()

Most (2022) (S01E02)

⚪Príbehovo sa to nepohlo skoro ani o centimeter, otrasná miešanica moderného a zastaraného jazyka, ktorú niekto veľmi trefne spomína v komentároch sa naozaj ťažko počúva, celkovo na dialógoch z 90% padá celé dielo, zvyšných 10% sú herci, ktorí znova skôr ochotníčia, ako napr. Heclová a jej podobní.⚪Jediným plusom je úvodná scéna, v ktorej sa manžel vysporiadal s neverou manželky svojským spôsobom :D Inak sa ťažko usudzuje, načo miniséria vôbec vznikla, keď obsahovo by sa zmestila skôr do kratšieho televízneho filmu, a na každý pád je ťažko zapamätateľná.⚪ ()

Nevěsta (2022) (S01E03)

⚪Tak oficiálne, zbytočnosť. Fascinujúce sú nielen herecké výkony, ale, predovšetkým, tvorba dialógov a scenáru - v jednej vete tu totiž zaznieva ,,novodobá" čeština bez zastaraných slov a s moderným slovosledom, pričom v zápätí na ňu nadväzuje druhá veta v slovenčine, ktorá obsahuje zastaranú intonáciu i zastarané výrazy typu: ,,Strieľate si zo mňa." Skvost. Krásne to demonštruje minimálne to, ako v Česku zaspalo povedomie o slovenskom jazyku, a ako je považované ,,strieľate si zo mňa" či ,,ty somár" za živý slovenský jazyk. Aj keď, to je v tomto prípade to najmenej. Ale, taká malá rada pre scenáristov, ktorí to tu isto čítajú, v slovenčine sa naozaj málokedy skloňuje nadávka ako ,,do p**i," ale skôr ,,do p**E." To len tak dobudúcna.⚪Hájek prevyšuje herecky snáď všetkých naokolo, jeho herectvo v sebe nesie aj auru danej osobnosti, teda postavy, čo u ostatných len ťažko povedať. Aj hlavná postava je skôr otravný mladíček, ktorého neustále zbytočne opakovaná veta: ,,To mně poser pták" ma bude budiť zo sna ešte dlho.⚪Faktické pripomenienky typu: prečo majú niektorí výložky aké majú, prečo salutujú, ako salutujú, prečo držia zbrane, ako držia, kde sú tie močariská, o ktorých to má byť, či ako sa dá svojpomocne dostať z močiaru (čiže Marie z originálu asi len zbytočne preháňala :D) radšej nekomentovať.⚪Záver je uponáhľaný, nič sa nevyrieši, sotva dačo dejovo drží pokope, dejová linka ,,hájnikovej ženy" nedáva v kontexte celku žiadny význam, ako vtip pôsobí potom zapojenie témy J. Masaryk a jeho (samo)vražda či zbesilé záverečné behanie po lesoch.⚪Hrúza a des, pôvodnému filmu to žiadny hold nevzdalo, teraz už len dúfať, že pri tomto to skončí a neplánuje sa ďalšia séria. (Aj keď očividne áno, a fakt to nie je dôvod na radosť.)⚪ ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky