Reklama

Reklama

Král Šumavy: Fantom temného kraje

(seriál)
  • Česko Král Šumavy (pracovní název) (více)
Trailer

VOD (1)

Série(3) / Epizody(9)

Obsahy(1)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (105)

kingik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Příslušník SNB Josef Hasil tuze rád převáděl lidi přes hranice, souložil a socialistické vlasti vlastně moc svědomitě nesloužil. Narušit socialistické zřízení v roce 1948 chtěl v příběhu skoro každý. A Hasilovi byly politické rozepře zcela u zadnice. Rozjezd minisérie byl velmi pozvolný. Určitě nikterak strhující. A vlastně nebylo tak docela cílem dostat diváka do nervózního okusování nehtů. Hlavní prioritou bylo postupné seznamování se s postavami, kterých není zrovna málo. Na scéně se zjeví nevrlý převaděč Petra Formana, kulhající a nohy roztahující Kristýna Ryška, zástup mladých esenbáků, ze kterých vyniká Vojtěch Vodochodský, nadřízený velitel Kryštof Mucha a  do hry vstupuje také sympatická agentka Judit Bárdos. A právě na jednotlivých postavách a jejich různorodých charakterech je děj ponejvíce vystavěn. Akce se nekoná žádná. Tedy jsou zde akční momenty, ovšem není to zrovna akční smršť. David Ondříček si do hlavní role vybral Oskara Hese. Předvádí docela solidní výkon. Scenérie šumavských hvozdů mají svoji působivost. První epizoda vlastně slouží jen jako jakýsi rozjezd pro následující sled událostí, které předpokládám naberou na hutnosti a i větší kompaktnosti. Trochu jsem postrádal i větší režijní jistotu. Některé scény byly zbytečně urychlené, některé by si naopak zasloužily větší rozvinutí. Doladit by také potřebovalo ozvučení, hercům občasně nebylo dostatečně rozumět. Je zázrak, že to má v produkci Novy přijatelnou formu a drží si to úroveň, tedy nejedná se vyloženě o blábol. A na případné zlepšení to má ještě dvě epizody. 6/10 ()

bearmeedek 

všechny recenze uživatele

Minisérie je hodně dobře zpracovaná a to po všech stránkách. Bavilo mě všechno. Jak frajeřinky mladého Hasila, tak napětí v šumavské krajině, i socializace ochránců hranic po únoru 1948. Konec mě úplně pokazil dojem z filmu, protože takové zakončení bych nečekal nejen od Ondříčka. Musel jsem si "vyguglit", že se Hasil dožil 95-ti let v Chicagu. Pokud to měl být konec, stačilo napsat do závěrečných titulků pár informací o jeho dalším osudu. A pokud se plánuje další (mini) série, měli to naznačit nebo to rovnou nazvat první řadou. ()

Reklama

Gig 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

David Ondříček chtěl natočit Krále Šumavy objektivně a ne dle z pozice strany a vlády. No a skutečně se mu to povedlo? Režisér nenarovnal příběh, jak sliboval, ale rovnou ho otočil o 180 stupňů. Z příslušníků udělal černobílé hajzly, z převaděčů černobílé hrdiny. V posádce vládne ryzí demokratická nálada, kde každý si může říkat co chce a kde chce a komu chce. Postavy nemluví jazykem konce čtyřicátých let ale pseudojazykem. Nejsmutnější jsou ty výrazy typu "kun.da" apd. No to mě poser pták, pokud to dívka chce poslouchat jako básničku. Navíc první tři díly nám nic neřekli o Josefu Hasilovi a jeho motivacích. Bylo řečeno, že se dovíme, proč se stal Josef převaděčem. Ale to se bohužel nestalo. Už v prvním díle řekl, že pomohl někomu přes hranice, že každý má nárok na svobodné rozhodnutí, kde chce žít. A to je vše. Nechápeme motivace, proč voják po válce se dal k SNB. Nechápeme proč se hned nato rozhodl pomáhat lidem přes hranice. Sice během tří dílů umírají lidé kolem něho a mohlo ho to formovat. Ale ty motivace jsou divákům skryté. A navíc se člověk ztrácí, kdo je kdo a s kým kooperuje. Dále je smutné, že všichni, kteří projeli v tomto seriálu autem, jeli tím samým autem - agentka CIC, chlápci z STB, jedna rodina - jako kdyby neměla produkce na jiné auta, nebo to neuměli maskovat. Celý seriál končí jako kdyby ve třetině nebo půli předlohy knihy. Chybí smrt bratra, který se vracel pro dítě apd. Ale chápu, že autoři mají zaděláno na pokračování. Hes, Jankovský, Mucha hráli skvěle. A Ondříčkovi jsem věřil. Ale tady, jako kdyby měl svázané ruce produkcí nebo nechápu ten scénář. Taky jsem nepochopil, proč v každém převádění přes kopečky se vyskytuje min jeden Slovák. Jsme daleko od slovenských hranic a chápu, že Slováci žili všude. Jen to vypadá divně a šablonovitě. Uvidíme, zda bude pokračování. Na jednu stranu mám radost při sledování, na druhou stranu jsem zklamán, jak je nám příběh předkládán. A opravdu se nejedná narovnání příběhu, ale spíš jako "propaganda" obrácená té z padesátých let. Objektivita se nekoná. Navíc ten konec - nikdy nechycen Josef a konfrontace s velitelem, který si pro něho dojel. A už vůbec nechápu utonulou pani “nadlesní”, která v poslední minutě opět uniká… Navíc pokud není domluvené pokračování kvůli sledovanosti apd., tak ten konec vyzní docela divně. Minimálně to setkání s nadřízeným nebo "vzkříšení" paní nadlesní si mohli nechat do další série, pokud bude.  Takhle aspoň to mohlo vyznít, že Hasil zůstal u těch lidí, pokud by nedošlo k dalšímu natáčení. ()

maxXxic 

všechny recenze uživatele

Opravdu jsem čekal, že Voyo pro Novu objevilo to kouzlo mini-sérií, které máme všichni tak rádi na jiných VOD a (ne)skončilo to, jako vždycky. Dát tomu ještě jeden díl, příběh nějak smysluplně zakončit, tak 4* - není se o čem bavit, protože mě opravdu bavilo téma, prostředí, charaktery i motiv, který je (v originále "Krále Šumavy" pokroucen sovětskou propagandou). ()

sardon 

všechny recenze uživatele

Ještě teď koukám s otevřenou pusou. Na rozdíl od těch zasvěcených jsem nečetl knižní předlohu a doufal jsem tedy, že se o Josefu Hasilovi něco dozvím, například (jak zde bylo již několikrát řečeno) o jeho motivaci začít převádět, proč se dal k SNB atd. Na tyto otázky jsem odpověď nedostal, tak jsem se alespoň dozvěděl, že to byl naivní (koupě nového motocyklu v době, kdy na něj měl asi málokdo) lehkomyslný (převádět v den své svatby přes hranice co možná nejdelší cestou) sukničkář. Co jsem se však na konci skoro 3 hodinové série nedověděl, co se s Hasilem stalo po příjezdu jeho velitele, zda byl, nebo nebyl odhalen, co se stalo s jeho parťákem zajatým Němci, ani proč se z močálu vynořivší se paní hajná za soumraku  přibelhala  na nekonající se svatbu začínající v 13 hodin. Místo přehnaného humbuku nás neznalé mohla Nova informovat, že tyto tři díly jsou jen začátkem natahované (vzhledem k množství podstatných informací mohla být stopáž poloviční) série, protože nikdo nemůže věřit, že toto byl konec. Snad mé zklamání napraví případné pokračování. ()

Galerie (133)

Zajímavosti (9)

  • Pracovalo se celkem 7 nocí z celkových 25 natáčecích dní – v Brdech, v Plzeňském a Středočeském kraji, v Jižních Čechách a na Šumavě. Natáčení bylo dokončeno v květnu 2022. (rakovnik)
  • Natáčení bylo realizováno v souladu s principy tzv. zeleného natáčení a udržitelné produkce, tedy s maximálním ohledem na životní prostředí. (rakovnik)
  • Seriál měl premiéru 23. září 2022 na Mezinárodním festivalu seriálů Serial Killer v Brně. (Filip_SK)

Související novinky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)

Reklama

Reklama