Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

cica

Nevidela som, nechcem vidieť, stačili fotografie... Niektorým tváram chýba nádych noblesnosti, najviac ma odradila slečna Pauhofová, ktorá už sklamala ako Lída Baarová. Potom Petra Polnišová, ktorá môže zahrať dievča z dediny, ale biela parochňa je na jej hlave smiešna. A keďže podľa komentárov ani historické súvislosti nesedia, nemám záujem. P.S. Ku komentárom, v ktorých sa bagatelizuje historická presnosť. To potom môžeme vo filme vykresliť Hitlera len ako asketického pána milujúceho svoju vlasť, prírodu a deti, pretože je to film a nie dokument??? ()

Vlad

Na to ze sa jedna o TV-Film treba urcite pochvalit remeselne spracovanie. Kamera, strih, kostymi a aj rezia, to vsetko mi prislo na slusnej urovni. Za to 2*. Cele 3* je potrebne strhnut za mizerny namet, scenar a nemastny-neslany vykon hlavnej hrdinky, na ktorej to vsetko malo stat. Slabsi usek v zivote Marie Terezie by bolo tazke najst (s vynimkou cesty k tronu). Vsetko vyznamne o co sa pricinila vynechane. Scenar od nikial nikam, same plytke keci, intrigy, techtle-mechtle, tot vsjo. Postupom casu ma zacala pribehovo viac zaujimat Franzova tkacska dielna (pricom chudak cisar tu bol absolutne chybne vykresleny ako nanichodny privesok...). A Maria Terezia? Ta bola podla tvorcov iba drzou cubkou, ktora vrhala deti, nedala si povedat a spravila to co jej od zaciatku bolo radene az ked dostala aspon 2 krat na pysky. Dakujem pekne, sklamanie sa po vzhliadnuti dostavilo takmer u kazdeho. ()

drovi

Konečne sa niečo na Slovensku natočilo a bola tu aj snaha. Ale takáto panovníčka, ktorá zasiahla do životov všetkých koprodukčných krajín, si zaslúži viac priestoru, kvalitnejší scenár a aj predstaviteľku hlavnej úlohy. Všetky historické udalosti kĺzali len po povrchu a kto sa neučil dejepis, alebo koho nebavil, tak z filmu toho asi veľa nepochopil. Verím, že táto téma ešte v kinematografii dostane svoj priestor aj kvalitný scenár, aby vznikol seriál aký si Mária Terézia zaslúži. ()

burg

Takovej česko-rakousko-slovensko-hungeránskej kočkopes. Strašně mi tam vadilo předabování českých herců sebou samými - jen když se nedokážou samy sobě trefit do huby, je hnus se na to koukat. A že je to film užvaněnej, až hanba. Což je fakt škoda, protože co se kostýmů, lokací a vůbec všeho ostatního koukatelného týče, je to pastva pro oči... ()

aadis

Paráda. Konečně jsem se díval na český (i když jen z jedné čtvrtiny) film, který mě bavil a těším se na druhý díl. Bylo to výpravné, herci mě neprudili, prostě mě to bavilo. Nejsem dějepisec, takže odchylky od skutečnosti celkem nepostřehnu, naopak, něčemu se přiučím :-) ()

PanIncognito

Konečně se někdo spojuje a vzniká tak snímek o jediné vládnoucí ženě u nás! Jsem navíc spokojen, že nejde o žádnou nudnou dějepisnou ságu. Scénář lze hodnotit kladně... připomíná mi sérii Viktorie, kde taky nejde o dějepis, ale o zážitek diváka (což je dle mého nutností). Nechybí zde humor ani přirozenost. Režie je pojata moderně a i ostatní aspekty (hudba, kamera nebo třeba výprava) jsou rovny světové produkci. I dabing je vcelku uspokojivý... tohle je zkrátka důstojná práce. ;-) (viděno s dabingem) ()

Rimina

Přistupovala jsem k tomu s malým očekáváním,takže mě to vlastně ani nezklamalo. Použití moderní mluvy- děs. Vojta Kotek byl v tomhle ohledu úplný přešlap.Uvěřitelnost děje tak ztrácela postupně na hodnotě. Zítra druhý díl,...no...,dám tomu ještě šanci. Dnes po druhém dílu to shrnu.Křečovitý,kýčovitý polotovar na pomezí trapna a ještě většího trapna,spoléhajíc na krásnou výpravu.Ano,ta jediná byla v skutku nádherná.Bohužel hlavní představitelka měla víceméně stále jeden výraz,nebo dělala zvláštní ksichty.Scéna kdy řve jak protržená k deseti vojákům v řadě,aby je povzbudila,byla taky dost úsměvná.Pochopim kdyby tam bylo velké vojsko.Pak tam jakási postava řekne: "jo". :-D Chybělo už říct jen "ty voe", nebo "OMG". Dabing Kohoutové mě iritoval a to jí mám jinak ráda.Celkově mi to přijde jako promarněná příležitost na jinak skvělý film. ()

Alagaesie

Medicína. Bavily kostýmy. Javorský exceloval. Cudnost se nenosila. Karel VI měl ale titulů. Ten modrej avacs na hlavě. Vévoda Kotek supr provokatér. Láska? Nikoliv - se nenosí. Kůň v sále... Bůhví komu veličenstvo trůn předá... 19ti letá žába... Sou paradoxy - Fridrich nic nevěděl. Všem by mělo jít o blaho říše. A Fridrich chtěl Terezii. „Jsme jenom figurky na trůnech.“ Zcela přesné. Jeden kandidát lepší jak druhej. Mařka si nebrala servítky. I ženská může bejt silná. Výuka vladařiny za čtvrt roku? Síla. A už se učila. A řek bych, že jí to celkem šlo. Javorský byl skvělej zmetek. Esterházy dobrej „mušketýr". Ne Mařka se učit nesmí... Nebyla blbá, ale mnozí to neviděli. Podceňovali jí. Hlavně klid, Lotrinčáku. To byly krásný zahrady. Jó, politika je lov. Tak, kterou ten Kotek chce? Bude František Štěpán na malbě s Rézy nebo ne? 2 kohouti nedělají dobrotu. Malicherný krátký koberec. Politika není čistá. Evžene, cos to proved? Upřímně s pávem. Štěstí je luxus. Nakonec vstříc naději s Marií. Úkol s přílišným zaujetím. Bez doktora ne, blbové. Samá dcera. Začala pohřby? Aha takže Štěpán je míň než Marie. No, jaká mohla být nálada... Dáma Štěpánovi moc radila. A monarchie byla v krizi. Chudák Marie. Nervózní museli být všichni - šovinisti. Osmanská říše byla nevyspitatelná. Jó, Marie šla dost proti proudu. Hezký byly taktický šachy. Štěpán Záletný... Já bych neřekl, že se Prusům dalo věřit. Hrabě Slizský. Manželovy přednosti se ukázaly. A co Marie? Pochybovala o svých schopnostech? Válka je na spadnutí a Marie ukazuje lokty. Marie se bála a manžel moc nepomáhal. Chudák Marie, kupené problémy jsou neštěstí. Politika i při zábavě. Klasika. A vlastně i chudák František. „Teď odmítáte co, výsosti?" Samej ples. Co jinýho u rakouskýho dvora, že? Kolik měla dospělejch dětí? Ty dámičky u dvora... Jo těžký život vládkyně Habsburského mocnářství. Tipoval jsem, že Karolína neštovice nepřežije. Na plese skvělý ohozy. „Přítelkyně“ Elisa evidentně využila každé možnosti, kdy se mohla vetřít do Františkovy přízně. A Kinský? Toho by mohly mouchy sežrat. By si nevšim. Ale Štěpán byl taky prvotřídní proutník, jen co je pravda. Bomba, že Marie vládla i při porodu. Reformátor-pokračovatel Josef! A já se ptám - proč přijel Esterházy? Dámy, politika nebo obojí? Byl to divnej člověk. Šovinista zasranej. Esterházy byl naivní hlupák. Jak se moh „ucházet“ o císařovnu a zároveň tvrdit, že žena nezastane nejvyšší státní post?! A Štěpán to s Marií fakt neměl jednoduchý. Ale to bylo vzájemný. Vilemína měla plný ruce práce a Marie si na štěstí už definitivně dupla. A nejen na osobní. 2. díl minisérie mi přišel zajímavější, než úvodní část. Eliza skvělá. Úžasná scéna s koněm a mečem. František byl fakt na baterky. Skvělá panovnice ta Marie Terezie. ()

vanTrilobit

Nepridám sa k tunajším "historikom", hoci ako Bratislavčan mám o MT pomerne presný obraz (dosť mi v tom pomohol jeden vzdelaný človek). Nečakal som zázraky, dostal uspokojivý televízny film. V porovnaní s ruskou Katarínou to nedopadlo vôbec zle – dokonca sa mi to zdá lepšie. Vizuálna stránka je za 5 *****. Ale – keď viem, že mám na celý počin 3 hodiny, nevyplýtvam 5 minút na dvíhanie sukien dvorných dám. Navyše, keď už potom nič súvisiace neponúknem. Necítim vo vzduchu pokračovanie, kde by sa to dalo napraviť. 3 a pol *. ()

elma

Film působí velmi lacině, strojeně, kostýmy, dialog naprosto nepřípustný době. Studentský film hadr. Jedna hvězda za snahu. Ale jsou to vyhozené peníze. Marie Terezie představitelka ještě ošklivější než skutečná Marie Terezie. Koukala jsem na oba díly a bohužel jsem to musela přetáčet ku předu, jinak jsem to nedávala... ()

huspenina33

Je to natočené, aby to bylo stravitelné pro široké spektrum lidí. A proč ne? Někdo tady zmiňuje že Evžen Savojský je vykreslen jako bezpáteřní intrikán a že je to snad na objednávku Turků :-). Kdo se zajímá o historii, tak třeba ví, že to bylo i jinak ( a kdo ví )a kdo ne, tak mu to za měsíc vypadne z hlavy jestli byl takový nebo makový. Jsou tam hezké kostýmy, interiéry i exteriéry, má to spád. Marie-Terezie si jde za svým. TAK PROČ NE??? ()

JenTak

Marie Terezie aneb pragmatická sankce a nehezký pohled na svlečeného Kotka ( vlastně i oblečeného) . To vše oblečené do slušivého kabátku kostýmů a lokací. Třeba druhá část ještě pozitivně překvapí... ()

sandrakr

Za me super televizni zpracovani historickeho nametu pro sirokou verejnost. Ikdyz nemam historii v lasce chytlo me to. Super! ()

Dítě

Kdybych seriál srovnával jenom s českou produkcí, asi bych byl nadšený. Bohužel, ve srovnání třeba s Viktorií, která nedávno prošla ČT, je to slabší odvar. Nějak jsem necítil žádné napětí, podivné nepřesvědčivé dialogy a stejně tak nepřesvědčivé chování hlavních aktérů. Škoda (historické i skutečné) látky. ()

OtokPag

Sneslo by to ještě pár dílů, přidat střelnýho prachu, uniforem a reforem. Na TV tvorbu to bylo velmi koukatelné a ty kostýmy, vč.paruk - prostě paráda. Trošku odstrčený podnikatel Fanda mě navíc opravdu bavil a dal celému dílu lidský rozměr. 99,9% P.S.: vysvětlovat kdo je kdo, kdy a kde se co událo měli učitelé při dějepisu, ne autoři povedeného díla ;) ()

schnitzek

Je mi líto, ale musím dát jen dvě hvězdičky a to asi jen za kostýmy... Herecké obsazení nic moc, hlavní postava měla víceméně jen jeden výraz a vedle ní snowboarďák Kotek. Děj byl vleklý, tak nějak nikam nesměřoval. Škoda, fakt jsem se těšila, protože o tuto dobu se sama tolik nezajímám. ()

Beau

OK, asi to nebylo historicky úplně pintlich, ale zase to nebyla nuda. Výpravný líbivý vídeňský sacher dortík na jedno shlédnutí. ()