V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

aannemer

Shlédnuto opětovně 23 let od premiéry. Film neztratil nic ze svého kouzla, navíc závěr v director's cut umocnil naléhavé poselství této civilizaci, která stále víc a víc kašle na svou planetu a na své lidství. ()

imaginer21

Oproti televizní verzi, jejíž vykonstruovaná a záměrně useknutá závěrečná pointa vyzní do ztracena, je plná verze naprosto plnohodnotný zážitek. První film, v němž mě učarovala temná podmořská hlubina a zaujal Ed Harris v hlavní roli (do té doby jsem jej viděl jen ve vedlejších) ()

gezper

Jo precizní megaloman Cameron předváděl již před lety skvělé technické finesy. Atmosféra pod hladinou časem nepříjemně pomalu tuhne a herci se snaží co jim možnosti stačí, doplněno příjemnou hudbou. Zamrzí až moc ponaučující a idealiistický závěr, ten prostě nezvládl, točil ho opravdu taky Cameron? Odpustil bych i sem tam divný, čitelný scénář s několika klišé., ale tak on nikdy nestavěl na promakaných dějových konstrukcích, technickou stránkou je to vyváženo více než dost. Bohužel takhle podané zakončení mě tam nesedne a mrzí. Celý film je na ***** (90%), závěr na *** (60%), zprůměrováno na **** (80%). Viděno v SE bez mála 3h verzi a opravdu nevím, kterých 31min z toho vystříhat, aby to neztratilo nic podstatného. Víc jak 10min bych postupným lehkým zkracováním záběrů nenašel, a i ty bych hledal obtížně. Jsem rád, že základní verze šla mimo mě. [80%] ()

moriero

Cameronovsky velkolepé a puntíčkářsky dotažené do nejmenších detailů. Doporučuju režisérský sestřih: už z toho důvodu, že posunuje film do úplně jiné (apokalyptické) dimenze a nabídne pár odpovědí, jako například, cože to tam dole ti mimozemšťani dělali... ()

Venceslao90

Tenhle film se fakt ktěžko hodnotí. Spousta efektů, skvělá atmosféra, výborné tempo apod. Ale na druhou stranu to bylo něco úplně jiného než jsem čekal. Očekával jsem něco na způsob "Koule", ale zdejší emzáci jsou bohužel hned po E. T. těmi nejmírumilovnějšími, co jsem zatím ve filmu viděl. Závěr považuji za nepovedený. Celou dobu jsem si říkal jak to skvěle začalo, jak je to napínavé a těšil se co bude dál, ale posledních 15 minut jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, proč to muselo skončit tak blbě. Závěrem - dobrý film, ale žánrově jsem byl připraven na něco docela jiného a z toho důvodu nejsem z filmu nijak zvlášť nadšený. 3,5 hv. ()

Leník

Obávám se, že už se na tom trochu podepsal zub času. Trochu mi to připomínalo film Koule, ale ta byla lepší. Neviděla jsem režisérskou verzi, ta je třeba lepší. ()

kacer4

Asi najslabši Jamesov film. Režisérsky je to opäť výborne zvládnuté, ale scenár je slabší. Niektoré scény mi bolo až nepríjemné pozerať. Nazvať černošku čokoládou... A pri smrti Lindsey som myslel že pojdem až na dve hviezdičky. No prostredie a stupňujúce napätie film držali mierne nad hladinou a záver ho vyniesol ešte o niečo vyžšie. ()

LeePriest

Na co pan Cameron sáhne, to se povede. Kéž by taková pozitivní překvapení, jakých se mi dostalo u tohoto filmu byla častější. ()

Tuty

Kdo viděl prodlouženou verzi, musí zvýšit hodnocení tohohle skvělého filmu stejně jako já: normálni verze 80%, prodloužená 100%. Atmosféra stísněného prostředí korunovaná tím, že se ještě děj odehrává pod vodou, to je moje... A rozšířený závěr to podtrhuje. ()

fafejt001

Bylo tam všechno .Napětí , tajemno , překvapení , efekty .Prostě zajímavý a napínavý filmeček . Pěkné . Velmi dobré . ()

blezg

Musím říct, že mi ten krásný melancholický zážitek narušily dvě věci: jednosměrná zabedněnost všemohoucí americké armády a na druhé straně úplně na konci přiblblé ztvárnění světelných bytostí z hlubin jako marťánků, s velkýma vočima, sympatizujícíma s lidmi a všemu rozumějícíma. Jináč výborný... ()

Hilly

Pěkné, v doprovodu Camerona přelomové (efekty plasticity - později použity v Terminátorovi 2), snad jen zbytečně dlouhé. Režisérovo oblíbené prostředí - v hloubi oceánu. Divák se dozví až na konci filmu, oč vlastně kráčí - zda vojenský útok, neznámý podmořský druh a nebo ta třetí finální varianta, kterou zde kvůli spoileru nezmíním. Absolutně mne rozsekala kardiopulmonální resuscitace manželky v podání Eda Harrise. Po dlouhém, marném a vyčerpávajícím úsilí ve snaze oživit svojí choť, se kterou se rozvádí, začne mlátit do "mrtvoly" se slovy:"Come on, bitch! You can do that!". Mno.....a ona se vzbudí :-D ()

MrKrahujec

Jistě, snaha se hodnotí, když ale tenhle film byl natočený až PO Kubrickově Vesmírné Odyseji a Spielbergových Blízkých setkáních třetího druhu. S přihlédnutím k tomuto faktu to moc nového nepřineslo, hlavně ten rozjezd byl nějak až moc zmatkovitý a hlavně (díky prostředí) vlastně nijak moc zajímavý. ()

Kozlowski8

Americká jaderná ponorka uvízne po srážce s neznámým tělesem v hluboké propasti. Je potřeba deaktivovat jaderné nálože, což je úkolem několika členů SEAL, za asistence potapěčů z blízké vrtné věže. Záchranářům se při práci zjevují záhadná světla... Vizuální stránka snese absolutorium, obzvláště vzhledem k roku výroby filmu, ale jinak jsem viděl mnoho hloupých, kýčovitých a někdy až směšných scén a momentů. Proto pouze 55%. ()

buchannon

Naprosto dokonalý film! Harris je borec, Mary je krásná ženská, která zde ukázala i kozy, což se vždy počítá a Michael Biehn si zde střihl roli záporáka a byl v ní psychopaticky skvělý! Včera jsem viděl special edition a byl jsem naprosto spokojen, až na to, že tam chyběla asi minuta s potápěním myši, zřejmě nějací útlocitní sralbotkové měli potřebu ji vystřihnout! Přesto za mě plná pálka! ()

Felix22

Na cameronovské poměry komorní záležitost, a možná i trochu zapadlá mezi všemi Terminátory, Vetřelci a Avatary. Přesto je to i tak klenot mezi Cameronovými filmy. Tentokrát pod vodou s partou podmořských dělníků (inspirace Vetřelcem je zde patrná). Michael Biehn zahrál toho zeleného mozka opravdu přesdvědčivě. ()