V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Katullka

Celé mé dětství jsem věděla, že je to ten film s tou dýchající krysou. A fakt, je to on a je to docela nuda. /// Krrr! 70mm fest Krnov 2013 ()

hendrich6

Od filmu Propast jsem čekal o dost víc.Začal jsem se v něm ztrácet a moji nespokojenost podtrhl závěr,který byl na mě až zbytečně moc fantasy.Líbila se mi naopak thrillerová scéna,jak utíkali před vodou.Ale to je asi vše,co se mi výrazněji líbilo.Bohužel je to nejslabší film od Camerona,který jsem viděl.Za mě je to pouze 60 % , ale možná se na to někdy podívám znova a tenhle snímek docením. ()

Lacike

Dalsia pecka od Camerona. Tentoraz v Star Trekovskom naivnom style s moralnym ponaucenim na koniec. Len namiesto vesmiru sa to odohrava pod vodou. A aj po dlhych rokoch od vzniku to je po vizualnej stranke absolutne uchvatne. Kto nema rad filmy odohravajuce sa pod vodou, tak sa asi bude celkom nudit, lebo velku cast filmu zaberaju pôsobive vizualne sceny. Ci uz dokonale miniatury, ktore su na nerozoznanie od realnych kulis alebo velkolepe kulisy postavene v zatopenom reaktory. Dockame sa aj CGI hratok s vodou, ktore uz trochu zastarali, ale vo svojej dobe boli priekopnicke. Akcne to prilis nie je ale film stoji na atmosfere a napätie by sa dalo v niektorych scenach krajat. Ale ani na pribeh Cameron nezabudol. Tempo je sice pomale ale vdaka skvelym postavam sa nudit nebudete. Najvyraznejsia je trojica Harris, Mastrantonio a hlavne Biehn, ktory si tu strihol solidneho magora. Napriek nemu sa film nastastie nezvrhol na nejaku blbu beckovu vyvrazdovacku, ale cely cas pôsobi inteligentne. Snad jedina vec, ktora mi nesedela bola hudba od Silvestriho, ktora v napinavych scenach az prilis okato vykradala Predatora a do tohto prostredia sa mi nehodila. Cely cas som cakal, kedy na mna vybafne Predator. Rozhodne odporucam vidiet predlzenu verziu, ktora ma uplne iny zaver, ktory dodava filmu poriadny zmysel. 9/10. Snad sa niekedy konecne dockame vydania na blu-ray. Na DVD to prilis dobre nevyzera a tie rôzne HD tvripy su tiez na hovno. ()

ScarPoul

Videná Special Edition. Cameron sa hrá. Je z toho cítiť strašne silná režisérska odovzdanosť. Niečo podobné mal aj ranný Besson. The Abyss je netradičné sci-fi. Podobne ako nedávno videné Strange days od Bigelow aj The Abyss si užíva expozíciu. V SD trvala 45 minút. Tu fungovanie a zápletka rozvíja svoje chápadlá takmer hodinu. A dodáva to postavám na autentickosti. Vytvára to nový svet so špecifickými pravidlami, kde každé narušenie prirodzeného chodu môže byť osudné. Aj napriek sci-fi zápletke je film založený na kauzalnosti. Akákoľvek vec spustí reťazec logických udalostí, kedy ide častokrát o holý život. A ten koniec je rovnako pekná bodka ako v Zemeckisovom Kontakte. Silvestri baví hudbou. Ed Harris uveriteľnou postavou a hereckou gráciou. Páčilo sa mi to veľmi. Takéto filmy sa dnes už veľmi nerobia. Má to cheezy bozky na konci filmu, aj takéto to pozitívne uvedomenie, čo by dnes pôsobilo absurdne. Ale tvorcovia v 80 a 90 rokov to potrebovali, aby o niečom dôležitom vypovedali. Ďalší Cameronov zárez do prvej ligy, ktorý je iný ako jeho ostatné diela a možno práve preto svojou špecifickosťou taký dôležitý. Treba ale vidieť Special Edition. ()

BoPo

Vo svojej dobe určite vizuálne významné. A treba oceniť fyzickú náročnosť natáčanie. Príbeh však tuctový. Herci vo väčšine prípadov béčkový až céčkový. Z dnešného pohľadu, keď už vizuál neohuruje, tak začne viac vynikať nezáživné tempo. Ak nemáte stroj času, či vymazávač pamäte od Mužov v čiernom, tak Vás táto sci-fi pohádka už moc neosloví. ()

GeusX

Podmořské sci-fi, které se svou působivou klaustrofobickou atmosférou a velmi dobrým hereckým obsazením již zapsalo dějin vědecko-fantastické kinematografie. Záležitost, kterou si vždy rád a znovu vychutnám. A nejen díky emocionálně úchvatnému finále. 90% ()

Vesman

Byly doby, kdy jsem si tento film pouštěl asi dvakrát týdně, to už sice neplatí, ale přesto stále považuji Propast za velice dobrý film, kladný hrdina Harris je sympatickej a záporák Biehn zase totální magor, navíc to, že po většinu filmu nevíme co se v propasti nachází dokresluje vynikající atmosféru. ()

Terva

Veškerou hudbu k tomuto naprosto nádhernému sci - fi dělal Alan Silvestri : 1. Main Title 2. Search the Montana 3. The Crane 4. The Manta Ship 5. The Pseudopod 6. The Fight 7. Sub Battle 8. Lindsey Drowns 9. Resurrection 10. Bud's Big Dive 11. Bud on the Ledge 12. Back on the Air 13. Finale. ()

JohnCZ

Pro Cameronovu Propast mám prostě slabost. Skvěle natočené sci-fi, které je v SE verzi v první polovině možná trochu roztahané (ale i tak má prakticky každá scéna svůj význam), ale druhá polovina vyráží dech i po letech mimořádně povedenou gradací. Po technické stránce nemám co vytknout, film nepůsobí nijak zvlášť zastarale. Podvodní prostředí je vypiplané do posledního detailu a mimozemšťané, z kterých jsem byl v dětských letech tolik unešen, nemají prostě chybu. Závěrečná pointa je možná skoro až pohádková, ale je příjemně lidsky čistá a to se v současné filmové tvorbě u podobných žánrovek zas až tak často nevidí. ()

Padme_Anakin

Po pravdě řečeno potřebovala jsem se zahojit po včerejšku, tedy jsem sáhla po filmu, který jsem viděla před dvaceti lety.. Klaplo to spolehlivě a ještě lépe než na poprvé, neb se jedná o strhující dobrodružnou podívanou pod hladinou.. Mary Elizabeth Mastrantonio je půvabná, nádherně umíněná i prostořeká, Ed Harris v životní formě, v nejlepších letech a má charisma, které by mohlo bourat panelákové stěny (nejen), Michael Biehn zvládnul toho šibnutého vojáka na výbornou, no a to poselství mě dostalo, slza ukápla a ne jen jedna... ()

corpsy

Grandiózne, neskutočne úžasné podmorské dobrodružstvo, ktoré vo svojej dobe prekonalo všetky dovtedy známe technické finesy. Atmosféra je tu skutočne totálne pôsobivá, občas tajomná, občas skliesnená. James Cameron si na filme dal veľmi záležať, čo je aj vidieť. Spektakulárne triky a výprava, skvelá kamera a strih. Proste dokonalosť sama. Len mi je ľúto toho vlažného komerčného ohlasu. Film sa MAL stať hitom! ()

curunir

,,BOŽE, JA JU NEZNÁŠAM." ,,TAK SI SI JU NEMAL BRAŤ, NIE?" __ ,,Priepasťou" si železný Jim pripravil pôdu pre svoje nasledujúce, o čosi výraznejšie kúsky, pri ktorých pôsobí tento film vo viacerých smeroch nedotiahnutým dojmom, čo možno v istom zmysle môže aj za jeho slabší finančný úspech. CGI s vodnou hlavou využil vo väčšej miere v nasledujúcim pokračovaní ,,Terminátora" , k potápačským scénam sa vrátil v ,,Titanicu" a vizuálnym miešaním modrej a fialovej sa opantával v bitke o planétu Pandora. Aj keď je teda ,,Priepasť" s odstupom doby výrazne pokusným dielom, nedíva sa na ňu zle, má zaujímavé pasáže, avšak priemerné hodnotenie si vyslúžila hlavne za svoju chabú vnútornú logiku - ako sa už len z mimozemšťanov, ktorí na začiatku napadnú atómovú ponorku môžu na konci stať priateľské, pomáhajúce bytosti? Ak v budúcnosti uvidím rozšírenú verziu, kde Cameron tento nešvár opravil, pravdepodobne hviezdičku pridám. Viacej som očakával tiež od Silvestriho hudby, aspoň však viem, odkiaľ brali Lego návrhári inšpiráciu pri vytváraní žltých prieskumných ponoriek v sérii z roku 1996. (13 493. hodnotenie, 475. komentár k filmu) ()

Turiec

Príjemné sci-fi umiestnené pod morskú hladinu s nádhernými scénami. Vojaci sa snažia zničiť niečo neznáme. Ako to už s nami ľuďmi býva, keď narazíme na niečo nové, neznáme, správame sa k tomu agresívne. Považujeme TO za nepriateľské, agresívne a cítime sa v ohrození. Ako sa správne hovorí: "Podľa seba súdim teba." Alebo inými slovami, ak je niekto zlodej, predpokladá, že sú zlodeji aj všetci okolo a chcú ho okradnúť. "Zlodej kričí chyťte zlodeja." Je teda veľmi pravdepodobné, že keby sa s nami snažil verejne spojiť nejaký mimozemšťan, pravdepodobne by sme zaútočili. Veď takí už my ľudia sme. ()

frashmaker

Tak jsem měl vždycky za to, že tenhle film je obrovský béčko a i když jsem ho viděl jako menší, tak jsem se docela smál při jeho shlížení. A najednou jsem ho tu čirou náhodou našel a koukám, že má tolik %. Možná, že na tu dobu to byli skvělé efekty, ale už když se to poprvé objevilo na komerční TV, tak mi přišlo, že tomu mnohé chybí. Jediné co bych na tomto filmu opravdu pochválil je myšlenka vizuálního znázornění mimozemské entity. Vezmeme li si 80% sci-fi filmů, tak znázorňují mimozemšťany, kteří mají pořád ruce, nohy, tělo a hlavu. Jednou je ta hlava deformovaná, jindy mají jen tři prsty, ale pořád jsou zdánlivě podobní člověku. Kdežto tady, jak můžeme vidět, tak mimozemská entita je takového jakéhosi měňavkovitého tvaru, tedy tvaru pravděpodobně nejlépe přizpůsobivého k jakýmkoliv podnětům vnějšího prostředí. ()

Ozo

Po zhlédnutí Special Edition (nedalo mi to a musel jsem si ji "koupit") v originálním znění s titulky zvyšuji na čtyři hvězdy. ()

javak810i

Další megafilm od Krále světa. Cameron je prostě hračička a v sci-fi žánru se cítí jako ryba ve vodě. Proto se i u The Abyss setkáme s bezchybným technickým zpracováním (triky jsou na svou dobu naprosto úžasné a podvodní záběry jakbysmet), hutnou atmosférou (Jimmy už ve Vetřelcích ukázal, že umí dobře šponovat napětí v stísněných prostorách) a díky A. Silvestrimu i krásným hudebním doprovodem. A jak už to u Cameronových filmů bývá, můžeme zde najít jasné poselství a zprávu světu. Viděna Special Edition - 5* ()