V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Parlay

Jednoho dne mi kamarád během jedné z našich častých „filmových debat“ položil otázku: „Viděl jsi Propast?“. Já na to bez náznaku jakéhokoli ostychu (teď už vím, jaký jsem to byl kulturní barbar!) odpověděl: „Ne, je to dobrý?“. Nyní, poté, co jsem svoji trestuhodnou neznalost filmové historie napravil, si můžu odpovědět sám - dobrý to je, a to sakra dobrý :-) Naštěstí jsem měl tu čest s prodlouženou režisérskou verzí, neboť divák znalý pouze verze původní byl ochuzen o podle mého mínění ústřední myšlenku filmu (kamarád viděl obě verze a pokud říkal pravdu, tak je tomu skutečně tak). Některým divákům může první polovina filmu připadat utahaná a nezajímavá, avšak já jejich názor nesdílím. Místo kritiky budu jenom a jenom chválit a pokusím se tak učinit v jedné větě: Působivě budovaná tísnivá atmosféra podmořského světa, kvalitní herecké výkony (zejména Ed Harris a Michael Biehn), mnoho nezapomenutelných scén (souboj miniponorek, Budův sestup do hlubin a zejména velmi sugestivní a precizně zahraná scéna resuscitace jednoho z hrdinů), přehlídka podmořské technologie (dýchání ve vodě? – žůžo :-)), precizní režie a v neposlední řadě atmosférická hudba Alana Silvestriho, která je sice až do závěrečných minut záměrně odsunuta do pozadí za účelem budování tísnivé atmosféry, avšak na konci si toto „utlačování“ bohatě vynahradí :-) No a co jen říci závěrem… Cameron je pašák :-) ()

Bonaparte.

Na úvod se sluší dodat, že mám pro podmořské a klaustrofobické filmy slabost. A tak, když se smísí uzavřená ponorka, či jiné podmořské plavidlo s otevřeným oceánem, mám o zábavu postaráno. Propast je dílem zdařilým ve své době trikově až nadčasovým. Abyss skrývá i několik klišé, aneb má to, co má každý biják mít. Lovestory na pozadí, přestříhávání bomby za pět dvanáct či úspěšné oživení mrtvého těla. Herecké obsazení bylo skvěle zvolené a Cameronův smysl pro detail ještě lepší. ()

maverick10

Rezijne a vizualne paradni. Postupna gradace pribehu divaka nuti sedet hloubeji zarazeni v kresle. Co me ovsem vadi je ta tajemna a zahadna vlnka pribehu. Ano skutecne jenom vlnka, ktera na breh rozhodne nedorazila. Proc proboha James nakousl Spielbergovsky do tajemna z vesmiru a ono jablko uz nedojedl. Hrozna skoda. Jako akcni dobrodruzstvi skvele, ovsem jako sci-fi naprosto nevyvinute. Asi to je tim ze jsem nevidel ten kousek filmu, ktery se honosi nazvem "directors cut". Treba by mi to vysvetlilo ten velky otaznik ktery mam porad pred ocima. Pokud by mi to opravdu vysvetlilo, tak proboha, kterej arcihnup udelal tykovy brutalni strihy? ()

easaque

Podmořské sci-fi je rozhodně význačný počin se zajímavým nápadem a vlastně po těch letech se asi nic podobného neobjevilo. Cameron se hodně zaměřil na budovaní atmosféry v neprobádaných tajemných hlubinách. I technologické vybavení či efekty byly na svou dobu určitě vyjímečné a snímek tudíž stál nemalé peníze. Bohužel s příběhem si velkou práci nedal a kromě běžného příběhu o setkání s neznámým tvorem a konkurenčních svárů tam není nic, co by mě překvapiloo. Schválně jsem zkouknul delší reřisérskou verzi, abych si to víc užil, ale asi by to výsledné hodnocení tolik neovlivnilo. Jen tři slabší hvězdičky dávám hlavně za už vyzdvihované body, jinak by to víc než 2 nebylo. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

balba

Prvotřídní podmořský thriller a vynikající herecké obsazení.Hudba mi připomíná Star Trek.Výborné speciální efekty po právu oceněné Oscarem , poněkud kýčovitý závěr , ale jinak dobrá podívaná , ve které konečně mimozemšťané nevypadají jako nepřátelské příšerky. ()

rakovnik

James Cameron je prostě skvělý řežisér. Jeho předlouhý film ani chvilku nenudí a mně jako fanouška sci-fi velmi potěšil. Viděl jsem ho již dávno a vždy se k němu rád vracím. Prostředí pod vodou je velmi působivé a scény propracované, napětí a očekávání budoucího je vybudováno opravdu mistrně. Nutno ovšem podotknout, že nic z toho by nebylo, nebýt skvělých herců. Závěr filmu už je jen třešnička na dortu. ()

Martin741

James Cameron po uspechu prveho Terminatora bol posilneny uspechom a vydal sa tocit novy film, ktory dostal nazov Abyss. Aj ked sa prvu polhodinu dohromady nic nedeje a len zaznie kopa /casto nezmyselnych/ dialogov, dej sa poriadne rozbehne druhou polkou filmu. Vtedy som sa pozeral na vizualne prepracovany film s napatou atmosferou, ktory sa skoncil happyendom. James Cameron natocil kvalitku, ale najvacsia pecka od tohoto rezisera prisla z roku 1991 s istym rakuskym svalovcom. 84 % ()

Figu

Velikán Cameron, mistr úžasných nadčasových filmových děl, se opět vydal na velikou dobrodružnou pouť. A co je supr, že se nám James snad bojí pochodovat po pevnině a rovnou to od Vetřelce z vesmíru bere švihem šipkou do hlubinné propasti podmořskýho světa. Weaverovou viměnil za Harrise, což opět neprohloupil, no a neznámou mimozenskou vetřeleckou rasu z vesmíru taktéž prohodil zase za jinou... Ale za jakou neprozradím, páč tenhle kult by se měl určitě vidět. 75% ()

honajz2

Ale tak jo, když pominu zbytečně dlouhý úvod, určitou naivitu příběhu i celkové myšlenky (ale když to budu brát jako pohádku, tak s tím nemám problém) a pár patetických scén, tak mě to naprosto nadchlo. Tohle se totiž Cameronovi povedlo ukočírovat dost slušně, je to napínavé, atmosférické, se spoustou hodně povedených scén (navíc občas i s humornou), dobrými efekty, zajímavým příběhem, zapamatovatelnými a víceméně i sympatickými postavami a hlavně to není přeplácané, jak občas mívá ve zvyku. Především ale ten příběh a atmosféra se mi na tom líbily nejvíc, navíc mám i pocit, že ze všech těch filmů odehrávajících se v ponorce se žádnému všechny ty složité situace a problémy nepodařilo vykreslit tak přesvědčivě a silně, jako právě tady. No a od druhé poloviny mě ten film tak moc chytl, že jsem od něj oči nedokázal odtrhnout a všechny ty scény, kdy o sobě poprvé dávají vědět mimozemšťané, mi prostě přišly úžasné, ale to je taky způsobené tím, že já tohle téma rád. I proto jsem si Propast takhle "šetřil" a podíval se na ní až teď (z Cameronovy tvorby dokonce jako na poslední film, když pominu neslavné Piraně II), ale o to víc jsem za to rád, protože se to skutečně vyplatilo. Rád si to někdy zopakuji a kouknu i na tříhodinovou verzi, která prý má mít i jiný konec, tak jsem zvědavý, jak se mi bude líbit tenhle a který z těch dvou se mi bude víc líbit... 4* ()

Rocky88

Původně jsem hodnotil čtyřimi hvězdičkami kvůli tomu happyendu, ale po shlédnutí alternativního konce musím jednu hvězdu přihodit. Cameron prostě neumí zklamat. ()

MrPierc

Viděl jsem SE verzi a kdyby byla zkrácena o 1 hodinu, nic by se nestalo. Film je dlouho v klidu, ale až ke konci se konečně rozhoupe - zato ale pořádně ! Viděl jsem zde snad nejlepší oživovací scénu všech dob ( kam se hrabou Baywatch ). Jinak poselství filmu je pěkné i její zprostředkovatelé. ()

Petoss1

Čo sa dá od Camerona očakávať okrem tvrdej práce a výborného výsledku. V niektorých momentoch prelomové scifi. Efekty sú predsa od majstra. 85% ()

Nautila

Šmarjapanno, proč se film se skvělou atmosférou, prostředím a nápadem musí ve tříčtvrtině zlomit na dementní klišé: "áh, bože, on umře! Ó, miluju tě! " Přitom tam je silná látka na zpracování, oni ji ale stejně musí zaplácat dojemnými kecy. Za ten konec přes tři * nemůžu, zkazilo mi to celý dojem, ovšem za první tři čtvtiny je to na jedničku. ()

joker.george

Takovéhle filmy mám rád. Pomalé, ale vytrvalé a znatelné budování napětí, komorní atmosféra, která by se však dala krájet, a ten vtíravý a nepopsatelný pocit strachu z neznáma. Podmořské prostředí bylo nádherné, ale přesto se to dle mého nevyrovnalo kráse tajemných tvorů. Obsazení nemůžu nic vytknout, podmořská psychóza byla výborně zahraná a chování postav bylo v rámci možností rozumné a pochopitelné. Ale co ten konec? Nemám nic proti tomu, když si divák musí něco domyslet, ale je správné nechat na divákovi, ať si domyslí všechno? ()

bourec

Pokud si pamatuju, tak tohle byl snad jeden z prvních filmů, kterej sem si půjčil už na vhs kazetě v půjčovně s titulkama.Pak tu půjčovnu zrušili.Nebyla legální.90%. ()

Pitam

Jeden z těch filmů, které mě nikdy neomrzí. Ne, že bych si ho pustil každý týden, ale pokud už na něj někde narazím, vždy si ho rád vychutnám. Jde o precizně vystavěný dramatický příběh a nespornou klasiku sci-fi žánru, ve které obvykle používanou nekonečnou prázdnotu vesmíru nahradil mnohdy ještě tajuplnější svět mořských hlubin. Mezi herci ční vynikající Ed Harris, ale ani všichni ostatní, kteří díky dlouhatánské stopáži a klaustrofobnímu prostředí dostali také mnoho prostoru, nezůstali svému řemeslu nic dlužni. Úměrně době svého vzniku nechybí ani ekologické, resp. politické poselství, což je asi to jediné, co bych ve filmu oželel. Použité triky a zejména způsob ztvárnění mimozemského života jsou pro mě úchvatné ještě i v dnešní době, a to je co říct. ()