Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

Sten-li

Bravurně natočené veledílo se skvělými hereckými výkony. Nedočkavě jsem se těšil, co se bude dít, až za Georgem Baileym sestoupí jeho zachránce z nebes...když jsem se dočkal, snímek přeskočil na vyšší level a celý příběh, do kterého se divák do té chvíle vžil, je najednou bez zásahu života Baileyho příběhem úplně jiným. Návrat hlavního aktéra zpět do reality vykouzlí úsměv na tváři a celé to skončí happy endem, z kterého vám nezbyde než být naměkko. Natočit v té době takovýto kousek - smekám.95% ()

Oblivion

"Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lives. When he isn't around he leaves an awful hole, doesn't he?" ()

Miller

"Dear George! - remember no man is a failure who has friends. Thank's for the wings! Love - Clerence" Krásný americký rodinný snímek s překrásnou a naivní pointou. Být taková většina snímků, tak všude panuje úplně jiná nálada. Pustil jsem si to v srpnu, a stejně cítím, že na mě padá sníh. 100% ()

jasiska

Nádherný film. V druhej polke už len plačem. Škoda, že aj v skutočnosti sa ľudia neodplácajú za dobré dobrým. ()

Milodar

Malá nápověda k tomu, co máme v životě dělat, jestli to náhodou není jedno, jací vlastně jsme a zda má život vůbec smysl. Vítejte v Pottersville! ()

Matematicka

Život je krásný... a tento film bezpochyby také. Velice krásná a dobře zpracovaná je myšlenka anděla, který přichází člověku pomoci podívat na svůj život z jiné perspektivy. Velice dobré jsou také komediální prvky, které hlavní příběh velice dobře odlehčují. Ale... nedá mi to, abych se na příběh nepodívala z pohledu Mary, Georgovy manželky: zamilovala se do George, uzavřela s ním manželství a... pak už ho pravděpodobně moc neviděla. Po většinu času byla zřejmě sama ve velkém domě, který sama (!) zrekonstruovala a věnovala se tam (převážně taky sama!) péči o jejich čtyři děti. George pro samou péči o druhé neměl moc času na ni, na děti ani na sebe. Z tohoto pohledu je pro mě příběh také trochu výzvou (a díky za ni): při péči a starosti o ty vzdálenější nezapomínejme také na své nejbližší a ani sami na sebe. Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že životy druhých můžeme a máme měnit k lepšímu. Tento film nás k tomu vyzývá. Kéž bychom tu výzvu přijali! zajímavé komentáře: Aidan, golfista, Lavran ()

iampatrik

60% Nebýt té zbytečné délky (díky které film doopravdy uspával a nudil), asi bych nemohl říct nic špatného. Krásně zahrané, dobře vykreslené postavy a poslední půlhodinka, kdy se objeví anděl - Clarence, je úžasná a kouzelná. ()

Itar

Terapie šokem v neskutečně hřejivém filmu. Technicky potom také na jedničku, s výborným závěrem. Ideální vánoční film! ()

Prochy38

Ani jsem nečekal, že se mi to bude tolik líbit. J. Stewart dokáže svou osobností utáhnout celý film a zde to jen potvrdil. K tomu opravdu nádherná D. Reed. Bohužel, nemůžu sdílet až takové nadšení jako ostatní. Je to krásná romantická pohádka. Člověk, který obětoval vlastní štěstí, dá se říct, vlastní život, aby rozséval radost všude kolem sebe, jen ne u sebe.... Jo, krásně se na to dívá a moc rád věřím tomu, že podobní lidé ještě nevymřeli, ale tohle už bylo trochu moc. Jediné, co mi ale vadilo, byla oddaná láska krásné Mary, i přesto, jak se k ní choval... Ale to je možná jen můj divná pocit... Krásná pohádka všedního života a člověku s dobrým srdcem. Jsem rád, že jsem to viděl, určitě rád uvidím i znova. ()

angloumene

Asi je to tím, že jsem na Život je krásný dívala v době přicházejícího léta, nikoliv den před Vánoci a tak mi chyběla potřebná rozněžněnost, ale tohle dílko mě prostě moc nebavilo. Jednoduché, předvídatelné a ano svým způsobem i kouzelné. Já jsem ale tentokrát očarovat nenechala. ()

Honzeek95

Něco tak nádherného už jsem dlouho neviděl. Nemám slov, prostě špička! A ten úžasný pocit na konci... Kéž by takové filmy vznikaly i v dnešní době! ()

janesX

Tento film je jeden veľký zážitok s mimoriadne intenzívnym záverom. A je to scenáristický klenot. Hlavná postava má krásny charakter a bolo by pekné, ak by sa v nej našlo čím viac divákov a to isté platí aj pre jeho nádhernú ženu. Kto tomu dá plný počet, s tým si rozhodne sadnem. Film, ktorý by si mal pozrieť každý. 95%. ()

Jorge-Z

Život je opravdu krásný a tenhle film to plným právem dokazuje. Poslední půlhodina je opravdu strhující. Stejně tak jako výkon Jamese Stewarta. ()

Mikino00

Nejen život ale i tento film je tak krásný, pravdivý. Nic víc vám nezvedne náladu než tento film. Našel jsem si film na který se budu dívat každé Vánoce. ()

Ollie235

,,Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lifes. When he isn't around he leaves an awful hole, isn't he?" Úžasná záležitost. Přitom první polovina vůbec nenasvědčuje tomu, že by film byl opravdu tak krásný, jak napovídá název. Když ale přečkáte některé nudnější pasáže, závěrečná půlhodina, nesoucí se v duchu nádherného poselství, vám je s přehledem vynahradí. Film, který si určitě někdy o Vánocích pustím místo nějaké té pohádky. ,,Remember no man is a failure who has friends." ()

Kamas

"A pamatuj. Kdo má přátele, nežije nadarmo.." Krásný, milý, dojemný film. Tohle bylo pohlazení po duši. ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006