Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?
Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás. (Artcam Films)

Playman

Ty vole. Tak tohle je slušný psycho. Vim, že bude divný srovnávat zrovna tyhle dva filmy, ale tohle je podobnej simulátor úzkosti a nátlaku jako jsou třeba Uncut Gems se Sandlerem. :D ()

hroubek

Dobré to bylo. Krásná ukázka toho, jak málo stačí k tomu, aby vznikl dobrý a kvalitní film. Mám radost za každý kvalitní český film a jsem rád, že do této skupiny mohu nově přiřadit i tento snímek. Přišla v noci má jednoduchou zápletku, a právě o to více se povedlo jí pořádně vytěžit. Režisérské a scénáristické duo Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček to do nás perou už od prvních minut, kde se jasně naznačí v jakém duchu bude film probíhat. Bude to vtipné, zábavné, a pak se to začne znepříjemňovat, a následně to přejde k těžké depce. Moc se mi líbilo jakým způsobem se mění tempo, atmosféra a i psychická stránka hlavních hrdinou. Tvůrčí duo napsalo suprový scénář, ve kterém všechny dialogy šlapou, tak jak mají, jsou tu výborné dialogové výměny a samozřejmě, také momenty, kdy nás bude mrazit v zádech. Obrovskou zásluhu na tom mají herci, kteří jsou vynikající. Simona Peková v kročí na scénu jako uragán a doslova si krade scény pro sebe. Svou postavu zahrál výborně a já jsem nikdy nedokázal odhadnout, co se bude dít dál. Annette Nesvadbová se mi ve své roli hodně líbila. Její výkon je velmi civilní a opravdový, a o to více byl pro mě intenzivnější a bližší. Jiří Rendl to zahrál parádně a bavilo mě sledovat to, jak jeho postava neví, co má dělat. Rendl má komediální talent a ty jeho hlášky jsou moc dobré. Film jsem si dost užil, a jediné s čím mám problém je konec. Konec, který z mého pohledu nefunguje, tak jak by měl, a závěrečná katarze nenabízí žádné uspokojení. Přišla v noci je povedený a kvalitní film, který si zaslouží vaši pozornost. ()

fabecc1222

Na prvním místě je pochopitelně nutné zmínit výbornou Simonu Pekovou, která si z tohoto filmu dělá naprosto vlastní show, a svým dlouho nevídaným explicitním herectvím dává skrze postavu vzpomenout například na Pavlu Tomicovou ve Snowboarďácích, a očekávám, že si v rámci této role dojde pro mnohá lokální ocenění. Díky ní tak komediální stránka filmu funguje bravůrně, a slabší fóry byste počítali na prstech jedné ruky. I tak bych ale neřekl, že se komplexně jedná o výborný film. No film, právě ono to jako film ani moc nepůsobí. Absence děje není až zas tak zřídkavým jevem, ale tady to jako celek působí jako roztažená scénka z pořadu s Izerem či Nováckých estrád z devadesátých let. A opět se ještě přidá klasický nešvar místních tvůrců, tedy to, že celý závěr si má divák vlastně tak nějak domyslet a vše tak prostě vyšumí do prázdna. ()

Eleanor05

Komedie to není ani náhodou. Přišla v noci je divácky nepříjemné drama pro masochisty, o lidech, kteří si dobrovolně nechávají s*át na hlavu. Fakt mě to naštvalo jak máloco poslední dobou. 1,5*. ()

LEGACY

Velmi dobře vykreslená, reálná postava matky, ale celkově to byl za mě dosti nekoukatelný film. Nevím, českou scénu sleduji minimálně, no a když už se něco urojí, tak počítám s tím, že se jedná o něco dost dobrýho - tohle nás ale uspávalo. Sorry jako a tak dále. ()

bizz_mjc

Na český filmový trh konečně něco nečekaného, ale hlavní postavy mě svou submisivitou štvaly. Úspěšní, mladí, neakční, procházející životem a bezradní, kterým do nudného života vlítne nespoutaná, trochu ujetá mamka. ()

vyfuk

[KVIFF 2023] Totální prdel s neuvěřitelnou Simonou Pekovou a úžasnou lehkostí zaznamenanou komplikovaného mezilidského vztahu v rodině. Prdel až na půdu, jen ten konec trochu v otazníku, ale stále příjemně. ()

R1CH1E

Skvělá komedie plná hlášek, které všichni známe podána tou nejlepší možnou formou. Herecké obsazení výborné. Ale těch posledních 20 minut, kde se postavy zacnou chovat naprosto dementne, sráží film výrazně dolů. ()

Vironey

Ano, vlezlá tchýně (složenina ze slov tchoř a svině) je opravdu horror se vším všudy. A ještě když proti ní postavíte dvě pražský změkčilý sračky, který si nedokážou vymezit ani základní hranice, tak máte o "zábavu" postaráno. První 2/3 filmu celkem ucházející (zvláště pro postižené podobnou tchýní), dialogy a situace působí jakž takž realisticky, nicméně poslední třetina je totálně o hovně a pointa naprosto nulová. Na konci filmu jsme byli já i drahý manžel naprosto nasraný a frustrovaný, drahý manžel prohlásil "tyvole, co je to za zkurvenou píčovinu!!!", sundal špinavou ponožku z nohy a mrsknul ji po mně. No fakt. Takže tohle už nikdy víc. ()

dragon94

V mnoha věcech trefná a ze začátku i vcelku povedená záležitost, která ale časem klesne do absurdna a končí naprosto šíleně. Respektive děj posledních 30 minut nedává vůbec žádný smysl. O konci se totiž mluvit nedá, protože film vlastně žádný konec nemá.  Jenomže co z toho? Vtipné to není, horor to také není, příjemně natočené to není, psychologické to také příliš není a o nějaké zábavnosti nemůže být řeč. Možná kdyby to celé vedlo k něčemu smysluplnému tak by se dalo uvažovat o vyšším hodnocení. Takhle mohu ocenit akorát nápad a pár docela trefných scének. Zejména úvodní focení se docela povedlo. 1* 25% ()

Hollohlaway

Velmi atmosférická absurdní skutečně i komedie, která má v první půli vynikající tah na bránu, plný humoru a nečekaných, o to však milejších nápadů a zvratů. Výborně obsazené a příjemně přesně a uvolněně zahrané. Ale druhá půlka naprosto mění tempo, žádná katarze se navzdory stupňujícímu napětí nekoná a prostě to tak nějak nepochopitelně vyšumí a divák se naprosto oprávněně diví a volá " Proč? " Přesto příjemné překvapení. ()

jefff

Tomáš Pavlíček je talent jak hrom. Bavil mě už jeho debut Parádně pokecal a Přišla v noci je ještě dotaženější a filmovější. Skvěle natočené absurdní drama s až opravdu hororovými prvky má celou dobu tempo a gradaci a jediné co mi malinko chybělo byl konec. Tvůrci se pochopitelně báli to celé doříct, ale mě tam ta odvaha trochu chyběla. Ale jinak parádní český film. Díky za něj. ()

blackkocour

TO NĚKDO NATOČIL FILM O MOJI MATCE, TY VOLE? Husina na prdeli, jak je to těženo z reálných prérií dinosauří fosílie. A možná přijde i Gustavo Kocour.. děláno přímo z duše.. Pět nedám, protože pointa někde ke konci zmizela, jako kdyby jí spolkla noc. ()

Maynard.

Jiříčku, Jiříčku :o). Tahle baba se teda hodně povedla. Vlastně sem o ní nikdy před tím neslyšel. Český lvy sem nesledoval, ale výsledky samosebou znám. Bratři se mi teda líbily hodně, slušný dobrodružství. Tahle baba za nejlepší režie teda nevvím, ale každopádně nejlepší herecký výkon je ve správných rukou. Dějově teda docela o ničem, ale že to má v přízvisku "horor" tak to teda nevím :o) Každopádně sem strašně rád za svou milovanou tchýni :o) ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy