Epizody(8)

Jak blízko smrti se musíme ocitnout, abychom se naučili žít? Příběh rodiny, jejíž členové se navzájem berou jako samozřejmost, ale nemohou se víc mýlit. Vážná nemoc nejmladšího z nich se paradoxně stane příležitostí pro všechny. Příležitostí, jak být dobrou matkou, otcem, dítětem. Jak si najít holku a jak o ni nepřijít. Jak zkrotit ego a nemyslet jen na sebe... Filip je ambiciózním studentem neurochirurgie, který má vše před sebou. Ovšem místo toho, aby získal prestižní post na klinice, stane se jejím pacientem. V pětadvaceti letech je mu zjištěna rakovina. Nemoc mu umožní najít lásku, stejně jako vážit si vlastní rodiny, jejíž členové si každý zvlášť i společně projdou velkou životní zkouškou. Seriál, který se témat, o nichž se víc mlčí, než mluví, chopil s humorem a empatií. Seriál, který není sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně. Na konci každé epizody sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění. (Česká televize)

Chrysopras

Vadilo mi herectví Terezy Brodské. Je to vlastně "jen" předělávka belgického originálu. Celá linka s fotografem se mi nelíbila. Je to i dost předvídatelný. A přesto nakonec dávám nadprůměr. Protože to je důležité téma a díky hereckým výkonům Filipa Březiny a Jirky Bartošky. ()

M.i.k.e

na české poměry dobré. Sice nejde o originální produkci, nicméně z minulosti víme, že i remake se dá slušně zkazit. Osobně nemám úplně rád citové vydíračky (aniž bych chtěl shazovat vážnost nemoci a její dopad na okolí - s čímž naštěstí nemám osobní zkušenosti) a sem rád, že tady to na mě většinu času tak nepůsobilo. Samozřejmě jsou tu momenty na hraně patosu a cíleného puzení slz, ale všechno je to v rámci uvěřitelnosti a to včetně toho že se hlavní hrdina chová občas jako totální kretén. Filip Březina svojí první opravdu velkou roli ustál se ctí a je uvěřitelný ať už jako namyšlený floutek, tak jako někdo kdo se musí srovnat s tím že tu třeba dlouho nebude. Do kapsy ho každopádně strká nejen okouzlující Bartoška, ale hlavně Alžběta Malá, která je tu skvělá a i pro ní je to zatím nejvýraznější role a hlavně kvůli ní sem zvažoval čtvrtou hvězdu. Nakonec ale zůstanu někde mezi...70% ()

William_

Na naše poměry kvalitně odvyprávěný a především bravurně natočený počin, který se se svou originální kamerou, střihem a režií odpoutává od zašedlého českého seriálového odpadu. Nenechte se zmást bílým pláštěm na úvodním obrázku, tohle není ordinace. Seriál představuje neokoukané tváře (Březina, Malá) i sázky na jistotu (Bartoška, Řezníček) a všichni hrají absolutně skvěle. Postava již zmíněného Jiřího Bartošky vnáší do seriálu úplně nový náboj a jeho postava s divákem žije až do poslední epizody. Povedlo se zde odvyprávět neskutečně silný příběh, který se v naší společnosti pojí jen s tím nejhorším - se smrtí. A přitom stačí tak málo, a můžeme zasaženým osobám neskutečně pomoct. Za mě jednoznačně seriál roku 2024 (ano, nic lepšího už v roce 2024 v ČR určitě nepřijde, za tím si stojím). ()

bourec

Vzhledem k tématu o strašáku lidstva, bylo chvílema těžký to sledovat s lehkou hlavou. Naštěstí tvůrci to hlavně v první polovině pojali slušně s nadhledem, a humorem tu těžkou situaci úspěšně odlehčovali. Povedená série ČT mě solidně bavila. A navíc můžu pochválit všechny herce. Dobrý. 80%. ()

UhLee

Seriál od České televize - (9/10). Smysl pro tumor je dalším fenoménem, který Česká televize vypustila na své televizní obrazovky. Nemůžu se obránit dojmu, že v poslední době vycházejí spíše kvalitní české seriály z produkce České televize a štědrovečerní pohádky kvalitativní bitvu prohrávají. Tvůrcům se totiž podařilo mě přikovat k televizním obrazovkám každý nedělní večer a to 8 neděl po sobě. Už když jsem viděl první ukázky, tak jsem dokázal podle svého filmového oka odhadnout, že by mohlo jít o velice zajímavý projekt. Proto jsem tomu dal šanci a dokázal jsem na tento fenomén namotat i lidi ze svého okolí. Takže během následujících neděl byli k obrazovkám přikováni také rodiče, sestra a partnerka. Byl to blahodárný čas, protože najít nějaký seriál, který bude milovat celá rodina je husarský kousek. Naposledy jsme společně sledovali Lupina, ale tohle bylo něco daleko odlišného. Téma se totiž dotýká nás všech, protože nikdy nevíme, kdy nás tato zákeřná nemoc postihne a kdy samotní budeme muset vytáhnout do bitvy. Seriál toto kontroverzní téma, které je pro velkou část společnosti velkým tabu prezentuje s patřičnou špetkou humoru, co by se na první pohled mohlo zdát krapet troufalé. Smysl pro tumor však dokázal perfektně vybalancovat tyto ingredience a jeho výsledná chuť pohladí nejen na jazyku, ale také na duši. Sledujeme životní proměnu člověka, který bojuje s rakovinou a život se mu v jednom okamžiku otočí o 360 stupňů. Nikdo si to nedokáže představit, dokud to nezažil. Problémy, které jsme doposud řešili se stanou malichernými a člověk má jenom jedno přání - porazit tohoto démona a přežít. Jsme tedy svědky životní pouti postavy Filipa, kterého brilantně ztvárnil mladý český herec Filip Březina, kterého jsme paradoxně mohli vidět i v letošní štědrovečerní pohádce Klíč svatého Petra. Sekunduje mu tady okouzlující herečka Alžběta Malá, která sehrála v tomto příběhu velice významnou roli. Chemie mezi ní a Filipem se stala jedním se superlativů a symbolů celého seriálu. Bez této romantické linky by byl tento seriál poloviční. Ostatní herecké obsazení bylo taktéž trefou do černého a některé výkony mě příjemně překvapily. Zejména Tereza Brodská, která se pro tento seriál ukázala nahá před celý národem, nebo Jiří Bartoška, který naneštěstí momentálně skutečně bojuje s rakovinou. Mnohým lidem by se možná mohlo zdát, že seriál zbytečně tlačí na pilu a sází na emotivní scény. Mi osobně se tyto scény zdály tak akorát namixované se zbytkem obsahu, takže se vyhnuly nepříjemnému patosu. Výsledným puncem, který boří pomyslnou hranici mezi televizním seriálem jsou bezesporu výpovědi skutečných onkologických pacientů. Tyto medailonky obsahují neskutečnou dávku motivace a odhodlání. Takže mohou sloužit jako dokonalý nástroj k dodání odvahy lidem, kteří momentálně skutečně bojují s rakovinou. Tohle se povedlo a jenom mi to ukázalo, že Česká televize pořád dokáže produkovat seriály, které jsou nejen kvalitní, ale obsahují i potřebnou přidanou hodnotu. "Najednou ty problémy, které se vám zdály kdysi velké, tak jsou smítko na stole, které můžete jenom sfouknout a vůbec se tím nezaobírat. Mozek se vám nastaví na jednu jedinou věc - chci žít." Nejlepší epizoda: Epizoda 8 (E08)  () (méně) (více)

Lachtaan

Novinka ČT, která hned od začátku upoutala mou pozornost, zaujala mě hlavně svým sociálním přesahem a vsadila i na poutavé obsazení, co dokázalo trpkou synopsi vybalancovat i do úrovně milého humoru. Za větší highlight, než řádné zviditelnění všech strastí spojených s rakovinou, považuju hlavně konečné prosazení Alžběty Malé, co mě už tak zaujala v kraťoučkém seroši Pět let. Jen ať na základě té obrovské sledovanosti nenapadne nikoho navazovat. ()

velkyvezir

No... Nakonec jsem to celé dal a jsem z toho rozpačitý. Ten útok na emoce je příliš prvoplánový a okatý. Namísto snahy podívat se, co se odehrává v blízkých nemocného, nám byla předložena Hanka mající zcela jasno "stát při nemocnému" či rodiče s manželskou krizí zapříčíněnou nikoli synovou nemoci, ale životní neukotveností matky. Stejně tak Filipovo rozpoložení plavalo po povrchu a neřeklo více, než co každého stejně napadne. A proto kde kdo zmiňuje závěrečné promluvy skutečných pacientů jako výraznou část seriálu - oni totiž v pár vteřinách sdělí to, co měla sdělit hraná část seriálu. A co ve srovnání s tímto seriálem byl Jiří Hubač schopen sdělit během necelé hodiny předposledního dílu Sanitky. ()

filipvrbik

Asi, ne asi, ale zcela určitě nejlepší český seriál, který není jen komediální... A poslední epizoda, když šel Filip za Hankou, fakt téměř mi slza ukápla, a to se mi stává málokdy.. A to jsem se na to původně začal dívat jen kvůli tomu, že v tom hraje Filip Filipa - tak se jeden další Filip koukal.. A v neposlední řadě fakt skvělí herci, smekám...100% ()

Mírouš

Přirozený herecký výkony, netlačení na pilu. To je základ úspěchu. Tady se povedlo na 100%. Čtvrtý a poslední díl jsem ukápl nejednu slzu. Alžbětu jsem viděl jen v seriálu Pět let a tam byla na zabití. Tady jsem názor musel změnit pochopitelně. Po všech možných sračkách co televize nabízí je tohle dar z nebes. Po X letech top seriál. ()

mira007

Technicky, herecky, scénářem a i tím přesahem za hranice pouhé televizní věci to je určitě na pět hvězd o tom žádná. Jenže když já tak nenávidím seriály o nemocech, umírání a depresi. Plusem určitě je, že díky tomu tady máme zase nějaké nové dvě mladé herecké tváře a vsadím se, že Březina teď bude mít nabídky na hlavní role. ()

petikacka

Tak tady se povedlo úplně všechno. Jelo to jako dobře promazaný stroj, kde všechny součástky dokonale zapadly tam kam měly, tedy do sebe. Herecké výkony byly až odzbrojující a přitom tak civilně a přirozeně zahrané, ta chemie mezi herci doslova čišela z obrazovky. Uvěřitelné příběhy, které jsem sežrala i s navijákem, skvělá režie, kamera, hudba, no prostě VŠECHNO...A co si cením nejvíc je, že je to bez patosu a citové ždímačky. Ještě se vrátím k hercům kteří byli všichni vynikající ovšem musím vyzdvihnout Jiřího Bartošku, Filipa Březinu, Terezu Brodskou ( ta se teda v některých scénách opravdu nebála :-)), Pavla Řezníčka i Alžbětu Malou. Opravdu smekám...Za mě nadšených s kapkou slz 100% ()

Skarface

To se fakt nedá, vzdávám po prvním díle, hlavní postava totálně nesympatická, vlastně jediná postava která je v tom seriálu trochu sympatická tak je snad profesor Brukner. Naštěstí jsem sledováním ztratil jen hodinu života místo dalších 7. hodin ()

Wancohoff

I ked hned po prvej epizode vieme, ako to bude pokracovat a ako to skonci, malo to dobrych hercov a dobry soundtrack.. stvrtu hviezdu som nakoniec nedal za poslednu dokrutku v poslednej casti kde sa vlastne dozvedame ze rakovina je vlastne "super" ()

Thomas_xxxxx

Taký typ seriálu, že je life is beautiful aj keď veľmi beautiful nie je. Je dobré pozorovať, že hlavné postavy sa z tej mizérie ohľadom rakoviny Filipa snažia vyťažiť čo najviac pozitívneho. A ústrednej dvojici fandíte od začiatku až do konca. Proste super. ()

Tochal

Schematické, nejvtipné, natahované, opakující se, velmi často daleko za hranicí snesitelné trapnosti. Většina postav byly jednorozměrné karikatury. Jako edukační nástěnka seriál snad zafungoval, jako svébytné audiovizuální dílo ale ne. ()

Velemír

Seriál bezmála na lékařský předpis (v mnohém prvoplánový a nevěrohodný - viz nezáměrně srandovní "umělecký" svět a vůbec situace kolem Filipových rodičů - v tom podstatném ale neselhávající a křísící naději) proti čemukoli od trudnomyslnosti až po tumorosaura. ()

Ham.and.eggs

Extrémně důležitej projekt. Zhoubný nádor je příčinou každého čtvrtého úmrtí, ale pořád se navzájem tváříme, jako že takový věci neexistujou, netýkaj se nás, nebo jsou jen součástí nějaký historky o někom jiném. Hovno, přátelé. Tereza Brodská exceluje, F. Březina s A. Malou umě plní zadání. V podstatě jedna ku jedný vůči originálu Smysl pro tumor, ale hodně povedený... ()