Vzpoura na Bounty

• slovenský

Vzbura na Bounty

Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický

USA, 1962, 178 min

Marlon Brando. Tak by mohl můj komentář začínat i končit a taky se tak stane. Velmi dlouhý velkofilm o jedné vzpouře, která se stala námětem nejednoho podobného filmu, zvládl Lewis Milestone nečekaně dobře a to hlavně díky dokonalému herectví Marlona Branda a kvalitě několika vedlejších postav. Ty by však nemuseli existovat a film by stejně byl minimálně na třech hvězdičkách a já musím znovu říct proč: Marlon Brando.(12.6.2007)

Ocenění si zaslouží herec Trevor Howard, který nezpochybnitelně a velmi sugestivně zahrál postavu kapitána Bounty Williama Blighe. Všestranný herec Marlon Brando nevšedního talentu vždy přišel s něčím novým. I do této role dokázal vtělit své charisma. Přesto není bez zajímavosti, že během natáčení u hlavních protagonistů zmiňovaných herců nevládly vůbec žádné vzájemné sympatie, spíše naopak. Vstupme, ale opět do filmové krásy. Styl hollywoodského pojetí je velkolepou podívanou plně okouzlujících obrazů z Polynésie mimořádné přírodní pozoruhodnosti. Dalo by se zde mluvit o mnohém, ale zpět k filmu, který jistě potěší podmanivým dobrodružstvím námořníků, kterým držíte mimoděk palce. Třeba to bylo možná trochu jinak, ale rozhodně tato filmová verze pomalu již padesátiletá stojí určitě za vidění.(17.10.2010)

Hlášky: námořník McCoy: - "Nic se nevyrovná pěkně umytý ženský, co voní jako Francouz." & kapitán Bligh: - "Nechápejte mě špatně. Nedoporučuji krutost nebo brutalitu beze smyslu. Myslím, že smysluplná krutost není krutost - je to výkonnost. Nikdo nebude neposlušný poté, co viděl odhalená záda svého kamaráda. Bude si pamatovat ta bílá žebra, vzpínající se tělo a uslyší svištění biče až do konce života." & kapitán Bligh: - "Nezapomeňte, naší nejlepší zbraní je strach." & kapitán Bligh: - "Je mi naprosto lhostejné, jestli vy nakazíte domorodce, nebo oni vás. Záleží mi jen na našem poslání. Jestli kdokoli z vás vyvolá incident, který nás ohrozí, přinutím ho, aby proklínal svou matku, že ho porodila." & kapitán Bligh: - "V civilizované společnosti se hříšné úmysly k ženám v příbuzenstvu považují za… za urážku. Rozumíte?" Fletcher Christian: - "Myslím, že ano, pane." kapitán Bligh: - "Ale na Tahiti je urážkou, když tyto hříšné úmysly nemáte. Způsoby, které by urazily běhnu z přístavu, jsou podle všeho pro krále Hitihitiho přijatelné." & kapitán Bligh: - "Dokud nesplníme naše poslání, nejsem v žádném přístavu, pane Fryere. Velitel je vždycky osamělý, jak jednou možná zjistíte. Víte, velení nedovoluje žádné intimnosti. Nemůžete očekávat nekritickou poslušnost od někoho, s kým jste v noci hýřil." & kapitán Bligh: - "Proč by údajný džentlmen měl být loajální v první řadě k obyčejnému námořníkovi?" Fletcher Christian: - "A ne k jinému údajnému džentlmenovi?" kapitán Bligh: - "To je drzost. Zapíšu to do lodního deníku. Chcete něco dodat?" Fletcher Christian: - "Ano. Jenom postřeh, který v každém případě sdělím admiralitě. Ještě jsem se nesetkal s důstojníkem, který by své muže trestal s takovým potěšením. Je mi z toho zle." kapitán Bligh: - "Zle vám může být ve vaší kajutě, pane Christiane. Ještě jsem nepotkal námořního důstojníka, který by se pyšnil slabým žaludkem!" & Fletcher Christian: (ke kapitánovi Blighovi) - "Jste neskutečné prase. Můžete děkovat tomu svému prasečímu bohu." & kapitán Bligh: - "Královské námořnictvo nepoleví, dokud nechytí a nepopraví všechny vzbouřence. Ať poplujete kamkoli, ať se skryjete kdekoli, budou vás hledat tisíce lodí." & kapitán Bligh: - "Já vás neopustím, pane Christiane. Nikdy. Odplujte si do toho nejšpinavějšího koutu světa, a já tam budu, přímo za vámi s provazem v ruce." & John Mills: - "Lidi jako my se nemůžou vrátit do Anglie, očernit Blighe a zůstat na svobodě. Každý, kdo si myslí něco jiného, je hloupější než husa!" & Fletcher Christian: - "Musíme přesvědčit britský národ o tom, co už stejně ví - že nelidskost je ten nejhorší služebník."(26.12.2012)

Najlepší prepis slávneho románu. Kapitán Blight ( Howard ) používa na svoju posádku metódu strachu ako lieku na všetko. Tá prežíva koncert utrpenia a ponižovania. Oprávnenou nespokojnosťou posádky sa stupňuje aj Bightova brutalita. Napokon príde k očakávanej vzbure na čele s dôstojníkom Christianom ( Brando ). Výpravný dobrodružný veľkofilm aký má byť.(1.5.2007)

Nelze se ubránit srovnání s novějším BOUNTY z roku 1984, které z pomyslného "duelu" vychází jako vítěz. Milestonova klasika je sice výpravnější (i když novější verze není v tomto ohledu také žádné "ořezávátko"), ale to je tak všechno. V Donaldsonově verzi jsou postavy mnohem komplexnější a psychologicky uvěřitelnější - Hopkinsův Bligh je sice velmi přísným, ale také spravedlivým kapitánem, jehož k represím dohnaly okolnosti, kdy bylo zřejmé, že morálka posádky a respekt vůči kapitánovi jako nejvyšší autoritě upadá a situace se začíná vymykat z rukou, ovšem díky některým jeho velmi diskutabilním rozhodnutím si za danou situaci mohl zčásti i sám. Zde - ve starší klasice - je Howardův Bligh tak "zlý" a negativistický, až jeho postava upadá do směšné karikatury. Fletcher Mela Gibsona je dílem idealista, ale ještě větším dílem nezodpovědný floutek, který si v mnoha ohledech s pojmem kázeň moc "netyká", zatímco Brandův Fletcher je hotový "Mirek Dušín" v námořnickém. A tak bych mohl pokračovat. Navíc v Donaldsonově verzi některé scény vycházejí mnohem působivěji (dcera opouští svého otce náčelníka, scény bičování atd.) a zejména má mnohem lepší závěr, který se jednak drží mnohem víc historických reálií, ale hlavně ve sporu nové ´místo k životu hledající Fletcher vs. nevděčná rebelující posádka´ dává filmu ještě novou dimenzi. Prostě v životě není nic černobílé, což Donaldsonův film krásně ukazuje, zatímco stará Milestoneova klasika se drží hollywoodské idealizace typické pro tehdejší dobu. Dávat jí vysoká hodnocení jenom proto, že tam hraje jeden z největších hereckých gigantů historie, na to mě prostě neužije :o)(1.5.2007)

• - Marlon Brando dostal za účinkování ve snímku honorář ve výši 1,25 milionu amerických dolarů a byl tak vůbec první herec, který prolomil hranici 1 milionu. (Zeebonk)

• - Spoiler: Ve scéně, kde Fletcher (Marlon Brando) umírá, si nechal Marlon Brando pod sebe dát led, aby se jeho tělo třáslo a vypadalo tak v šoku z popálenin. (Mol)

• - Marlon Brando mohl hrát hlavní roli v Lawrenci z Arábie (1962), ale radši vzal roli ve Vzpouře na Bounty. Proto, že se natáčela na jeho milovaném Tahiti. (Cimr)