Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Mariin

Intenzivní prožitek jednoho dne a jedné noci může vydat za víc než několik běžných let. Některé scény krásné a silně, jindy trochu nudila mnohomluvnost a jakási prázdnota. Filmu nelze upřít uměleckou kvalitu. Ať již ukazuje pomíjivost chtěně, či (což si myslím spíš) nechtěně, chybí mu k dokonalosti nějaký smysl. ()

nascendi

Nie som jediný, ktorý videl najprv Pred súmrakom a až po nejakej dobe Pred úsvitom. Aj tým je možné vysvetliť isté sklamanie, ktoré mi prvý film dvojdielnej série priniesol. Dokonca si myslím, že zhliadnutím tohto filmu značne v mojich očiach stúpla hodnota jeho nasledovníka. Čo mi prekážalo? Predovšetkým postava Jessa ako povrchného, sebastredného až slizovitého mladíka. A ďalej všetko, čo stretali vo Viedni, pretože to bolo neprirodzené, neuveriteľné a pre posun deja i zbytočné. Aký to rozdiel oproti filmu Pred súmrakom, kde nebolo potrebné plynúcemu dialógu pomáhať exteriérovými realitami. A tak jediné, čo ma v tomto filme nesklamalo, bola postava Celin, ktorá nebola podľa môjho názoru ani premúdrená, ani asexuálna (ako sa píše v komentároch) a dá sa jej vyčítať asi iba to, že vo Viedni vystúpila z vlaku. ()

nash.

Dva lidé, jedno město a jeden dlouhý rozhovor, který zdánlivě těká z tématu na téma, přesto má pevnou kostru držící to všechno pohromadě tak dobře, že se při žádném zakopnutí nerozpadne a hladce proklouzne i místy roztroušenými klišé. Výborné, ačkoli skvělý scénář občas oběma postavám poněkud uhlazuje cestu, výborné režií, která věří síle dialogu a drží na zpátky, i hereckými výkony. Hawke i Delpy jsou výborní a jejich postavy skutečné, s téměř hmatatelnou osobností. I když osobně mi Jesse přišel o chloupek sympatičtější, možná jsem v tom co říkal a jak reagoval viděl kousky sebe sama. Jemné, příjemné a bez jediného hluchého okamžiku. ()

Tomco

skoda, ze som najprv videl sunset...ked si to vsak teraz spatne v hlave ukladam, pred usvitom vyborne predohral skvele pokracovanie..zaciatok sunrise mi trosku nesedel..pochybujem, ze by vsetko islo tak hladko, potom sa to vsak dobre rozbehne a zaver si pyta najvyssie hodnotenie..velmi pekny pribeh, skvele dialogy, pasaze na zamyslenie a zaver uplna bomba..zvieralo mi srdce.. ()

Happens

Celou dobu jsem se tak hloupě culil, tak krásně jsem roztál, někdy si připadám jako ten nejhorší cynik, ale tyhle filmy mě vždy dostanou (možná proto, že jsem prožil cosi podobného, jen jsme to dotáhli pouze do 4 a.m., a navíc jsem jí moc nerozumněl). Zasmál jsem se, byl jsem dojatý. 100% ()

Rocky62

Stejně jako někteří jiní uživatelé i já jsem viděl nejprve Before Sunset a rozhodně nemám pocit, že by mi něco uteklo, nebo že by to mělo nějaký vliv na zážitek, který je i v tomto případě mimořádný a to nejsem romantik. Zatímco druhý díl pěkně plyne v jasné slunečné Paříži, což je také slast pro oči, ale noční Vídeň má přece jen trochu větší kouzlo a když k tomu přičteme naprosto přesvědčivé herce, kterým divák věří každé slovo, každý pohled, každý polibek, nelze si zkrátka nepochutnat. Realistická a inteligentní podívaná s velkou snahou zahřát na srdci i ty, jenž romantické filmy nevyhledávají. 80% ()

Bachy

Jeden velký dialog. Možná to není úplně stoprocentní dojem, ale tenhle snímek je mi sympatický absolutně vším. Okamžitě po zkouknutí jsem se začal těšit na návrat do Vídně se starší verzí Ethana a Julie. ()

iamek

Konečně jsem viděl reálný romantický film a ne žádnou přelazenou holywodskou sračku. Chemie mezi hlavní dvojici funguje dobře a to je hlavní základ romantických filmů. ()

Chrustyn

Stylová romantická konverzačka o dvou neznámých lidech a jednom dni v jednom městě. Stylové dialogy ze života a výborné herecké duo. ()

klerik

Spočiatku trošku rozpačité, ale akonáhle sa rozprúdi rozhovor, je film nezabudnuteľný. Skvelé je, že postavy sú inteligentné a sami si uvedomujú určité klišé stretnutia dvoch cudzincov a dokážu aj z žánrovo prevarených scén (lúčenie na stanici) vykúzliť originalitu... ()

classic

Keď máš peniaze,kúpiš v Prahe dom,vo Viedni dva...Vzťah si nekúpiš,na ten musíš natrafiť aj čírou náhodou vo vlaku z Budapešti do Viedne,kde sedia cestujúci.V jednej hádke rakúskeho páru si musí presadnúť mladá šarmantná sexy francúzska študentka Celine,ktorá sa akosi zakecá s Američanom Jessem,a odvtedy budú kecať,kecať,kecať... Filozofické okienko v jednom dni dvoch ľudí,ktorí majú v prvom rade fantastickú slovnú zásobu,že Giňoš,ala Mečiar by to dávno vzdal,títo dvaja zamilovaní pôjdu viedenskými uličkami cez deň,či večer a budú sa rozprávať pokiaľ ich nerozbolia ústa! Chodia napríklad na kolotoč,do krčmy,na kávu a pod a riešia svoje ex vzťahy,svoj ex život,alebo ako to vidia u samých seba... Richard Linklater koketuje už dávno pred BOYHOODOM ako si on predstavuje nadväzovanie príbehu po rokoch s tými istými hercami,kde sa teším na dve stretnutia Celine a Jesseho,roky 2004 a 2013. Tu sa absolútne nič iné nedeje okrem nich dvoch,ale z príhod,ktoré majú sa deje toho toľko! Je mi jasné,že v pokračovaní budú postavy už niekým,niekde,lebo predtým,prakticky o nich nič neviem. Mladí Hawke a Delpy sú vhodne zvolená dvojica,akú by som hockedy mohol stretnúť niekde tam vonku. Zaujímavý film,ktorý vyniká najmä v konverzácii dvoch postáv,ktoré niekam mieria,ale po tých hodinách,ktoré spolu strávili,sa ich cesty budú musieť prerušiť,sľúbili si,že sa stretnú o pol roka neskôr na tom mieste na vlakovej stanici,odkiaľ Celine odchádza,ale myslím si,že sa stretnú za iných okolností,za iných podmienok,vyspelejší,rozumnejší,skúsenejší...A najmä v inom čase a mieste... ()

mat.ilda

Viděno na druhý pokus, s trochu lepším výsledným dojmem. Stačilo se přenést přes počáteční kostrbaté oťukávání dvojice, především ze strany E. Hawkea, který reagoval nervním pochechtáváním na všechno, co Céline pronesla. Jak šel čas a Ethanovi ubývalo slizu a amerických manýrů, vcelku mě to vtáhlo, hlavně konečné dějství. Změnu v hodnocení však nemůže ovlivnit pár krásných zákoutí a několik romantických chvil před svítáním - nezáživné dialogy, jakož i jejich témata, mě nepustí výš. ()

heyda

Někoho to může nudit - film, kde se jen kecá, kecá a kecá. Mě to ale baví. Mám rád romantické filmy, které mají reálný nádech a hlavně miluju přirozenost. Těším se, co se stane před soumrakem :) 90% ()

sharky

Film, ve kterém jsou obyčejné maličkosti přeměněné na neobyčejné věci. Tohle nejde nějak moc zhodnotit, to se prostě musí vidět:) ()

MontyBrogan

Všetky opisy a recenzie budú asi zbytočné. Ide totiž o príbeh jedného dňa, ktorý by chcel zažiť každý. A ten kto je presvedčený o opaku, asi by sám seba prekvapil, pretože by na tento deň v novom meste a v novom objatí nikdy nezabudol. ()

Flego

Náhodné stretnutie sympatického páru prerástlo za pár hodín do kúzelnej romanci, kde hlavnú úlohu hrajú krásy Viedne a bezprostrednosť oboch protagonistov. Sú to práve herecké výkony a precízne dialógy, ktoré zdobia tento príjemný film. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!