Tarzan

• Česko Příběh Tarzana, pána opic (více)

Mladý anglický lord se svou ženou se po tragickém ztroskotání lodi zachrání na neobydleném pobřeží Afriky. Postaví si nouzové přístřeší a čekají na příležitost k záchraně. Krátce poté, co se jim narodí syn, však oba zahynou. Osiřelé dítě objeví opice a jedna ze samic, která právě přišla o své mládě, se chlapce ujme a vychová ho jako opici. Zpočátku odstrkované "holé mládě" se však jako dospělé stane vůdcem opičí smečky. A právě v této funkci se jednoho dne setká s člověkem, belgickým kapitánem D'Arnotem, který je v Africe na vědecké expedici, a kterého Tarzan zachrání před nepřátelskými domorodci. Překvapený kapitán ho naučí mluvit a když podle důkazů a dokladů, které najde v opuštěné chatrči pochopí, že jeho tajemný zachránce je ve skutečnosti anglickým aristokratem a dědicem značného rodinného jmění, přesvědčí ho, aby s ním odjel do Anglie. Tarzan je představen anglické smetánce jako John Clayton a na svém panství se setká nejen se svým strýcem, ale také s jeho americkou schovankou Jane, do které se zamiluje. Přestože také ona jeho city opětuje, necítí se muž v prostředí svázaném přísnými pravidly, společenskými zvyky a upjatou morálkou dobře. Zlomem se stane setkání se zajatým opičákem, který byl členem jeho tlupy. John Clayton se opět stává Tarzanem, který touží po jediném. Volnosti a návratu do hlubin africké džungle. (oficiální text distributora)

Honza.

Tenhle film nenávidím a miluju, mám z něj deprese a radost, je to nejlepší filmové ztvárnění Pána opic jaké kdy bylo natočeno, hlavně část filmu odehrávající se v džungli. Začleňování Tarzana do společnosti už poněkud pokulhává, ale Lambert to skvěle zvládá a zachraňuje to. Bude mi zase dlouho trvat než se na tento film podívám, protože pocity z něj mám smíšené víc než ingredience v boršči. ()

redme

Jedna ze dvou životních rolí Christophera Lamberta / druhá -Connor MacLeod HIGHLANDER 1 / . Tyhle dvě mu sedly jako prdel na hrnec. ()

StaryMech

"Greystoke - Příběh o Tarzanovi, pánu opic" představuje z hlediska mé divácké zkušenosti vrchol v kariéře režiséra Hudsona i herce Lamberta a je možná jedinou z filmových tarzaniád, která ctí ducha Burroughsovy předlohy. Přesně vzato má ještě blíž než ona k romantismu 19. století : celým dílem prolíná důsledný společenskokritický postoj, (nejmenovaný) Tarzan tu není atletem v džungli a šéfem tamní zoo, ale tragickou bytostí, vnitřně rozetnutou původem a výchovou, jednou nohou v srdci africké temnoty, druhou na výsluní britského šlechtictví. Obdobně svět kolem něj není manéží pro jeho kousky, nýbrž dějinně rozdvojeným prostorem, v němž přírodní "ráje" jsou objevovány, podmaňovány, popisovány a tříděny neduživě bledými tvory s puškou v ruce a Faustem v srdci. K tomu, abychom si uvědomili, co nám "Greystoke" kromě rozptýlení na vysoké úrovni nabízí, stačí sledovat, jak (pravda trochu plakátově) vymezuje postavení zvířat v lidském světě : otrockou službou zpitomělí koně a psi, ptáčci v klecích, trofeje koloniálních střelců, rozmanitá pokusná hmota, mrtvoly nacpané senem, zlidštěné plyšové opičky... Divoké zvíře přežívá už jen na mrtvých plátnech romantiků jako bytový doplněk. Na filmu se podílela řada výrazných osobností. Scénárista Robert Towne ("Čínská čtvrť") měl původně i režírovat, ale byl odvolán a v titulcích se objevuje natruc pod jménem svého oblíbeného psa. Autor zvlášť v první půlce působivé výpravy Stuart Craig spolupracoval předtím na "Sloním muži" a "Gándhím" a potom na "Misii", "Nebezpečných známostech", "Anglickém pacientovi", "Harrym Potterovi"... Malby pozadí (točilo se bez počítačových efektů) provedl Albert Whitlock, který takto vyzdobil třeba všechna pozdní díla Alfreda Hitchcocka. Johnu Alcottovi, kameramanu "Barryho Lyndona" a "Osvícení", pomáhal v titulcích neuvedený David Watkin ("Pomoc !", "Hlava 22", "Tři mušketýři"). Hudba Johna Scotta nenásilně propojuje vtroušené špetky Edwarda Elgara. Roger Fouts, proslulý pokusy s šimpanzicí Washoe, byl odborným poradcem pro scény s opicemi, které ztělesnili lidé v maskách navržených Rickem Bakerem s použitím šimpanzích a gorilích rysů. Mezi herci vyniká Ian Holm a zejména Sir Ralph Richardson ve své poslední roli, přesvědčují i mimořádně dobře obsazený čtyřiadvacetiletý Christophe(r) Lambert a ve filmu debutující modelka Andie MacDowell, obdařená křehkou dívčí krásou, leč bohužel i silným jižanským přízvukem, kvůli němuž ji přemluvila Glenn Close. ()

Oxytocin

Neuvěřitelné charisma Ch. Lamberta ... Ve filmu je několik scén, kdy mi i na po stém shlédnutí slzí oči (např. ta scéna, kdy volá "svého chlapce", aby se mu ukázal při prvním příjezdu a to objetí). Výtečné a smutné. ()

jerzy1976

Film jsem viděl jako kluk v kině a dodnes z něj mám depresivní pocity. Čekal jsem tehdy dobrodružný film, jako předchozí filmy s Tarzanem viděné na ORF a dostal drsné zpracování... Děcku bych tenhle film rozhodně nepouštěl. Jako masky, džungle, i Lambert... to vše OK, ale pro mě symbol divného filmu, který na mě divně zapůsobil. A po víc jak 30 letech nepůsobí o moc líp. Spoiler - není mě jasné, proč se film dost odlišoval od knižní předlohy, zejména zápletka s Jane. ()

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Antonio Banderas prozkoumává jeskyně

Antonio Banderas prozkoumává jeskyně

13.10.2014

Herecký elegán patří již přes 20 let mezi největší španělské hvězdy a nedá se říci, že by se chystal zpomalovat. Propaguje svůj sci-fi film Automata, který má v těchto dnech premiéru v mnoha zemích a… (více)