Tarzan

• slovenský

Tarzan

Dobrodružný / Rodinný / Drama / Romantický

Velká Británie, 1984, 143 min

Jo nebyl to špatný nápad podívat se na Tarzana právě na Nový rok, když mi za krkem seděla pěkná opička o rozměrech King Konga a zuřivě mě bušila do hlavy. První polovina snímku, kdy nám jsou předkládány epizody ze života vlčího... teda opičího dítěte, které musím přežívat ústrky jednoho ošklivého opičáka z kmene a ignorování od svého adoptivního otce, je velice zdařilá. V této části filmu se režisér ukájí v tom, že umí kreslit krásné obrázky, kdy velice efektně pouští sluneční paprsky skrz koruny stromů. Jenže jak už tomu logika velí, pak přichází druhá polovina, kdy se čas vleče hůř než na nedělní návštěvě u babičky. A to měl režisér k dispozici dobře hrajícího Lamberta, Holma a mladičkou MacDowell. Jenže scénáři, který se snaží prokreslovat psychologii postav, chybí pořádný tah a tak je zajímavý příběh rozmělněn ve zbytečně natažené spotáži. Tak Tarzan zjistil, že není člověk a já zjistil, že nejsem milovník dlouhých filmů, kde se toho tolik neděje.(2.1.2008)

Opuštěného lidského mláděte se na ostrově ujmou opice, které ho naučí zákonům džungle. Chlapce v dospělosti čeká ještě další zkouška - seznámení s lidskou civilizací. Christopher Lambert do role lorda z Greystoku a Pána opic perfektně pasuje. Pro mě je toto zpracování nejlepším ze všech.(10.2.2009)

• Chrustyn

Nevím proč ale tenhle film jsem nikdy neměl rád. Ale je to určitě nejlepší Lambertova role.(2.8.2007)

Tento film mi začíná ubližovat. Jeho síla a odkaz je rok od roku intenzívnější a mě jako příslušníka lidského bahna nepřestává fascinovat, udivovat a zahambovat tím víc, čím víc se vzdalujeme matičce přírodě. Nejsem žádná jezinka, ani poustevník, ale kým se stal ve jménu evoluce člověk, přestávám rozumově chápat a respektovat. Bez ohledu na poněkud naivně vyznívající příběh, nikdy mě nenechá chladným vztah člověka se zvířaty v divokých podmínkách přežití, který je pevnější než jeho vlastní původ a společnost, dnes bych se spíš divila, kdyby tomu bylo jinak. Kromě překrásné Andie mě pokaždé očarují pronikavé oči démonického Christophera a u scény jeho laškovního výstupu z kočáru během uvítací ceremonie s roztomilým dědečkem, pokaždé spontánně upadám do mdlob a pocitu opojné blaženosti.(4.3.2013)

Další z řady i po tolika letech nezapomenutelných snímků. Christopher Lambert dal do své roli srdce, a na celkovém vyznění filmu se to hodně projevilo. Emoce z něj prýští všemi možnými směry (z filmu i postavy Tarzana). Skvěle zpracovaná adaptace, opravdu.(15.4.2009)

• - Filmový debut Andie MacDowell. (HellFire)

• - Ve filmu slovo Tarzan nikdy neuslyšíte. (HellFire)

• - Průměrná délka záběru = 6 vteřin. (HellFire)