Tarzan

Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes

• slovenský

Tarzan

Dobrodružný / Rodinný / Drama / Romantický

Velká Británie, 1984, 143 min (Alternativní: 127 min)

Rozhodně nepřekonatelné pojetí Tarzana. Když jsem ho viděl jako dítě, byl jsem úplně šokován syrovostí mnoha scén, ale to jsem se asi prostě neměl koukat. Teď už film vnímám poněkud z většího nadhledu, avšak stále mu zůstává vynikající přesah z oblasti laciného braku, jakým byly původní příběhy o Tarzanovi, pánu opic, do obecné problematiky odcizení se přirodě a nepřirozenosti lidské společnosti.(19.12.2004)

• dopitak

Vím, že to bude rouhání, ale Tarzan je pro mě prostě Wolf Larson. V té době jsem se narodil a v té jsem se každý den koukal na televizi. A teď vážně. Původní a originální Tarzan je trochu drastická a hodně nudná podívaná. Obsahuje krásné záběry, které začínají už úvodním prologem (OVERTURE) a pokračují vodopády, trochu umělým jezírkem a hodně umělými opičkami. Zatímco jsem si v průběhu myslel, že po odchodu z džungle se film rozjede, postupem času jsem si zoufal, že v džungli to bylo přeci jen akčnější. Na tom hradě bych klidně žil, déšť nedéšť, ale jinak už nic. Viděno v druhém dabingu, ale stále ještě z dílny FSB.(6.12.2014)

Strhujúci prepis legendárneho románu, ktorý je jednou z najvernejších, ak nie najvernejšou adaptáciou tohto príbehu. Výprava, masky, kamera. Všetko je to skvostné a profesionálne. Christopher Lambert sa úlohy zhostil naozaj výborne. Vytknem filmu ale jednu vec a tým aj stráca u mňa poslednú hviezdičku. Viac tej akcie by neuškodilo, snímok je až príliš komorne vyrozprávaný.(26.11.2010)

• Mariin

Naivní, takřka slabomyslný příběh, ovlivněný darwinismem 19. století, který idealizuje „duševní život“ zvířat a divošství. Nutno ovšem připustit, že tento ubohý myšlenkový základ (daný již literární předlohou), je kupodivu celkem slušně filmově zpracován a tak mu lze dát nějaký ten bod. Na film jako celek se ale podruhé už nedá dívat...(7.1.2008)

Tak s romány o Tarzanovi to má společného jen velmi málo.Ale jako dobrodružný film pojednávající o obtížném postavení někoho,kdo je"jiný"je to vynikající.Navíc na svojí dobu velmi autentické opičí masky,vlastně by obstály i dnes.Není všeobecně známo,že Ch.Lambert při přípravě na tuto roli onemocněl "chronickým strabismem",na jehož léčbu a trvalé následky mu posléze bylo vyplaceno 500 000 USD.(2.1.2010)

• - Film bol natočený v národnom parku Korup v západnom Kamerune a v Škótsku. Niekoľko domov vo Veľkej Británii bolo použitých pre rodinné sídlo Greystoke. (classic)

• - Protagonista Ralph Richardson zemřel půl roku před uvedením filmu do kin. (-bad-mad-wolf-)

• - Ve filmu slovo Tarzan nikdy neuslyšíte. (HellFire)