Protože pro středověk není nic nemožné, může mladý právník Richard Courtois (Colin Firth) v zapadlém městečku na francouzském venkově obhajovat prase obviněné z vraždy, a jako svědky povolávat myši. To je v pořádku. Ale rozhodně nemá hledat pravého vraha, příliš se zajímat o soukromé záliby místního zbohatlíka a mít poměr s cikánkou, která chce osvobodit své prasátko. (Jezinka)

brumbrum odpad!

Mohlo by sa to volat "prasacia hodina", po ktorej sme to vypli a zmazali. Kvazi-anglicky cierny humor, absurdne, temne, bez deja. 0* ()

Enterprise

Trochu netradiční pohled na středověký kolorit jednoho venkovského městečka se správně dávkovanou směsí ironie a absurdity. Po shlednutí tohoto snímku mi nezbývá než skromně poznamenat, že naší prapraprapředkové měli na tvoření a řešení blbostí daleko větší přirozený talent a oproti nim jsme v tomto směru jen obyčejní žabaři. ()

seiffs

Film má výbornou středověkou atmosféru s lehce sarkastickým nádechem. Dobře se to sleduje, ale není to na film roku. ()

karlee

Velmi zajímavý historický film s prvky absurdní komedie, zajímavý scénář, snad jen představitel hlavní spotavy mohl být trochu charismatičtější (a představitelka kočovné krásky trochu svůdnější). Docela se mi líbilo shazování potenciálních "silných" momentů a zápletek, jako by se film některým klišé lehce vysmíval (temné sousedovic bratrstvo, dogmatická církev, hlavní hrdina jako lamač dívčích srdcí). ()

Shanen29

Zvláštní historický film ze středověku,kde boje nejsou zahrnuty ve scenáři.Naopak scenář je divný a postaven zcela na jiných věcech.Překvápko i pro mě . ()

blacktomas

Z Paříže přijíždí mladý právník (Colin Firth) se svým úředníkem, aby vzal místo obhájce v jedné vesnici kde lidé neví, která ruka je levá a která pravá. Proto nikoho nepřekvapuje, že trestní právo platí stejně tak pro lidi jako pro zvířata.Tak se klidně může stát oslici, která byla zneužita perverzním domorodcem (mimochodem měl na svědomí i nespočet čubek a dvě sousedovo ovce), že skončí na oprátce hned vedle svého "milence", kdyby ovšem z vedlejší farnosti na poslední chvíli nedorazil posel s dopisem, který oznamoval, že oslice jménem Virginia žila před oním incidentem věru slušným životem a nezaslouží si smrt.Tak je holt osvobozena. No po této úvodní scéně jsem vážně nevěděl, jestli jde o černou komedii nejhrubšího zrna nebo absurdní drama.To druhé bylo správně, ale jen z poloviny. Absurdní, drama nikoliv. Fakt, že v temném středověku žily lidé v takových bludech, dělá z tohoto filmu poměrně originální počin. Scénář je inspirován skutečnými příběhy. Děj se točí kolem vyšetřování vraždy malého židovského chlapce, kterého mělo usmrtit prase, a které za tento čin mělo být po zásluze potrestáno. Příběh nabírá nový směr po seznámení hlavního hrdiny se zdejší šlechtickou rodinou, ale to už bych prozradil příliš mnoho. Musím ještě zdůraznit, že středověk je tu opravdu vykreslen bez příkras a řádně nemorálně, což je plus tohoto filmu. Pro mě zlatej střed a mohu jen doporučit. ()

Blazkowicz

Druhý film z PVP Evropské právní dějiny a film. Taky by se klidně mohl jmenovat Hodina prsete. Jinak v hlavní roli absurdní středověk. I když po výkladu Saláka ne zase tak moc absurdní, jelikož poslední doložený případ soudu se zvířetem je z 20. století z USA. A upalování čarodějnic církví? Omyl milé děti. Církevní soudy nemohly nikoho odsoudit k smrti, maximálně nějaké pokání. Ale jakmile to označili za čarodějnictví, už se toho musely chytit civilní soudy a ty teprve vynášely rozsudky smrti. Víme? 4* ()

oiuoiu

Patnácté století, mladý státní obhájce (v kauze stát versus vepř) se musí dozvědět mnoho nového o životě. "Pojďme do bordelu!" "Pane? Tohle je bordel..." ()

jessic

Zábavné soudní drama ukazující absurdní chápání práva ve středověku. Takový mix žánrů, trochu krimi, trochu romantiky, trochu černá komedie a skvěle zachycené středověké reálie. A navíc jsem se skvostně bavila. A trochu trochu mě i zamrazilo při výstupu inkvizitora. Jen ta romantická linie byla navíc, vůbec nefungovala. A to ani s Colinem Firthem, a to je fakt těžké docílit. ()

watchtower

Po více než 10-ti letech od prvního zkouknutí mu musím hvězdu ubrat - za "televizní" atmosféru a za uši tahající angličtinu i rodilých Angličanů. Nějak málo přízvuku. Americká angličtina či francouzština by tomuhle filmu slušela více. Ale "Lizetka" byla fakt kusanec. ()

tulen

Film o ničem ... Nevyužitý potenciál, celek nedrží pohromadě, příběh téměř neexistuje, konflikty jsou naznačeny a vyšumí do prázdna, zbytečně explicitní milostné scény jen podtrhují "béčkový" dojem celého filmu ... Plus hrozný zvuk českého dabingu. ()

Svadbos

Veľmi nekonvenčná, ale zároveň veľmi prístupná dráma plná intríg v súdnej sieni so živými charakteristikami. ()

Calvus77

Plusem tohoto filmu je, že celkem povedeně ukazuje syrovost a vlastně i absurdnost středověkých reálií. A mínusem je, že nám předkládá naprosto nestředověký příběh. Zároveň to je takový koktejl žánrů: historický film, soudní drama, středověká detektivka a vlastně i romantika, takže spíše takový guláš, který se táhne... Ale přes výše napsané se mi to líbilo. Zřejmě to bude tou autentičností :-) ()

ryhy

Houdini říká, že "Pokud jste právník a zároveň ochránce zvířat 5*." Víceméně bych tohle i splňovala, ale zas takový záchvat to přecijenom nebyl. Středověk je zajímavá éra z pohledu práva, i když podle mě spíš zpátečnická a méně logická než třeba antika. To že i zvířata mohla mít právní osobnost a deliktní způsobilost je toho příkladem. No absurdní. Prase bylo sympatické a Colin Firth taky. Příběh netradiční, ale zpracovat by se to dalo i zajímavěji. 68% ()

StaryMech

Svému televiznímu předchůdci, "Malíři Schalckenovi", se tahle spleť historického dramatu, satiry a detektivky s nitkou milostného příběhu nevyrovná, ale jde o dílko skromné, chytré a na pohled příjemné, sborná britských mužských hvězd v nejlepším věku v ní rokuje s moderní břitkostí a v úvahu připadající dívky jsou vesměs tělesně pohotové. Atmosférou může "Hodina prasete" připomenout "Jméno růže", postavou Mathieua "Sedmou pečeť". Jako vzor pro právníka Courtoise posloužil skutečný Barthélemy de Chasseneuz / Chassenée, který v 16. století obhájil krysy připravivší rolníky z okolí města Autun o úrodu ječmene. Julian Barnes ve svých "Dějinách světa v deseti a půl kapitolách" pojednává jiný jeho případ - soud s červotoči, již v blízkém Mamirolle prožrali nohu dřevěné židle biskupa z Besanconu tak, že se při bohoslužbě zřítila i s panem Hugem, až se ošklivě zranil na hlavě. Podnětné nápady : WAMPILENKA, DARKROBYK. ()