Protože pro středověk není nic nemožné, může mladý právník Richard Courtois (Colin Firth) v zapadlém městečku na francouzském venkově obhajovat prase obviněné z vraždy, a jako svědky povolávat myši. To je v pořádku. Ale rozhodně nemá hledat pravého vraha, příliš se zajímat o soukromé záliby místního zbohatlíka a mít poměr s cikánkou, která chce osvobodit své prasátko. (Jezinka)

italka63

Zase až tak moc mě tohle středověké drama ze soudní síně z vesnice nedaleko Paříže, kam přijíždí mladý právník, nevzalo. Hlavním hrdinou se stává černé prase, které údajně uteklo kočujícím cikánům a zabilo dítě, čímž se ještě více zdramatizovala situace kolem současného problému s čarodějnicí a odkrylo hlubší problémy.Ale ať se mladý a sympatický Colin Firth velmi snažil, nezanechalo tohle zpracování ve mě nějakou hlubší stopu, takže jen tři hvězdy. ()

radektejkal

Hned v prvním obraze vidíme krásnou románskou baziliku. Ale kde? V Abbeville není a Ponthien neexistuje, a z Abbeville se dostanete do soumraku tak akorát do Amiens a ne do Paříže. Škoda. Každopádně jde o nějaké menší místo, které zahrnuje celý svět. Jsou tu právníci, nevěstky, kataři, cikáni, židi, nakonec i inkvizice, zlovolný šlechtic, osel, myši, prasata atakdál. Pořád se něco děje, pořád je možno se na něco koukat. Ale pokud se odvážím zeptat, co z toho? Pak budu muset přiznat, že nevím... ()

easaque

historický román s - pro dnešek - absurdním námětem mě nezklamal a protože nechybí ani nadhled, tak mě to bavilo. Výrazově i herecky je na úrovni a příběh drží stále v napětí a díky tomu si slabší 4 hvězdičky u mě vysloužil. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

wampilenka

Mnohem lepší středověk než v kdejakých romantických filmech. Láska je spíš potlačena a do popředí se dostává sexualita, snáz spojitelná s představou středověku. Nicméně průniky současnosti ve filmu zřetelné byly: soudní procesy vypadaly jak v americkém seriálu, v němž ale právníci nenosí tak roztomilé čepičky. Důležitou složkou filmu je silná ironie, kterou film zřetelně začíná i končí a která probublává celým příběhem, většinou obrazů. Postavy jsou převážně panoptikální figurky: feudál s hýkající dcerou a psychopatickým synem, nadržený kněz, přiblblí vesničané, prostitutka, která umí číst (!!!) atd. Míň panoptikálních rysů nese hlavní hrdina (ale přece jen... je to právník vegetarián!) a jeho ženský protějšek, snědá pohanská kráska. Středověkou atmosféru skvěle dokreslovala hudba a některé vizuální efekty: černý pták, obrázky potulného prodejce, slepice pobíhající v právníkově příbytku. Interiéry šlechtického sídla byly dokonale pochmurné: kamenné, studené zdi, které nezachrání gobelíny ani planoucí svíce. Tento film je důkazem toho, že skvělý historický snímek nemusí zobrazovat fatální lásku, velkolepé bitvy, osudy panovnických rodin, ale stačí mu takové (příznakově středověké) nízké téma, jako je odsouzení prasete. ()

Nach

Výborný historický snímek, který nám ukazuje nejlepší kvality středověkého krimi ve své dobové absurdnosti a náboženské poblázněnosti. Colin Firth je zde za velice charismatického právníka, jehož iluze o spravedlnosti potopí nespravedlnost doby v níž žije. Všechno přitom začne vraždou židovského dítěte za níž je obviněn vepř. Od té chvíle se začíná roztáčet prapodivný soudní kolotoč, který Richarda Courtoise začne přivádět blíže ke šlechtické vrstvě. A tam ke skutečnému vrahovi jehož čin nemá být za žádnou cenu odhalen. Hodinu prasete doporučuji všem milovníkům historických kriminálek. Vedle Jméno růže jde o minimálně podobně kvalitní titul, jenž k vám přinese správnou dobovou atmosféru středověku, charismatickou kladnou postavu a tajemství, které nikdo nechce odhalit. 85% ()

laik_60

Bol som zvedavý na mladučkého Firtha. Nesklamal ma. Ide o zaujímavý snímok, výbornú zápletku a dej, aj tá historičnosť a dobový charakter mi nevadili. Jediné čo v mojom prípad berie body tomuto filmu je, že ... že .... akosi ... to správanie, gestá, činnosť mi pripomínala "ľudí dneška". Dialógy na súdnom konaní, milovanie v posteli (nie žeby som bol znalec onoho aktu v XIV. storočí ale .. aj tak), také to "šparchanie" a doberanie si jeden druhého, to všetko malo spôsoby konania ľudí dneška a nie XIV. storočia. ()

majo25

Ťažko to nazvať historická dráma, skôr by sa hodilo stredoveká komédia. Čo aj trochu zráža dolu zvolený námet. Nejde ani tak o komické situácie a ich početnosť ako o nastavenie postáv (napr. kňaz - smilník, naivná prostitútka či karikaturizovanie prostých ľudí) a celkovú atmosféru, ktorá by svedčala skôr komédii ako vážnemu dramatickému žánru. Čo však neupriera snímku na nápaditosti, nuda väčšinou nehrozí a na svoje si príde aj mužské oko v podobe viacerých nahotiniek. Aj keď sú celkovo herci fajn, Firth v hlavnej roli ma veľmi nepresvedčil. Z atraktivity (temného) stredovekého zasadenia alebo súdneho prostredia sa dalo vyťažiť podstatne viac dramatična i napätia. ()

dr.fish

Taková rozmarná v podstatě renesanční detektivka. Advokát z města dorazí na venkov, kde panuje ještě středověk a trochu se do toho zamotá. Zvířata jsou souzena s lidmi, Žid je na úrovni psa a místní kněz pod hrozbou věčného zatracení zneužívá ženy ze svého stáda. Advokát si ani nevšimne, že celou dobu bydlí v bordelu, myslí, že služka je do něj zkrátka blázen, zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Ale záhadně zde umírají mladí chlapci. To se musí vyšetřit, stejně jako obžaloba prasete z vraždy. Příjemná podívaná. 80% ()

filmmovier

Pravděpodobně nejlepší a rozhodně nejpravdivější film ze středověku. Dneska tyhle procesy působí velmi absurdně (ostatně jako i ve filmu samotném), ale zároveň je to velmi znepokojující, když si uvědomíte, že se to opravdu dělo. Je to realistické, námět samozřejmě výtečný, zpracování na jedničku, atmosféra špičková. Herecké obsazení, protože je britské, je naprosto perfektní (bez výjimky) a Colin Firth rozhodně podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Originální film a navíc takhle kvalitní, co víc si přát? Absurdita, černý humor a idioicie lidí se tady nachází ve velkém, ale zároveň se tady hraje i na vážnou notu a ta kombinace funguje, takže já jsem spokojen. Středověké drama, jak má být. 75%. ()

PetrPan2

Skvělé právní drama ze středověké Francie, kde i ukradené prase není žádná maličkost, každý má své tajemství a jedinný kdo se nemusí bát je Inkvizice. ()

MI-380

Humorem a sexem odlehčený thriller ze středověku. Zábavné, poučné, chytré. 75% (407 hodnotících, dosavadní průměr je konečně jednou shodný s tím mým: 75%). ()

Ironfood

V podstatě právní drama ze středověku. Pár dobrých herců, syrová atmosféra trochu ve stylu Verhoevenova filmu Maso a krev. Nicméně ta detektivní zápletka mi připadala trochu moc jednoduchá a konec mě taky zrovna moc neohromil. ()

Lionheart

Absurdní, kritický, trochu zvrácený, mráz na zádech vyvolávající a přesto zvláštně lehký film. Soudní proces nejen o praseti, znásilněné oslici a čarodějnici ve středověké Francii, kde platily trochu jiné zákony. Film bez příkras, který se nebojí z hlavního ne až tak kladného hrdiny dělat hlupáka a dokáže diváka překvapit i v samotném závěru. ()

Ollie235

Věrohodné právnické drama z období středověku, které líčí soudní proces s důrazem na historická fakta a může celkem slušně posloužit jako realistický obraz doby. Celý film je navíc vytvořen s určitou dávkou nadsázky a místy je z něj cítit kritika církve i tehdejších poměrů. Dobré herecké obsazení i výkony rovněž přidávají na kvalitě. Naprostá spokojenost. ()

Jimmy15

Delší dobu jsem se na to připravoval, ale pak jsem si to pustil. A výsledek byl překvapivě dobrý. Prostě středověká detektivka je paráda. Nic nebudu prozrazovat, ať se na to podívá každý sám. Ale ten konec byl opravdu nečekaný. Všem vřele doporučuji. ()

jacksax

Colin Firth je zcela zastíněn Holmem a Pleasencem. po jalové první polovině to alespoň závěr dokopal do průměru. Zajímalo by mě, proč když můžou žalovat zvíře za vraždu člověka, nemůžou žalovat člověka za vraždu zvířete... ()

mArcElkrIz

Colin Firth se v tomto snímku s temnou atmosférou staví tváří tvář předsudkům, strachu a spiknutí. A co víc, máme tu krásné a smyslné ženy, tajemné vraždy, špínu, chudobu a nemoce na jedné straně, do nebe se tyčící hrad a bujarý život vyšší společenské vrstvy té doby za mohutnými zdmi na straně druhé. Skvělá atmosféra a opravdu vkusně vybrané lokace. ()

Rockerman

Krásný film, který s velkou dávkou humoru vypráví ne příliš humorný život v 15.století v malém francouzském městě. Skvělí Colin Firth, ale hlavně Ian Holm v roli prostopášného kněze je zárukou dobré zábavy. ()