V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

Martin741

Reziser Laurence Dunmore mi absolutne nic nehovori, a pribeh Libertinu ma taktiez prilis neoslovil. Pozor, netvrdim, ze hlavny herec Depp /mne je ten herec dost ukradnuty ....../ nevie hrat. To ani nahodou. Ale jediny film, ktory som s nim videl a pacil sa mi, bol Blow s Penelope Cruz. pribeh je strasna sucharina, neskutocne nudny, k tomu film je prilis pataticky. Rozhovory az na 2 - 3 priklady taktiez o hovne. 29 % ()

dezorz

minuly rok na seba putali pozornost dve odlozene projekty. stay a libertine. odlozenost projektu casto znaci filmovu nekvalitu, niekedy nepochopenu genialitu. kym stay je skor to druhe, libertine to prve. ()

shyster

Nuda. Film měl ukázat velmi svobodomyslného člověka, který prováděl odpouzující věci a neměli jsme ho mít rádi. To se bohužel nestalo. Film je natočen tak odtažitě, že ty negativní pocity k Deppovi (konečně hraje taky hajzla a ne pořád takový ty podivíný, které má každý rád) vůbec nemůže to pocíti. A tak na otázku Deppa v závěru filmu, zda ho milujeme, se nedá odpovědět. Skvělá písnička na konci. ()

marcek

Co mam k tomuhle filmu napsat? Prvnich patnact minut, kdy to mylo same MRDAT,KURVA,ČURAMEDÁD,DĚVKA,ČURÁK,... jsem si myslel ze je tohle film o Stevu Stiflerovi, ale potom jsem se do filmu dostal a hltal jsem kazde slovo. Nadpozemsky vykon odvedl samozrejme Johnny Depp, ktery je ovsem ve vsech filmech dokonaly, ale nemuzu zapomenou na Johna Malkoviche. Nemam ho az tak rad, jak by si mozna zaslouzil, ale v Libertinu byl bajecny ()

Flaxik

Zatím nejhorší film s Deppem, co jsem viděl. Nejzajímavější na něm byla ta předmluva a pak už je to tak mizerné, že ani nemám chuť o tom cokoliv psát. Burtonovky mu sluší mnohem víc. ()

Streeper

Johnny Depp se snaží ze všech sil a nějakou dobu to funguje, baví vás jeho přisprostlé vyprávění o souložení, děvkách a o době, ve které žil, jenže i když je Johnny skvělým hercem film nedokáže nést sám, proto jsem se místy dost nudila a dle mého názoru (a jak jsem četla, tak i názoru většiny) je film zdlouhavý. ()

Crawler-D

Johnny Depp vám sice na začátku řekne, že si ho nezamilujete, ale opak je pravdou (mj. prolog a epilog s Johnny Deppem hovořícím přímo k divákům je velmi sugestivní a emotivní). Bez ohledu na to, v jaké době se film odehrává, jaký je jeho obsah a jaké další postavy se tam objevují, Johnny Depp je v roli Johna z Rochestru překvapivě sympatický a upozorňuje a zastiňuje vše ostatní. I samotného Johna Malkoviche. I díky Deppovu umu celý film nezabředá do zbytečné nechutnosti či pornografie, protože vše, co na plátně udělá, má svoje kvality. Samotný film se pak díky němu neztratí i v dějinách kinematografie. Depp svou roli zhýralého, věčně opilého a sexem posedlého hraběte, z kterého se kvůli půvabu jedné herečky stane troska, která se pomalu vytrácí a zohavena umírá, sehrál navýsost skvostně a jemným šepotem by si říkal i o nějakou cenu, zvlášť kvůli scénám, kdy už na pokraji smrti stále žadoní o pití, musí být nesen nebo se obrací k bohu. Jako libertinský člověk vychází z celého filmu s čistým štítem, protože ať už udělal cokoliv, jeho okolí je mnohem horší. Velkou pozornost na sebe strhává i styl filmu, kterému dominuje zrnitý obraz a vždy pochmurné počasí doprovázené potemnělými místnostmi. Vytváří tak velkolepě skromnou atmosféru, která ještě více podtrhává divadelní scény. Většina scén je působivě komponována a využívá právě kontrastu temna a jen malého zdroje světla. ()

tomtomtoma

Sympatický a nadějný film, s dobrou výpravou a pozoruhodnou kamerou, která zajímavým způsobem podkresluje celkovou atmosféru filmu: temnou a beznadějnou. Film o muži, který i přes všechny nabízené možnosti zvolil cestu sebedestrukce, aby na konci svého života procházel očistcem a smířil se s nezbytným příchodem smrti. John Wilmot, druhý hrabě z Rochesteru (skvělý Johnny Depp), se bouří proti zavedenému společenskému řádu a životnímu stylu, aby se snažil všechny pokořit svou duchaplností, která odhaluje všechny pokrytecké neduhy dané doby. Život mu nabízí všechny poživačné lahůdky, aby jejich nestřídmou konzumací klesal hlouběji do dna své duše a stal se z něj spíše zbabělec a slaboch, který před životem utíká a bojí se jeho velikosti i hloubky. Stává se cynikem, který nebere ohledy na nikoho a na nic. Bere si všechno a dává za to zpět jen své pohrdání. Až příchod blížící se smrti ho proměňuje v kajícníka, který chce spasit svou duši. Z dalších rolí: divadelní herečka Elizabeth Barry (dobrá Samantha Morton), které ukáže Wilmont cestu ke slávě a zahrne ji svou láskou, aby dostal jen zklamání, anglický král Charles II (dobrý John Malkovich), který i přes všechny urážky zahrnoval Wilmonta velkou schovívavostí, Wilmontova oddaná manželka Elizabeth Malet (půvabná Rosamund Pike), která s velkou trpělivostí snáší všechny ústrky, oddaný Wilmontův osobní sluha Alcock (Richard Coyle), plnící všechna pánova přání, prostitutka Jane (Kelly Reilly), přitahována Wilmontovou osobou, a pánové Chiffinch (Paul Ritter), Keown (Stanley Townsend), Etherege (Tom Hollander), Sackville (Johnny Vegas), či Downs (Rupert Friend). Atmosféra anglické šlechty 17. století ve své dekadentní podobě zhýralosti a poživačnosti. Velký duch, který klesá pod tíhou svého ducha a všeobecného očekávání, aby do tváře všech plival jejich pokrytectví a kopal kolem sebe zuřivě svou neustálou nespokojenost se životem, který tak proklouzával mezi prsty. Nespokojenost se životem v té nejčistší formě se svou zvrhlostí a sebedestrukcí. Protest proti světu a jeho zavedeným konvencím, který se obrátil a postihnul nejvíce samotného vzbouřence. I když snad až příliš okázale patetické. Ale stále v rozumné míře dobrého vkusu pokleslosti. ()

PEEPA

Skvele zahrany film, opravdu mi moc sedly herecky projevy uplne vsech, vcetne pomlouvane Samanthy Morton. Depp supr, ale tak nejak v jeho projevech uz obcas vidite i jine role, ktere hral... obcas Sparrowa, obcas Cranea a tak... vesmes uz nemuze predvest neco lepsiho, nez uz nekde predvedl, coz ovsem u nej neni zdaleka malo :-) Jak Lea podotkla, tak ma pravdu s kamerou. Je takova vzletna a velice zajimava... ta se mi opravdu taky libila. A film samotny je pomerne cudny. Skoro i pro Juraje :-P Je tam daleko vice sprostych slov, nez samotnych poburujicich veci a nez jsem cekal. Film je ale dost dlouhy a to mu neprospiva. I kdyz ma jen neco malo pres dve hodiny, tak ke konci uz mi to prislo trochu kycovite a neuspokojive. Neco, co mi opravdu moc nesedelo... ()

BUD-SFIS

Dekadentni, vystizne, vymluvne, uchvatne, nechutne, zhyrale ale presto dokonale. Ne vsechno muze byt divacky uspesne, vsem se libit, to by byl kasovni trhak treba bondovka ale film se ubira uplne jinym smerem. Hodne narocne pro divaka, nejen z pohledu narocnosti filmu na premysleni, vciteni se do situace ale take z delky filmu. Je pravda neskodilo by trochu to zkratit. Depp je vytecny jako vzdy. A atmosfera vtahujici. ()

Wormboy

Johnny Rochester ako anglicky ekvivalent Markiza de Sade u mna nijako velmi nezabodolal. Johnny Depp so svojou dalsou stroskotanou kreaturou je samozrejme hlavnym kladom snimku.Depp sa snazi a ide mu to.Neviem vsak,ci by som sa v jeho rodinnom zazemi (a po proklamovanom ukludneni a udomacneni) pustal do obdobnych projektov o legendarnom (?) "kurevnikovi", ktory zomiera pred ocami svojej rodiny na syfilis. To je samozrejme vsak jeho vec, mne to osobne nevadi a neviem si predstavit nikoho, kto by tuto postavu zahral lepsie ako Depp. ()

mortak

Velice slušný přepis divadelní hry. Je radost sledovat skvěle hrající herce a poslouchat perfektně napsané dialogy. Proč nikdo v Česku neumí napsat takovou hru? Naše dramatika se zmítá v hloupých experimentech, které si hrajou na velké umění, ale přitom jde o ubohosti. Ale napsat řemeslně dokonalou hru s přesahem jako je tahle... ()

KajusaK

Dětem nedoporučuji :)) dá se tam pochytit opravdu hodně nových slovíček :))) .. Jinak perfektní ..!! a "naučné" ()

E=mc2

Myslim ze skvele zobrazenie doby..A neviem neviem...ci Rosamunda miestami Johhnyho Wilmota nezatienila..:)..ked nie tak azda ona a Samantha snim dokazali drzat krok..:)***** ()

Radiq

Chch, to byl sen. První pornohra v divadle, no někdo s tím přijít musel, ale nečekal jsem, že už tenkrát. Ono celkově ta postava byla pěkně hnusná a šokující a provokující šlechtu i obyčejné lidi a to mě právě bavilo. Depp a jeho buzerantsky špulená pusa k tomu skvěle seděl. Škoda, že mi často unikal smysl vět - hlavně poezie, ale někdy i normální řeč. Leč stylově to napsané (a přeložené) bylo - jazykem šlechticů 17. století. Nevim, jestli to byla fakt existující postava, ale jestli jo, tak to byl týpek, co si zaslouží o sobě film... protože je prostě hajzl. Vykreslení syflu bylo podle mě dost přehnané. Chvilu jsem si řikal, jestli to neni spiš náhodou lepra. Bohužel, na druhou stranu, celkově mi ten film nic nedal - rozhodně to není dobrej příklad ani pro mě, ani pro dospívající jedince, takže až někdy budu přemejšlet o potomcích a pujde to v TV, tak jim pustim rači Pulp Fiction... ()

Triple H

Veľmi zaujímavo natočené - všetko je ponorené v ustavičnom šere a vyblednutých farbách. Pri 130 minútach som sa obával, že sa budem možno aj trochu nudiť, ale nestalo sa tak. V priebehu celého filmu som sa bavil, ale prišlo mi to akési odosobnené. Záverečná polhodinka však jednoznačne pridá v emotívnosti plyn (bez toho, aby pôsobila pateticky alebo rušivo), takže musím ísť s hodnotením vyššie. U takéhoto filmu sú životne dôležité herecké výkony - a nesklamal nikto. Johnny Depp tu je v životnej forme a za toto mal zbierať ceny (povedal by som, že možno jeho najlepší výkon vôbec- ona záverečná polhodinka je z jeho strany strhujúca). Samantha Morton takisto výborná a Rosamund Pike aspoň ukázala (po bondovke Dnes Neumieraj), že vie aj hrať. John Malkovich ako Karol II. je zaujímavý - po dlhšej dobe výkon, ktorý mi neprišiel taký typický "malkovichovský" ako mnohé z poslednej doby. A k filmu ešte toľko - napriek Rochesterovmu úvodnému monológu, som si ho obľúbil a v závere mi ho aj bolo ľúto. ()

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)