Miles (Paul Giamatti) a Jack (Thomas Haden Church) jsou dávní a poněkud nesourodí přátelé, kteří se vydávají na týdenní rozlučku se svobodou po vinařské oblasti Santa Ynez Valley. Jejich představy o průběhu výletu jsou ovšem trochu odlišné. Zatímco samotářský Miles by rád společný čas strávil koštováním prémiových kalifornských vín, nastávající ženich Jack by si rád naposledy užil život svobodného mládence se vším všudy. K dobrému pití totiž patří i společnost krásných žen. Do milostných dobrodružství se nakonec zaplétají oba, když se v restauraci seznámí se dvěma okouzlujícími servírkami. Nechávají se strhnout romantickou atmosférou společných večeří, nekonečných rozhovorů a opojným vínem, které však brzy všem ztrpkne na jazyku... Pohodová komedie o životě, přátelství a krizi středního věku se dočkala vřelého diváckého a kritického přijetí. Snímek získal mnoho filmových ocenění a posbíral pět oscarových nominací včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. Jediného ocenění se nakonec skutečně dočkal režisér snímku Alexander Payne, ovšem v kategorii za nejlepší adaptovaný scénář společně se spoluscenáristou Jimem Taylorem. Za nejlepší scénář byli ocenění také Zlatým Glóbem, kde snímek rovněž bodoval v kategorii za nejlepší komedii nebo muzikál. (Česká televize)

Madison

Pozitívne naladená komédia, ktorá ani chvíľočku nenudí a dominuje jej herecký koncert skvelého Paula Giamattiho. Úžasne zahrané, obsahovo vtipné a záverečný hon za peňaženkou je jedna z najlepších scén, akú som v poslednom čase videla. Pekný ironický nadhľad a komický rozpor medzi hlavnými hrdinami - jeden ako nezáväzný sukničkár a druhý (Paul Giamatti) neúspešný a nepriazňou osudu zatrpknutý spisovateľ, ktorému jeden týždeň v spoločnosti streleného priateľa prevráti celý život naruby - a vzápätí ho prinúti postaviť sa, hodiť trpkosť za hlavu a bojovať o lásku, ktorá v priebehu tých pár dní vrátila jeho prázdnemu životu zmysel. ()

StarsFan

Když jsem si poprvé před lety pustila Bokovku, po několika minutách jsem to s myšlenkou "Co tohle kurva je?!" zase vypnula. Uplynuly dva nebo tři roky a já se s menší averzí do filmu pustila s tím, že bych ho mohla dokoukat. A zamilovala jsem se do něj. Jako bych v tom filmu viděla odraz svojí osobnosti, i když o nějakých třicet let starší a opačného pohlaví. Miles byl takovou zvláštní paralelou na to, jak bych asi dopadla jako muž ve středních letech, že je to až neuvěřitelný. Zvlášť, když Jack svým charakterem jako by byl napsán podle jedné z mých kamarádek. Ano, je to těžko popsatelné a silně silně subjektivní, ale Bokovka je pro mě už navždy symbolem toho filmu, který nelíčí osudy několika nereálných vymyšlených postav, ale živých bytostí... ()

berg.12

Pěkné vínko. Velmi inteligentně podaná a natočená záležitost, která působí místy skoro jako nezávislý film. Ale opravdu se děsím toho, kdybych se v tom jednoho dne měl najít. ()

Kaka

Svérázný mix životních momentek, které ve větší, čí menší míře potkají naprostou většinu z nás. Giamatti ve vrcholné formě a zřejmě v nejlepší roli jeho kariéry, Haden Church zase pro změnu v jediné pořádné (velké) roli, pokud tedy nepočítáme neslaného nemastného záporáka z velkorozpočtového Spidermana. Payne namíchal tak akorát komedie, střední množství fucků a ideální dávkování vína, po kterém bude divák tipsy, ale ne ožralý tak, že mu to už nebude chutnat. Místy předlouhá stopáž trápí jen malinko a některé složité herecké pozice u ostatních představitelů vyjma Giamattiho nejsou úplně na 100 procent. Na hraně mezi 3-4 hvězdami. Degustace vcelku úspěšná. ()

Eddard

Může film, který se točí kolem problematiky vína, vinařství, vinic a vinařů oslovit někoho kdo nemá víno v lásce? To si pište, už jenom proto, že vinařská tématika v něm není to nejdůležitější. Hodně vkusný a intimní kousek, který asi neosloví milovníky akce a rychle odsýpajících filmů, ale který rozhodně nenudí, pobaví, zahřeje, inspiruje a možná ve vás dokonce nějaké ty sympatie k hroznům vzbudí. Velice milá režie a především řada precizních hereckých výkonů v čele s Paulem Giamattim. Klidně bych si s ním tu dvojku (možná i víc) vína vypil a pokecal o životě. 80% ()

Falko

Celkom prijemna komedia a mierne povedane aj drama o dvoch muzoch v strednom veku, z toho jeden (Thomas Haden Church - SPIDER-MAN 3) ma tyzden pred svadbou a tak si chce trosku uzit slobody, co nebude uplne bez nasledkov a druhy (Paul Giamatti) zase zistil ze zenu, ktoru ma este stale rad, sa opät vydala a tak trpi depresiami. Hlavne vdaka Giamattovi (ZENA VE VODE) si film udrzal moj zaujem, aj ked je pravda, ze tam bolo prilis vela nudnych dialogov spojena z dzezovou hudbou, ktoru nemam moc rad, preto 3 hviezdicky. Reziser Alexander Payne natocil v roku 2002 O SCHMIDTOVI... 05.07.2008 _______ Paul Giamatti - (Miles) +++ Thomas Haden Church - (Jack) +++ Virginia Madsen - (Maya) +++ Sandra Oh - (Stephanie) +++ Hudba: Rolfe Kent +++ ()

castor

Možná je zpočátku s podivem, že je Alexander Payne spoluautorem scénáře k Jurskému parku 3, tady už je ale tím ryzím mistrem tesařem a otevřeně hlásá svůj talent. Předkládá upřímné promluvy i tragické životní postřehy, Oscar i Zlatý glóbus za scénář jsou zcela na místě. Lidsky vnímá osudy obyčejných lidí na obyčejných místech. Přitom spolu s Jimem Taylorem vycházeli ze všední premisy, kdy dva přátelé z univerzity (a v přechodu) podnikají poslední svobodný týden jednoho z nich a sled událostí jim otevírá oči a jako každé víno má i každá situace svoji příchuť. Jeden chce hlavně stihnout ještě zasunout, druhý zapíjí pracovní i osobní nezdary sklenkou (spíš lahví) vína. Giamattiho rozbolavělý úsměv baví, zanícení Thomase Hadena Churche zrovna tak. Americký sen jinak. Nic není přikrášlené, jen poutavé, tragikomické, něžné. Film má jednou veselé, náhle smutné okamžiky, nádherná i bolestivá místa, vše pečlivě proložené opravdu bravurními dialogy, nápaditou kamerou a výraznými hereckými výkony obou hlavních představitelů – přesné jsou i krásné Maya a Stephanie. Vím, že těch pět bobulí je nadhodnocených, ale… Svérázná a trefná existenciální výpověď. ()

D.Moore

Soundtrack, který pro Bokovku složil jeden z mých nejoblíbenějších současných skladatelů Rolfe Kent, už řadu let bez přehánění miluju, znám ho nazpaměť a nemůžu se ho naposlouchat. Ta náramná jazzem vonící hudba je hravá, melancholická, citlivá, vtipná... Zkrátka vystřídá snad všechny existující nálady a vždycky mi přijde vhod. No a po dnešku je jasné, že co do nálady je na tom film úplně stejně. Příjemně pravdivá podívaná, rozhodně ne moralizující, rozhodně ne třeskutě vtipná a navzdory dvouhodinové stopáži ani příliš dlouhá. Prosluněný film, ve kterém sice párkrát sprchne, ale co se dá dělat - když prší, měl by člověk čekat na to, kdy zase začne svítit, že. Parádně zahráno, natočeno a pochopitelně také ohudebněno. Nicméně nemůžu si pomoct, Dobrý ročník se mi líbil více. ()

troufalka

Pomalu se vlekoucí oddychovka, kterou zajísté ocení znalci dobrého vína a nadržení jedinci mužského pohlaví, co touží slovy hlavního hrdiny "smočit péro". Nejsem ani jedno. ()

Davies182

Pro milovníky vína musí být tento snímek přímo sedmým nebem. Pro mě jako pivaře (což výsledek rozhodně nemůže negativně ovlivnit) se pak jednalo o krásný příběh dvou starých mládenců na jejich posledním výletě před tím, než jeden z nich uzavřením manželství ztratí svobodu. ()

Mahalik

Když jsem viděl "dílek do skládanky" do Paris, je t'aime od Alexander Payne, byl jsem totálně odrovnám a chtěl jsem za každou cenu vidět jeho dílo v celovečerním filmu. Do půlky filmu jsem měl neskutečně infantilní úsměv, jenže pak se mě začala zmocňovat panika. Bože kam ten film spěje? Jak to může dopadnou? Naštěstí se vše dokodrcalo do nějakého útvaru a já- sice trochu zklamán- byl v náladě, jako kdybych vypil láhev výborného vína. Prostě ta zářivá sklenka s mokem, nádherné panoráma Kalifornie a dvě zábavné dámy (Sandra Oh, Virginia Madsen) udělali své. 75% ()

Xmilden

Příjemné posezení u sklenky dobrého vína aneb další poznatek, že na světě existuje ještě jeden nápoj kromě piva. Kvalitní podívaná, která nám nabízí z každé číše něco jiného, podobně jako je tomu u vína. Humorné situace si podávají ruku s romantickými chvilkami. Přesto ani v komedii ani v romantický cajdák tento film nikdy nedoroste. Film je otevřený a prakticky sem ani žádný závěr nečekal, což musím uznat je velice dobře. Jsem moc rád že Paul Giamatti, jinak mistr vedlejších rolí konečně dostal svou velkou šanci, trošku tím pádem ve filmu hraje sám sebe a já si ani moc neumím představit v roli Milese někoho jiného. Thomas Haden Church je naopak typicky sebestředný, nerozvážný a trošku i přihlouplý. Zkráta duo díky kterému utekly 2 hodiny jako voda a já měl nutkání pustit si Bokovku ještě jednou anebo alespoň si otevřít láhev dobrého Pinotu. 75% ()

Gimp

Občanka Ruth je v mých očích stejně o něco výš než tento zatím poslední Paynův film. I přesto je to další důkaz toho, že i s malinkatým rozpočtem (16 milionů, které stejnak nejsou vidět :-D ) se dá natotčit vtipná a nevtíravá komedie. ()

cheyene

Úvodní dojmy dvakrát příznivé nebyly. Ale s postupem času si mě Bokovka získávala víc a víc. Nejen po stránce humoru, ale také po té romantické a dramatické. Oceňoval jsem přátelství a kontrast hlavních postav - jak mužských, tak ženských. Potěší také prostředí, dílčí scény a herecké výkony. Jako celek je pro mě Bokovka příjemným překvapením a fajn oddechovkou. ()

ajuska

Vlastně hodně jednoduchý, ale velmi příjemný a i přes některé, řekněme tvrdší, vtípky (aférka s peněženkou) kultivovaný snímek o dvou rozdílných kamarádech, kteří se v určitém věku tak nějak vyrovnávají se životem. ()

Jhershaw

Místy sladké, místy suché, místy trpké... prostě jak jen vína můžou být. A i když pobaví, druhý den z ní nebolí hlava :-) ()

Paldini

Zvlášť mě potěšily odkazy na mé oblíbené spisovatele, konkrétně na Johna Kennedyho Toola a obzvláště Charlese Bukowského. Doporučuji v případě sledování tohoto kousku si otevřít láhev dobrého archivního vínka, chuti neodoláte. ()

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)

Další muzikál pro Nicole

Další muzikál pro Nicole

09.04.2008

Giamatti prezidentem

Giamatti prezidentem

22.08.2006

Ano, je to opravdu tak. V poslední době stále populárnější Paul Giamatti z oscarové Bokovky bude prezidentem Spojených států amerických. Taková nabídka se nedala jen tak odmítnout, zvlášť když… (více)

Homosexuální hasič Sandler

Homosexuální hasič Sandler

10.02.2006

Komici Adam Sandler a Kevin James jsou v jednání o hlavní herecké role v dlouho očekávané komedii I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK AND LARRY režiséra Davida Dobkina (Lhář, lhář) by tak měl vzniknout snímek… (více)