• igi B.
  ***

  Mocně televizní, vášnivě fabulující... Historicky zábavné. Celkově průměrné. Britsko-Česko koprodukční... Pro našince naservírováno debilními ignoranty v té >veřejnoprávní< z původního formátu obrazu 1,77:1 oříznuto na 4:3, s bohužel už klasicky hrozným (atmosféru filmu degradujícím na úroveň nějaké blbé domácí inscenace) českým televizáckým dabingem... Škoda, mohlo to být skvělé drama...(24.7.2006)

 • Arsenal83
  ****

  Rufus Sewell si už snáď zahral vo filmoch zo všetkých historických období. Poznáme ho ako Kajfáša z doby Krista, gréckeho hrdinu Agamemnona, či stredovekého vojvodu. Tu sa pred rokmi dostal do role kráľa a chopil sa jej veľmi dobre. Jednoducho mu akékoľvek dobové kostýmy svedčia. Životopisný film o nám málo známom kráľovi nemusí sadnúť každému. Kráľovská snaha vládnuť čo najviac samostatne bez parlamentu sa tu strieda s nespútaným striedaním mileniek. To bola z môjho pohľadu najväčšia slabina seriálu. Príliš veľa žien a mnoho z nich ohavných, hlavne prvá a hlavná šľapka kráľovského dvora, kontesa z Castlemain stvárnená Helen McCrory. Ani kráľovská manželka nebola nič moc, historicky ale platí za obľúbenú kráľovnú, čo tu bolo len málo ukázané, ktorá priniesla do Anglicka dnes už tradičný nápoj- čaj. Tieto eskapády ma teda veľmi nebavili, naopak, boj parlament x kráľ bol nosnou časťou deja a pomocou neho môžeme pochopiť, prečo je dnes panovník v Anglicku len figúrkou na okrasu. Môžeme vidieť, že pred vyše 300 rokmi bolo hlavnou témou v anglickej spoločnosti, či bude panovník katolík alebo protestant, boli to časy, kedy sa za vierovyznanie nanápadne popravovalo. Dnes je to už v Británii každému jedno a pomaly ju obsadzuje islam. Z hereckých výkonov sa oplatí ešte vyzdvihnúť Ruperta Gravesa.(19.4.2016)

 • Marci
  *****

  Výborné drama. Herecké obsazení v čele s Rufusem Sewellem vynikající, zvláště ve vedlejší roli Karlova přítele a soka vévody z Buckinghamu mě zaujal Rupert Graves. Moc hezky vykresleno jak malý rozdíl je mezi láskou a nenávistí, věrností a zradou a hlavně to, že je vždycky "vyšší zájem", který vás nutí potlačit všechny city a přátelství. Ale asi jenom ten, kdo to dokáže, stává se velkým panovníkem.(13.9.2007)

 • Sofia
  ****

  Nabízí se srovnání s Tudorovci – Charles II. působí opravdověji a věrohodněji, ale na druhou stranu taky laciněji a z hlediska estetiky se lépe kouká na kostýmy a postavy na dvoře Henryho VIII. (zvláště neskutečně ošklivá a protivná Barbara Palmer v podání Helen McCrory mi strašně lezla na nervy). Jako celek je to ale hodnotná a kvalitní sonda do života mého oblíbeného anglického krále. Na DVD doporučuji bonusy z natáčení a dokument o Charlesovi II. (většina seriálu se natáčela v Čechách).(27.4.2009)

 • emma53
  ****

  Rufus Sewell a Shirley Henderson tady hráli zcela odlišný pár než ve Zkrocení zlé ženy, tam byli k nakousnutí a kočkoidní oba dva. Ale tohle je historie, tak Shirleÿ musela hrát zcela jinou polohu a Rufus také. Jsem ráda, že jsem mohla vidět zase kousek historie, kde základ zůstával přiměřeně pravdivý. Kateřiny mně bylo skoro líto, ale zřejmě měla dobré srdce, když králi trpěla tolik milenek (co já vím, tak asi sedm s kterými měl i děti). Myslím, že to bylo velmi dobré drama o vášni a moci, kde se pletichařilo ve velkém a pletichaří o několik století stále stejně..........(4.8.2017)

 • Rufus Sewell

 • - Vytvořit propracovaný účes, který má na sobě při příjezdu do Anglie Kateřina z Braganzy (Shirley Henderson), trvalo maskérům 2 hodiny. (makimarketa)