Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vdova Martha Evensová s dcerou Hilary se účastní národní výstavy skotu, která se v roce 1884 koná v St. Louis. Touhou obou žen je dobře prodat co nejlépe nově vyšlechtěné plemeno hardfordského bezrohého býka. V dražbě ho koupí jistý Ellsworth pro farmáře Alexe Bowena, dopravit mu ho má cowboy Sam Burnett, zvaného Buldok. Sama však podplatí John Taylor, aby Wintergata předal jeho lidem, Mabrymu a Simonsovi. Martha a Hilary doprovázejí Sama s Wintergatem, aby se přesvědčily, jestli se jejich býček dostane do dobrých rukou. Cesta je plná nebezpečí a překážek - při přestřelce je zraněn Bowenův syn Jamie, který hnal právě kolem stádo krav. Sam, Martha a Hilary se o něj postarají a přivezou ho na farmu jeho otce, jenž vládne na svém ranči jako neomezený tyran. Tento muž se však rozhodne získat Marthu, kvůli ní se všem mění před očima a žádá ji o ruku. Ona jeho nabídku neodmítne, ale ani nepřijme, protože ve skrytu duše myslí na uzavřeného Sama, kterému ale zároveň nemůže odpustit zradu... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

RHK 

všechny recenze uživatele

Zajímavý, příjemný, vcelku průměrný western o rozšíření anglické hardfordshirské rasy krav v Americe i o lásce lidí. Režii má westernový a béčkový specialista Andrew V. McLaglen (Shenandoah, Bandolero!), v hlavní roli kovboje famózní herec kladných rolí James Stewart. Bohužel už námět - přeprava a rozmnožení tlustého bezrohého býka - i samotný název "Vzácné plemeno" neskýtá zrovna příležitost pro udílení Oscarů, zato dost prostoru pro docela svižnou zábavu zahrnující chlapské rvačky, akční scény s dobytkem i romantiku. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=UfMhBiXVRPY ()

YURAyura 

všechny recenze uživatele

7/10 Usislany Steward v dalsi ze svych roli kwrdych chlapu zapadu. Do tohoto filmu se propasovalo vice vtipu nez obvykle a diky atypicke zapletce se stava docela pritazlivym - zavod na velbloudovi, zvlastni druh teleciho na pastvinach v Novem Svete, rudy Skot v sukni a s kverem proklate nizko, emancipovana anglicanka. Podivne, ale funguje to ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Anglické dámy, matka (výborná O´Hara) s dcerou si najmou krotitele býků (klasický Stewart) aby jim převezl býka k novému majitelu. Je to bezrohý, zvláště vyšlechtěný býk, který je každému k smíchu, ale přitom má jít o budoucnost pěstování dobytka. A krotitel má navíc v plánu prodat ho úplně někomu jinému. Jedná se tedy o dobytkářský western s naprosto uhozeným příběhem, který se navíc mění na konci v milostný několikaúhelník a dá se říct, že kolem těch krav se točí všechno, včetně svatby/nesvatby a s kým. Přesto se na to kouká příjemně - dialogy jiskří, Brian Keith jako zarostlý špinavý zálesák a jeho proměna je parádní a mezitím dojde k pár perfektně natočeným bitkám a jedné scéně splašeného stáda. Pohodový, neurážející průměr. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Centrem příběhu úsměvného westernu je bezrohý býk. Podaří se ho spojit z texaskými longhorny? A jde to vůbec? A to na něj mají ještě spadeno také padouši. Ano, byť je zachována typická rodokapsová šablona, po celou stopáž se snímek veze v humorné atmosféře, byť se zcela o plnohodnotnou komedii nejedná. Našla se tu i chvilka pro nějaký ten romantismus. Kolty proklatě nízko a drsnou náturu tu zkrátka fanoušci takovýchto westernů nenajdou. I když scéna se splašenými býky mezi skalami dokáže vyrazit dech.  Snímek z poloviny šedesátých let jakoby nestárnul a skvěle dokáže i dnes nejen pobavit, ale přivést diváka k příjemnému filmovému odpočinku. Širokoúhlý cinemascope, český jednoduše řečeno kinoformát, naděluje nádherné scenérie a čisté pastelové barvy. Celý film je příjemně uvolněný a nikterak nezatěžuje zbytečnými maličkostmi. Nepřehrává se, netlačí se v ničem na pilu, vše se uspokojivě v zájmu diváka vyvíjí. Dalo by se říct, že byl po dějové stránce použit určitý minimalismus, avšak charakteristika postav, jistá lehkomyslnost a hlavně humor, se vším spojeném, onu plnohodnotnost náležitě vynahradí. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Příjemná westernovka s prostinkým a nepříliš záživným příběhem, jehož nedostatky vynahrazuje příjemný humor, nadsázka a herecké obsazení. James Stewart standartně nezklamal, ovšem tentokrát to táhnou navzdory věku stále krásná a šarmantní Maureen O'Hara coby neodolatelná dáma s vyřídilkou a Brian Keith, jehož proměna ze špinavého burana v noblesního gentlemana nemá chybu. 60%. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (3)

  • Nehoda vozňa, ktorý viezol Marthu (Maureen O´Hara) a Hilary (Juliet Mills) pred splašením dobytkom bola skutočná. V tejto scéne ich zastupovali kaskadérky Stephanie Epper a Patty Elder, ktoré prežili len s ľahkými zraneniami. Režisér Andrew V. McLaglen sa rozhodol o ponechanie tejto scény vo filme. (westerns)
  • Veľká časť rozpočtu filmu bola vynaložená na získanie stáda dobytka, ktoré zahŕňalo v počte 103 Herfordských býkov a 125 Longhornských. (westerns)

Reklama

Reklama