Reklama

Reklama

Jeden bojoval za Sever, druhý za Jih. Až revoluce v Mexiku z nich učinila bratry… Nastává konec Americké občanské války. Někteří Jižané nesou porážku těžce, a někteří se s ní ani nechtějí smířit. Jedním z nich je plukovník James Langdon (R. Hudson), který raději prchá do Mexika s celým svým regimentem i s jejich rodinami v přestrojení za uprchlíky, než aby se podrobil nové vládě. Očekává, že právě tam by mohli s pomocí císaře Maxmiliána nalézt nový domov. Mezitím se plukovník Severu John Henry Thomas (J. Wayne) rozhodne i se svými muži odejít ze služby a chytat divoké koně pro armádu. Celé stádo v počtu tří tisíc kusů však armáda Spojených států nepotřebuje, žádají jen šest set, a navíc za neférovou cenu. Lepší nabídku za kus jim učiní zástupci mexické vlády, kteří dokonce chtějí skoupit stádo celé. Henry Thomas i ostatní proto neváhají a cestují na jih, aby koně prodali armádě Maxmiliána. Osudy Langdona a Henryho Thomase se střetnou právě zde, na území Mexika. Oba důstojníky, kteří ještě nedávno stáli na opačných stranách konfliktu, stále doprovází vzájemná nevraživost. To ovšem musí jít stranou, neboť se ocitají tváří v tvář nebezpečným banditům a také uprostřed nevyzpytatelných událostí mexické revoluce… (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

tojowoeZNK 

všechny recenze uživatele

Na tohle jsem se dlouho chystal protože mě zajímá Francouzská intervence v Mexiku a díky primě cool že to urychlila. Je tu dobře vidět jak si to Frantíci svou žabožroutí buzerací prosrali, stejně jako většinu dalších kolonií ale celkově je to takový zmatený a nevěrohodný jak už napsali mamrdi předemnou ale na to sere pes. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Zajímavý příběh o setkání veteránů americké občanské války, kteří bojovali na protilehlých stranách, ale v nové situaci a v Mexiku se stávají nečekanými spojenci. Nejlepší oslava 4. července, jakou mi kdy americký film předvedl. A hrdinní jižani, kteří se nevzdávají, ani když jsou poraženi. /9. 6. 15./ ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Westernové poválečné smíření mezi zbytky oddílů Severu a Jihu na prahu nové války v Mexiku. Kavalerijní námět, který by mohl natočit John Ford (a určitě lépe než McLaglen, který už měl lepší filmy - Bandolero!, Shenandoah, Ďábelská brigáda). Neporažení jsou jen lehce nadprůměrným filmem s nejednoznačným tématem i vyzněním, ale také s několika dobře natočenými scénami, např společná pitka a následná bitka obou oddílů vedených Johnem Waynem a Rockem Hudsonem při oslavě 4.července, nebo bitva s bandity. Ukázka: http://www.rottentomatoes.com/m/1022315-undefeated/trailers/10901385/ ()

Šakalík 

všechny recenze uživatele

Jedno z nejmilejších westernových překvapení, jaké jsem kdy zažil. Má počáteční odtažitost vycházela z toho, že jsem si neuměl představit Johna Wayna na jih od mexické hranice, kterak se zaplete do tamní občanské války. Jenomže ona ta jeho angažovanost je více méně okrajová. Že i v tomto westernu bude všechno tak, jak má, lze vypozorovat už při prvním setkání plukovníků Thomase a Langdona, kteří v době občanské války sice stáli každý na jiné straně, ale vzájemný respekt tyto staré rány brzo zahojí. Ona vůbec společná party ex-unionistů s ex-konfederisty vyvrcholí úžasně odlehčenou hromadnou bitkou, které opravdu vůbec nic nechybí. :-) Z hlediska příběhu si tenhle film s věrohodností věru nepotykal, ale vem to čert. To hravě rozdupe třítisícové stádo divokých koní, které Wayne žene do Mexika, aby je prodal tomu, kdo má více peněz, či pádnější argumenty (v majestátnosti se tohle stádo vyrovná i početnějšímu stádu dobytka z Červené řeky). Film jako takový zřetelně odkazuje na slavné westerny Johna Forda, potažmo Howarda Hawkse, kterým tak Andrew V. McLaglen tímto způsobem vzdal holt. A že se mu to sakra povedlo. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Vždycky mi byl bližší pragmatický přístup Rhetta Butlera před snobským vlastenectvím, nevadil by mi lenivý jižanský luxus, kdyby jeho představitelé nabubřele nelpěli na otrokářském systému a netěžěli z něho, a respektovali technický pokrok. Proto mne silně znechutila plukovníkova hra na konfederaci za mexickými hranicemi, i když jsem jí rozuměla. Ale ve chvíli, kdy s tichou důstojností věnoval Rock Hudson hodinky černošskému předákovi a zápalil svůj dům, aby neskončil v rukou seveřanských kořistníků, měl můj hluboký respekt. Nebylo to špatné, jen politicky naivní, a část s Johnem Waynem byla vyvařená z podstatně lepších filmů.70% ()

Galerie (49)

Zajímavosti (5)

  • Merlin Olsen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • John Wayne musel kvůli roli zhubnout spostu kilogramů, které musel předtím přibrat kvůli roli Roostrera Cogburna ve snímku Maršál z téhož roku. (facojurka)
  • Roli plukovníka Jamese Langdona měl původně hrát James Arness, který s natáčením souhlasil, ale těsně před natáčením se z toho vykroutil a musel ho zaskočit Rock Hudson. (facojurka)

Reklama

Reklama