Smoke

• Německo Smoke - Raucher unter sich (více)

Auggie Wren je poetický majitel brooklynského obchodu s doutníky, místa, které je považováno za ostrůvek lidského porozumění, oázu klidu i záchytný bod, k němuž se upínají věrní zákazníci. Jedním z nich je i Paul Benjamin, spisovatel a zlomený muž, jehož těhotná manželka byla kousek od trafiky zastřelena. Když Paulovi jednoho dne zachrání život mladý černoch jménem Rašíd, mezi spisovatelem a jeho zachráncem se zrodí přátelství a společně začnou pátrat po Rašídově dávno ztraceném otci. Auggie je překvapený, když se v obchodě nečekaně objeví jeho bývalá přítelkyně Ruby, která mu oznámí, že by její těhotná, drogově závislá dcera Felicity klidně mohla být jeho - a zoufale potřebuje pomoc. (Cinemax)

anniehall

4,5* Nádherný film o životech hrstky lidí, potkávajících se v jednom malém obchůdku s tabákem. Pro mě je to o tom, že nás může osud klidně nakopat pěkně do zadku, ale člověk si stejně vždycky najde sílu pokračovat a žít ho dál, protože mu prostě stojí za to. Hořkosladké vyprávění, které úplně nejlépe vystihuje závěrečná píseň Toma Waitse: Innocent when you dream. Na první poslech drsná, zpívaná chraplavým hlasem, ale přitom tak neuvěřitelně nostalgická a konejšivá, jako celý film. ()

rt12

Vše bylo napsáno, jen bych moc chtěla mít po ruce tuto trafiku, samozřejmě i s tímto trafikantem. Skvělý film, ke kterému se ráda vracím. ()

Duotone28

Jim Jarmusch to má s kavou a cigaretami, filmik Smoke s cigaretami, ale bez kávy.Tak či tak,či už s kávou,alebo bez nej, je to filmík s minimálne tak dobrými vyrozprávanými príbehmi...že ich počúvaš s maximálnou ľahkosťou, ktorá má za následok skvelý filmový zážitok ()

Skip

Tomuhle se říká malý velký film. Obyčejný příběh obyčejných lidí motajících se kolem obyčejné trafiky, a přitom nic není obyčejné. Je to filmová lahůdka, na kterou se dlouho vzpomíná a rádo se k ní vrací. Já to dělám moc rád. Kdo by to tenkrát v roce 1994, řekl, včetně mě, že se dívá na prorocký film. Jedna z postav v trafice, černoch Tommy, totiž řekl, že bude válka, musí být válka, protože jinak by páprdové v Pentagonu neměli co dělat, teď mají toho Saddáma, takže tam vlítnou s plnou parádou...a o pár let později se to stalo. ()

Dont

Od filmu s Harveyem Keitelem, Williamem Hurtem a Forestem Whitakerem jsem si rozhodně sliboval víc. Snímek asi nemá žádné viditelně slabé místo a těžko na něm něco kritizovat. Jenže jeho největším nedostatkem jsou naopak absentující silné momenty. Snad až na scénu, kdy si William Hurt prohlíží album a to finální setkání u garáže, kde si Coleové vyjasnili kdo je kdo, mě žádná scéna výrazně nechytla za srdce, ani ta, která asi měla ze všech nejvíce, totiž povídka o tom kterak Harvey Keitel k foťáku přišel. Jedno mi bylo i to, kde nakonec skončí těch 5000 dolarů. Na čtyři hvězdy prostě málo… ()

radektejkal

Když jsem si, po krátké době, uvědomil, že fim je skutečně o KOUŘI, neodolal jsem a vytáhl (letos už poměrně brzy) 11 centimetrovou havanu ROMEO Y JULIETA, každoroční dar od syna Pavla (pouzdra všech cigár mám vystavená na půdě). A na závěr jsem pak, značně pod viivem nikotinu, zpíval na plný kule (nemyslím SMOKE GETS IN YOUR EYES, která šla se zavárečnými titulky), ale waitsovku YOU'RE INNOCENT WHEN YOU DREAM. Každopádně mi dobrou náladu přivodil KOUŘ. ()

d-fens

Krásny film o tom, že aj (alebo práve) život "malých ľudí" bez veľkých ideí a ilúzií poskytuje množstvo tých najhumanistickejších námetov, príbehov.....stačí pozorne pozorovať, počúvať....a snáď aj trošku ľuďom veriť. ()

GILLWANDER

Pekný (ne)obyčajný príbeh prepletený životami obyčajných ľudí. Skvelý herci, ktorý film znamenite obohacujú vydali so seba maximum. Režisérske duo Wang/Auster si naložili poriadnu latku. A nie hocakú. Pre niekoho to môže byť obyčajný film, v ktorom sa nedá nájsť niečo hlbšie. Neviem ako ostatný, ale ja som tu našiel omnoho viac, než sa na prvý pohľad môže zdať... Jediný film, pri ktorom som dostal chuť na poriadnu cigaru. A to mimochodom nefajčím. 80% ()

easaque

nijak vyjímečné americké drama, které se spíž blíží nezávislé vlně, ale občas se tam ten Hollywood projeví. Film je postaven především na kvalitních hereckých výkonech a příbězích jednotlivých postav. Svou obyčejností působí přirozeně, ale tentokrát ve mě nevzbudil výrazné emoce. Nejspíš jsem na americké "povídkové" filmy hluchý a jejich problémy mi nejsou blízké. Proto se u mě dostal film těsně pod 4 hvězdy. ()

Martin741

Len priemerny film o majitelovi jedneho obycajneho obchodiku, ktory riesi bezne problemy a navstevuju ho docela priemerni zakaznici. Pohodovy film, ktory divakovi rozhodne ma co ponuknut, napriklad vybornych hercov ako Harvey Keitel a Forest Whitaker. 53 % ()

honajz2

Kvůli tomu konci přemýšlím, jestli nakonec těch 5* nedám. A myslím, že asi jo. Velmi mile mě ten film překvapil, je neskutečně příjemný a i když se v něm neodehrává žádný větší děj, i tak ani moc nenudí a rozhodně zaujme. Vlastně je to povídkový film, co se věnuje hlavně pěti nejvýraznějším postavám a jejich životu. A všechno to, co se zde stane, je fakt jak ze života. Hlavně ten film ale má neskutečně příjemnou atmosféru, díky které se mi ten film nakonec tak líbil. Dokonce tu je i pár silnějších scén (u mě osobně vede každodenní focení trafiky a pak ta úplně závěrečná, ve které Auggie vysvětluje, jak se dostal k focení). Jo, velmi mile mě to překvapilo a moc se mi to líbilo. Místy to je teda trošku utahané, ale to je jen malá výtka. Nakonec těch slabších 5* fakt dám. EDIT: Tak nakonec to měním ze slabých 5* na čistých 5*. Fakt je to skvělý film. ()

dezorz

Projekt 100 takmer pred 10rokmi priniesol k nam tento pokludny indie film, ktory sa svojou sikonvou lahkou hrou tak velmi odlisoval od bezneho kostrebateho nezavisleho americkeho filmu. Zeby to bolo kvoli Wayne Wangovi, akasi predzvest dnesnej invazie azijskych romantickych komedii? Alebo skor, ako ukazuje neskorsia, nie tak podarena tvorba Wayne Wanga, kvoli vynikajucemu scenaru Paul Austera, vtedy este malonameho, dnes jedneho z najdolezitejsich americkych spisovatelov? ()

Rocky88

Příběh o příbězích. S dokonalými hereckými výkony. A s velkým dopadem na diváka. Na konci už jsem litoval jenom toho konce - přišel moc brzo. Ještě stálo za to dotáhnout spoustu dějových linek do konce... ()

Aelita

Malá velká sentimentální mozaika postav a příběhů propojených sladkým kouřem snů tvořícím tu samou látku, z které jsou utkány naše životy. „We are such stuff as dream are made on, and our little life is rounded with a sleep" - „Jsme látka, z jaké stvořeny sny, a naše malé žití kol a kol jest obklopeno spánkem" (W. Shakespeare Bouře) ___ Ministerstvo zdravotnictví varuje: Kouřeni mění vnímání reality. ()

starbrejkr

Osudy několika lidí, které spojuje kouř - nic víc, nic míň, ono vlastně ani nic víc není potřeba. Filmeček působí hodně nezávisle a tipnul bych, že u jeho natáčení panovala obrovská pohoda. Osudy lidí se proplétají plynule, nikoliv křečovitě a s nucenými pointami, jak je dneska v podobně žánrově laděných filmech zvykem a lze si představit, že podobná story na newyorských ulicích někde odehrává. Smoke je film, kde není potřeba nic moc psát - snad jen doporučení, že když se chcete na chvilku nechat unést filmovou pohodou, nenervovat se, nemotat si hlavu zapeklitými pointami, příjemně se pousmívat, je to přesně ta ideální volba. Snad už jen dodám, že Harveyho vánoční příběh je nádhernej a nejsilnější moment filmu (přiznání Rashida u jeho otce s neskutečným výkonem Foresta Whitakera je hned v závěsu) ()

tomtomtoma

Velmi příjemné dílo, které ukazuje s laskavou upřímností život ve celé své prosté kráse. Ve své obyčejnosti, ve svých malých radostech, ve svém rozjímání, ve svém kochání, ve svém hledání, ve svém ztrácení, ve svém odlučování, ve svém ztrácení, ve svém nalézání, ve svém ubližování, ve svém pochopení, ve svém postrkování vpřed, ve svém porozumění, ve svém odpouštění, ve svém napravování, ve své zlobě, ve své radosti, ve svých úspěších, ve svých trápeních, ve svém smutku, ve své zlomyslnosti, ve svých zločinech, ve své dobročinnosti, ve své prostotě, ve své životnosti a ve své naději. Život, který pomalu a zároveň rychle ubíhá vpřed, který se převaluje přes jednotlivé kamínky cesty života, aby se nesmazatelně zaryl do hlav a srdcí jednotlivců a společnosti. Aby působil bolest, aby způsobil stavy štěstí, aby nutil k neustálému hledání jednotlivých cestiček, nabízel horší, či lepší alternativy. Život ve své prostotě a přitom je stále tak krásný a úchvatný. Jen se musí vnímat ty správné části a posouvat se za svými malými, či velkými sny. Originální vedoucí tabákového obchůdku Augustus 'Auggie' Wren (dobrý Harvey Keitel) je tím nejlepším průvodcem po životních osudech všech stálých i náhodných hostech jeho království. Se svým jedinečným pohledem na život a vychutnávání jeho krás nám otevírá různé pohledy na život, v jeho krásách i smutku. Z dalších rolí: pomalejší výpomoc obchodu Jimmy Rose (Jared Harris), utrápený spisovatel Paul Benjamin (dobrý William Hurt), hledající nový smysl jeho tragédií poznamenaného života, mladý roztěkaný černošský mladík Thomas 'Rashid' Cole (Harold Perrineau), hledající svého zmizelého a povahově proměněného otce Cyruse Colea (dobrý Forest Whitaker), Auggieho přítelkyně Violet (Mel Gorham), majitel obchodu Vinnie (Victor Argo), bývalá Auggieho manželka Ruby McNutt (zajímavá Stockard Channing), slepá babička Ethel (Clarice Taylor) z vánočního příběhu, a stálí návštěvníci obchodu Tommy (Giancarlo Esposito), Jerry (José Zúñiga) a Dennis (Stephen Gevedon). A tak život plyne pomalu vpřed: ve svých proměnách, změnách, kráse a velikosti. ()

C0r0ner

Takový ten typ filmu, který úplně nemusím - nikde nezačne a nikde nekončí, nějakým lidem se dějí nějaké věci a celý děj je složený vlastně jenom z rozhovorů. Druhá věc je, že to bylo celkem zajímavé a místy s dobrým přesahem (fotoalbum), ale víc jak průměr z toho stejně nebude. 60% ()