Taste of Fear

• USA Scream of Fear

Bohatému podnikateli na jihu Francie přijíždí ze Švýcarska dcera, se kterou se deset let neviděl. Penny zůstala po smrti matky a hlavně později i své nejlepší přítelkyně sama, odkázaná jen na pomoc druhých. Po nehodě na koni je totiž upoutána na vozíku, ochrnutá na dolní končetiny. Místo otce, jehož přesnou podobu si vlastně už ani nepamatuje, ji však v rozlehlém domě na útesu nad mořem přivítá jen její nevlastní matka a otcův pohledný mladý řidič. Otec odjel kamsi za obchodem a termín jeho návratu je z neznámého důvodu zastřen podivným tajemstvím. Jen jednou se dívce ozve po telefonu, ani to však nerozptýlí její podezření, že se tu děje něco podivného. Hned první noci se totiž setká s přízrakem, který nápadně připomíná otce. (dopitak)

Willy Kufalt

Dlouhou dobu šlo o napínavý mysteriózní thriller, se skvělou atmosférou, několika silně horrorovými scénami (první nečekané setkání ve skladu s nářadím, děsivý objev pod vodou na kraji starého bazénu), na svou dobu zajímavou kamerou (včetně podvodních záběrů) a také zdařilými hereckými výkony... a pak se nedlouho před koncem dostaví zcela nečekaná dvojitá pointa, z níž sice dle komentářů bylo mnoho diváků nadšených, ale já jí prostě s ohledem na vše předchozí nedokázal uvěřit. Takže na mě film ve svém zásadním zvratu nefungoval. POZOR, SPOILERY! Penny vidí ducha otce řídit auto, křičí, děsí se pádu i řidiče, sledujeme dění nasnímané uvnitř, pak auto hned spadne... a najednou o pár minut je ta dívčina šťastná a zdravá s tím, že vyskočila z toho auta včas? Kdy, kde a jak to dokázala, když auto hned spadlo, cesta do útesu byla krátká a dva lidé se v rámci naplánované vraždy na to padající auto dívali? Nebo pokud by tedy vyplavala až po pádu auta: po pádu do bazenu trvalo 20 minut, než jí vzřkísili z bezvědomí, ale po pádu do útesu se úplně sama po autonehodě dostala ven? A jestli vše předtím, včetně jejich halucinací a děsivých pocitů ze zjevů ducha otce, jenom hrála a předstírala, proč se tam to monstrum reálně zjevuje ještě i během jízdy autem? KONEC SPOILERŮ Je to sice působivě natočeno, ale po tom dvojitém zvratu mi děj zpětně moc nezapadá do sebe, nedává mi příliš smysl a působí na mě jako prvoplánová matoucí hra na diváky. Takže, přestože jsem byl dlouho přesvědčen o 4 hvězdičkách a filmařsky šlo o skvělou záležitost, neuvěřitelné vyústění jako z béčkové detektivky způsobilo, že s odstupem několika hodin film na tak vysoké hodnocení nevidím. [70%] ()

eLeR

Výborná atmosféra, zaujímavý príbeh, pár prekvapivých momentov, bohužiaľ ten z úplného konca som odtušila už v prvých minútach filmu, ale sadla som im na lep niekde inde. ()

dopitak

Výborný, opravdu zdravě syrový snímek z produkce Hammer, při kterém vám minimálně dvakrát pěkně přelítne mráz po zádech. Charismatický Christopheer Lee tentokrát hraje hodně překvapivou postavu, jejíž "polaritu" ale nehodlám prozradit. Ženám se jistě bude líbit Ronald Lewis v roli řidiče Roberta, vizáží lehce připomínající Davida Hasselhoffa v jeho mladších letech. Ochrnutá dívka v neznámém prostředí hledá svého otce a musí se spolehnout jen na své smysly, protože macecha si za zády určitě brousí nůž.. lepší námět ani nevymyslíte. Doporučuji. ()

mat.ilda

Klasické staré filmy jsou fajn... nečíhají na mě nemilá experimentální překvapení, jen čistý příběh, smysluplné dialogy, jasný konflikt pro výstavbu zápletky a samozřejmá pointa... za tyto jistoty se pravda platí určitou naivitou, specifickým stylem herectví, archaickými výrazy - vše se však dá vyvážit odérem nostalgie i černobílým obrazem, prostě - stačí se jen divácky přizpůsobit. A Scream of Fear mimoto nabízí krom osobité atmosféry a "obvyklých" žánrových chytáků ještě i přídavek v podobě faktického překvapení, označení klenot se však určitě zdráhám použít. ()

Oktavianus

Hammer. Nemůžu jinak a musím se k zdejším chvalozpěvům přidat, a to nejen kvůli zvratům v závěru a nečekané, ale o to lepší pointě. Vážně je divné, že tak kvalitní snímek není mnohem známější - ano, jméno "Hitchcock" bylo první, které mě po závěrečných titulcích napadlo, a i když tento mrazivý thriller s ním nemá nic společného, v kolekci mistra napětí by se rozhodně dobře vyjímal. Pevně sevřený příběh s pečlivě zvolenými dialogy, v nichž není ani slovo navíc, utíká opravdu rychle a od nejasných temných náznaků graduje ve strhujícím finiši. Jakkoli jsem si vždycky myslel, že Hammeru nejvíc sluší gotické hradby nad anglickými blaty, ani výlet do Francie nedopadl zle - atmosféru holt kladiváři vždycky uměli vystihnout a skvěle se jim to podařilo i teď (letní Azurové pobřeží s všudypřítomnými cikádami, mysteriózní tajemný dům i podivné a strašidelné jevy), pomohla jí i vhodně zvolená hudba. K tomu vedle méně známých, byť slušných herců (Ann Toddová a především křehounká Susan Strasbergová, naopak Ronald Lewis jako hezounský šofér nic extra nepředvedl) herců potěší malá, ale v zásadě dokonale překvapující role Christophera Lee. Jasně, i v tak propracovaném scénáři by se našly drobné mezery v logice, ale za tu přípravu na závěrečný twist bych stejně odpustil ledasco. ()

Flego

Desivo napínavý thriller s prvkami horroru je prehliadkou všetkého, čo má mať podobný film. Prepracovaný príbeh drží diváka v neuveriteľnom napatí a koniec mu nadovšetko vyrazí dych. O tomto filme je dobré vedieť čo najmenej, zážitok je potom excelentný. Mladučká Susan Strasberg bola vo svojej kariére vačšinou televíznou herečkou, ale tento snímok jej filmografiu určite zdobí. Pochválil by som aj skvelú kameru, hudbu a réžiu. Odporúčam všetkým milovníkom podobných žánroviek. ()

MontyBrogan

Komentár síce neobsahuje vyslovené spoilery, ale nemá takmer žiadnu informačnú hodnotu pre čitateľa, ktorý film nevidel. :) Pred pozeraním som bol uzrozumený s pravdepodobným výskytom výnimočne nečakanej pointy. A tak som sa ju samozrejme snažil odhaliť. Na základe istých indícií mi prišlo najschodnejšie to twistoidné rozuzlenie z Shutter Islandu. Asi od polovice začalo do tejto mojej teórie všetko pekne zapadať. A to až do chvíle, kedy sa pointa naozaj postupne odhalila a celú moju premisu vysmiala. Jediné, čo teraz nechápem je dôvod, prečo sa tento film nestal absolútnym žánrovým kultom! ()

JASON_X

Staré středoproudové filmy nejsou můj šálek čaje, herci v nich většinou teatrálně přehrávají a jejich zastaralý filmový jazyk mě vůbec neoslovuje. Tenhle thriller ale nebyl zrovna ten typický příklad, na šedesát let věku je to překvapivě záživné a zručně zrejžované dílko, navíc s milosrdnou stopáží. Rozhodil mě ale trochu dvojitý zvrat v závěru. Tedy konkrétně jeho druhá část, ta první mi byla jasná už dávno před polovinou. A bohužel mi celá pointa přišla dost za vlasy přitažená, křečovitá, nelogická, čímž můj předchozí dojem poněkud zvlažněl. ()

Seabeast

Nesrovnalosti hned na úvod; vyškrněte si prosím vás žánrové zařazení "horor" a máte jasno. Nějaký ten hororový nádech a prvky by se tu našly, ale ve velmi mizivé míře! Teď už jen ke snímku. No čumím jak blázen! Stará poctivá filmařina s maximálně vtahující a mrazivou atmosférou, navíc s odsýpajícím tempem, což by málokdo z moderních diváku čekal. Ze scénáře jsem si fakt sednul na zadek, protože je stejně tak vymazlený jako ostatní filmové aspekty, které v ničem nejsou pozadu. Výborná narace držící po celou stopáž v napětí a pokládající řadu otázek. Už jsem si skoro v závěru říkal, jak jsem to všechno prokoukl a přitom mi Taste of Fear dal neuvěřitelnou ťafku do xichtu a s grácií se mi vysmál. Samotný fakt, že film propadl ve své době v Británii a USA (ovšem nikoliv v Evropě) myslím svědčí o jeho nadčasovosti, protože se na něj kouká dobře i teď! Tenhle zapomentý klenot by si měl oprášit každý fanda mysteriózních thrillerů a basta!!! ()

Padme_Anakin

Zas jednou nemusím přemýšlet nad hodnocením, tady není o čem, černobílá tomu moc sluší, hra stínů a světel parádní, příběh dívky na vozíčku, která se ocitne pod jednou střechou jen s macechou, mě vtáhnul a nepustil, ta nepřítomnost otce byla zkraje velmi zneklidňující.. Susan Strasbergová je tu úžasná, získala si mě od prvního momentu a přistihla jsem se, jak jí fandím, držím palce a přeji si, aby z toho vyvázla živá.. ()

Astaroth12

Veľmi strašidelný vizuál, ktorý je doprevádzaný kvalitne mrazivou hudbou. Skoro celí film sa odohráva večer alebo hlboko v noci a tak o atmosféru nieje núdza. Herecké obsadenie pasovalo ako riť na šerbeľ, na čele s krásnou S.Strasberg. Remeselne je to veľmi podarené a príbeh vyzerá jednoducho a predvídateľne až do koncovej pointy, a vtedy sa všetko zrútilo ako domček z kariet, predstavoval som si všeličo ale čo prišlo to vobec nie. Predstavte si, že pozeráte film a v duchu si hovoríte všetko čo vo filme sa udeje, ste si predtým mysleli, tak vás film nemá čím prekvapiť. A príde záverečných 15 minút a poviete si tak toto som vobec netušil a medzi tými ľuďmi som aj ja. Preto hovorím nádherne prepracovaný príbeh. Chcel som dať 4* ale za tú pointu, ktorá mi vyrazila dych dávam plný počet. ()

ledzepfan

Čistý, rafinovaný a chytlavý thriller který strčí do kapsy i většinu dnešní produkce. Tady mě filmaři provedli příběhem hezky za ručičku jak malého kluka a ať jsem se snažil sebevíc -a arogantně dělal ramena, že nějákou zapadlou detektivku ze šedesátek přece musím rozebrat už v začátku- stejně jsem "intelektuáloval" přesně v kolejích které přede mě tvůrci položili... Marná snaha-je to kus poctivé filmařiny. ()

kareen

Tak tohle je takový hodně klasický námět, který jsem zažila ve filmu, ale i v knižní podobě nesčetněkrát, říkala jsem si během sledování snímku v duchu, ale vůbec mi to nevadilo, protože prakticky od prvního okamžiku, kdy Penny přijela do otcova domu jsem si vychutnávala tu luxusní strašidelnou atmosféru, která číhala snad v každém stínu jeho pokojů, obdivovala stylové postavy i způsob zpracování a brala to prostě tak, že v roce 1961neměli diváci tolik nakoukáno, takže pro ně pointa, která musela nutně následovat byla asi docela i originální. Postupně jak děj ubíhal mě napadlo, že scénárista tu dohru ještě trochu zkomplikoval, už jsem věděla jak a představovala si jak to tehdy muselo být pro ty lidi překvapivé. To jsem ještě nevěděla, že mě ten blahosklonný nadhled rychle přejde a překvapená, ale i nadšená budu já, protože se se mi nestává každý den abych narazila na takový malý thrillerový klenot. ()

Makky

Snímok plynúci veľmi nenápadne a pomaličky. Diváka drží v napätí a necháva sympatizovať s nástrahami hlavnej hrdinky, aby postupom času vyložil všetky karty na stôl a dokázal, že ide o unikát. Skutočne výnimočný snímok s preukázateľným scenáristickým majstrovstvom! Nezistiteľné rozuzlenie a pointa tohto príbehu strká do vrecka takmer všetky finále v histórii kinematografie. Existuje len štipka filmov s prekvapivým koncom ako je tento. ()

kaylin

Tohle je snímek, který by se klidně dal zařadit k pokladu toho, co studio Hammer natočilo. Vyniká hereckými výkony, které jsou poměrně přirozené a nejsou strojené, ale především vyniká budováním neskutečné atmosféry, z které vás skutečně bude mrazit. Stačí k tomu málo, zdálo by se. Chce to jen dobrý scénář, který neselhává ani v závěru a svou pointou dokáže docela překvapit. ()

Maq

Dlouho to působí triviálně, ale vydržte, ono se to vyvrbí. --- Málokdy mi tyhle "zamotané" příběhy ve filmovém zpracování padnou do noty. U těch starších je vesměs patrná určitá naivita, schematičnost. Za to jsem často odměněn dobrými dialogy a leckdy i hereckými výkony. A u těch nových, obrázky pěkné, vypadá to zajímavě, a pak - aby mohlo dojít k velkému obratu - je nám oznámeno, že to předtím byl jen sen, představa, sci-fi, nebo příběh vyprávěný pozpátku... a mám z toho pocit, asi jako kdybych si cpal hovno zpátky do prdele. Zkrátka, rezignuje se na uvěřitelný příběh; stačí hezké obrázky a pocity, většinou vlastně dost nehezké... --- A tak u těch starých mám aspoň slušnou šanci, že nebudu znechucený. Jako i tentokrát. ()

Hamaradža

Krehká a prekrásna Susan Strasberg, neprepálená stopáž, svižné tempo, perfektný (!) a inteligentný scenár a vôbec, Scream/Taste of fear je tak nadupaným a nadčasovým dielom až je mimo môjho chápania ako takto Hitchcockovsky nadupaná perla 60tych rokov môže byť tak neznáma. ()

Martin741

Sympaticky hororovy fryler, ktory divaka drzi v neprijemnom napati, pricom nevie, ako sa film skonci. Strasidelna atmosfera na urovni, herci su pre mna sice neznami, ale ten zaver je fuckt masakrozny. Hororovych momentov je poskromne, ale to je vec tolerancie. 86 % ()

MrPierc

Ještě nyní mě mrazí na páteři a nedá se toho zbavit. Je to nepříjemně natočené, je to takový horor s lidskou tváří = žádné zrůdy jen tajemno a všude zcela normální lidé, kterým ale nelze věřit. Kdo je blázen a kdo je příčetný? Hlavní hrdinka má sice ze začátku jasnou představu, že zde není něco v pořádku, ale poté začne pochybovat i sama o sobě. Jedno je ale zcela jasné, tento film je stejně záhadný a zvratový jako Psycho od Hitchcocka. Překvapení, dramatické zvraty, nepříjemná pravda - to vše skrývá ze začátku velmi milý film. Filmová atmosféra je velice intenzivní a člověk se poté bojí dojít i na záchod a rozsvítit, zda tam někdo náhodou nesedí... ()

Flaxik

Zlatá šedesátá! Když přijede na vozíčku pohledná kobra jako je Susan Strasberg za taťkou, který není doma, zato se ale po baráku hned od začátku dost epesně bubá, navíc za asistence mladého Sarumana, jsem nadmíru potěšen. Ovšem posledních 20 minut tlakuje hodnotící teploměr k maximálním hodnotám. Po parádních Neviňátkách další šedesátkový nátěr s menší náloží strašení, ale o to lepším dějem. ()