Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

Mr. Lobo

Podruhé po asi deseti letech a je to ještě působivější! A pořád jsem měl při sledování dojem, že něco takového by natočil Mijazaki, kdyby se rozhodl točit hrané filmy... a místo letadel by obsadil vlaky. ()

argenson

Myšlenka výborná, zpracování divné, podle referencí jsem čekal víc. Bizarní, chvilkami nápadité, budu si pamatovat i pár hlášek, ale celkově jsem se moc nebavil. ()

Mononoke.

Kdo měl tu čest, osobně poznat trasy budapešťského metra a kontroly revizorů, ví, jak temné a zvláštní dokáže být (a o to víc si pak vychutnat tenhle film). ()

Terva

Na úvod filmu je přečteno upozornění, že příběh je jen symbolika a fikce. CITÁT - Stává se produktem svého okolí.......... Hned úvodní scéna "při snídani" mě dostala. CITÁT - Všechny ty tuky tě jednou dostanou.......... Parta revizorů v Budapešťském metru je šílená skvadra. Vlastně skoro šílenější než příběh samotný. U některých jejich činů jsem brečel smíchy. Vím, je to tvrdá práce, agresivita lidí je čím dál tím větší, ale já se prostě musel smát. Tvůrci filmu to tak chtěli, jako by naznačovali, že ještě není tak pozdě, ale možná by mohlo být i hůř. CITÁT - Dobré ráno, vaše průkazky nebo jízdenky, prosím.......... Surový a z nadsázkou pojatý příběh, který se vlastně může odehrávat v jakém koliv podzemním systému. Všechny tyhle party mají plné ruce práce z nepříspůsobivejma pasažérama celého světa. CITÁT - Dnešní den stojí za hovno, a to ještě ani nezačal......... Scéna okolo 47 minuty s "Medvídkem" je povedená a podpořená pěknou hudbou. Všude je to stejné, ti poctiví se jízdenku koupí a ti "černí" to prostě už dělají jen jako důvod vybočit z řady a nahánět strach. Tenhle systém kontrol je nedokonalý a měl by být tvrdší. CITÁT - Já tě prokleju!.......... Okolo 65 minuty je jen důkazem jak je tato práce stresující. Sem tam bych i podpořil nějaký ten krvavější trest pro černé pasažéry. Zajímavostí je, že Béla (řidič metra) ani Bulsů (vedoucí revizorské party) nechodí domů a přespávají dá se říci ve své práci. Béla večeří ve svém vlaku, Bulsů spí na peróně. Řekl bych že je to Maďarský pohled na tu horší stránku tohoto života. Povedený psychologický snímek. Režisér Antal Nimród (Natočil Predators) věnoval tento film svému otci. ()

Blofeld

Nemůžu říct, že se mi to líbilo. Je to celé takové svižné, zručně natočené a s neuvěřitelně sympatickým a dobrým hercem v hlavní roli (ovšem i ostatní jsou dobří), ale já z nějakého důvodu nemám rád filmy, které nepochopím. Revizoři byli sice pochopitelnější než Lynchův Mulholland Dr., ale i tak se nedozvíme spoustu odpovědí na některé z otazníků. Je to mezi 3 a 4, ale dávám 3, protože kvůli kámošům, kteří mě ke sledování tohoto dílka přemluvili, se ještě nějakou dobu nedozvím, kdo se bojí Virginie Woolfové. ()

Nick Tow

Úžasný mix sociálnej drámy, komédie, mysteriózneho thrilleru, grotesky a všeličoho ďalšieho so skvelými hercami a rovnako skvelým soundtrackom. Tá atmosféra nepustí... O piatej hviezdičke rozhodla moja privátna spomienka: jedinýkrát v živote som sa viezol budapeštianskym metrom a aj to ma čapli revizóri. Ukecal som to na polovičku... Keszenem! ()

joehot

Luxusní, vypiplaná atmosférická dokonalost, městská fantasy, proti které může Neil Gaiman jenom tak šoupat nohama. Vtipné, magické, nápadité, tajemné a kouzelné. ()

Padme_Anakin

Pozoruhodná věcička se zvláštní podmanivou atmosférou budapešťského metra a skvělým hudebním podmazem.. Parta revizorů při své práci řeší opravdu až neuvěřitelné situace, potkává podivné existence, no a já musím zcela otevřeně přiznat, že Sándor Csányi dvakrát mrknul a měl mě, líbil se mi i nováček v partě Zsolt Nagy a uličník Bence Mátyássy.. Moje slabost pro divnověci opětovně potvrzena, tentokrát ode mne bez připomínek, měla jsem naladěno a černočerný humor mám ráda.. ()

Torision

Historicky první a jedinej film z maďarský produkce, kterej ve mně kdy vzbudil nějakej zájem. Přemlouval jsem se dlouho, než jsem ho zkouknul, ale ve finále to stálo za to. Nejvíc se mi na tom líbila ta syrově potemnělá atmosféra, kterou režisér nastavil a k těm mysteriózním událostem přesně seděla. Taky se mi líbí, že to nesází jen na atmošku, ale jsou tu i scény s humornejma prvkama, u kontrolování nějakejch freaků jsem se docela i pousmál. Samozřejmě jsem na to kouknul dabovaný, protože maďarština je pro mě něco jako čínština. ()

F.man

Nimród Antal spojil to co se snad přímo nabízí - revizory a černý humor a navíc přidal dramatickou linku. Plusové body ale za mě získal hlavně tím, že se do toho pustil naprosto pohlavě, nebral si s ničím servítky a vytvořil tak hodně drsné karikatury. Sympatické však je že se nenechal unést a film tak má hlavu i patu a lehce symbolický přesah. Na to že se jedná o celovečerní debut, panečku, klobouk dolů. Nice place. Come here often? ()

SlecnaSmilly

Oujé, tenhle film je jasným důkazem toho, že není třeba mít strach a chvění z Městské hromadné dopravy, ale někdy může jít fakt o parádní zážitek. Jo jasný, můj bus taky není dochvilný, dokonce mám občas pocit, že řidič daného dopravního prostředku sečkává za rohem zastávky a vyjíždí teprve ve chvíli, kdy se první navztekaní odvážlivci vrhnou na trhání jízdního řádu. Nebo naopak. Zákeřně přijede dřív, abyste se museli vyšvihnout k výkonu libovolného konžského běžce a potom najednou, v půli cesty, slyšíte jen: „Ukončete nástup a výstup, dveře se zavírají, hasta la vista, baby.“ Ale pak následujou už jen samé skvělé důvody, proč nechat ráno auto doma a dát šanci mastné tyči. Těch plusů je opravdu hafo, tak shrnu jen ty základní: 1. V zimě i v létě luxus vyhřívaných sedaček. 2. Nemusíte čumět na televizní noviny, vše důležité lze odposlechnout z útržků rozhovorů. 3. Pokud vám chybí lidský dotek a trocha toho pohlazení, tak v MHD se vám ho dostane do sytosti. 4. V případě, že vyjíždíte z konečný a chytnete dobrýho fleka, pak se můžete i skvěle dospat (platí jen a pouze, když nejste sám řidič). 5. Naučíte se mít šrajtofli, mobil a cigára stále pod dohledem. 6. A vůbec – zažijete parádní vzrušení z toho, jestli už na další zastávce nenastoupí revizoři, proto jezděte načerno! ()

FFilipCZ

Stejně jako se bizarní, vtipné a divné situace vyskytují ve filmu, by se podle nich dal celkově charakterizovat i tento snímek. A já jsem zaskočen, ale v dobrém slova smyslu. Příští návštěva metra v hlavním městě už nebude jako ty předešlé :D ()

Terminus

Ve filmu se místy občas perou jeho komická a thrillerová rovina. Zatímco thrillerová složka je výjimečná, komické sekvence jsou budovány sice zručně, ale ve srovnání se zbytkem filmu jaksi neinvenčně (scéna, v níž napitý Béla přejede se soupravou metra perón je sice vtipná, ale nemáte dojem, že jí něco chybí?). Autor filmu vybudoval v budapešťském metru fiktivní svět, který má velice blízko ke světu skutečnému. Nejsem si jist, jak moc si toto dílo žádá o interpretace, nicméně věřte, že symbolů k dekódování nabízí přehršel. Přes drobné výtky se nemohu ubránit povzdechu "kéž by se takové filmy natáčely i u nás...". V roli "profesora" exceluje Zoltán Mucsi , jehož jsme mohli vidět v posledních filmech Miklóse Jancsóa (Lucerna páně v Budapešti, Kurva! Komáři, Poslední večeře u arabského šedáka, Vstávej, kámo, nespi aj.). ()

Cimr

FIlm, co je na začátku úplně jiný než na konci. Začíná to jako nevinná komedie o strýcích, kteří vykonávají povolání revizora a končí jako psycho thriller o překonání nepojmenovaného strachu.. Se samotným hodnocením bych se jenom opakoval po ostatních - i mě zaujala mysteriózní atmosféra budapěšťského metra zvlášť ve spojení s výbornou hudbou a vizuálním zpracováním. Rád slyším, že Revizoři v Maďarsku trhali rekordy. Maďaři zdá se vědí, co je dobré. Ne jako Češi, kterým na prvních místech v navštěvovanosti kraluje Kameňák. ()

Defaultovna

Výborné! Film plynul ako posledné minúty pred koncom skúšky, a stále sa niečo dialo! Na situačnom humore a dialógoch som sa nestíhala nasmiať, soundtrack je skvelý a vhodne dopĺňa celkovú atmosféru tohto sviežeho kúsku. Je zaujímavé, ako sa režisér rozhodol narábať s divákovými očakávaniami rozuzlenia a logického vyústenia mysterióznej zápletky. A na záver by som vyzdvihla vítanú archetypizáciu postáv, ktorú inak veľmi nemusím, ale v komediálne ladených filmoch tohto typu je naopak, vítaným doplnkom. Postáv je tu skutočne dosť, a každá si zaslúži byť vnímaná individuálne. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. 9/10. ()

Pan Filuta

7/10 V současné době značně preferuji evropské filmy. Není divu, že když byla možnost, zavítal jsem i do maďarské kinematografie. Žádný podobný film neznám a to jsem jich už hezkou řádku viděl. Samozřejmě, že to člověk musí brát s nadsázkou, protože takto se jeví maďarské podzemí jako "divoký východ", kde revizora dělá jen úplný šílenec. Značně mi tady nesedí přízvisko komedie. Osobně jsem u sledování neměl ani náznak úsměvu. Bezesporu se začíná v osobě Nimróda Antala blýskat na lepší časy. ()

frashmaker

Netradiční snímek s ještě více netradiční maďarštinou v hlavní roli. Asi si dnes před spaním pustím Omegu. Rozhodně zajímavý film, ve kterém se člověk ani na vteřinu nehne z prostor metra a tak musím říct, že pro mě bylo po jeho konci nutností stoupnout si na chvíli k oknu a vnímat ten prostor. Toto se určitě povedlo. ()

Vxxx

Poprvé v životě film nehodnotím. Pouze komentuji. Jelikož jsem po půl hoďce usnula... ale tu půl hodinu jsem nechápala a netoužím si to pustit znovu :D ()

JJ.Gibson

Byl to můj první maďarský film... A přes jisté obavy se to vyvinulo nad moje očekávání. Jak byla v Revizorech zachycena struktura metra a život v něm, ikdyž to bylo vymyšlené, to mě uchvátilo. Podobný snímek jsem ještě nikdy neviděl a připadal mi hodně, hodně originální s velmi zajímavě vykresleným příběhem.... Viva Hungría!!! ()

Ridick

vynikajuci debut nimroda antala, kt. mixuje horor, dramu, komediu a mystiku do chutnuckej pinacolady. kopec bizarnych postaviciek a bizarnych situacii (vid beh pred polnocnym metrom) su vycibrene a je vidno ze reziser rad experimentuje. ved nakoniec nema problem natocit akcnu scenu aj dramaticku zvlada a horor mu nie je spanielskou dedinou. uz sa tesim na jeho vacancy....85% ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)