Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

claudel

Hračička del Toro se zase vymazlil s atmosférou, kostými a maskami a musím konstatovat, že mě dokázal sto dvacet minut bavit, zvláště k dobru mu přičítám sázku na Beranku Jessicu, která si herecky film ukradla pro sebe. ()

JASON_X

Příběh nikterak originální, ale zato stylový; měl by potěšit každého milce oněch starých časů, ve kterých ještě po obloze nelétala letadla a světu vládlo britské impérium. Co ale na tomhle filmu potěší ze všeho nejvíc, je jeho "secesní" vizuální stránka ozdobená navíc vhodně zvolenou hudbou, tak hezký film jsem už dlouho neviděl. Pro někoho možná kýč, pro mě příjemný estetický zážitek, příbuzný zážitkům z Burtonových filmů. Ale sem tam se výpravě přeci jen nějaký ten detail nepovedl. Například úplně bila do očí nepatřičnost a umělost narychlo spíchnuté červené příjezdové cesty k Allerdale Hall, nebo zjevnost paruky Wasikowské. A ze všeho nejvíc se mi nelíbili digitální duchové, kteří filmu narušovali jeho viktoriánskou atmosféru a poeovskou poetiku. Ale tyhle nicotné vady na kráse lehce přebije oslnivá Jessica Chastain, jejíž šílená incestní vražedkyně je natolik přitažlivá, že nechat si od ní sekáčkem rozpoltit lebku by bylo myslím vrcholnou slastí. ()

Necrotongue

Ani repríza po letech mi nepřinesla zklamání a Krvavý kopec tak na mě stále funguje. Pro mě je to zajímavá kombinace duchařského hororu a thrilleru s psychopatickým sériovým vrahem, v němž si dali tvůrci záležet na zneklidňující atmosféře, nepokoušeli se vytvářet veškeré napětí přes přihlouplé lekačky a hlavně dali dohromady příběh, který mě bavil a dával smysl. Jediným vážným problémem tak pro mě zůstala jen Mia Wasikowska. Vůbec totiž není můj typ, takže jsem celou dobu musel přemýšlet nad tím, proč se mi vlastně tak líbí. Asi v sobě má nějaké to nehmatné cosi, ale s jistotou to nikdy vědět nebudu, takže tato záležitost zůstane už navždy záhadou. No, do rolí bad guys i good guys byli obsazeni ti správní jedinci, jejich postavy byly jako živé, sepsáno a natočeno to bylo velmi pěkně, takže jsem byl i napodruhé spokojen a nemusel jsem snižovat původní hodnocení. / Poučení: Pokud věříš na duchy, vyhýbej se Anglii. ()

luka4615

Crimson Peak, aneb hvězdně obsazená nudná slátanina, ve které použité hororové prvky vůbec nefungují. Guilermo, udělej raději dalšího Hellboye, tohle se Ti totiž vůbec nepovedlo! ()

mm13

Každý tu hral sám za seba a podľa toho to aj vyzerá. Alebo inak - del Toro tu hral sám za seba a tak v tom herci ostali sami. Dostal slušný rozpočet, skvelé obsadenie, nuž zase raz načarbal pár skíc a myslel si, že sa mu to rozhýbe samo, že stačí, keď sa bude baviť a tešiť on sám, na nejaké základy dramatickej výstavby (vo vzťahoch, v zápletke samotnej) on predsa dbať nemusí. No ale tak mal by, veru by mal... ()

Lucasion

Po poměrně dlouhé době se zas podíváme do zvrácené mysli pana del Tora. Zatímco jeho Hellboy je mistrovským dílem, tak většina jeho děl si bere pouze skvostný vizuál. I v případě Purpurového vrchu, který zaujme dokonalým vizuálem starého domu. "Welcome to Cumberbatchland". Jenže ten děsivý dům se objevuje až za polovinou filmu. První polovina filmu skvěle vykresluje charaktery a možná až zbytečně dlouze a nápaditě podsouvá divákovy jejich charaktery. Zatímco jsem si myslel, že první polovina bude pouze pomalý rozjezd, tak po dokoukání vím, že druhá polovina (a především závěr) tento film neskutečně potápí. Stylem gotického hororu připomíná film Ženu v černém (2012), a nebo i barevnou paletou zdařilejší Ospalou díru (1999). Jako v případě mnoha filmů, tak temná a drsná atmosféra (někdy až příliš), která baví skoro po celý film, tak ve výsledku přijde vniveč. Proč? Protože závěr je neuvěřitelně divná vyvražďovačka. Možná bych i nahradil slovo divná - humorná. Proč pane Guillermo? Vždyť do určitého bodu se jednalo a zdařilý horor plný děsivých momentů a skvěle vytvořených kulis. Děsivost snímku je tři plus, herecké obsazení je skvělé. Dvojice Jessica Chastain a Mia Wasikowska se k sobě hodí, i když místy to trošku přehánění a Tom Hiddleston podává skvělý výkon. Nebýt tak zdařilého vizuálu, tak díky tuctovému scénáři a přemíře brutalit je film zkrátka podprůměrný. Takhle aspoň je na co koukat. (72 %) ()

Morholt

Víceméně platí to samé, co u Ženy v černém a totiž že když se to umí, stačí prostá zápletka se strašidelným domem. A del Toro umí, o tom není pochyb. Možná že tentokrát až příliš rezignoval na nějakou scénáristickou invenci, ale co se mu nedostávalo v tomto směru, plně vynahrazoval vizuálem. A ten byl naprosto dokonalý ve všech ohledech od gotické atmosféry chátrajícího sídla přes vypiplané detaily až po poněkud bizarní stylizaci duchů. Zejména důraz na detaily mě bavil a třeba mravenčí porcování motýla jsem si výsostně užil. Výhrady nemám ani ke castingu a Mie Wasikowské přicházím čím dál tím více na chuť. Naprostá spokojenost. 85% ()

Sawy

Del Toro se tak moc ponořil do svého cíle natočit klasický duchařský horor, až Crimson Peak ve své finální podobě absolutně nemá čím překvapit. A nudí. Navíc jej dost táhnou dolů mezery ve fikčním světě, který ve své podstatě absolutně nedává smysl a pokud divák na určité okolností nepřistoupí jako na samozřejmosti, pravděpodobně si bude brzy po začátku ťukat na čelo jako já. A tohle všechno je velká škoda, protože Guillerma stále považuji za jednoho z nejosobitějších současných filmařů a i tady je jeho talent hodně vidět. Například z vizuální stránky, která je vypiplaná do posledního políčka, na film se dívá opravdu krásně. Nebo příjemně brutální závěrečná řež, která do té esteticky brilantní gotické podívané vnáší tolik potřebnou špínu, krev a do extrému vyhrocená řešení. Jen zkrátka přichází po hodině a půl na oko příjemné nudy, která od začátku pluje jedním jasně vytyčeným směrem a do poslední chvíle z něj odmítá uhnout. Del Toro má rozhodně na víc, než na oprašování relikvií z dávno zapomenutých časů, které v dnešní době působí dost křečovitě. Teď si jen vybrat projekt, na kterém to po delší době konečně naplno prokáže. 60 % ()

ScarPoul

Film, ktorý stojí a padá na perfektnom vizuále. Del Toro je určitým spôsobom vizionár a má cit pre obsadenie svojich postáv a tiež pri tvorbe nových a zaujímavých miest. Crimson peak toto všetko spĺňa. Len naozaj zamrzí, že to netlačí na pílu ako som si predstavoval. Duchovia parádny, ale z malým priestorom byť skutočne hrozivými. Finále chutne krvavé a následné prepuknutie v prapodivnú romancu dáva do vrecka veľa filmov majstra v obore Tima Burtona. Ale aj napriek dlhosti som si príbeh neuveriteľne užil. Dokonca som zvažoval dať aj plný počet. A dôvod je jednoduchý. Je to rovnaké ako veľa vecí čo sme všetci videli ale stále z toho sála osobitosť A vykreslenie doby a podivnosti je na tak vysokej úrovni, že som si návštevu v tomto svete náležite užil. Nenudilo ani na sekundu a zanechalo to vo mne príjemný pocit. Po priemernom Pacific Rim mierny návrat ku klasike. Hoci na to pravé, šťavnaté ešte stále od teba čakám Guillermo. ()

Lacike

Podla trailerov som ocakaval temnu drsnu jazdu plnu napätia, vdaka ktorej by som dnes nezaspal od strachu. A dostal som obohratu romanticku detektivku. Absolutne nechapem aky zmysel mala ducharska linia, kedze na dej nemala ziadny vplyv. A ani lakacky vôbec nefunguju. Akurat ma znovu nastvala logika ducha, ktory neustale strasi hlavnu hrdinku, aby jej az vo chvili, ked je neskoro vyklopil, ze ju chcel iba varovat pred nebezpecim. Ale spät k pribehu. Nedostal som to, co som ocakaval. Nevadi. Co mi vadi je to, ze si del Toro vybral scenar, ktory sme videli spracovany uz milionkrat a on ho nedokazal po milionty prvykrat natocit tak, aby vsetko to zname klise znova fungovalo. Tym padom mi je prd platne, ze vyprava, kamera a celkova technicka stranka je bezchybna a herci predvadzaju slusne vykony. Cely film je dlhe minuty dopredu do najmensich detailov predvidatelny a tak som si len znudene odskrtaval vsetky sceny, ktore ma cakali a prekvapivo aj prisli presne tak ako som ich predvidal. Niekoho od nudy zachrani aspon herecke obsadenie. Mna nie. Aj ked predvadzaju kvalitne vykony, tak sa jedna o komplet mojich neoblubencov, takze som ani nemal chut s nimi sympatizovat. Vysledkom je romanticko intrigarska detektivka s nadhernym vizualom ale nefunkcnou zapetkou. Vzhladom na posledne del Torove filmy ma to ani neprekvapuje. Vizual mu nadobro zatemnil mysel. 5/10. ()

Genero

Gotický horor, vole! Jak já je miloval! Když si to elegán v cylindru štráduje po blatech a najednou se kolem něj rojí všechny ty viktoriánské přízraky jako Carmilla, bláznivý pan Usher, opičí pacička nebo tchán Kondelík a ženich Vejvara, co mě v dětství k smrti děsily. Proto jsem se na Crimson Peak těšil a dychtivě očekával, až ho konečně nějaká pirátská mrdka naripuje na Hellspy. Neodradily mě ani poměrně negativní recenze v renomovaných periodikách. Například finský kritik Hassan Massoud v prestižním filmovém čtrnáctideníku Filmihullu, který dvakrát týdně odebírám ze zahraničí, neváhá použít takové výrazy jako Dementní hovadina!, nebo kupříkladu Vyslizlá píčovina! Pan delTorro míval koule, ale neustálým koksováním doma v Tenochtitlánu se mu vyšňupalo z hlavy, jak je uchopit. Postavil drahou a velkolepou barabiznu, kde aspoň dvacet let nevzal komorník do ruky prachovku a vysavač, ale bohužel nechal po jejích plesnivých chodbách bloudit otravnou blbku, které nepřijde zvláštní, že po koupelně pobíhá kostlivec se sekáčkem v lebce. Psychopatické kreace paní Jessiky jsou sice působivé a kdyby neútočila dýkou ale dildem, byla by i vcelku sexy, jenže jinak se vůbec nic neděje a je to nuda taková, že vám i libovolná Byronova romantická báseň bude proti tomu připadat jako Monty Python. Je to barevné a mluví se tam, takže dávám za dvě. Musím ale důrazně varovat každého fanouška hrůzy, hnědých slipů a uřezaných končetin: Střes se Purpurového vrchu! ()

Gwaihir

Jsem překvapen, nikoli však jakkoli zklamán. Určitě bych dal přednost většímu prostoru pro strašidelné toulky po domě a objevování jeho krvavých tajemství, možná i na úkor trochu svižnějšího rozjezdu, nicméně, i tak mě jeho temné prostředí místy dokázalo skutečně pohltit. Nádherná výtvarná stránka tu sice nehalí nijak zvlášť složitý příběh, ale za to vytváří, ve spojení s moc pěkným hudebním doprovodem, kvalitním herectvím a též fungujícími lekačkami, velice slušnou hororovou atmosféru, kterou jsem si rád užil. 75 % ()

6thSun

Paradoxně mě víc bavila úvodní část jakoby vypadlá z nějakého díla Jane Austenové (ze který si tam přitom dělaj prdel), než následný přesun do ratejny, ve který by se zdráhali přespat i tehdejší bezdomovci, a to ne proto, že by byla strašidelná, ale třeba proto, že je uprostřed ničeho a navíc nemá střechu (jako vážně?). A nejstrašidelnější byla Džesika Chlastám, která je poslední dobou všade. ()

bouncer

Krásné prostředí, hutná atmosféra... vše co by správná duchařina měla mít. Nebylo by od věci trochu rychlejší tempo a když už to označíme za horor, tak více lekacích scén. Guillermo del Toro umí, ale Faunův labyrint zůstal nepřekonán. ()

corpsy

Zívalo sa mi prvú polovicu filmu. Bolo to tým, že režisér nahlas chrápal a mňa jeho živočíšne chrumkanie udolávalo? Alebo len tým, že očakávaný horor roka zamrzol pravdepodobne už počas natáčania. No neviem. Tú druhú polku som presedel s rukami preloženými v očakávaniach, že sa to predsa len zlepší. Veď to točil del Toro! NIE! Netuším koľko toho mal pán tvorca filmu naštudované z gothic hororu, koľkokrát si prehrával tie najväčšie pecky od Hammeru, ale zrejme mu uniklo to najpodstatnejšie. A čo to je? Znalci pri sledovaní vedieť budú, laici na to prídu keď si po tom všetkom pozrú STRAŠIDELNÝ PALÁC od Rogera Cormana. ()

Padme_Anakin

Vymazlený vizuál podpořený velkolepou filmovou a kostýmní výpravou za doprovodu krásné hudby. Herecké osazenstvo mi sedlo, měla jsem pocit, že se svými rolemi všichni velmi dobře baví a žijí jimi. Obzvláště mě zaujala Jessica Chastain, proměnlivost jejího obličeje byla fascinující a za pořádné zděšení vděčím právě jí. Douška na závěr… líbí se mi myšlenka, že se často bojíme tam, kde vůbec nemusíme a tam, kde bychom se bát měli, jdeme po hlavě a bez bázně. ()

El Pistolero

Vizuálně podmanivá, ponurá pohádka řízlá gotickým hororem, skoro jako od Tima Burtona. Pro mě příjemné překvapení, i když jsem původně dost váhal, jestli má cenu si „Purpurový vrch“ pouštět. A konečně zase film, ve kterém jsem spokojen s výkonem hlavních ženských postav. Chastain jsem si oblíbil a i Wasikowska je tady hodně dobrá. ()

Lama.Lama

Bylo mi naservírováno něco trochu jiného, než jsem očekávala. To ale neznamená, že by se mi to nelíbilo. Děj byl zajímavý, rozhodně to diváka nutí přemýšlet, jak to sakra teda s těma sourozencema je a co se na Crimson Peaku vlastně děje. Atmosféru to mělo celkem slušnou, Tom Hiddleston herecky válí, Mia se do role Edith hodí, Jessica Chastain je správně divná, duchařina jako vedlejší linka celkem fajn. Jen nevím, nevím, nějak se mi nelíbilo občasné nelogické chování Edith a celkově to ve mně nezanechalo žádný pocit zkouknutí nějakého extra úžasného filmu. ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze