Withnail a já

• Velká Británie Withnail and I

Kultovní konverzační komedie čerpající z režisérova vlastního života. Dva nezaměstnaní herci Withnail a Marwood se rozhodnou vyrazit z bezútěšného, studeného Londýna na venkov, kde má Withnailův homosexuální strýc chatu. V doprovodu břitkého humoru a litrů a litrů alkoholu zjistí, že jejich schopnosti přežít zde vlastními silami jsou prakticky nulové. Na deziluzivní cestě z města se postupně vytváří melancholické pojednání o neodvratném procitnutí do reality i do střízlivosti. Předlohou pro postavu Withnaila byl britský herec Vivian MacKerrell, se kterým režisér filmu Bruce Robinson sdílel byt v londýnské čtvrti Camden. Po skončení filmu se doporučuje nasednout do staré káry, nakoupit basy piva a vyrazit s kamarády na venkov. (oficiální text distributora)

dANo

Ani chvíľu som sa pri sledovaní nenudil a veľa krát som dobre zasmial. Takže aj preto to hodnotím plným počtom... Ináč, herecký výkon Richarda E. Granta bol natoľko uveriteľný, že som bol miestami v úžase a verím tomu, že si počas natáčania neodoprel nejaký ten "doping", aby to vyzeralo vierohodnejšie. :o)) ()

Castrator

Hrozné zklamání. Po letech hrozné zklamání... To bylo tak. Kdysi, bylo to nejspíš v roce 1994, kdy Nova začínala, jsem večer viděl druhou půlku nějakého strašně zábavného a srandovního filmu, který jsem měl naštěstí možnost si druhý den dopoledne zopáknout. V hlavě mi z filmu uvízl černoch ve vaně zaříkávající glóbus, krysa nebo hovno ve dřezu a vtipnou scénku na policejní stanici. Za těch dvacet let se vše ostatní komplet vypařilo, pamatoval jsem si jen, že se mi film tehdy strašně moc líbil a musím ho vidět znovu, protože to je pecka, kterou okamžitě zařadím mezi své nejoblíbenější filmy. Ale chyba lávky. Znovu jsem se v roce 2016 vůbec nebavil tak jako před 22 lety (ten čas letí). Čím to je? Nevím. Počtem nakoukaných filmů asi těžko, komedie se mi líbí pořád stejné, správně ujeté, bez ohledu na to, jak moc jsem filmově "dozrál". Přemýšlel jsem o tom dlouho, předlouho, a došel k názoru, že film není opravdový, některé scény jsou v něm nacpané jen proto, aby tam byly a divák se mohl smát, postavy se nechovají reálně a celkově si film hraje na něco, co není - kritikou bůh ví čeho, dekadentní výpověď a tak dále. Podle mě si hraje i na moc dobrý film, kterým není, a to je u mě kámen úrazu. Komedie a drama nebyly namixovány ve správném poměru, na drama je málo dramatický a o skutečném životě vypovídající, na komedii je málo vtipný. Hodně slabé tři hvězdy. ()

Fordzy

Kult s velkým "K". Spousta geniálních hlášek, které nejsou jen vtipné, ale mají v sobě velký přesah. Není to žádná odpočinková komedie nad kterou se jen zasmějete a zapomenete. Od diváka vyžaduje určitou touhu pochopit všechny myšlenky. Celý film se dá shrnout jedním z řečených citátů: „I nefungující hodiny ukazují dvakrát denně správný čas“ . ∞% ()

CarlosX

I nefungující hodiny ukazují dvakrát denně správný čas... tahle věta tak nějak vystihuje celý život Withnaila a Marwooda - dvou ztroskotaných londýnských hercu! Britský styl humoru v té nejčistější možné podobě plné maximálních absurdit, ale pořád neuvěřitelně inteligentně naservírovaných. Skvělá zábava, pokud teda nejste zrovna vyléčený alkoholik :)) ()

RichardLev

Necítím se pobaven. Sledovat dva zbabělé a neschopné ubožáky není vskutku pro mě. Za celý film jsem se zasmál jen jednou, když šel teplý "strýc Vernon" po tom druhém týpkovi...a ten z toho krásně vybruslil. Nějak nechápu, v čem ostatní viděli ten humor a komičnost. Nesedlo mi to. ()

Rozjimatel

[1,5*]     "Even a stopped clock gives the right tíme twice a day."     Vrcholne nepríjemný film o dvoch zúfalcoch, pri ktorom mi bolo takmer permanentne zle. Cieľom tejto údajnej komédie je zrejme diváka rozveseliť, prečo sa potom po jej skončení cítim tak mizerne? Dôvod bude zrejme ten, že to čo sa vo filme deje, je viac-menej reálne a skôr deprimujúce ako vtipné. Na biednej situácii životných skrachovancov sa zabávať nedokážem a keď sa tí navyše uchýlia k alkoholu a drogám, nemám potrebu ani s nimi súcitiť. Na filme sa mi nepáčilo skoro nič, napadajú ma jedine slušné herecké výkony dvoch hlavných predstaviteľov. Pochválil by som ešte hudbu (Jimi Hendrix), ale na tej má film minimálnu zásluhu (s výnimkou výbornej titulkovej "Withnail's Theme" autorov Davida Dundasa a Ricka Wentwortha). Snáď si to ešte niekedy pustím, keď na to budem naladený, možno tam niekde v tej kope hnoja ten kult objavím. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Pafl

"Já být Tebou, tak se nestříhám. Všichni holiči pracují pro vládu. Vlasy jsou tvoje antény, přijímají signály z kosmu a přenášejí je přímo do mozku. Proto jsou plešatí lidi pořád tak nervní." Krásně britská konverzační komedie, výlučně postavená na dialogu, což je její silou i slabostí (protože děj samotný je dost bědný). Démon Withnail kolotá v maniodepresivních kruzích po plátně, s nepříčetným výrazem hledá zbytky alkoholu nebo nějaké jiné drogy. Nechybí paranoidně spirituální dealer a obří černoch odněkud zpoza hranic reality. ()

Chřástal

Lyrické, melancholicky laděné drama jedné životní etapy dvou flákačů. Nic moc se neděje a dvakrát vtipné to taky není (byl jsem pobaven, ale „břitký humor“ a zapamatováníhodné hlášky si asi představuju jinak), zato dobře obsazené – Withnail a vypravěč navíc zapadají do povědomé tradice neduživých britských ksichtů (kromě strýce Montyho – viz fotogalerie), ve které se už člověk cítí jako doma. Domácnost vedou podobně (včetně podivných návštěv) jako Mladí v partě, výlet na venkov je okouzlí asi tak jako kamarády z Trainspottingu a Withnailova alkoholická figura má něco z Benedicta Cumberbatche a hlavního hrdiny Black Books (zatímco já tady srovnávám jako Mirka Spáčilová). Taky je to hezky natočené, anglický venkov fotogenický, třebaže blátivý a sychravý, a londýnské podniky nevalné úrovně patřičně neútulné. ()

Oralfabet

"A coward you are Withnail and expert on bulls you are not!" Má to svoje momenty. Taky to má super obsazení, trochu přehnanou stopáž, dost hluchých míst a značně depresivní, avšak zároveň svůdnou atmosféru. A ode mě to má 7/10 ()

Jaroslaf

to nadprůměrné hodnocení příliš nechápu. vesměs se jedná o normální oddychovku, kde se neodehraje nic přehnaně zábavného či zajímavého. ()

Saur.us

...aneb Strach a hnus v Las Vegas po anglicku. Dejte mi bednu chalstu, pár gramů, chatu a spolukaliče a dokážu si představit podobný žážitek jako tato dvojice na sklonku nejlepší dekády lidstva. ()

ink flo

Díky zdejšímu tipu na geniální "How to get ahead in advertising" jsem dal předchozí film toho režiséra, navíc se stejným hercem v hlavní roli. Není to tak přehnaný a maniakální, ale přesto taky výborná komedie s nezaměnitelným rukopisem. O dvou aspirujících hercích/alkoholicích, kteří se jedou rekreovat na chatu strýce jednoho z nich. Strýc jakožto pološílenej obézní teplej básnickej excentrik svým výkonem překonává i samotnýho Granta. Plus postava hippie dealera (s jeho kámošem presuming Edem) má naprosto smrtící hlášky... ()