Lijavec

(divadelní záznam)
TV spot

Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel neradostnému poznání: ani jedno z děl, které podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec. (oficiální text distributora)

boshke

Jako zanícený cimrmanolog, schopný hodiny a hodiny vyprávět repliky ze všech her krom Českého nebe, se kterým jsem ještě žel neměl tu čest, snad ani nemohu jinak. Mohl bych pár her vyzdvihnout, avšak žádnou bych nedokázal označit za slabší či méně oblíbenou. Stejně ode mne každá dostane "kilo", tak co... 100% ()

nascendi

Na záverečnej prednáške, presunutej na úvod predstavenia som sa výborne bavil. O niečo menej aj na samotnej hre i keď sa nestotožňujem s odsudzujúcimi hodnoteniami niektorých užívateľov, ktorí ju označujú za najslabšiu z 13 hier. V úspornej dekorácii s pomerne malým počtom účinkujúcich sa cimrmanovcom podarilo vyťažiť z daného námetu dosť na to, aby divák neodchádzal z ich divadla sklamaný. ()

eraserhead666

I Lijavec je samozřejmě hlubokou studnou dokonalých, odzbrojujících a uzemňujících hlášek, ale jako celek patří k tomu slabšímu z Cimrmana. ()

Lucasion

„Střídavý, střídavý, zkrátka elektrický proud…“ Moje první seznámení s géniem. A rozhodně né poslední. I ale po letech moje možná zcela nejoblíbenější. Přednáška je jedna z nejlepších a samotná hra má skvělou pointu. Navíc dědkové a bába jsou parádní postavy. „Třetí defenestrace. Vyhodili ho z okna. Tůnu… - Tunu? Tolik toho snad nebylo!“ (88 %) ()

slatkac

"Na slepé koleji stojí vagon ženských podprsenek"...."Pane profesore, je tu mládež"....."Dobře tak podprsenek číslo jedna". ()

Terva

Lijavec: Hra s opravdovým deštěm. Pršet bude jen na diváky v první řadě. Úvodní seminář: Závěrečná beseda. Po hře je hodinová beseda a diváci nám po přestávce odcházejí. ()

LINKIN

Seminář bych hodnotil tak za šest, u vymýšlení anekdoty jsem řádně procvičil svou bránici. Ovšem hra je opravdu z toho slabšího cimrmanovského soudku. ()

fannah

Jak už napsali mnozí, o něco slabší (ale opravdu jen o málo) hru zde vyrovnává naprosto skvělý dokonalý seminář... ()

Rosana

Samozřejmě originální, vtipné a zábavné, v porovnání s jinými hrami však trochu slabší. Oceňuji snahu tvůrců pořádat diskusní seminář před představením, protože po něm by diváci utekli :D výborný nápad. ()

Sandiego

Hlavně za seminář, který můžu vidět stále dokola. Hru drží hlavně paní správcová a vrchní velitel všech starobinců. Trochu mi však nesedí ono pojetí jako zdravotní hra. ()

zipper111

Přiznám se že na poprvé jsem to moc nepochopil, seminář je ale geniální a na po druhé už jsem si užíval i celou hru. No je to jedna zmých méně oblíbených, přesto patří určitě k těm kultovním. "Já jsem úplně obyčejnej civilista, jenom si tak chodim..." :) ()

jajinka

Brutální seminář.. Vymýšlení vtipů.. na slepé koleji stojí už měsíc vlak..A povedená hra.. Porodní dědek.. ()

Damiel

"Je potřeba vědět, že Cimrman má na pravé noze srostlé prsty. Ne všechny, samozřejmě, jenom dva! Prostě mezi palcem a malíkem má takovou blánu!" :-))) V této hře mi jako inspektor přijde lepší Zdeněk Svěrák, ta jeho energičnost se k postavě víc hodí. A Miloň Čepelka jako vždy a všude rulezzz! ()

stration

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. "...prostým lidem, kurva..." ()

kajas

"Vy jste řekl točník místo žebrák..." "Střídavý, střídavý, zkrátka elektrický proud". Až na tyto dvě perly ze semináře ale jedna z nejslabších her. ()