Lijavec

(divadelní záznam)
TV spot

Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel neradostnému poznání: ani jedno z děl, které podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec. (oficiální text distributora)

Zyne

sice slabší než jiné Cimrmanovky, ale stále skvělý humor a v tomto kuse především myšlenka a nadčasové téma... ()

hacho

U tehle hry me proste pobavila ta pointa :o) A je to odsud? "Ale uz jsem na strope!"-"Tak ale honem DOLU!" :o) ()

Emzet

O maličko slabší Cimrmani. Kadence geniálních vtipů není tak smrtící jako dříve, přesto jde o unikátní počin. Za vyzdvižení stojí především tvoření vtipů v semináři či geniální pointa hlavní hry ("...a já už jsem na stropě..." "Tak ale okamžitě dolů!"). ()

Filomena.I.

Psychodrama vhodné pro pacienty psychiatrických léčeben a poslaneckých sněmoven. To se nasmějete – lidové vrstvy! Pravý Točník – pardon – žebrák, by měl znát dva tři dojemné příběhy. „A víc jak krejcar mi nedávejte, feudále. Nechci se vrátit v tu bohatou pakáž!“ „ Kachno! Potápko! Bukači!“ „Nechte si těch impertinencí, feudále. Jsme zde samí obyčejní civilisti.“ Ach – „to vám byl slavný den, kdy k nám byl zaveden e-lektrický proud…!“ Koho příště na svět přivede porodní dědek? Že by Zlatovlásku…? „Odpočívej v pokoji…“ – „Taková píseň dovede vyburcovat!“ ()

jesus666

Hra je síce "cimrmanovský" priemer, ale úvodná "záverečná" beseda ja asi to najlepšie z "cimrmanovských" seminárov. "Si tam sám? Kdepak sám, je tady se mnou flundra!" ()

gombarix

DJC-9. Hra z jejich vrcholného období, ale trochu méně známá, protože pro svou "bořitelskou" tematiku narazila na cenzuru (náhoda?) a řadu let se nesměla hrát. Seminář je pojat netradičně jako "beseda o hře" (ovšem aniž by ji publikum předtím vidělo), a je to ku prospěchu, patří mezi ty nejlepší. (Na audio výběru chybí jeden z jeho vrcholů, "tvorba anekdot".) Hra je sice také vtipná, ale působí (hlavně na audiu) poněkud zmateně a chvílemi nějak tuchne. Pane inspektor, otevřte okno! ()

DemonizeR

Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec jsem dal "pouze" tři. U semináře jsem se skvěle bavil, neměl chybičku. Hra mě ovšem stejně nenadchla, což v součtu dělá celkově lehce nadprůměrné dílko... Každopádně pro přízvnivce Cimrmana nepostradatelné. ()

Olík

Škoda, že se nedá hodnocení rozdělit mezi nadprůměrný seminář a podprůměrnou hru (podprůměrnou v měřítku Divadla Járy Cimrmana). Vynikající „slepokolejní“ seminář, vedený jako vždy excelujícím Zdeňkem Svěrákem, bohužel markantně převyšuje hru samotnou, jenž ačkoliv vygradovaná nápaditou pointou, během svého trvání nepřináší mnoho humorných situací……….na druhou stranu, pořád je to Jára Cimrman. ()

rekkky

Divadelní záznam z produkce divadla Járy Cimrmana působí energicky hlavně svým "odborným" povídáním v rámci závěrečné besedy a klade důraz (jako obvykle) na slovní obraty, přesněji hru se slovy. Ve smyslu minimalistického hraní se nese celá první polovina 95 minut a jednotlivé postavy představující odborníky na Cimrmanův život vnesou do obsahu věcné rozpravy určitou dávku vtipu a humoru. Samotná hra Lijavec prakticky navazuje na některé již zmíněné vodítka v rámci otázek a odpovědí a postupně dostává puzzle závěrečnou podobu. Z toho všeho vychází zábavné a důmyslné pojednání o Cimrmanově genialitě, přičemž tvůrci se snaží vnuknout ideu několika zároveň probíhajících linií děje. To co se odehrává na jevišti je skutečně rarita, protože je obdivuhodné, jak málo stačí hlavním protagonistům k tomu, aby vytvořili solidní komedii za účasti více scénářů než je obvyklé. ()

Jeand´Boa

Co řešit?...Cimrman!!!...Kdo zná a chápe, rozumí...Tentokrát jde o slabší hru, která mě zas tolik neusazuje...ale Cimrman má tu výhodu, že i to slabší je u něj brilantní... ()

muskcz

Spi Havlíčku, v svém hrobečku, národ zpívá tvou věrnou písničku - odpočívej v pokoji, Rakousko je na hnoji! ()