Lijavec

(divadelní záznam)
TV spot

Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel neradostnému poznání: ani jedno z děl, které podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec. (oficiální text distributora)

Radiq

Nechci prozrazovat, ale ten dějový zvrat, co ke konci přijde, za to by se nemusel stydět ani některý z moderních seriálů. To propojení Cimrmanovy fiktivní hry s ústavem pro přestárlé, bylo naprosto geniální. "Křivý nožičky, na zádech číslo, oni vypadaj jako fotbalisti." Po zdařilém semináři nás soubor obohatí zpěvem Elektrického valčíku a pak to přijde. Jedno z nejlepších představení. "Ruce na deku. Obě!" ()

fantoci

Dílo divadla Járy Cimrmana patří k pokladům naší kulturní tvorby. Obdobný humor ve světě obtížně najdeme. Snad jen ve Velké Británii. ()

Wallas

Takový typický Cimrman - pár postav debatuje na jednom místě, občas vyhodí nějakou tu hlášku, která se nesmazatelně zaryje do vaší paměti. Co více si přát. Jo, a taky je třeba zmínit závěrečnou úvodní besedu, po těch anekdotách mě opravdu bolelo břicho. ()

VaHo

Úvodní seminář je skvělý, hra celkem ušla ale zdála se mi taková zmatená, ovšem závěrečná pointa najednou vše objasnila a celý předchozí děj postavila na hlavu. Příjemná zábava. ()

jedna_vrana

„Toto nevelké městečko vynikalo v Rakousku pouze ve dvou směrech: byla tu největší továrna na dynamit a také největší sirotčinec.“ „Ale záhy zjistil, že se problematika starobince a sirotčince v mnohém shodují: jeho dotazníková anketa připravená původně pro sirotčinec to také potvrdila, ukázalo se například, že všichni chovanci ústavu pro přestárlé jsou v současné době bez výjimky sirotky!“ „Hrabě Bohumil: Byl jsem hrabě a vlastnil jsem veliké panství. Ale chudoba mých poddaných mě tak dojímala, že jsem jim chodil pomáhat robotovat na svých polích“. Krásny prídavok – Elektrický valčík. Skvelý seminár, o niečo slabšie predstavenie. Ale! V tejto hre som pochopila, aká sila je spolupracujúce publikum. ()

HonzaBez

"Možná si říkáte proč já taky nepřemýšlím. To je proto, že já to organizuji..." Seminář o Cimrmanově působení ve starobinci je vskutku k popukání, ale i samotná hra s Járou Cimrmanem přímo na scéně, v níž zazní pár protihabsburských anekdot (o Frantovi Pepovi jedničce) mě dost pobavila. Nějak mi nepřišlo, že by to bylo tak slabé, jak to zde někdo píše. Ač po shlédnutí dalších her DJC asi uznávám, že jsou i lepší hry. ()

filmmovier

Se hrou Lijavec je drobný problém. Hra Lijavec je totiž ze všech Cimrmanových her pravděpodobně ta úplně nejslabší a nejpodivnější - to znamená za čtyři hvězdy. Jenomže seminář, přátelé, je zcela bez debat tím úplně nejlepším, v pravdě nesmírně geniální záležitost, ze které pocházejí také všechny dobré hlášky tohoto představení (Možná si říkáte, proč také nepřemýšlím... to je tím, že já to organizuji). Vtipy o odstavené koleji, Elektrický valčík, šikana Čepelky, to jsou nesmrtelné momenty. Samotná hra je pak celkem fajn samochvála, ze které jsem ale já, sprostý člověk, byl trošku zklamaný, ovšem i tam se našlo pár fajn momentů (Už bych tam byl byl - A to zelený, to bude asi špenát, že jo? - Neexistuje. Píšu porodní bába, v závorce muž) a celé druhé polovině zcela jasně vládne Hraběta. Jako celek je ale celé představení opět výborné. 88%. ()

xerno

Hra s nejlepším seminářem - PARDON - dizkuzí o hře, hlavně pana sportovce Bruknera a Profesora Miloňe Čepelky, jenž byl ve vymýšlení anekdot a zpěvu Elektrického valčíku samozřejmě nejlepší ! ()

T-pack

Seminář byl o nějaký ten kus vtipnější, než hra. Ta na druhou stranu byla originální pojetím, když se pomalu dozvídáme, že jde o psychodrama ze starobince. ()

pytlik...

Vysoký cimrmanovský standard, hvězdičku srážím za trochu depresivní hru o tom, co některé, možná většinu z nás čeká - domov důchodců s neustálými spory se spolubydlícími a vedením, před kterými se bohužel dá uniknout už pouze smrtí, jiná cesta už není. Taktéž se mi nelíbil poněkud fekální vtip o porodu a Tůnovi. ()

dANo

Začalo sa to výbornou "besedou po skončení predstavenia" a pokračovalo nemenej zaujímavým predstavením... Je to plné humoru a vtipov (vytvorených priam na kolene:). ()

Aven

Jako v podstatě všechno od Cimrmanů je i tohle nadprůměrně dobré a nadprůměrně vtipné. Tentokrát se mi ale víc líbila přednáška – hlavně tvorba anekdot : „ Na slepé koleji stojí už dva měsíce vagón plný sýra..:). ()