Lijavec

(divadelní záznam)
TV spot

Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel neradostnému poznání: ani jedno z děl, které podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec. (oficiální text distributora)

topi80

Seminář si jakž takž úroveň drží, ale hru bych nazval téměř ztrátou času. Zajímavé je to jen v jistém vizionářství. Svěrák ani Smoljak dozajista netušili, že na internetu se po roce 2020 stane potírání humoru a vtipů zcela běžným. A Zdeněk Svěrák asi ještě méně tušil, že se režimu, který toto dělá, bude klanět a před šiřiteli nevhodných vtipů ho bránit. ()

Kajislav89

Snad jediná hra, kde mi přijde slabší hra než seminář. Ten je totiž nabitý naprosto výjimečnými (i když v kontextu DJC je to standart) vtipnými momenty, jako např. vymýšlení anekdot. Hra samotná také stojí za to, ale DJC umí i lépe. ()

kubilov

"Jsem bezvýhradný ateista.. až se bojím, že mě pánbůh potrestá." Vynikající Jan Hraběta a klasicky skvělý Zdeněk Cimrman v další z unikátních her od největšího Čecha, který kdy žil. Hledání ideální anekdoty ještě nikdy nebylo tak vtipné. A to prolomení čtvrté stěny vynikající. ()

RafaKrakal

Další z řady naprosto brilantních her DJC. Od vymýšlení anekdot, přes rozbor pojmu Herberk po vynikající hru odehrávající se v rakousko uherském starobinci, vše funguje tak jak má. Smoljak a Svěrák jsou zkrátka géniové, kteří vždy uměli servírovat laskavý humor s "příměsí" kritiky životních poměrů a v Lijavci se jím to daří dokonale. ()

johnny01

Seminář se povedl, zejména část s vymýšlením vtipů. Hra je pak svým průběhem mírně slabší a trochu se vleče, ale závěrečná pointa je velmi povedená. ()

ostravak30

Další z her, které úplně nepatří k mým oblíbeným, ale faktem je, že všechny hry vynikají nejen samotným dějstvím, ale také svými semináři. Lijavec docela mocně kritizuje Rakouské mocnářství, takže chápu, že hodně věcí muselo být změněno, neboť se v tom komunisté poznali. ()

subic

Přenošené dítě, je tu se mnou flundra a hlavně přednáška o anekdotách, elektrický valčík - když k nám byl zaveden elektrický proud... taková asi nejlepší přednáška. A hra to jsou ty protihabsburrráááky. Opět škoda televizního záznamu jen ve formátu 4:3. ()

Weissik

Opět jedna z velice zábavných her tohoto divadla. Úvodní závěrečná beseda nemá chybu a i děj hry je opravdu zábavný. ()

mrLotus

Vlastním audio nahrávku tehdy zakázaného,,Lijavce,,z roku 82,kde místo p.Weigla hraje p.Vozáb.Podle mě lépe(ale to je asi zvyk)Některé dialogy v této nové verzi jsou poněkud upraveny,i tak stále výborné.Samozřejmě,že některé hlášky nefungují tak,jako před třiceti lety. ()

Víteček

Dobrá hra, ale přijde mi celkově taková pozapomenutá a přehlížená. je to asi tím, že má pro jednou kvalitnější seminář než hru a pro představení jsou rozlišována hlavně podle her. Zde je spíše průměrná, zato myšlenka semináře jako diskuze po představení před představením byla výtečná a velmi dobře zpracovaná. Tentokrát 80 %. ()

LordMack

Seminář je úplně super. Ohledně hry: sleduje se stejně zajímavě jako ostatní, ale není tam tolik toho humoru. Ovšem závěrečných cca deset minut je prostě geniálních :) ()

Nerajohn

Moje nejoblíbenější Cimrmanova hra. Musí se do ní trošku proniknout. A ten závěr, ten se musí vidět. " Jo, ruce na deku, obě. " Štětináč ". Kdo to řek ? . Jen počkejte zejtra, dědkové plesniví. " ()