Profesionálové

• USA The Professionals (více)

Americký western Profesionálové má některé zajímavé společné rysy s klasickým snímkem žánru Sedm statečných (1960). I zde jsou hlavními hrdiny najatí střelci, které jejich úkol zavede Mexika, a i zde jsou to muži se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, který žádná suma peněz nemůže zviklat. Titulní čtveřici (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Woody Strode) si zaplatí texaský milionář (Ralph Bellamy), aby mu přivedla zpět manželku (Claudia Cardinaleová), unesenou mexickými povstalci. Jak se ovšem postupně ukáže, pravda je trochu jiná… Skutečnými profesionály nejsou jen hrdinové snímku a jejich představitelé, ale i muži za kamerou v čele se scenáristou a režisérem Richardem Brooksem, kameramanem Conradem Hallem a hudebním skladatelem Mauricem Jarrem. Vedle perfektně zvládnutých akčních scén však Profesionálové nabízejí i něco navíc. Doba, do níž je příběh zasazen (doznívající mexická revoluce v roce 1917), nabízí pozoruhodné reflexe o revoluci jako takové, jež vedly bedlivé cenzory v sedmdesátých letech (při prvním televizním uvedení filmu) ke střihovým úpravám. I když se film odehrává převážně v Mexiku, natáčel se v nevadských a kalifornských exteriérech, mj. ve známém Údolí smrti. Profesionálové se vedle dalších ocenění dočkali i tří oscarových nominací (nejlepší scénář, režie a kamera). (Česká televize)

curunir

,,REVOLÚCIA NIE JE ŽIADNA BOHYŇA, ALE KU*VA. NIKDY NEBOLA POCTIVÁ, ANI SVÄTÁ A NIE JE BEZ CHÝB." __ Je tu štvorica naozaj ostrých chlapov, odohráva sa to za mexickej revolúcie a je tu dokonca aj guľomet Je dosť možné, že Peckinpah vychádzal (aspoň z časti) pri nakrúcaní ,,Divokej bandy" práve z Profesionálov, no Brooks nie je Peckinpah a tak je aj úroveň ,,bandy" omnoho iná a to lepšia. Profesionáli majú v talóne celý rad tromfov, hlavne skvelé a dobre hrajúce obsadenie (predovšetkým Lancaster, Marvin a Palance si zaslúžia potlesk) a vysoko nadpriemerný scenár, vďaka ktorému dej dobre napreduje. Príde však posledných 20 minút a taký limonádový koniec, ktorý obral snímku o možný punc kultovosti. Čakal som výraznejší zvrat, snáď mohlo ešte naposledy precieť trocha krvi aby štvorica neohrozených znovu len neklusala za zvukov Jarreho hrdinskej hudby v ústrety ďalšiemu dobrodružstvu. Veľmi som však ocenil Woodyho Stroda, ktorý tu toho snáď nakecal najviac vo svojej kariére a na nádhernú CC neviem doteraz nájsť slov (,,SÚ ŽENSKÉ, KTORÉ VEDIA UROBIŤ Z CHLAPCOV MUŽOV A NAOPAK Z MUŽOV CHLAPCOV."). Leone však túto ,,dvojku" do ,,Vtedy na Západe" obsadil bezpochýb vďaka tomuto filmu. (612. hodnotenie, 54. komentár k filmu) ()

EastWicka

Klasický a přitom svěží a zábavný western z šedesátek. Burt L. je tu chlapák, že se při tom pohledu snad každé ženě automaticky podlomí kolena, cesta je dlouhá, atmoška revolučně dobrodružná a ostatní komančeros dobrý - a k tomu ještě překrásná C.C. Fajn film. ()

MartinezZ

Hrozně roztahané. Přesto poměrně koukatelná skupinka "žoldáků", co jde zachránit unesenou ženušku bohatého pupkáče. Od začátku bylo jasné, jak to s únosem skutečně je, ale přesto to mělo atmosféru očekávání. A prd, poslední třetina "po akci" byla už hodně hloupá a zbytečná. Kdyby Claudia při předaní raději omylem umřela a po partičce profesionálů začal zbohatlík jít, načež by se teprve zjišťovalo, jak to vlastně bylo, bylo by to snad zajímavější, než tupoučký patos na konci. ~~~ 2,5* ()

kobejn

Nadprůměrný western, opravdu kvalitní filmek i po více jak buhvíkolika letech (počítat víc jak do deseti neumim), souhlas s východníWickou. ()

kaylin

Parádní western, kterému chybí jen něco málo, aby byl fenomenální. Výborní herci v dobrých postavách. Možná některé ty postavy jsou zbytečně hrány trochu odlehčeně, i když by tomu temnější pojetí slušelo. Ale i tak dobré, no a Claudia Cardinale tu byla naprosto nádherná, mnohem živočišnější než třeba v "Tenkrát na Západě". ()

Maq

Pokud jsou ve westernu dobře vystavěny charaktery hlavních hrdinů, je to v žánru jakýsi bonus. Jenže v tomto díle jsme namísto toho počastováni dávkou úvah na téma morálky, dokonce politiky. A tady, podle mého názoru, udělal režisér a scénárista tu chybu, že zůstal v půli cesty. --- Buď si to měl úplně odpustit, a zůstal by běžný, nicméně solidně vystavěný dobrudružný příběh ze Západu. Anebo do toho měl jít důsledně a vzniklo by morální drama. I to by šlo sloučit s westernovou fasádou (Unforgiven), jenže zde je to jen naznačeno, fakticky odbyto. Otrlí profesionálové zčistajasna romaticky zjihnou, vysloví několik rádoby závažných frází a začnou jednak v úplném protikladu k tomu, kým dosud byli. Výsledkem je zmatek v zápletce i v morálním vyústění. --- Vznikl kýč. Tváří se duchaplně, ale je jen popletený. ()

topi

Profesionálové jsou svým duchem na stejném levelu jako třeba Sedm statečných nebo Tucet špinavců. Každý je svým vyprávěním jinde, ale ve všech případech jde o chlapácké a čestné hrdiny, kteří jdou někomu nakopat zadek. V tomto případě čtveřice zcela odlišných charakterů, které si najal bohatej chlápek, aby mu vypátrali a donesli zpět jeho ženu a oni musejí podniknout nebezpečnou cestu napříč mexickým územím, plným skalnatých kaňonů a pouští a samozřejmě číhajících nepřátel a banditů. Z historického hlediska je příběh zasazen do doby mexické revoluce roku 1917 a vrhá na události zajímavé fakta. Obsazení nemá cenu komentovat, naprostá špička a navíc třešnička na dortu Claudia Cardinale! ()

major.warren

Vynikající western natočený na motivy stejnojmenné knihy. Profesionálové jsou podle mě jeden z nejlepších westernů. Je to jeden z mých nejoblíbenějších starších westernů. Božský Lee Marvin byl pro mě vždy tvrdý ať už westernový nebo válečný muž. Burt Lancaster vždy doplní situaci nějakou svou hláškou, Robert Ryan se postará o koně a Woody Strode bude všechny krýt svým lukem. Richard Brooks byl velice dobrý režisér a tohle je podle mě jeho nejlepší film. Scénář adaptoval skvěle. I když musím podotknout, že v knize se děj neodehrává na divokém západě, ale v současných letech. Je to skvělý příběh. Příběh o čtyřech individuích, které pan Grant najme na záchranu své ženy, aby se později dozvěděli, že je to všechno trošku jinak...:-). Skvělý film doplnila výtečná kamera Conrada L. Halla a velice působivá hudba, kterou složil Maurice Jarre. Herecky, kromě hlavní čtveřice, byla skvělá i neodolatelná Claudia Cardinale, která je mou oblíbenkyní a Jack Palance v roli Razy. U mě má tento film nejlepší hodnocení. Nejlepší scénu nedokážu asi určit, ale cesta čtveřice do Mexika. Jsou to prostě profesionálové. ()

Foma

Tak tenhle western mě fakt bavil, charisma čtyř hlavních hrdinů je až explozivní, hezký exteriéry, docela dobrej humor, napětí, krásný ženy (dvě), akce. ()

Vědma

Fajn hláškami nabitý western s výbornou ústřední čtveřicí, hlavně role Burta Lancastera byla fakt cool. "Proč Američané v mexické revoluci zasahovali? Možná je jen jedna revoluce. V ní bojují ti dobří, proti těm špatným - otázka je, kdo jsou ti dobří." Dobrý byl samozřejmě i Lee Marvin. " Já jsem bastard původem, ty ses k tomu dopracoval sám." Dabing byl příšerný a ten "happy end" taky nic moc, ale jako celek žádná ztráta času. Ještě bych zmínila přesně vystižené počasí nejen v té mexické poušti, ale nakonec i tady. - " Když není horko, tak je zima, když není zima,tak prší." ()

Wiikii

"Vy parchanti-- Jistě, v mým případě je to věc původu, ale vy, vy jste se k tomu dopracoval sám" ... Je to lehce nadprůměrný western, který má i slušnou zápletku... HODNOCENÍ: 79% (4*) ()

Martin741

Velmi dobry western 60. rokov o ceste Tam a zase spat. Pri tejto ceste vsak vysvitne, ze nie je vsetko tak, ako to na prvy pohlad vyzera. Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance, Prime Cut/ to pekne taha, Jack Palance /Panic in the Streets/ na urovni a Claudia Cardinale bola skvela. Nie je vsetko tak, ako sa to zda - a to ja mam velmi rad! 89 % ()

carlos 2010

Klasický kvalitný western s kvalitným hereckým obsadením v končiacej ére tohto žánru. Pre mňa patrí medzi TOP 20 westernov všetkých čias. ()

zette

Nuda, kterou nevytrhne ani Claudia Cardinale. Spousta nepravdepodobnych scen, az hanebne vyobrazeni Mexicanu. ()

pakobylka

O ženě, která měla cenu 100 000 dolarů ... O několika mužích, jejichž čest nebyla "jen" profesionální ... A taky trochu o revoluci - přičemž padne i několik hořkých, pravdivých, obecně platných výroků, jaké bych zrovna od westernu nečekala. Z toho vyplývá, že i western může být velice moudrý a nadčasový. ()

tojowoeZNK

Tento western mám hodně rád hlavně díky moji oblíbené dvojce Burt Lancaster a Lee Marvin, jen škoda že se si spolu nezahráli ve více filmech. ()

mortak

Odlehčený akční western, kde se sice popravuje a "hluboce" filosofuje o revoluci, ale nakonec jde jen o tu akci. Hlavní twist je jasný o začátku, a trochu udiví azbestovost všech zúčastněných, pro které je kulka vlastě jen takové štípnutí, nic víc. Pár vrcholů se tu najde (Claudia svádí Burta), ale jinak jde o průměr. ()