Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Berry

Začíná to slibně. A to hlavně, když kamera zabírá dno přehrady a při tom běhají titulky. V podstatě všechny záběry přehrady nebo toho mostu jsou vynikající a ,,nečeské". Ale to je asi tak, kromě hudby, všechno. Michal Dlouhý je sice moc dobrý herec, ale ta sprostá mluva mu nejde a nejde a navíc je tam až nepřirozeně často. Po většinu času se ve filmu jenom mluví a těm vraždám se tady věnuje docela málo času. Škoda. Na to, jaký to mělo skvělý trailer, to byla docela nuda (i když s některými dobrými momenty). ()

RadimFišer

Tvrdý film z bezkonkurenčně nejkrvavějšího období podnikání v našich dějinách. Naši Mrázkové, pantátové mafie už jsou povětšinou povražděni, nebo mafii řídi jiné národnosti a tak se podívejme a zavpomínejme si na problémy našich rodičů, těch vlastenců, kteří se snažili pořádně upravit a zlepšit ekonomiku celého našeho státu. Líbila se mi krvavost, tvrdost a bláznovost herců, co zabíjeli. Až z toho šel strach. Ve filmu najdete velkou skutečnost, k tomu si ještě přečíst knihu, což jsem udělal. Ale celkově jsem všechno nějak časem zapoměl. Celkově: Smutek ze zapomenutí, pamatuji si snad jen ty sudy, kdy tam pasují toho člověka. To je absolutně bláznivá filmová ukázka. Pro ty nezapomenutelné soudíčky plné lidského masa a pro most, z kterého si chci skočit Bungee hodnotím 3 hvězdy. ()

KOZEL84

Tohle a Pravidla Lži potvrzují že i u nás to jde.Kurva co tu se robilo!Už jen ty krásně zlověstné záběry na most přes Orlík mě dostávali.Abych citoval Williama Wallace :'Svobodááááá' ()

Pikkupiru

,,Tady už se nikomu nechce makat. I nájemnej vrah si radši zaplatí nájemnýho vraha, než aby to udělal sám." Ale celkově to až na sametovýho maniaka Dolanského za víc nestálo. ()

Jurkodak1

Na svoji dobu určitě originální film s odvážným tématem, strhávám hvězdičku za jisté herecké výkony a místy kapánek nedoladěnou expozici postav, ale jinak opravdu dobré. ()

vito_corle

Sametoví vrazi-kriminálka, která je založená na skutečném případu Orlických vražd. Vůbec jsem netušil jak to u nás v devadesátkách fungovalo. Jak něco takového mohla banda obyčejných chlapů vymyslet? Byla to zábava, nenažranost, vyřizování účtů a msta. Pár chlapů si užívá toho, že vraždí a připadá jim, že jsou nechytatelní. Ve filmu hraje Michal Dlouhý a Jan Dolanský a z toho jde fakt hrůza. Celkem dobře zpracovaný skutečný příběh, dávám 4 hvězdy. ()

Dement

Překvapivě velice dobrá detektivka na české poměry. V podstatě jsem nečekal žádný zázrak a o to víc jsem byl mile překvapen. Podle mně daleko záživnější a napínavější než Bolero se kterým se přímo nabízí srovnání. Ve filmu je relativně dost erotiky, násilí a sem tam i nějaká ta mrtvolka narvaná v sudu. Možná někomu příjde divné, že gangsteři jezdili celý film ve Favoritech, ale o to v tom filmu vůbec nejde.. ()

gusman

Až na odfláknutou URNU (chlapci připomínali spíš špatně vycvičené KZJ):-))), občasné nejasné scény vytržené z kontextu, nebo ne příliš jasné dialogy, je to paráda. Děsivá atmosféra, podtržená dobrou hudbou a brilantními hereckými výkony, činí z tohoto filmu špičku kriminálek po revoluci. Mě osobně se navíc líbí, kterak krásně neospravedlňuje hl, hrdiny, neukazuje, že jsou to vlastně lidumilové a že za nic nemohou. Což je dost oblíbená činnost v poslední době, jsem tedy rád i za to. ()

Snape

Mohlo to dopadnout lépe. To je pocit, který jsem si z tohoto filmu odnesl. Nepovedl se hlavně scénář, je příliš komplikovaný a ještě v půlce filmu jsem pořádně nevěděl kdo je kdo a nechápal jsem vzájemné vztahy jednotlivých postav. Rovněž se mi nelíbil obraz, ladění do modrozelených tónů zřejmě mělo podpořit drsnou a depresivní atmosféru filmu, ale když se dvě hodiny díváte jen na modré ksichty, působí to spíše rušivě a amatérsky. Ale abych jenom nekritizoval, mnoho věcí se povedlo. Smích Jana Dolanského nad vlastní dokonalostí je opravdu mrazivý, stejně jako velmi silný a skvěle natočený závěr s Michalem Dlouhým. ()

MartinX.

Dávám jen dvě hvězdičky, protože mi film místy přišel být hodně trapný, až hloupý. Trošku je na tom celém ovšem divný skvělý výkon Jana Dolanského, takže jednu hvězdu za film a tak nejméně čtyři Dolanskému... ()

kkarx

Tak musím se opravit a dát víc za pravdu flankerovi.27, protože jsem to viděl znova a je to skutečně brilantní film. Ahistorično ponechám stranou, protože na to nebyly peníze. Zkrátka mezi léty 91 - 2005 se ČR výrazně změnila (nová auta, mobily, pc, méně pošmurné prostředí). Jestli je film z roku 2007 nebo třeba 2020, tak to člověk nepozná, toto ano. Nicméně to nijak neubírá na kvalitách a ty dvě hodiny uplynou jako voda. Michal Dlouhý je takový sympaťák, že mu člověk nic zlého ve filmu nepřeje, což nevím, jestli je zrovna v tomhle případě morální, na druhou stranu ta jistá rozporuplnost dodává filmu šťávu. ()

Ygnor

Kdo viděl skutečnou rekonstrukci ze sklepních prostor s pravými "aktéry" nemůže upřít panu Svobodovi ne jeho volnost , ale filmařskou věrnost blížící se pravdě. Ať se jedná o reálie, výběr a charaketry postav či "hlášky" které ve snímku zazněly. Pan Dolanský alias Černý zasekl pěkně šťavnatý zásah do svého hereckého koláče. Určitě snímek doporučuji v nevystříhané verzi. Ano tohle není Nahota na prodej, je to skutečnost. Škoda, že se netočí ale filmy o všech "problémech" , co třeba taková kauza LTO - lehké topné oleje, hmm ono to vlastně nejde... Některé věci zůstanou navždy v trezoru! ---- S odstupem několika let musím opětovně Svobodovi vzdát hold, jelikož jeho krimi značně převyšuje o třídu skoro všechny ty současné výplody (myšleno rok 2015), které běží v televizi a proto povyšuji do plné hodnosti pěti hvězd. ()

Redbee

4* se mi zdají moc a 3* málo, film má totiž spoustu chyb a vad, člověk neví, jestli byl děj přenesen do současnosti, nebo se koná v době, kdy zločiny byly skutečně spáchány. V té době nebyly v Čechách používány LCD monitory a nejezdilo se v aktuálních modelech BMW a Audi :-) Herecké výkony jsou mizerné a začátek filmu je jeden velký chaos, každopádně mě potom film skutečně chytil a byl jsem zvědavý, jak vlastně celá tato aféra dopadla a jak skončili její hlavní protagonisté. ()

Yomega

Tak tento film mě velice mile překvapil. Po hrůzách typu „Do blba“ nebo „Sklapni a zastřel mě“ jsem nad Českými filmy pomalu lámal hůl a říkal si, že pokud to není Svěrák nebo Hřebejk nemá cenu na to vůbec koukat. Nicméně Sametoví vrazi mě vyvedli z omylu. Moc příjemná detektivka se solidními hereckými výkony a zajímavým námětem. Snímek má správnou temnou atmosféru a vynikající hudbu. Například scéna zpomalené automobilové nehody a do toho ona úžasná hudba nemá chybu. Co ale opravdu nechápu je proč autoři nezasadili film přímo do osudných let 1991 – 1993. Vím, že hned v úvodu je uvedeno, že se autoři nechali pouze volně inspirovat. Ale atmosféře by to rozhodně prospělo. A přitom stačilo tak málo, jen ukázat ve filmu místo nových aut starší a to samé platí i o mobilních telefonech. Takhle to působí dost rušivě. Celková délka by taky mohla být trošku kratší a kdyby byl ještě scénář trošku méně chaotický, neměl bych k filmu téměř žádné výhrady. Ale i tak je to na české poměry velice zdařilé a troufám si tvrdit, že jde možná o nejlepší náš film za rok 2005. ()

zulou

Byly by 4, kdyby nebylo bývalo pitomé rvačky na začátku. Dlouhý není Norris, i když možná se vypracuje ()

pravo

Mne osobne sa Sametoví vrazi akosi nepáčili napriek tomu, že sa jednalo o kriminálku podľa skutočných udalostí a bol tu predpoklad spracovania danej témy môjmu oku lahodiac. Dej filmu ma akosi nezaujal a aj dejovo som sa strácal, kamera a jej neustála ponurosť ma viac vyrušovala ako by prispievala k správnej atmosfére a nakoniec som mal zmätený pocit, že to bolo zbytočne dlhé a nezrozumiteľné napriek jednoduchosti dejovej linky. ()