Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

rakovnik

Drsný a cynický film o autentických případech. Ale připadá mi natočen až příliš dokumentaristickým stylem, s poněkud topornými dialogy. Nesedí mi Michal Dlouhý v jedné z hlavních rolí, naopak příjemný výkon podal Jan Dolanský. ()

Martin741

Jedfine, co natocil reziser Jiri Svoboda a co stalo realne za pozrenie, boli snimky Jen o rodinnych zalezitostech a Zanik samoty Berhoff. Orlicke Vrazdy bolo treba vysetrit, ale tocit o tom film? No coment : 30 % ()

shyster

Dlouho mě tak nepřekvapil český film, natož detektivka. Ikdyž si film pohrává s příběhem, který vychází ze známých "orlických vražd", tak mě vždy naštvalo, když se ve filmu objevili auta či mobily, které na začátku 90.let ještě nebyli. Příjemným překvapením byl Jan Dolanský, v roli psychopata, a zvláště režisér Jiří Svoboda, který dokázal udržet diváka v napěti až dokonce a to i přes značnou prkenost Alice Bendové. Ještě, že je to hezká holka. ()

Nach

Pro mě jeden z nejlepších kriminálních filmů tuzemské kinematografie porevoluční éry. Místy jsem dokonce myslel, že sleduji áčkový, hollywoodský velkofilm z mafiánského prostředí. Dodnes mi z některých scén tohoto snímku vstává husina na kůži a na to, že se jedná o volný příběh na základě skutečných vražd mi přijde, že těch reálií je zde mnohem více, než v jiných filmech pyšnící se touto cedulkou. Takže Sametoví vrazi jasný palec nahoru a určitě se na ně opět někdy podívám. P.S. Vysoké mínění mám též o soundtracku na tento film. 85% ()

Wladi.mir

Očekával jsem solidní kriminálku s hodně temným dějem, okořeněnou dobovou atmosférou a skvělým napětím. O, jak jsem se spletl. Nic z toho jsem opravdu nedostal. Místo toho jsem viděl něco s totálně zmateným dějem, kde asi autoři předpokládají, že divák dokonale všechno z tohoto případu zná a vůbec není třeba ho nějakým způsobem uvést do děje. Hudba divná, zvuk příšerný, herci zkoprnělý (ta hrozná Bendová a Krajčo), naprosto příšerní vyšetřovatelé. Ta uchylnost, kde se každých 10 minut jenom někdo vyšukává. Tohle se opravdu nepovedlo. Škoda, myslím, že námět by si zasloužil daleko lepší zpracování, ač se tedy jedná o naše masové vrahy. ()

BUD-SFIS

Opravdu povedeni snimecek, jak jsem se neho tesil tak se me cekani vyplatilo. Jan Dolansky je opravdovy maniak. Vsechna chvala byla uz recena a s tim souhlasim. ()

Wormboy

Prijemne, obcas celkom mrazive kriminalne prekvapenie, ktore je zaujimave predovsetkym zasadenim do sucasneho nami dobre znameho prostredia. Film do beckovej kategorie degraduju "kadejaki" herci, aj ked postava oboch detektivov bola obsadena slusne. Ale nevadi, film takehoto zanru na nase pomery je skutocne velmi vydareny. No a scena porodu je pre mna absolutne nevydana, a to aj v tych najodvaznejsich filmoch...Pre mna 3,5/5* ()

Fallen_One

Jeden z těch povedenějších filmů, co jich u nás vzniklo. Má to děj, opravdové herecké výkony, spád, napětí, dobrou atmosféru. ()

Alfréda

Režisér Jiří Svoboda, tento zarytý komunista a bývalý předseda KSČ, záměrně ohýbá fakta, aby vykreslil soudobý kapitalismus jako to nejodpornější, co mohlo svět potkat. A činí tak již názvem samotným - za líheň vražd v polovině devadesátek nemohla Sametová revoluce, jak se nám snaží názvem podsouvat, ale amnestie v r.1990. Ne, neměli jsme se před Sametovou revolucí líp, kurvy a vrahové tu byli i před ní. Pan Svoboda měl možnost natočit dobový film, který bude polovině devadesátek odpovídat, namísto toho se ale ve filmu prohání Audiny nebo hrají počítačové střílečky. Ne, nelze se vymlouvat na rozpočet, ani na to, že příběh orlických vrahů byl jen inspirací - na to děj vypráví příliš doslovně a s faktickou přesností. Děj filmu je zjevně záměrně přesunut do současnosti namísto devadesátek, a Sametoví vrazi tak nejsou "reflexí své doby", ale odpornou snahou režiséra Svobody ukázat zločinnost v době milénia jako daň za to, že jsme v r. 1989 cinkali klíčema. Např. se hned v úvodu dovídáme, že všichni naši hrdinové mají výuční list a v socialismu neměli o práci nouzi, a teď chudáci musejí krást a podvádět, aby si vůbec vydělali na živobytí.... odporný kapitalismus. Co 15 minut jsme v nějakém bordelu, souložíme kde se dá a s kým se dá, ženy bijeme, topíme a fackujeme, protože všechny jsou buď kurvy nebo nevěrnice (co na to asi Bechdel test, haha), a do toho Dlouhý v každé druhé větě řekne "kurva", aby zněl drsněji. Bizarní záměny příjmení orlických vrahů (Kuna x Rejsek) jsou už jen důvodem pro smích, stejně jako nepříliš povedené předabování. 19% ()

FrankSusta

Když se na to podívám po roce 2022 a po zhlédnutí Devadesátek, tak musím říct, že tohle bylo slabý... pomalý, herci ne moc výrazní, celé zpracování takové mdlé, když jde o zvtvárnění policistů, tak až komicky nijaké a přehnané... tím to ale nechci schazovat, jen to oproti Devadesátkám, která zpracovávají stejné téma (samozřejmě, jinak bych to nepřirovnával) mnohem zajímavěji, propracovaněji a celkově mnohem zajímavěji i pro těžšího diváka, strašně slabounké a nijaké. Vypíchnout se tam nějaké momenty z celé situace, ale co se tohohle týče, péče se tam dá těm méně zajímavým věcím, které by šli udělat mnohem zajímavěji (i třeba skrze nějaký ten krátký dialog). Oni se tady pokoušejí vytvářet atmosféru, ale na mě to nijak moc nefungovalo. Ale rozhodně nechci říct, že bych byl zklamán. Jen jsem očekával víc. Líbí se mi na tom ale spousta věcí, díky kterým jsem málem dal čtyři hvězdy. Třeba kamera - neplatí to o každém záběru, ale dost záběrů je moc zajímavých a promyšlených. Nebo třeba herci, především pak Jan Dolanský, který je správný psychouš a krásně se mu díky tomuhle daří bortit moje přesvědčení, že je komediální herec. To vše se mi moc líbilo, stejně jako to, jak se to dokázalo v Česku vlastně povést. Překvapila mě ale ten počet explicitních záběrů (především pak porod) a to, že jsem neměl ani tušení, že tam bude tolik daberů coby herců... doufám že chápete:) Ale všichni hrajou samozřejmě moc dobře (až na policajty), fakt jsem za to rád. Každopádně, je to zajímavý film, ale preferuji moderní pojetí. ()

Flyer

Na české poměry velice syrový a naturalistický snímek s tak hustou atmosférou, že by se za ní ani David Fincher nemusel stydět. Příběh je skvělý, napínavý, herci ze sebe vydávají maximum. Nejvíce mě překvapila Alice Veselá, která předvedla, že umí zahrát věrohodně i jinou roli než nevypočitatelnou mrchu. Dále musím pochválit parádní kameru, která snímala herce z velice zajímavých úhlů a dopomohla k lepšímu vtáhnutí do děje. Sametoví vrazi jsou zkrátka parádním psycho-thrillerem, při jehož sledování si řeknete, že i Češi dokáží natočit působivý film, který může směle konkurovat zahraniční produkci. ()

otík

Profesionálně zvládnuté velmi těžké téma o orlických vraždách. Myslím, že se podařilo natočit na české poměry velmi kvalitní film s přesvědčivými hereckými výkony. ()

okkac

Není to sice úplně dokonalé, ale jelikož mám dost už těch hezkých českých filmů, tak tohle byla velmi příjemná změna. Těch peněz za kino jsem vůbec nelitoval. ()

Mylouch

V pekle nezajímavé Šáchovy kamery a amatérských postsynchronů už ani není třeba konkrétně vyzdvihovat pár nadějných hereckých záblesků. Svobodův podprůměr založený už ve fázi scénáře. Snaze o autenticitu atmosféry devadesátek nestačí ani herecké výkony. ()

Columbus

Videl jsem vzkriseni ceske detektivky. Ani jedna trapna scena, napeti jak v Temeline, zaplakal jsem si, aniz bych pouzil v-krajec na cibuli, verim tem hercum tak, ze se jich ted budu bat a muj hrbet se pred panem reziserem Svobodou ohyba aniz bych byl medvedem. Pratele, TO JE BIJAK!!!!! ()

Decker

Nadmiru povedene krimi inspirovane tzv. Orlickymi vrazdami, ktere byly milionkrat proprane vsemi ceskymi medii a novinami. Opravdu jsem necekal tak kvalitne natoceny film, ktery velmi dobre vystihuje ony hruzne vrazdy, ktere se stali kratce v polistopadovem case. Na filmu me nejvice upoutali skvele herecke vykony hlavnich akteru (Dlouhy, Dolansky), vyborny scenar a skvela kamera. Jsem rad, ze je dnes jeste mozne v nasi zemi natocit inteligentni a hlavne povedene krimi u ktereho se clovek nepronudi dve hodiny a v podstate nevi o cem to bylo. ()

eJacques

...Čekal jsem asi více, obzvláště když se nabízelo takhle provokativní téma... Michal Dlouhý v první půlhodině perfektní, začínalo to svěže, pak ale převzali iniciativu různé individua jako Jan Dolanský (ten byl skvělý) a z nadějného začátku slibné krimi se děj svezl k předvídatelnému bláznění a rozpadání se snů a plánů hlavních akterů, jinak opilců a nezodpovědných řidičů končících na vozíku... Děj neodpovídal zcela skutečné události a psychologická nitra hlavních aktéru byla dosti předem čitelná... Lepší krimi, přesto zklamání... ()

peteq

Hodně přesvědčivé zpracování drsného případu krmiminalistů.Jan Dolanský exscelentní...fakt byl pochybný.)...Dlouhý taky slušně....dobrý český snímek který stojí zato shlédnout. ()