Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Lolita

jsem naprosto fascinována Janem Dolanským.. jeho vyšinutý děsivý pohled absolutního magora.. který zmizel kdykoliv se jakožto Ludvík Křížek podíval na svou ženu a tvářil se tak.. neskutečně chlapecky zamilovaně.. úžasné. když jsem usedala před televizi, nečekala jsem nic moc, než slabší české krimi. a ono mě to víc než překvapilo a téměř přikovalo k TV. Co bych vytkla.. jak zde již někdo zmínil - dialogy byly vcelku slabší a pár kurva tam nemuselo být.. stále váhám mezi *** a ****. ()

farmnf

Očekával jsem, že z toho budu znechucen a tak se taky stalo. Samé přehrávání, touha po akci za každou cenu. Budeme ještě drsnější než Body a Doyle. No a pak se všichni vzájemně udali a pak šli titulky. Zbytečná věc. ()

chelseaman22

Film ani zdaleka nenaplnil svůj potenciál. Metrážově jako Pán prstenů, kvalitativně jako Major Exner či jak se ta aktuální telenovela nazývá. Z kamery má běžný divák epileptický záchvat, což vzhledem k přetažené metráži je zážitek spíše pro štamgasta. Průměrný film o tom, kterak byla zabita spousta osob kvůli nepatrnému výdělku. 52% ()

HonzaBez

Neboj se žádný Bůh není..." Mrazivý film o mrazivém případu "orlických vražd" s mrazivým osudem hlavního organizátora Karla Kopáče (alias Hrubeše). Michal Dlouhý (zejména v poloze zlomeného muže na kolečkovém křesle) je excelentní. Vůbec to finále je hodně silné (viz nejprve rozhovor Dlouhého s vyšetřovatelem a pak jeho loučení s Alicí Bendovou). Zaujalo mě, že film není jen taková obyčejná kriminálka, ale že Svoboda film docela vizuálně vymazlil (viz třeba opakované záběry na bugee jumping z hráze Orlické přehledy). Též zajímavá (až místy éterická) hudba. ()

-dRaGoN-

Ten zvukovy mix je neco prisernyho, lepsi maji i dabingy na nove. V kine jsem neslysel nic jineho nez zvuk ze predu, ale to neni ten hlavni problem. Zvukar ktery doladoval postsynchroni dabing odvedl naprosto prisernou praci, za kterou by zaslouzil.... Nevzpominam si na zadny jiny film kde by jeli hlavni postavy autem a divak neslysel motor auta, odrazy od vozovky apod, kde by pri chuzi do schodu na chodbe nebyli slyset kroky, kde vsechny ruzne prostredi zneli stejne a to studiove pouze hlasy s jinou intonaci ozveny. Opravdu hrozny :( Film byl az na tento zneklidujici faktor velmi slusny pres obcas zmatenou kamerou, ktera jela v zoom modu asi jak si novodobe filmy zadaji ?. ()

Micro41CZ

Není to dokonalý film, to zdaleka ne. Ovšem výstavba příběhu a psychologie postav je naprosto strhující na české poměry a nejednou se mi během filmu stalo, že mě pohltil více něž bych od něj kdykoliv před zhlédnutím čekal. ()

gjjm

Nízké hodnocení nechápu, Sametoví vrazi jsou na české poměry výborný film, a i na poměry světové rozhodně nadprůměrný, má nádherně temnou atmosféru a opravdu vynikající technickou stránku. Proto trošku přidávám na hodnocení, modré číslo si vážně nezaslouží. ()

lennyd

Dlouho dlouho jsem se do filmu nemohl odhodlat - tak mi jen tak ležel doma ladem. Asi před rokem jsem jej vytáhl - a zhruba po půl hodině znechuceně odložil - přestal jsem stíhat kdo je kdo, proč a o co vlastně jde. Teďka jsem si ale dal socialistický závazek, že film dokoukám, ať to stojí co to stojí - a byl jsem překvapen. Pravda, musel jsem se nad celý film trochu povznést, a začít ignorovat postavy, které se tu čas od času objevují, aniž by měly jakoukoliv souvislost s příběhem samým - ale za to jsem byl odměněn solidním příběhem. Orlíkovské vraždy šli úplně mimo mně - tak kromě způsobu, jakým byly provedeny, jsem o případu netušil vůbec nic. Zhruba v půlce filmu jsem si musel udělat přestávku, a o případu si něco přečíst (zde), a pak jsem byl docela překvapen, jak věrně Jiří Svoboda celý film natočil. Herecké obsazení sedlo taky jak p...l na hrnec - samozřejmě vévodí "čtverák" Dolanský (nevím, jestli si ho budu moct vychutnat ještě v nějakém jiném filmu, nebo v něm vždycky uvidím jen Ludvíka). Celé bych to ukončil jedinou větou ... Zabili Kryštofa, parchanti.. ()

noriaki

Po Devadesátkách se mi nechtěla tehdejší doba hned tak opouštět, takže jsem zkusil i mnou dosud opomíjené Sametové vrahy. Kvalita se snížila téměř ve všech myslitelných ukazatelích - jak v hereckých, tak v technických. Obsazení přitom není špatné. Janu Dolanskému charismatického sociopata rád věřím a Michal Dlouhý si zkorumpovaného policajta s nervama na pochodu střihl s absolutní bravurou. Jenže Jiří Svoboda jim nepřál. Kvůli urputné snaze o realističnost se opřel o ruční kameru, což vedlo k tomu, že se musely všechny scény dostatečně dabovat. Střih zvuku je vyloženě mizerný a jím vytvořená atmosféra by se hodila k mysterióznímu psychologickému dramatu, ale ne k syrové kriminálce. Zobrazované události jsou ovšem natolik působivé, že výsledek stačil alespoň na lepší průměr. ()

Antek

Film Jiřího Svobody na mě působí dojmem, že se chtěl stát českými Mafiány. Předpoklady pro to měl: vynikající herecký ansámbl (alespoň co se týče mužského zastoupení – v čele s Michalem Dlouhým a skvělým Janem Dolanským; ženské role jsou neživotné a až příliš hysterické) a příběh založený na otevřené ráně z nedávné minulosti. Jenomže to by nesměl Svoboda být tvůrcem, který si své řemeslo piloval převážně v televizních produkcích, což je na výsledku nepříjemně vidět. Pro velká plátna je potřeba umění filmové řeči, která bohužel pro diváka, prosákne jen v pár okamžicích (Dlouhého seskok z mostu), a to Svoboda cestou televizí zapomněl. A stejně jako Svoboda-režisér, působí nejistě i Svoboda-scénárista. Pokus zatáhnout do českého prostředí ryze americké prostředky je sice sympatický, ale v tomto směru to působí spíše jako křeč (náhodný sex, úvodní bitka dvou příslušníků URNA). Přesto nejsou Sametoví vrazi špatným filmem (přece jen každá vlaštovka ohlašující žánrový film se počítá), jenom nejsou filmem pro kina, nýbrž pouze dalším televizním počinem. ()

Krysa SPK

Nebojím se Sametové vrahy označit za nejlepší porevoluční thriller. Ta mrazivá atmosféra, herecké výkony, kamera, hudba a hlavně scénář, na jehož základě se divák snadno identifikuje s některými jednáními vrahů a na konci filmu jich je divákovi vlastně líto. Zvláště to platí u postavy Karla Hrubeše (tradičně vynikající Michal Dlouhý). Jeden z mála porevolučních filmů, který místo trapných uměleckých pokusů volí téma, které je divácky atraktivní a navíc vychází z pravdivých událostí. A takových témat by se našlo.... Jak se dalo čekat, Čeští lvi se tomuto snímku vyhli. Tím se jen potvrzuje hodnota tohoto rádoby ocenění... Vynikající film. ()

squader

A spravedlnost opět slavně zvítězila. Bohužel se ne každý takto závažný případ podaří vyřešit. Člověka až mrazí, když si uvědomí, že tohle se natočilo podle skutečných událostí, které se odehrály na území naší vlasti. Ovšem k filmovému zpracování bych moc výhrad neměl. Ať už se jedná o syrovou atmosféru, režii či herecké výkony hodnocení by bylo kladné. Rozhodně jedna z nejlepších českých kriminálek současnosti. ()

JohnSmith

Pamatuji si, že jsem na nich byl kdysi v kině. I po letech film neztrácí a čím je člověk starší, tím lépe vidí souvislosti. Ano, devadesátky byly v ČR opravdu divokej východ. Když k tomu připočítáme Berdychovce a Mrázka, tak člověk musí uznat, že kriminálka měla co dělat, a to bez dnes dostupných prostředků. Pokud jde o film, tak není téměř co vytknout, až na jednu věc a to je výprava. Děj se odehrává na začátku devadesátek a najednou vidíte jezdit lidi v Passatech z roku 2002 nebo Fábiích, které se vyráběly až v roce 1999. A nejsem si úplně jistý, ale jedna scéna se odehrávala v garážích OC Smíchov, které také v té době nestálo. ()

bizz_mjc

No, jedna z nejzásadnější kauz české kriminalistiky mohla zfilmovaně dopadnout určitě hůř, ale rozhodně i lépe, aby příběh více vtáhl a postavy více oslovily, byť cením slušný casting i herectví zúčastněných. ()

Právnička

Hodně dobrá a věrohodná česká kriminálka, můj oblíbený Jan Dolanský ve své zatím nejpovedenější roli a potěšilo mě i zveřejnění toho, kolik kdo dostal let, 75%. ()

liuk

Poutavě, velmi napínavě, ale i trochu zmateně vyprávěný příběh, který zejména na začátku otevírá větve, z nichž některé nevyzní dokončeně. Za zmínku stojí poměrně odvážné erotické scény. ()