Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

• Dudek

Mostow se rozhodl zvolit pro druhé pokračování populárního Terminátora odlišný tvůrčí přístup než jak tomu bylo u jeho předchůdce. Tam kde Cameron kladl důraz na atmosféru tlačí Mostow spíše na komediální strunu. Narozdíl od většiny svých kolegů však nenechává komediální provky probublávat do trapnosti, ale utíná je v ten správný moment. Jen díky tomu si většina diváků i několik týdnů po jeho zhlédnutí vybaví již téměř zkultovnělé scény jako striptérovi brýle nebo "řekni to mé ruce". Mostow jde však s komikou ještě dál. Dává jí prostor jak v akčních scénách, tak v jejich vyvrcholení a mění tím jejich celkové vyznění. Zároveň se nebojí citovat s nadhledem předchozí díly, čímž dává třetímu Terminátorovi nový - ryze fanouškovský - rozměr. V žádném případě však nenechává komediálnost vytlačit to hlavní kvůli čemu se na Terminátora díváme - tedy akci. Terminátoří protivník je opět o úroveň lepší a zároveň i mnohem přitlažlivější než v obou předchozích dílech. Ochránce Johna Connora je však stále na stejném levelu a zůstává v tomto boji pomyslným outsiderem. Souboj mezi oběma protivníky je opět velkolepou podívanou (i když nelze upozadit poněkud uspěchaný konec), která tentokrát postrádá komorní atmosféru. Do bitvy je v několika momentech zataženo téměř celé město, neřkuli svět. Divák není ochuzen o výbuchy, automobilovou honičku ani o pěstní souboj tváří v tvář. Jedinou otázkou tak zůstává, zda jste schopn na tento nový koncept přistoupit. Pokud ano, můžete na jednu stranu očekávat klasické terminátorské prvky, na strau druhou mnohem rozevřenější dějovou linii. Mostow pro diváka nepřipravil zběsilou akční jízdu, ale akční snímek, jenž je bohužel rozmělňován několika nepotřebnými prvky z minulosti, budoucnosti a současnosti. Akční scény postrádají punc temné budoucnosti (a nepříliš světlejší současnosti), ale jdou v ryze moderním směrem. Sázka na efektivnost a obohacení o komediální vložky může pro někoho znamenat znovu oživení legendy, ti ostatní budou nejspíše zklamáni.(5.10.2005)

T3 sebeironizováním a velkolepými explozivními scénami posouvá děj pre/post/apokalyptické ságy tam, kam jsme ho podvědomě chtěli dostat po Judgment Day, jednom z nejlepších akčních filmů historie. A to k událostem Soudného Dne a tomu, co následovalo. Tedy ne zcela, toho co následovalo se snad konečně dočkáme až ve čtvrtém pokračování:) Po dějové stránce se leccos změnilo, jinak by T3 ani nemohl vzniknout a nutno říct, že nová koncepce SKYNETu vyznívá mnohem poplatněji současným trendům varování před globalizací, (nenechte se mýlit, cílem Vzpoury Strojů narozdíl od Judgment Day v němž se kladly jisté znepokojivé otázky, obzvlášť v myšlenkových monolozích Sarah Connorové, není filozofování, ale pobavení širokého publika) ale co je důležitější, otvírá dokořán dveře pro T4 (tedy aspoň doufám:)). Pravda, děje se tak v podstatě popřením základní myšlenky druhého dílu (i když by se o tom dalo polemizovat), ale co už?:)) Vyznavači RPG klasiky jménem Fallout si v závěru filmu taky přijdou na své;) Ale zpět k T3. Jde o zářný příklad oživení fenoménu, v tomto případě T-800/101 alias Arnolda s černými brýlemi. Hláška střídá hlášku, exploze střídá explozi a k tomu máme ještě bonus v podobě krásné T-X Kristanny Loken. Nejde snad ani říct, že by tomu něco chybělo, prostě jde o jiné pojetí...vlastně ano, jedna věc tu chybí - nezapomenutelné a nezaměnitelné dunivé Main Theme od Brada Fiedela! To si totiž užijete až v závěrečných titulcích a kromě titulního tématu není filmová hudba ve srovnání s obvyklým vysokým standardem Marca Beltramiho nic extra, umí to mnohem líp... 80%(27.11.2003)

Jediné co opravdu bez jakýchkoli výhrad mohu pochválit, byla TX, nádherná a ledově zákeřná Terminátorka. Již na začátek její objevení je bezchybné, i když v tom autě mohl být chlap (kdyby ji viděl nahou a ona si od něho vzala věci, bylo by to zajímavější). Tato postava je velmi promyšlená a její triky také. Arnoldův Terminátor je klasický, stejný jako ve dvojce a ničím nepřekvapující. Nick Stahl neškodící, Claire Danes nic moc. Akční scény jsou velmi povedené, ale celé mi to připomíná jeden stominutový akční videoklip. Něco jako nízkorozpočtová efektnost jedničky a krásný příběh dvojky jsem zde nezaznamenal, i když závěr filmu moji tézi částečně vyvrátil. Jednička a ani dvojka nekončí happyendem a tudíž jsem uvítal, že ani trojka. Jonathan Mostow odvedl celkem solidní práci. Tři a půl hvězdičky, i když prozatím zaokrouhlené dolů.(11.3.2007)

Na třetí díl vynikající film, který ze začátku sice trochu skřípe (hlavně nesmyslná scéna s pivem padajícím na dno řeky posetém lidskými lebkami), ale po chvíli se rozjede a až do konce nesleví z tempa. J.Mostow dokázal ze scénáře Jamese Camerona dostat maximum a i když herecké výkony Stahla a Danesové trochu skřípou, Arnie vše zachraňuje svými hláškami typu "Talk to the hand" stejně jako konec, který konečně není typickým americkým happyendem.(3.9.2003)

Chudák Arnold souboj s časem prohrává a je to na něm vidět i přes poctivý trénink a šikovné maskéry. Identického terminátora mu prostě tentokrát neuvěříte. Tahle kosmetická vada je však paradoxně spíše přínosem - vidět kdysi veleslavného svalovce, jak na stará kolena s rakví na rameni kropí protivníky a do toho trousí notně parodické hlášky (přiznávám, že při prvním vidění jsem se z jeho "She'll be back" málem podělal) je povznášející. Sebeshazovačný a komediální tón provází celý film, potěší například drobné cameo Earla Boena alias doktora Silbermana z předchozích částí nebo terminátorovo prohlášení "Soudný den je neodvratitelný", v němž lze vycítit škodolibý rýpanec do logické nesmyslnosti základní dějové linie celé série. Kristanna Loken se ukázala býti správnou volbou a především v úvodu, kdy vyvražďuje své "sekundární cíle", pocítíte smrtonosný chlad nového zabijáka. Nick Stahl si vzhledově ani jinak příliš nekoresponduje s Edwardem Furlongem, který hrál tutéž postavu v předchozí části, nicméně zvyknete si a chemie s Claire Danes funguje obstojně. No a pak je tu spektakulární honička s jeřábem a nihilistický konec. Poněkud slabší vatou je pouze střední pasáž filmu; lehkovážný tón totiž tentokrát nezajišťuje natolik poutavou podívanou, aby se chvílemi nestávala snadno zapomenutelnou...(30.6.2010)

• - Ve scéně, kdy projíždí městem jeřáb, je možné všimnout si střídavě zatažených a vytažených stabilizačních ramen. (Luigi.K.)

• - Původní tagline filmu zněl "Válka začíná v roce 2003", ale byl změněn na neutrální "Již brzy" poté, co se rozhořel konflikt v Iráku. (IDžOR)

• - Letadlo má při nástupu číslo N3035C a ve vzduchu číslo N3973F. Jde tedy o dva různé stroje. (Čiban)