Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3 - Rebellion der Maschinen

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

„Povedz to mojej ruke.“ Novonastupujúci režisér Jonathan Mostow (ÚNOS) do trojky nadávkoval predovšetkým humor (ktorý najtvrdším fanúšikom Cameronových predchádzajúcich dvoch dielov zrejme privedie akútny stav infarktu - slnečné okuliare), tucet odkazov na predchádzajúce udalosti ("Ona sa vráti.“, „Nastúp, ak chceš žiť“, „Máte pekné auto.“) a strhujúce akčné pasáže. Tým - okrem štvrťhodinovej automobilovej naháňačky s najväčším žeriavom na svete - dominuje nádherne nasnímaná ručná stručná bitka dvoch Terminátorov na WC, kde sa rakúsky majster sveta v kulturistike reže s nórskou topmodelkou tak brutálne, až pisoáre lietajú vzduchom. Atmosféra je podstatne odľahčenejšia, než v prvých dvoch (mimoriadne temných, treba dodať) dieloch, avšak o to mocnejšie nás sebavedomý frajer Mostow zdrapne za krk v nečakanom finále, ktoré KONEČNE zhmotňuje to, na čo sme čakali dva filmy. Vzhľadom na gigantický rozpočet mimo akčných scén prekvapivo komorné a málo výpravné, väčšinou len postavy sedia v aute a rozprávajú sa alebo sedia na veterinárnej klinike a rozprávajú sa. Ani triky sami osebe nie sú zďaleka také fenomenálne a revolučné, ako v jednotke a dvojke. Ale len čo sa rozpúta akcia, je sa rozhodne na čo pozerať. A nakoniec ma vlastne dosť bavili aj dialógové scény, pričom niektoré sú dokonca nakrútené akoby až ako /schválny) sitkom. Naopak, výrazne ma sklamal takmer úplne chýbajúci kultový hudobný motív. A dojali ma nelogické absurdnosti v scenári (preboha načo je najlepšiemu Terminátorovi na svete cirkulárka???).(2.11.2004)

Natolik netypický Terminátor, že to hromada fanoušků nedokáže zkousnout (i mě to trvalo), ale popravdě řečeno, výsledek nemohl být lepší bez Jamese Camerona. Jízda to je velmi zábavná a s bezmezným nadhledem a kapkou humoru podávaném na krásné Kristanně Loken a nesmrtelném Arnoldovy. Stará dobrá akční škola po mnoha letech opět na plátně a všechny ostatní řeči o tom jak to není už tolik "terminátorské" nebo perfektní jako předešlé filmy si nechte. Tohle je prostě jiný Terminátor, každým svým elektronickým obvodem... smiřte se s tím.(12.6.2004)

S neochvějnou jistotou prohlašoval, že se vrátí. Vrátil a zničil u toho kus světa. Se suchými hláškami a kamenným výrazem Arnolda Schwarzeneggera, masivním rozpočtem a americkou topmodelkou v nepřátelském táboře. Staré věci holt šlapou pořád slušně, takže Arnold zvládne o generaci výkonnějšího zabijáka a já jsem rád, že jsem si jeho třetí dobrodružství po letech opětovně pustil. Potřetí to sice rozhodně není milník akční sci-fi, ale i díky do té doby největšímu schválenému rozpočtu v historii a přímým odkazům na předchozí terminátoří dobrodružství si divák pošmákne. Potěší slušný rozjezd, megadestrukce při honičce s obřím jeřábem nebo rozbíjení pisoárů hlavami obou titánů. Díky poctivé práci kaskadérů a pyrotechniků divák poposkočí. I když u některých momentů v závěru bych napříště uvítal víc citu. I když buďme realisté – třetí Terminátor přišel hlavně proto, aby namastil kapsy nejen producentům, i proto se tak před námi rozkládá spíš rodinná akční zábava (humor vážně funguje) než temná atmosférická vize á la James Cameron. Jonathan Mostow se nicméně určitě nemá za co stydět, popcornu se tehdy rozhodně prodalo dost!!(18.10.2014)

Tak to spousta lidí do nebe velebila, prý jaký je to návrat s nadhledem a skvělý film, až jsem podlehl a do kina se nakonec vydal. Shrnu-li klady: občas pěkný smysl pro humor, posledních 20 minut opravdu na úrovni a docela pěkná Kristanna Loken (ale jako vraždící stroj, no promiňte, spíš panenka Barbie s plasmovou puškou v ruce). Příběh = klasický odvárek "chceme třetí díl, došla zápletka", Arnold skládající domácí cvičení " jak se tvářit, aby si mě kalifornští voliči zatrhli" a Mostow režírující esej "výhody demoličního stylu 80. let". Výsledkem je podivná matlanina plná zkrouceného plechu a zdemolovaných nemovitostí. Nebýt té trochy nadsázky a familiérní atmosféry závěru (tam se mi Mostow trefil do noty báječně), byl bych si po odchodu z kina znechuceně odplivl. Takhle slinu polykám, ale myslím si: dva díly a dost...(27.1.2004)

Tak trochu zklamání. Po výborně jedničce (dala jsem 4*) a bombastické dvojce (za 5*) musím třetí díl ohodnotit jen 3*. Zkrátka bez Camerona to není ono. Akční scény ničím nepřekvapí, scénář je pouze dobrý a herci i Arnie-kulturista průměrní. Dokážu si představit, jak by s "tímhle" zatočil James Cameron, ale ten bohužel režii trojky odmítl. Škoda...BTW na obranu J. Mostowa musím dodat, že ten závěr nebyl špatnej a dá se z něj celkem dobře vyjít do čtvrtého dílu.(5.4.2005)

• - Jméno snoubence Kate Brewster mělo původně znít Scott Petersen. Muž podobného jména (Scott Peterson) však koncem roku 2002 zabil svoji těhotnou manželku včetně nenarozeného dítěte a tak bylo jméno filmové postavy změněno na Scott Mason. V závěrečných titulcích však zůstalo původní jméno. (IDžOR)

• - Toyota poskytla sedm vozů Toyota Tundra. (HellFire)

• - Arnold Schwarzenegger se ve filmu původně nechtěl objevit, protože se na filmu nepodílel James Cameron. K zopakování role Terminátora ho ale přesvědčil právě Cameron. Doslova mu prý řekl, že ta role je prostě jeho, tak by ji měl vzít a nechat si ji pořádně proplatit. (Wishkah)