Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3 - Rebellion der Maschinen

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

Roky jsem se těšil, počítal dny a pak už i minuty do premiéry a to co mi naservíroval Mostow a kdyby jen mě, nýbrž milionům dalším fanouškům téhle série po celém světě, to mi hnulo nádrží. S vizáží nejdražšího filmu v dějinách vstupoval třetí Terminátor do kin a ještě nic nenasvědčovalo tomu, co zákonitě muselo přijít. Velké rozčarování. Temnost a ponurost příběhu se kamsi vytratila, místo toho se tu objevují palmy a pouště, sluníčko na každým rohu. Chladnost ocely pod lidskou kůží Arnoldova T800 je tatam a ještě ke všemu ti barbaři přidaly ten ubohý humor. Tohle je modla akčních sci-fi a ne žádná druhořadá parodie, které se vysílají v televizi mraky! Nick Stahl dělá co může, ale na Furlonga a jeho gaunerský ksichtík to bohužel nemá. Element Sarah Conorové tu chybí a je to na příběhu jasně patrné. Však s ní rostly kvality obou předcházejících dílů a obvzlášť ve dvojce to byla ženská krev a mlíko a kulomety a granáty. Po stránce efektů jde o úplně jinou úroveň, Cameron použil temné sci-fi efekty a Mostow si z toho udělal jen vysokorozpočtový akčák s horou světýlek. A hlavní záporák, čili spíš záporačka? V porovnání s Patrickovým T1000 je Kristina Loken sice o dost půvabnější, ale především o dost chabější. Ta spousta vymožeností kolem, kde už chybí jen otvírák na konzervy a rybářský prut ani zdaleka nemá tu démoničnost původního tekuto-kovového likvidátora. Scénář se evidentně nepovedl a stojí pouze na bombastických honičkách (ta s tím jeřábem jest asi nejsvětlejší moment filmu) a vše se jen potvrdí na úplný závěr. Finální souboj robotů je k smíchu a to že nezničitelnou potvoru stačí jen připlácnout vrtulníkem, to je fakt šok. A finále samotné, no coment. Půl hodiny po skončení titulků jsem seděl na pohovce a tupě zíral na prázdnou obrazovku. Když by mi slina zármutku neukápla na ruku, pak tam sedím ještě dnes. Tohle je pohřeb jedné z legend za opravdu velký prachy!(31.7.2004)

Poslední velká role legendárního Arnolda Schwarzeneggera, ačkoliv vypadá o poznání starší (nechci říct "obstarožně"), obvod bicepsu se mu nijak nezmenšil, takže je bez problémů schopen rozehrát pořádnou akční podívanou, na jakou jsme zvyklí. T3 je na rozdíl od předchozích dílů pojat více komerčně, J. Mostow asi dobře věděl, že na Camerona nemá a proto se rozhodl, že spíše, než na apokalyptickou atmosféru se bude soustředit na pořádnou akci a čistou zábavu pro diváka. V podstatě to i vychází, Kristanna Loken je sexy, silniční akce demolující vše okolo působívá a dokonce v momentě, kdy žasnete nad náletem vrtulníku do uzavřené garáže, přiletí za ním ještě druhý, aby to náhodou nebylo málo. Bohužel "vyšší smysl" v podobě vyhynutí lidstva vyšel nějak na prázdno, holt bez kvalitního scénáře v nás film zanechá jen minimální pocity. 7/10(12.4.2008)

Jediné co opravdu bez jakýchkoli výhrad mohu pochválit, byla TX, nádherná a ledově zákeřná Terminátorka. Již na začátek její objevení je bezchybné, i když v tom autě mohl být chlap (kdyby ji viděl nahou a ona si od něho vzala věci, bylo by to zajímavější). Tato postava je velmi promyšlená a její triky také. Arnoldův Terminátor je klasický, stejný jako ve dvojce a ničím nepřekvapující. Nick Stahl neškodící, Claire Danes nic moc. Akční scény jsou velmi povedené, ale celé mi to připomíná jeden stominutový akční videoklip. Něco jako nízkorozpočtová efektnost jedničky a krásný příběh dvojky jsem zde nezaznamenal, i když závěr filmu moji tézi částečně vyvrátil. Jednička a ani dvojka nekončí happyendem a tudíž jsem uvítal, že ani trojka. Jonathan Mostow odvedl celkem solidní práci. Tři a půl hvězdičky, i když prozatím zaokrouhlené dolů.(11.3.2007)

srovnávat to s prvním a druhým dílem to opravdu nemá cenu... byl to spíše komediální akční sci-fi thriller :) ale mě se to i tak líbilo :) vidět Arnyho jako klaďase.. byla příjemná změna.. opět si na rameno hodil "lehké" břemeno, tentokrát rakev :) akčních scén se taky dočkáme.. ale co mě v hlavě nejvíce uvízlo: "Řekni to mý ruce!" :-D(1.4.2009)

S neochvějnou jistotou prohlašoval, že se vrátí. Vrátil a zničil u toho kus světa. Se suchými hláškami a kamenným výrazem Arnolda Schwarzeneggera, masivním rozpočtem a americkou topmodelkou v nepřátelském táboře. Staré věci holt šlapou pořád slušně, takže Arnold zvládne o generaci výkonnějšího zabijáka a já jsem rád, že jsem si jeho třetí dobrodružství po letech opětovně pustil. Potřetí to sice rozhodně není milník akční sci-fi, ale i díky do té doby největšímu schválenému rozpočtu v historii a přímým odkazům na předchozí terminátoří dobrodružství si divák pošmákne. Potěší slušný rozjezd, megadestrukce při honičce s obřím jeřábem nebo rozbíjení pisoárů hlavami obou titánů. Díky poctivé práci kaskadérů a pyrotechniků divák poposkočí. I když u některých momentů v závěru bych napříště uvítal víc citu. I když buďme realisté – třetí Terminátor přišel hlavně proto, aby namastil kapsy nejen producentům, i proto se tak před námi rozkládá spíš rodinná akční zábava (humor vážně funguje) než temná atmosférická vize á la James Cameron. Jonathan Mostow se nicméně určitě nemá za co stydět, popcornu se tehdy rozhodně prodalo dost!!(18.10.2014)

• - Spoiler: Další z řady filmů s A. Schwarzeneggerem, ve kterém vybuchne atomová bomba. Těmi dalšími jsou Predátor a Pravdivé lži. (Cetnik_42)

• - T-1, objevující se v tomto díle, byl vůbec prvním plně funkčním robotem v sérii. (Stegr)

• - Kristanna Loken nabrala takmer 7 kíl svalovej hmoty pre svoju rolu T-X. Takisto sa zúčastnila pantomimického kurzu, pretože jej rola vo filme veľa nehovorí. (ladko)