Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3 - Rebellion der Maschinen

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

Chudák Arnold souboj s časem prohrává a je to na něm vidět i přes poctivý trénink a šikovné maskéry. Identického terminátora mu prostě tentokrát neuvěříte. Tahle kosmetická vada je však paradoxně spíše přínosem - vidět kdysi veleslavného svalovce, jak na stará kolena s rakví na rameni kropí protivníky a do toho trousí notně parodické hlášky (přiznávám, že při prvním vidění jsem se z jeho "She'll be back" málem podělal) je povznášející. Sebeshazovačný a komediální tón provází celý film, potěší například drobné cameo Earla Boena alias doktora Silbermana z předchozích částí nebo terminátorovo prohlášení "Soudný den je neodvratitelný", v němž lze vycítit škodolibý rýpanec do logické nesmyslnosti základní dějové linie celé série. Kristanna Loken se ukázala býti správnou volbou a především v úvodu, kdy vyvražďuje své "sekundární cíle", pocítíte smrtonosný chlad nového zabijáka. Nick Stahl si vzhledově ani jinak příliš nekoresponduje s Edwardem Furlongem, který hrál tutéž postavu v předchozí části, nicméně zvyknete si a chemie s Claire Danes funguje obstojně. No a pak je tu spektakulární honička s jeřábem a nihilistický konec. Poněkud slabší vatou je pouze střední pasáž filmu; lehkovážný tón totiž tentokrát nezajišťuje natolik poutavou podívanou, aby se chvílemi nestávala snadno zapomenutelnou...(30.6.2010)

Jediné co opravdu bez jakýchkoli výhrad mohu pochválit, byla TX, nádherná a ledově zákeřná Terminátorka. Již na začátek její objevení je bezchybné, i když v tom autě mohl být chlap (kdyby ji viděl nahou a ona si od něho vzala věci, bylo by to zajímavější). Tato postava je velmi promyšlená a její triky také. Arnoldův Terminátor je klasický, stejný jako ve dvojce a ničím nepřekvapující. Nick Stahl neškodící, Claire Danes nic moc. Akční scény jsou velmi povedené, ale celé mi to připomíná jeden stominutový akční videoklip. Něco jako nízkorozpočtová efektnost jedničky a krásný příběh dvojky jsem zde nezaznamenal, i když závěr filmu moji tézi částečně vyvrátil. Jednička a ani dvojka nekončí happyendem a tudíž jsem uvítal, že ani trojka. Jonathan Mostow odvedl celkem solidní práci. Tři a půl hvězdičky, i když prozatím zaokrouhlené dolů.(11.3.2007)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $150,371,112Tržby Celosvetovo $433,371,112Tržby za predaj Blu-ray v USA $620,056 //počet predaných kusov 47,844Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Jonathan Mostow len potvrdil že je veľmi zručný režisér a poradil si aj z úžasne rozpracovanou témou od Camerona a natočil veľmi poctivé pokračovanie, ktoré má všetko čo si pravý fanúšik série môže priať /videl v kine 2x: 85%/(18.5.2005)

Nejočekávanější pokračování tohoto roku po Matrixu a nejočekávanější tohoto desetiletí je tady a není vůbec ale vůbec špatné.Naopak je skvělé,výborné a myslím že nejlepší s pořadovým číslem 3.Nejvíc jsem se na tom bál Jonathana Mostowa který by do toho nemusel vnést Cameronův rychlý filmový rozjezd kdy se akce rozjede a nedá se zastavit.Naštěstí je to párádní rozjezd takže Jonathan prošel a poté jsem se bál velkého rakušana S. který si od terminátora vyzkoušel těhotného muže a spasitele světa takže obavy byly na místě.S jistotou musím uznat že Arnie je zpět a trousí hlášky z rukávu.Kristanna Loken je skvělá záporačka ale na Roberta Patricka nemá i kdyby si sebevíc zvětšovala prsa.Zatímco v Matrixu byla tolik úžasná honička jen ILM a jen něco bylo skutečné,v T3 je honička s jeřábem po dlouhé době čistá filmařina a jen občas se tu vmísí ILM.A jak už bylo řečeno občas si to vystřelí i ze svých předchůdců.Největší salva smíchu na mě přišla když Arnie vyjde z hospody a chystá si dát ty svoje staré známe černé brýle a vytáhne striptérské hvězdičkované brýle.Naopak v Dnes neumírej působily takové narážky samoúčelně.A ten konec,ten konec....abych moc nespoireloval zakončím recenzi tím že tak výborné pokračování a akční tu už dlouho nebylo a dlouhou dobu asi nebude.Hastala vista a pospícejte rychle do kina,kopií je dost!(7.8.2003)

„Povedz to mojej ruke.“ Novonastupujúci režisér Jonathan Mostow (ÚNOS) do trojky nadávkoval predovšetkým humor (ktorý najtvrdším fanúšikom Cameronových predchádzajúcich dvoch dielov zrejme privedie akútny stav infarktu - slnečné okuliare), tucet odkazov na predchádzajúce udalosti ("Ona sa vráti.“, „Nastúp, ak chceš žiť“, „Máte pekné auto.“) a strhujúce akčné pasáže. Tým - okrem štvrťhodinovej automobilovej naháňačky s najväčším žeriavom na svete - dominuje nádherne nasnímaná ručná stručná bitka dvoch Terminátorov na WC, kde sa rakúsky majster sveta v kulturistike reže s nórskou topmodelkou tak brutálne, až pisoáre lietajú vzduchom. Atmosféra je podstatne odľahčenejšia, než v prvých dvoch (mimoriadne temných, treba dodať) dieloch, avšak o to mocnejšie nás sebavedomý frajer Mostow zdrapne za krk v nečakanom finále, ktoré KONEČNE zhmotňuje to, na čo sme čakali dva filmy. Vzhľadom na gigantický rozpočet mimo akčných scén prekvapivo komorné a málo výpravné, väčšinou len postavy sedia v aute a rozprávajú sa alebo sedia na veterinárnej klinike a rozprávajú sa. Ani triky sami osebe nie sú zďaleka také fenomenálne a revolučné, ako v jednotke a dvojke. Ale len čo sa rozpúta akcia, je sa rozhodne na čo pozerať. A nakoniec ma vlastne dosť bavili aj dialógové scény, pričom niektoré sú dokonca nakrútené akoby až ako /schválny) sitkom. Naopak, výrazne ma sklamal takmer úplne chýbajúci kultový hudobný motív. A dojali ma nelogické absurdnosti v scenári (preboha načo je najlepšiemu Terminátorovi na svete cirkulárka???).(2.11.2004)

• - Z konzolového výpisu v pohledu terminátora (Arnold Schwarzenegger) lze určit, že terminátor používá Mac OS 9 a Apple QuickTime. (Jezis_z_nebe)

• - Film se měl původně natáčet ve Vancouveru v Kanadě, ale na poslední chvíli bylo přesunuto do Los Angeles. Ačkoli zlí jazykové tvrdí, že to byl důsledek Arnoldových politických ambicí a kritiky filmování amerických filmů v Kanadě (kvůli nižším nákladům, připravují však americké firmy o zisky), oficiální důvodnění zní, že se na poslední chvíli podařilo získat v LA natáčecí prostory . (IDžOR)

• - T-X se původně jmenovala T-1G a byla muž. (HellFire)