Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3 - Rebellion der Maschinen

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

Poslední velká role legendárního Arnolda Schwarzeneggera, ačkoliv vypadá o poznání starší (nechci říct "obstarožně"), obvod bicepsu se mu nijak nezmenšil, takže je bez problémů schopen rozehrát pořádnou akční podívanou, na jakou jsme zvyklí. T3 je na rozdíl od předchozích dílů pojat více komerčně, J. Mostow asi dobře věděl, že na Camerona nemá a proto se rozhodl, že spíše, než na apokalyptickou atmosféru se bude soustředit na pořádnou akci a čistou zábavu pro diváka. V podstatě to i vychází, Kristanna Loken je sexy, silniční akce demolující vše okolo působívá a dokonce v momentě, kdy žasnete nad náletem vrtulníku do uzavřené garáže, přiletí za ním ještě druhý, aby to náhodou nebylo málo. Bohužel "vyšší smysl" v podobě vyhynutí lidstva vyšel nějak na prázdno, holt bez kvalitního scénáře v nás film zanechá jen minimální pocity. 7/10(12.4.2008)

Až na ten laciný humor odvedli scenáristé slušnou práci, když nám naservírovali oblíbený mustr a trademarky předchozích dílů a zároveň nám poprvé zprostředkovali Soudný den (který je pojat jako nevyhnutelný) jinak než skrze sny a dovedli nás tak až na práh pochmurné budoucnosti. Terminátorka je fajn osvěžení, ale její schopnost ovládat ostatní stroje není ani zdaleka tak WOW jako tekutá proměnlivost předchozího zlého teminátora a její přídavné serepetičky působí spíš směšně. Cameron zvládal vtípky i fatální atmosféru, Mostow se o atmosféru ani nesnaží a akčním scénám, kterým vévodí parádní honička s těžkotonážním autojeřábem, ubližuje přílišná počítačovost.(17.8.2003)

Jonathan Mostow pristoupil k Terminatorum trochu jinak nez reziser Cameron, protoze bylo jasne, ze ho nema sanci prekonat a tahle zmena mu vysla. Terminator uz neni tak temnej jako prvni dva dily a misty to je ladeny trochu do komedie. To ovsem neznamena, ze by z toho reziser udelal nejakou parodii, porad je to akcni sci-fi o temny budoucnosti, jen uz se to nebere smrtelne vazne a jelikoz jsem se s tim smiril, tak jsem si film uzil. Arnold, i kdyz je na nem videt, ze zestarl, je porad ve forme a umi to slusne rozjet. Nick Stahl, Claire Danes i Kristanna Loken jsou docela v pohode, ale opet celej film tahne Arnie. Pribeh je v pohode a hezky navazuje na predesle dily a ma fakt dobre vymyslenej zaver. Triky jsou opet na lepsi urovni a vypadaj fakt uzasne, takze tu je zase spousta nezapomenutelnych scen. Mostow zvolil jinou hudbu, takze uz neni tak temna, ale posloucha se dobre. Hlavni vytka, jako u ostatnich Terminatoru, je logicnost. Kdyz se objevi v pritomnosti Arnold, zustane po ceste casem na zemi sklo, coz nikdy nebylo, neni zde vysvetleno jak se vyrobil SkyNet, kdyz bylo vse zniceno, ani neni receno jak se SkyNet nakazil virem, neni zde receno jak muzou rebelove vedet, ze byl zrovna poslan terminator, ani proc za celej Johnovo zivot se pokusi o vrazdu jen trikrat, jakto, ze terminator Arnold umi figly, ktere John naucil jineho atd. Ve filmu taky docela ubylo hlasek, ale je tu jedna, ktera fakt stoji za to: "Talk to the hand", bohuzel uz byla recena ve filmu Ali G, ktery vznik rok pred T3, ale nevadi to, protoze od Arnolda to zni daleko vic cool. I kdyz se film nevyrovna puvodnim dvoum dilum a trochu sklouzava k normalnimu akcnimu filmu, porad to je hodne slusna zabava.(1.2.2005)

• CANNIBAL

Terminátor 3 mě celkem dost zklamal. Nejenom ty praštěný vtipy v gay klubu a vykrádačky z předchozího filmu, ale taky je to strašně umělý. Když vezmu ty bitky, tak Šwajcík terminátor je sice stroj, ale z venku je potažen lidskou tkání a když proráží zdi a skoro nikde ani škrábanec vypadá to dost blbě. Neříkám, že je to naprostý odpad, pač příběh tam je a i poměrně solidní zakončení, ale na jedničku, ani dvojku to rozhodně nemá ani omylem. Ke sníženému hodnocení, mě nutí i fakt, že laťka u předchozích filmů byla posazena hodně vysoko.(30.1.2015)

Řeknu vám, ale že to byla odvaha pro režiséra Jonathana Mostowa jít do tohoto projektu, ale přestože je výsledek jaký chce, můj palec zůstává nahoře, protože já mám tyhle filmy prostě rád a i přes slabší kvalitu, film je dle mého povedený. Navíc si přece jen přiznejme, že po prvních dvou dílech již ani nebylo nic co by se dalo ještě přetrumfnout. Přece jen pan Cameron je puntičkář a je zhola nemožné jej překonal. PS: V kontextu celé série se mi tento díl zdá být za a, slabý a za b, zbytečný. Jedna slušná akční scéna s autojeřábem nemůže moc mé hodnocení vylepšit. Arnold je alespoň vtipný, ale své hodnocení jsem musel bohužel snížit.(30.4.2007)

• - Jako první se točila scéna, kdy Terminátor narazí T-X do zdi veterinární kliniky. Poslední den natáčení se točil příchod T-X portálem. (HellFire)

• - John Connor na začátku vzpomíná, že k událostem z dvojky došlo když mu bylo 13 let. To není možné přinejmenším díky jeho datu narození. To je ve dvojce stanoveno na 28. února 1985. 13 by mu tedy bylo v roce 1998, kdy by podle Cameronova scénáře již bylo dávno po apokalypse (29. srpna 1997). (Ištván87)

• - Kristanna Loken nabrala takmer 7 kíl svalovej hmoty pre svoju rolu T-X. Takisto sa zúčastnila pantomimického kurzu, pretože jej rola vo filme veľa nehovorí. (ladko)