Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3 - Rebellion der Maschinen

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

Tak to spousta lidí do nebe velebila, prý jaký je to návrat s nadhledem a skvělý film, až jsem podlehl a do kina se nakonec vydal. Shrnu-li klady: občas pěkný smysl pro humor, posledních 20 minut opravdu na úrovni a docela pěkná Kristanna Loken (ale jako vraždící stroj, no promiňte, spíš panenka Barbie s plasmovou puškou v ruce). Příběh = klasický odvárek "chceme třetí díl, došla zápletka", Arnold skládající domácí cvičení " jak se tvářit, aby si mě kalifornští voliči zatrhli" a Mostow režírující esej "výhody demoličního stylu 80. let". Výsledkem je podivná matlanina plná zkrouceného plechu a zdemolovaných nemovitostí. Nebýt té trochy nadsázky a familiérní atmosféry závěru (tam se mi Mostow trefil do noty báječně), byl bych si po odchodu z kina znechuceně odplivl. Takhle slinu polykám, ale myslím si: dva díly a dost...(27.1.2004)

V rámci Cameronova vesmíru (byť taktéž značně děravém) děsivá podpásovka, která mě s přibývajícím věkem až tak moc nebere a v mnoha ohledech i trochu irituje. Především pak ve chvílích, kdy se rozšiřuje mytologie a scenáristé kvůli vidině diváckého překvapení vymýšlejí ptákoviny rychleji, než stihne Skynet vyrábět nové endoskelety. Při troše odstupu ale stále jde o zručně natočenou letní oddychovku, která sice degradovala do pozice primitivního "haha" popcornu, ale občas mile překvapí odkazem jak podprahovým, tak zjevným a hlavně po celou stopáž výtečně baví. Za ty sekané zpomalovačky bych ale Mostowa vytahal za ucho.(10.6.2006)

„Povedz to mojej ruke.“ Novonastupujúci režisér Jonathan Mostow (ÚNOS) do trojky nadávkoval predovšetkým humor (ktorý najtvrdším fanúšikom Cameronových predchádzajúcich dvoch dielov zrejme privedie akútny stav infarktu - slnečné okuliare), tucet odkazov na predchádzajúce udalosti ("Ona sa vráti.“, „Nastúp, ak chceš žiť“, „Máte pekné auto.“) a strhujúce akčné pasáže. Tým - okrem štvrťhodinovej automobilovej naháňačky s najväčším žeriavom na svete - dominuje nádherne nasnímaná ručná stručná bitka dvoch Terminátorov na WC, kde sa rakúsky majster sveta v kulturistike reže s nórskou topmodelkou tak brutálne, až pisoáre lietajú vzduchom. Atmosféra je podstatne odľahčenejšia, než v prvých dvoch (mimoriadne temných, treba dodať) dieloch, avšak o to mocnejšie nás sebavedomý frajer Mostow zdrapne za krk v nečakanom finále, ktoré KONEČNE zhmotňuje to, na čo sme čakali dva filmy. Vzhľadom na gigantický rozpočet mimo akčných scén prekvapivo komorné a málo výpravné, väčšinou len postavy sedia v aute a rozprávajú sa alebo sedia na veterinárnej klinike a rozprávajú sa. Ani triky sami osebe nie sú zďaleka také fenomenálne a revolučné, ako v jednotke a dvojke. Ale len čo sa rozpúta akcia, je sa rozhodne na čo pozerať. A nakoniec ma vlastne dosť bavili aj dialógové scény, pričom niektoré sú dokonca nakrútené akoby až ako /schválny) sitkom. Naopak, výrazne ma sklamal takmer úplne chýbajúci kultový hudobný motív. A dojali ma nelogické absurdnosti v scenári (preboha načo je najlepšiemu Terminátorovi na svete cirkulárka???).(2.11.2004)

Mostow natočil slušnou akční jízdu, která ale nepřináší nic nového a brzo se vám vykouří z hlavy. Cameronův T2 byl revoluční počin, který se stal nesmrtelnou filmovou klasikou, Mostowův T3 se stane nanejvýš tak buldozerem videopůjčoven. Překvapivě je tu pár hluchých míst a hlavně podivný konec, který nevypadá jako otevřená vrátka pro další pokračování, ale přímo jako vrata od stodoly. Arnold už je trochu obstarožní, ale nevadí, má to svůj půvab. Podle ohlasů jsem čekal, že bude chrlit jednu hlášku za druhou, ale tak žhavý to zase není. A tak největším kladem filmu je pro mně můj nový sexy idol Kristene Loken v roli vylepšené verzi Terminátora. Ten protiklad krutý stroj na zabíjení v obalu krásné ženské je docela rajcující a Loken hravě svým výkonem strká Arnolda do kapsy. Doufám, že v jejím případě nezůstane jenom u Terminátora.(24.8.2003)

S Terminátorem 3 je potíž. Nemůžu říct, že mi tahle adrenalinová jízda nesedla, ale od pokračování jednoho z nejzásadnějších snímků 90. let jsem zkrátka nečekal popcornovou vymývárnu, ale důstojného temného následovníka dvojky. Mostow měl zjevně jasno, že tuhle hru na Camerona jenoduše neutáne a tak sáhl už na začátku po řešení, za které ho milovníci prvních dvou dílů uškrtí a řadový divák, kterému na tom zase tolik nezáleží, se bude královsky bavit. Jsem zhruba na polovině cesty k oběma jmenovaným a pociťuji mírné zklamání. Přesto udávám hodnocení spíše vyšší, protože se jen těžko v následujících měsících podaří vypustit do kin zábavnější kousek než T3. A o zábavu jde přece především.(1.7.2003)

• - Jméno snoubence Kate Brewster mělo původně znít Scott Petersen. Muž podobného jména (Scott Peterson) však koncem roku 2002 zabil svoji těhotnou manželku včetně nenarozeného dítěte a tak bylo jméno filmové postavy změněno na Scott Mason. V závěrečných titulcích však zůstalo původní jméno. (IDžOR)

• - Letadlo má při nástupu číslo N3035C a ve vzduchu číslo N3973F. Jde tedy o dva různé stroje. (Čiban)

• - Spoiler: Animátorům z VFX trvalo 6 měsíců, než vymysleli metodu, kterou by simulovali závěrečnou sekvenci, kdy je T-X přitáhnuta magnetem a její vnější skelet se roztéká. (HellFire)