Itar

Když jsem na Kafe a Cigára koukal minule, nezaujala mě pořádně snad žádná povídka. Teď, po dvou letech nepravidelně pravidelného navštěvování kafírny, mě Jarmuschův film dohnal znovu. A i při roztříštěnost a nevyrovnanost některých částí musím dát za pět. Nejoblíbenější kousek pak pravdepodobně bude kuřácký kašel Billa Murrayho... ||| "You gargle with it. Do NOT swallow. You spit it out. Don't swallow, Bill Murray." ||| Strange to Meet You ***** | Twins ***** | Somewhere in California ***** | Those Things'll Kill Ya *** | Renée *** | No Problem **** | Cousins ***** | Jack Shows Meg His Tesla Coil ** | Cousins? ***** | Delirium ***** | Champagne **** ()

Ixbalanke

Velmi příjemné, lidské a opravdu dobře koukatelné. Slavné osobnosti v různých trapných rolích. Není to sice nic převratného, ale nějak mě nenapadá, co bych tomu vytkla. Celý film na mě působí právě jako taková kávička a cigaretka po obědě, takový desert po nějakém těžkém filmu, na to by se to přesně hodilo:) ()

Nebeská

Jim Jarmusch umí! Dokázal to suverénně tímto výjimečným filmem, složeným z krátkých kavárenských povídek, jejichž ústředním motivem je tlachání o ničem nad šálkem kávy a s cigaretou v ruce. Černobílá kamera se sem dokonale hodí a podtrhuje atmosféru filmu. Vyniká také kvalitní obsazení (Bill Murray, Jack White, Iggy Pop, Steve Buscemi a další). Až si tento film (který je zaručeně můj šálek kávy) pustím příště, tak jedině stylově při kafi... Mimochodem by mě zajímalo, jak by mi chutnaly ty zmíněné kofeinové nanuky :-) ()

Rozjimatel

[4,5*]     "You know, the beauty of quitting is, now that I've quit, I can have one. Because I've quit."     Podmanivá mozaika zložená z rozmanitých dielikov, pri ktorej ma pochytila neodolateľná chuť dať si kávu, najlepšie hneď celú kanvicu. Hoci sú jednotlivé poviedky spojené spoločnými motívmi (a to nielen tou kávou a cigaretami), každá z nich má svoje osobité čaro, a to tým, že v každej vystupujú iné výrazné osobnosti a tiež tým, že každá má odlišnú náladu - tá sa pohybuje medzi totálne bláznivou, až absurdnou a vážnejšou, s viacerými podnetmi na zamyslenie. Jednotlivé poviedky aj s mojimi hodnoteniami:     1. Strange to Meet You (5'): 4*    "Caffeine popsicle." "Very good. I don't understand nothing. Yes."     Bizarné stretnutie Taliana Roberta (Benigniho) a Američana Stevena "Stevea" (Wrighta), v ktorom sa tára dve na tri, s krásne absurdnou pointou.     2. Twins (6'): 4,5*     Časť so štýlovo bizarnými dvojičkami Joie a Cinqué Lee a typicky uvraveným Steveom Buscemim.     3. Somewhere in California (11'): 5*     "I feel sorry for suckers still puffing away, you know?"     Skvelý kúsok s dvoma charizmatickými hudobnými osobnosťami (Iggy Pop a Tom Waits), pri ktorom ma prepadávali záchvaty smiechu.     4. These Things'll Kill Ya (5'): 4*     Vtipná časť s dvoma staršími talianskymi mafiánmi (Joseph Rigano a Vinny Vella) a málovravným synom druhého z nich.     5. Renée (5'): 3*     Asi jediná časť bez náboja, s kráskou modelkovského typu Renée (French), ktorá si potrpí na presnú teplotu i farbu kávy a jedným tajtrlikom, ktorý by jej neustále chcel dolievať.     6. No problem (8'): 4*     "Are you sure there is nothing you want to tell me? Nothing bothering you?" "But why? Do you want something to be wrong?"     Stretnutie dvoch dávnych priateľov z Francúzska (Alex Descas a Isaach De Bankolé), zahalené závojom tajomnosti.     7. Cousins (11'): 5*     "When you can't afford something, it's like, really expensive, and when you can afford it, it's like, free."     Posedenie pri káve (a zakázanej cigarete) dvoch úplne odlišných sesterníc Cate a Shelly (obe skvelé stvárnené Cate Blanchett), s trefnou narážkou na sociálnu nerovnosť.     8. Jack Shows Meg His Tesla Coil (8'): 4*     "Earth is a conductor of acoustic resonance."     Jeden taký vedecký kúsok so "súrodencami" Whiteovcami (Meg and Jack), s parádnym iskrením.     9. Cousins? (17'): 5*     "Would it be shabby from me to give you my number now?"     Skvelá časť o namyslenej filmovej hviezde (Steve Coogan), ktorej trochu sklapne hrebienok po stretnutí s jej údajným bratrancom (Alfred Molina).     10. Delirium (8'): 5*     "Do you think he's using the oven cleaner?" "I don't know, let's get the f*ck out of here."     Ohromne štýlová, šialene vtipná časť s dvoma rapermi GZA a RZA, z ktorých je jeden opäť náhodou aj lekárom. Ale hlavne je tu Bill "Motherf*cker" Murray, man!     11. Champagne (6'): 3,5*     "We had lunch earlier." "We did?" "We're on a break here, a coffee break." "Oh, how depressing. How long is our break, anyway?" "About 10 minutes, and it's nearly over now."     Skôr taká smutná časť o chlapoch na sklonku života, ktorí však stále majú svoje sny.     "I'm such a huge fan." "You're not that huge." () (méně) (více)

hammerhead

Přestože jsem byl před tímto dílem svého oblíbeného režiséra předem varován, byl jsem nadmíru spokojen. Dobře zahraná mikrodramata nad kávou a cigaretami jsou kouzelná a mají zajímavou atmosféru. Z výtečných minimalistických příběhů bych ocenil zejména ten s Billem a pak... ta pointa hodu dvou kostek prostě nemá chybu. Čtyři plus - za ojedinělé slabší chvilky. ()

KatRi

Kafe a cigára, občas kafe a koláč, či kafe a kořalka, taky ale nikotin, nanuk a Tesla...Zajímavě uchopené - vzít si na paškál věci každodenní potřeby (u většiny civilizace, ehm). Jenže tak nějak úmorné a rozhodně za to nemůže zdánlivá monotematičnost. Bohužel některé "příběhy" tak nudné, že jsem nedokázala udržet pozornost a opravdu jsem se bavila u dvou...PS: Cate Blanchett v dvojroli - super. ()

Ukko

Naprostá pohodička, všechny povídky jsem zhltl najednou a chtěl ještě přidat. Miluji civilismus ve filmu a myslím, že Jim je opravdu špička svého oboru. Jak už u Jarmuschových filmů bývá zvykem, skvělé herecké výkony, výborná "čistá" scéna a hudba podbarvující dokonale děj. Obzvláště povídky s Cate Blanchetovou, Billem Muray a Tomem Waitsem jsou užasné. ()

jeykey

Trochu jsem se toho bál, ale v celku zbytečně. Hovory o ničem ještě nikdy nebyly tak zajímavé.Pár nudnějších míst sráží jednu hvězdičku, ale stále ve mě film zanechal větší dojem než hromada jiných filmů. ()

Movie Gourmet

Opět černobílá klasika od Jima Jarmusche, kde prim hrají dialogy u kávy a cigárek, kde vždy daná dvojice tlachá v podstatě o ničem. Brilantně natočené. Opět zajímavý hudební doprovod. Všichni herci zde hrají sami sebe. Rozhodně stojí za to vidět! 4* a 85 %. ()

feeme

Propracovanější a propletenější než se zprvu může zdát. Jarmuschův specifický druh humoru je mi sympatický. A pocit, že je to vlastně celý o ničem, je nepopíratelný i pro mě. Stejně tak o ničem jak se to zdá být v životě, ať už si to přiznáme a zasmějeme se nad tím anebo ne, neboť toto je film a ten musí být nutně jako film! Co určuje film dobrým filmem? Podle mě má v sobě víc psychologické hodnoty než spousta jiných snímků i s vyšším hodnocením. Navíc takové hvězdy jako Tom Waits, Iggy, Steve Buscemi a další... ! Tleskám a děkuji za zábavný večer. ()

fredisek odpad!

Nerad hodnotím film jako odpad!, Kafe a cigára mi nedávají jinou možnost. Dvakrát jsem u toho usnul (nehledě na to, že ta kavárna ve Vodičkově, co se podle toho bijáku jmenuje, taky není zrovna můj šálek kávy). Musel jsem se ale smát, když jsem doma objevil celkem tři stejná vydání levného DVD Kafe a cigár v poličce nad televizí. Tak buď se mi vysmívá Prozřetelnost, nebo Jarmusch chce, abych mu dal šanci, nebo mi rodiče chtějí "vylepšit" vkus. No, uvidíme, kolikrát ještě u tohohle skvostu usnu. ()

AIMÉE

"Nezdá se ti, že ho piješ moc?"... "Ne, kafe je dobré pro zdraví."... Ano, obzvlášť když máte na stole hned 5 šálků, Benigni s klepavkou připíjí druhému závislákovi, atd. Sbírka příběhů, které mají společný nejen název, ale také různé názory na ně. Jednou je tu stařík spekulující o "kamarádce" rakovině, nebo dáma, pro kterou je její hrnek jakousi namíchanou alchymií, pak tu vysedávají chlápci, kteří dobu polemizují, že vlastně nemají žádný problém. A výborná část je s Billem Murrayem, který přestal troškařit, kafe do sebe leje přímo z konvice a cigaretu si připaluje s podpalovačem sporáků, velmi vydatná konverzace obzvlášť když ji vede se dvěma dnes ponaučenými téměř botaniky, kteří po večerech listují v herbářích. Kafe a cigára je výborná pocta složená těmto dvěma artiklům, které k sobě pasují jako hrnec a poklička, navíc od mistra požitkáře jakým je Jim Jarmusch. ()

Renfield

S nadsázkou řečeno, je to pěkná reklama na kafe a cigára... až mi připadlo pomalu nevhodné, že jsem si ani jedno u filmu nevychutnával (jak jinak). A tak to naštěstí zachránil alespoň čaj, který se ve filmu taktéž "mihne". Jak už to u povídkových filmů bývá, povídky jsou různých kvalit, ale ty lepší, často i vtipnější převažují. Hned úvodní "Těšilo mě" se skvělým Robertem Benignim stála za to. Dále pak třeba "Kdesi v Kalifornii" aneb "když už nekouřím, můžu si jednu dát". V "Sestřenkách" svým herectvím zaujme Cate Blanchett... ostatně kdo jiný. "Bratranci" jsou asi vůbec nejlepší povídkou, dobře zahranou, se zajímavým dějem, rozhovorem. "Delirium" pobavilo snad nejvíce, také co jiného od Billa Murrayho "v přestrojení" čekat. Jim Jarmusch natočil to, co se ve většině případů dá po kavárnách, nebo hospodách slyšet, natočil to povětšinou poutavě, i když občas přijdou i slabší chvilky. Oceňuji taktéž zajímavé prostředí, nebo interiér jednotlivých kaváren, hospod... v některých bych sám rád poseděl, i když, alespoň bez cigár. 75% ()

Ollie235

Jak už to tak u povídkových filmů bývá, Coffee and Cigarettes doplácí na kolísavou kvalitu jednotlivých příběhů. Zatímco například Cousins? snese nejpřísnější kritéria, některé epizody vyloženě nudily. Bohužel ale musím říct, že těch slabších bylo ve výběru o poznání víc. ()

Oralfabet

Jak jsem mohl až doteď žít, aniž bych věděl, že existuje film, v němž GZA a RZA usednou ke kafi s Billem Murraym vydávajícím se za číšníka. A fakt, že ho celou dobu oslovují celým jménem, přestože jim výslovně řekne, že nechce být prozrazen, tu scénu ještě mnohonásobně vylepšuje... Jinak, zrovna nedávno jsem si říkal, že mám s Jarmuschem zvláštní vztah a vlastně často ani nevím, zda se mi jeho filmy líbí a tak. Ale na jednoduchosti Kafe a Cigár je něco hrozně vtahujícího. A sice si říkám, že kdybych měl k dispozici takovouhle paletu skvělých herců a jen pro ně všechny napsal dialogy, které by pak pod mým režijním dohledem přivedli k životu nad kafem a cigáry, došel bych možná výsledku, který by se mi zamlouval přinejmenším stejně, jako tenhle film, dost možná i víc... Stejně se mi to ale fakt líbilo. Tak jednoduché to tentokrát bylo. A jo, dostal jsem z toho chuť na kafe i na cigára, jen si musím zapamatovat, že dohromady tvoří nezdravý oběd. 8/10 ()

waits

Podle me nejslabsi Jarmuschuv film, a to presto, ze se v nem produciruji same originalni postavicky (na Iggy Popa s Waitsem by se dalo divat i bez dialogu). Prvni shlednuti (v prazskem Aeru) navic poznamenala jakasi cool particka, sedici par rad za mnou, ktera se smala i mezititulkum. Druhe shlednuti ve me zanechalo lepsi dojem - i pres to, ze mi nektere scenky prisly jeste zbytecnejsi nez poprve (White Stripes s debatou o Teslovi, scenka se servirkou). Vytecny dialog Molina/Coogan v zaveru a Louie Louie Iggy ho Popa v titulcich me vsak naladily smirlive:)...65 % ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

Hvězdně obsazená zombie komedie