Berlín, 1942. Friedrichu Weimerovi je sedmnáct a právě ukončil školu. Pochází z chudých poměrů, přesto však sní o tom, že v životě něco dokáže. Jediné, čemu se intenzivně věnuje, je amatérský box. Šanci dostává v okamžiku, kdy se setkává s chápavým Voglerem, který sdílí jeho boxerskou vášeň a učí na elitní nacistické střední škole Nationalpolitische Erziehungsanstalt (Napola). Ten zajistí, aby tam byl Friedrich přijat, a stává se jeho mentorem. Friedrichovým novým přítelem se stává syn vysoce postaveného nacistického pohlavára Albrecht Stein - citlivý mladík, který před ním neskrývá své pochybnosti o ideologii, kterou si ostatní studenti nechávají bezmyšlenkovitě vtloukat do hlavy. V každodenní konfrontaci s tvrdým a námitky nepřipouštějícím drilem se Albrecht stále zřetelněji dostává do konfliktů. Friedrich pochopí, že kamarád si svůj osud zvolil i za cenu sebezničení. Rozhodne se, že využije posledního zbytku svobody, který mu osud nabízí, a pokusí se žít čestný život. (oficiální text distributora)

thunnus

Film, který mě opravdu zasáhl. Všechny školy, na které jsem chodil, jsem vlastně nenáviděl. Nebo jsem spíš nesnášel mnohé ty lidi, se kterými jsem se tam setkal. Aspoň jsem ale nemusel ve škole házet granátem a chodit střílet ruské děti. ()

helmiczka

Áno, "predvídateľné" je slabé slovo. Film rozhodne nestavia na rafinovanosti deja, ale na kvalitnej vizuálnej stránke a neotrelom námete. ()

IvcaSammet

Vždycky jsem tvrdila, že nejlepší válečné filmy umí natočit jenom Němci, a Napola je toho dokonalým důkazem. Výborné herecké výkony spolu se silným scénářem dokonale navodily atmosféru nacistického Německa a jeho tyranie. Snad jen dějová linka boxových zápasů lehce pokulhávala, příliš rychlé a detailní záběry zápasů vcelku rušily a zbytečně mátly. Vedle výborného hereckého výkonu Maxe Riemelta, který opět nezklamal, mě velmi příjemně překvapil Tom Schilling, který ve své roli Albrechta Steina absolutně exceloval. A i přes to, že závěr dopadl mnohem lépe, než by dopadl ve skutečném nacistickém režimu, nemůžu si odpustit přiklonit se k pěti hvězdičkám. ()

ypres.bass

Drama z druhé světové války se nemusí vždy odehrávat na bitevním poli a nemusí u toho umírat tisíce lidí. Ve škole se taky odehrávají dramata. ()

blazenka

Občas mě z filmu šel mráz po zádech, občas jsem byla naměko. Působivý film z druhé světové, kdy na tvářích mladých mužů je zřetelně patrná hrdost, že se mohou hlásit k Hitlerově elitě. Scéna, která mě dostala : když Albrecht v lese klečí nad zraněným ruským chlapcem a snaží se ho zachránit. 75% ()

ondrin

Opět ukázka, že Němci jsou schopni produkovat silné snímky a v tomto případě třeba ukázat i pohled na filmařsky opomíjenější stránky válečného tématu. Proniknutí do drsné nacistické dílny budoucí elity národa pro mě byl podnětným. Kladu si otázku, zda bych dokázal udržet zdravý rozum pod tak nátlakovou propagandou, které již podlehlo celé okolí... Nevím, ale obdivuji každého, kdo to dokázal. ()

Matli

Dobře natočené i zahrané, spíše oceňuju tu předlohu, nebýt války, tak snad nevznikne půlka filmů. Ani není nějak zvlášť znát, že je to německý film, na což bývám alergický, takže jedině dobře. 67% ()

robo7773

*** (61 bodov zo 100) Zaujimavy film, co sa týka historie, ak to natocili podla historickych pramenov, tak bol Hitler ale poriadne presibany, a pestoval si svoju armadu naozaj od malicka. Filmu mozno chyba trochu strhujucejsi dej, ktory sa dost vlecie a je trochu nudny. Historici ocenia, ostatni mozno ani nie. Kazdy si vsak moze pozriet ako dokaze jeden clovek sfanatizovat cely narod natolko, ze plnia vsetky jeho prikazy. Ideologia ich proste pohltila. ()

Ippolito

Další ze snímků, které líčí hrůzy druhé světové války. Tento nám dává nahlédnout do jedné z německých národně - politických akademií (tzv. napol), které vychovávaly budoucí německou elitu. Sledujeme drsný výcvik, jednostranně zaměřené vyučování, ale především odlišné postoje, jak k samotnému vedení školy, tak k politice Říše vůbec. Na jedné straně stojí chlapec z chudých poměrů, pro nějž napola představuje možnost k získání lepšího postavení. Na straně druhé je tu protekční hoch se silně vyvinutým humanitním cítěním. A právě tito dva zcela odlišní spolužáci se stanou nejlepšími přáteli. Jejich protichůdné názory se neustále střetávají, až se situace vyhrotí natolik, že osudně ovlivní budoucnost obou chlapců. Ač je příběh dosti realistický, ve chvílích zobrazujících prožívání neštěstí jednotlivých postav se nevyhne přehnaně dojemným a naivně působícím scénám hollywoodského charakteru. A právě jen kvůli těmto prvoplánově srdceryvným scénám vystavených ze zpomalených záběrů a dramatické hudby, kvůli téhle klišovitosti, které je všude habaděj, ubírám, jinak skvěle natočenému filmu, jednu hvězdičku. ()

SkyCaptain

Kvality filmu hlavně stojí na skvělých hereckých výkonech hlavních dvou představitelů. Celý scénář je vymyšlen moc dobře, což se projeví hlavně v druhé polovině snímku. Na začátku při seznamování se se školou mi to trochu připomělo prvního Harryho Pottera :-) ()

hororwatch

Velmi dobrý film, který mě bavil a trochu přiblížil jak to v takových školách vůdce chodilo... malinko mi to připomnělo mou střední. ()

Heroine

Rovnou pro začátek můžu říct, že několik scén mi v tomhle filmu připadá vyloženě odpadních. Všechno jde vždycky celkem dobře, až dokud nedojde na nějaké vyjadřování emocí, jedno jestli pozitivních nebo negativních. V tu chvíli jako by se z filmu stala fraška. Nevím tak docela proč s takovým tématem vůbec přijít. Zase špatný svědomí? Ukazují nám jak je válka hrozná, a jak lidi (ne)změní propaganda, nebo jde jenom o psychologické drama o dvou kamarádech? Nevím co zatím je, protože na mne Napola působí nemastně neslaně. Pořád je to ale na Německý film dost slušný. Toma Schillinga sice nesnáším vidět, dokonce ani slyšet, (má fakt směšný, vysoký, kuňkavý hlas), připadá mi že přehrává, a je nesympatický. Ale jinak jsou herci celkem všichni dobří, a celý film celkem solidně graduje. ()

Aktivak

Velice silný a působivý film o nacistické ideologii v konfrontaci s naivní představou mladých a nezkušených vojenských kadetů elitní školy. Hlavní protagonista, boxer Friedrich, spolu se svým kamarádem Albertem postupně zjišťují, kam směřuje nacistická výchova a že ve skutečnosti stojí na špatné straně řeky. Albert přistupuje k nejradikálnějšímu řešení své osobní situace, které v divákovi navodí myšlenku, že existovalo alespoň několik Němců, kteří nacismus odmítali. Jedná se o emocionálně vypjatý film se skvělou hudbou a úžasnými hereckými výkony. Kloubouk dolů! ()

Alex24

Napola podle mě nebyl zas až tak film, který by vysílal nějakou sondu do historie výcviku esesáků. Byl to spíš jen příběh chlapce, který chtěl dokázat něco v zemi, která byla pod kontrolou něčeho, čemu možná ani tolik nerozuměl, ale prostě věřil. Film jsem viděl už před lety na VHS a vím, že tehdy mě nadchnul. Proto jsem si ho zapamatoval a po zhruba šesti letech se na něj podíval znovu. A podle mě neztratil nic ze svojí kvality. Neodehrávalo se tam skoro žádné množství nějakých politických nazi keců a film se tedy točil jen kolem Friedricha, který i jako hrdina byl takový sympaťák. Hodně mi to připomnělo film Ondskan, ale přeci jen to bylo trochu jiné. Jediné, co ubralo filmu na hvězdě, která mu chybí k pětce byl fakt, že zobrazování nějakých příhod, nebo jak bych to nazval, byl chvílemi až příliš předramatizovaný a takový strojený, že jsem věděl, že to je jen takový smyšlený příběh o malém náckovském táboře. Navíc mi trochu vadilo, že se Friedrich nespřátelil víc s jinými "studenty" a žánrový odklon k boxerskému dramatu byl takový nezáživný. Ale film jako celek mě hodně bavil a neměl jsem problém jej dokoukat celý. Zejména pak scéna, kdy se mladý, zpočátku ustrašený outsider vrhne vpřed, aby zachránil situaci, mě hodně chytila za srdce. A následný projev pohlavára školy byl velmi silný. Celkově bych film doporučil každému, kdo chce vidět film, který ho zaujme a něco v něm i nechá. Ve mě nechal názor, že jakkoliv němečtí vojáci prováděli zvěrstva a jakkoliv slepě následovali ideologii, přesto byli lidmi a ne všichni měli potěšení z toho, co dělají. PS:.Trochu mě štvalo, že Albrecht Stein byl taková buznička. Chvílemi jsem i čekal, kdy si to s Friedrichem rozdá. ()

BOURQUE

Jednoducho natočený príbeh s niekoľkými odkazmi nielen pre starú ale hlavne aj pre novú generáciu. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Evander

Napola vyniká velice silným příběhem, který však měl být mnohem lépe zpracován. Úroveň lehce nadprůměrného televizního filmu tomuto příběhu příliš neprospívá. Stopáž je celkem přiměřená, byť malinko kratší by být mohla a herecké výkony se mi poměrně líbily, naopak kulisy mohly být výrazně lepší. Celkově je film s ohledem na téma dost nevýrazný a jsem si jist, že za pár dní ani nebudu vědět, že jsem ho vůbec někdy viděl. Škoda promarněného potenciálu. 68% ()