Chyťte ho!

Chyťte ho!

Komedie / Krimi / Thriller

USA, 1995, 105 min

• petaspur

Mafiánský vymahač dluhů Chili Palmer se vydává do Hollywoodu, aby od producenta Zimma získal dlužnou hromadu dolárků. Při této činnosti si však nemůže nevšimnout, že v továrně na zázraky se hýří tolika penězi, že se zde člověk, narozený v gangsterských bačkorách, musí cítit skutečně spokojeně. Chili může svým novým partnerům nabídnout příběh, ochranu i tak nekompromisní vyjednávání s klienty, že se rychle stává esem v branži. Chiliho svět filmu evidentně baví, ale divák namlsaný hvězdným obsazením si moc zábavy neužije.(29.11.2008)

Režie se měl původně ujmout Quentin Tarantino, který místo toho udělal fanouškům Elmora Leonarda radost o dva roky později Jackii Brownovou. A nejspíš tomu tak mělo být. „Esence“ námětu v podobě svěží komedie v pohodě obstává, těžko si však totéž představit jako základ hutné tarantinovky. K ní chybí pár mrtvol a hodně flashbacků. Právě Tarantinem z filmového zásvětí přivolaný John Travolta ale musí i pod vedením Barryho Sonnenfelda udělat radost všem znalcům historek z podsvětí. Bez zaškobrtnutí ztvárňuje kvintesenci filmových mafiánů a obecně cool chlápků, kteří jsou se slovem „zločin“ obeznámeni i prakticky (zasloužený Zlatý globus). Nejvíce aluzí, včetně blbinek jako je nasvícení záběru, vyvolává vzpomínku na Kmotra. Opodstatnění přítomnosti Doteku zla nebo Rio Brava má již méně co dělat s obsahem filmu a nejspíše souvisí s obdivem tvůrců k těmto dílům. Sledování Chyťte ho! vám krom znalosti pozadí (drby ze zákulisí) i popředí (konkrétní filmy) filmového světa zpříjemní také dobrá znalost angličtiny. Některé slovní hříčky utkví v paměti („It's chilly outside and it's Chili inside. It's a regular fuckin' chili-fest!“). Na odbyté DVD titulky (z Doteku zla je Dotek ďábla) v tomto ohledu nelze moc spoléhat. Ne u každého dialogu, protože na dialozích film stojí, máte jistotu, že bude dost vtipný, jistojistě ale bude veden dost zajímavými herci. Menšími, většími či zapomenutými hvězdami. O hvězdách, o tom, „dostat prťavce“, vlastně celá tahle nebezpečně svůdná branže je. 75%(22.7.2010)

Docela povedená vtipná gangsterka,která 100% stojí za shlédnutí,ale zapomenete na ní hned po závěrečných titulcích.Skvělé obsazení je velké plus filmu,Travolta se do těchto typu rolí hodí naprosto perfektně.Snad jen souhlasím s až přílišnou dějovou přeplácaností,film ale naštěstí běží na plné obrátky a nikde se moc nezastaví,což je možná na jednu stranu chyba,na druhou se zas nemáte čas nudit.Dávám 3 1/2 *.(15.4.2006)

Mafián John Travolta možná válí, ale zbytek téhle černé komedie postrádá tah na bránu i sílu dílčích point. Maká coby výběrčí pro velké šéfy, jenomže miluje film a je rád, že se díky novému kšeftu dostává do Los Angeles. Rozjede se tak řada událostí, ve kterých jde o velké peníze. I o život. Je to košaté, je to ukecané, ale nemá to šťávu. Vím, že literární předloha nebyla žádnou knížečkou o třiceti stranách, ovšem je toho moc a chybí tomu konzistentnější tvar. Neseděla mi atmosféra, nevnímal jsem emoce. Jen se kapánek nudil a nejednou sledoval hodinky. Ještěže látka alespoň přilákala řadu velkých hereckých jmen.(16.1.2018)

Chilli Palmer (John Travolta) se vydává do Hollywoodu, kde by měl vymáhat od producenta Harryho Zimma (Gene Hackman) zpět ukradené peníze. Filmová branže jej však natolik zaujme, že se rozhodne stát se poradcem producentů pro gangsterské záležitosti. A přitom třeba získat peníze, které leží zavřené v bezpečnostní schránce na letišti. A nebo srdce krásné Karen (Renne Russo). A nebo se stát slavným. Jenže v patách má Raye Barboniho (Dennis Farina), který si ukradené peníze nechce nechat ujít ... Režie Barryho Sonnenfelda je stoprocetně zárukou skvělé zábavy. Sice nebudete učůrávat blahem jako u jiných (i Sonnenfeldových) filmů, ale bavit se budete. Lví podíl na tom má jak skvělý herecký výkon Johna Travolty (opět jako na houpačce, jednou super, jednou propadák), ale i skvělé herecké obsazení v ostatních rolí (Danny DeVito, Delroy Lindo, James Gandolfini či Gene Hackman). Jsem zvědav, jestli ono propojení organizovaného zločinu a hollywoodské smetánky pobavilo jen mne, nebo i samotné herce a producenty tohoto filmu ...(2.5.2012)

• - Poslední film ve kterém si zahrál Vito Scotti. (Pumiiix)