Do benediktinského opatství na severu Itálie přijíždí v roce 1327 vzdělaný františkánský mnich William z Baskervillu s novicem Adsem z Molku. Mniši se chystají na koncil o vleklém sporu s františkány, kteří žádají, aby byla katolická církev zbavena majetku. Na koncil se mají dostavit i papežovi vyslanci. Opat požádá Williama, aby pomohl vyšetřit tajemnou smrt jednoho z nejlepších iluminátorů, bratra Adelma. Ten byl nalezen znetvořený krupobitím pod věží opatství, jejíž okno nelze otevřít... William zjistí, že Adelmo měl homosexuální sklony. Když William s Adsem hledají stopy před budovou, Adso si všimne dívky, která s chudinou sbírá odpadky z opatství. Zanedlouho mniši najdou překladatele z řečtiny bratra Venancia utopeného v kádi s prasečí krví. Venancius pracoval ve skriptoriu s Adelmem. William si všimne, že v písárně je velmi málo knih. Opatství je přitom proslulé jednou z nejbohatších knihoven v Evropě. Část knih najdou s Adsem ve věži – a také útržek pergamenu s řeckými písmeny, který měl v rukou Venancius... Dívka, která poskytuje mnichům za jídlo sexuální služby, svede mladého Adsa a on se do ní zamiluje. William dojde k závěru, že pergamen patřil nejdříve Adelmovi, který dostal od pomocného knihovníka Berengara klíč od tajné knihovny, kde si Adelmo četl v řečtině zakázanou knihu. Berengar chtěl jako protislužbu sex. Adelmo plný výčitek pergamen předal Venanciovi a skočil z věže. Venancius se dostal do zakázané knihovny, začal knihu číst.a vypisoval si citáty. Zemřel s černou skvrnou na prstu. Berengar jeho tělo objevil a odtáhl ho do kádě, aby na něj nepadlo podezření. V kádi na koupání je také nalezen mrtvý Berengar, opět se skvrnou na prstu jakoVenancius. Začal zakázanou knihu číst a zemřel v bolestech. Opat se rozhodne další vyšetřování svěřit Svaté inkvizici... William s Adsem najdou ve věži labyrint s dalšími zakázanými knihami plnými vědeckých poznatků o světě. Objeví i tajný vchod, do kterého se ale nemůžou dostat. Do opatství přijíždí inkvizitor Bernando Gui. S Williamem se znají, William byl dřív také inkvizitorem, ale v době, kdy inkvizice ještě snažila lidi vést, a ne trestat. Později byl sám inkvizicí stíhán. Gui zadrží pomateného mnicha Salvatoreho, když se za slepici snaží získat přízeň neznámé dívky. Gui je obviní, že dívka je čarodějnice a Salvatore kacíř... (TV Prima)

FISSSH

Co dělat, aby se člověk neopakoval? Co do příběhu a zpracování ten film nemá chybu - vidět to v kině, tak se bojím ještě měsíc potom - ale jinak to s knížkou nemá mnoho společného, jak už se tu několikrát objevilo. Jako pohled na středověk a detektivka to je skutečně moc dobré, včetně herců...ale: knížka je trest pro ty, kteří dřív viděli film... ()

_Irbe_

Nemohu si pomoci ale na tomhle filmu,ktery ma predlohu podle jedne z nejslavnejsich knih na svete jsem opravdu nenasel ani jedno minus ci chybu.Je to naprosto dokonaly kulturni zazitek...vsechny klady nema cenu vyjmenovavat snad jenom vyzdvihnu opravdu vynikajici atmosferu po celou dobu a samozrejme skvele herecke obsazeni (role Willema je pro Conneryho jak delana a Slater mu velmi zdatne sekunduje).Jasnych 5*! William of Baskerville: How peaceful life would be without love, Adso. How safe, how tranquil... and how dull ()

Nerajohn

Podle mě asi nejlepší film z doby středověku. Má mnohem lepší atmosféru než třeba Statečné srdce, i když je to fikce. Středověk je tu vykreslen vážně hezky, strašně se mi líbil výběr herců, protože každý mnich je úplně jiným způsobem divný. Nejlepší se ale můj oblíbenec R.Perlman v roli Salvatoreho. Filmu kupovidu neškodí ani český dabing, který je velmi slušný. Z 5. ()

Michael25

Dokázal by som si to predstaviť natočené aj lepšie, kniha je oveľa oveľa lepšia. Ale aj tak dosť nad priemerom. 3* sú málo, 4* veľa aj napriek skvelému Connerymu. ()

mijano

"Smiech zabíja strach, strach podporuje cirkev....Treba zakázať smiech, aby sa ľudia obracali znovu na cirkev..." Vynikajúci snímok o ľudskom strachu a cirkvi, ktorá zneužívala svoju moc v podobe zbytočných a krutých Svätých inkvizícií. ()

BuFuII.

Velmi dobře zfilmovaná kniha. Knihu jsem přečetl dříve než jsem zhlédl film, kvůli tomu bohužel dávám "jen" 4 hvězdy, nejraději bych snímek ocenil 4 a půl hvězdami. ()

Morkysak

Přijde mi trošku hloupé, že se již na první pohled poznají kladné a záporné postavy filmu pomocí zevnějšu. Zloduchové = znetvořené obličeje až do komiksové podoby. Asi si režisér Jean-Jacques Annaud nevěří a tudíž neumí jinak vybarvit kladné a záporné hrdiny. To dělají jenom malé děti, že za zápornou postavu nakreslí čerta a za kladnou ježíška. Jinak děj hezký. ()

Miyamoto

Knižní předloze se jen stěží vyrovná, 3/4 děje je pryč, zbývá jen detektivní linka. I tak se jedná o velmi dobrý film, kterému bych dal bez srovnání s knihou čisté ****. ()

EddiePJ

Pro dobro filmu režisér Annaud vynechal sice důležité, ale pro film zbytečné debaty o filosofii, kacířství a křesťanských hodnotách, což je dobře a kdo se o tom chce dozvědět víc, ať si přečte knihu, která je opravdu skvělá, i když trochu náročná na čtení. Sean Connery ve svých nejlepších letech podává jako William z Baskervillu strhující výkon stejně jako F. Murray Abraham. Annaud středověk ukazuje celkem věrně a klášter jako pochmurné místo, plné lží a nenávisti. Představitelé mnichů byli dobře vybráni do svých rolí, ať už je to Jorge, nebo opat. Důstojná adaptace geniálního díla. ()

Ruadek

Říkejme tomu temná detektivka, perfektní zfilmování románu, co byl dlouhou dobu nezfilmovatelný. Všechno to, co šlo z knihy vytáhnout tu je, značně zjednodušeno, namísto sáhodlouhých monologů Williama v knize tu hraje větší roli Conneryho charisma. Každopádně srovnávat nelze, byl zfilmován jen jeden pohled na knihu a je na každém jak moc se povedl či ne. Mistrovsky natočeno, zahráno a to vše odehrávající se v době, která byla jednou z nejtemnějších v dějinách a nikdy mne nepřestane fascinovat. :) ()

gu-staff

Náladou mi to nějak připomínalo první Purpurové řeky. Těžko říct proč. Connery výbornej, ale mnohem lepší je Hellboy v roli hrbatýho pomatenýho (ex)kacíře, na scény s ním jsem se vyloženě těšil. Filmy, ve kterých je napadán dogmatismus církve mne vždycky bavily, a tady se to sešlo s výbornejma hercema, skvělým námětem, a solidní režií. Na hudbu nezapomínat! ()

Judhisthira

Napadají mě dvě věci, kterými mě tento film tak dostal. První věcí je neuvěřitelně hustá atmosféra prokletého opatství někde v bohem zapomenuté středověké Itálii. A tou druhou "věcí" není nikdo jiný než Sean Connery jako moudrý bratr William, který se do své role krásně vžil a jeho Willam má, kromě obrovského charisma, opravdu pod čepicí. Propracovaný tajemný příběh beru již jen jako velice příjemný bonus. 95% ()

miza

Uchvacuje mne ta děsívá atmosféra tohoto filmu.Skvělá kamera a atmosféra.Do toho podivíni uzavření ve svém vlastním světě intrik a hluboké víry.Člověk by nevěřil,že zde lze i najít lásku a zradu. ()

Pjotrik

Zpracování knihy je to velice dobré. Nechtěl bych věru v takovém opatství žít. William z Baskervillu mi sice přijde až příliš osvícený v té záplavě víry a pseudovíry, ale takový už je Sean Connery:) Christin Slater si zde střihnul asi svou první akční scénu (s krásnou vesničankou někde ve sklepě:)). Jediný potíž je v tom, že film je tak ponurý, že si ho pustím zase až za nějaké ty měsíce. 85% ()

veverysiak

Autori si z knižnej predlohy vytiahli esenciu toho napínavejšieho a pre diváka pútavejšieho, čo knihomoľom kole oči, ale filmový biznis nepustí a úspešnosť tohoto diela tomu dáva plne za pravdu, mňa však oveľa viac ohúrilo nenormálne hodnoverné zobrazenie starovekého prostredia, chýbal tomu už len rozmer čuchových vnemov, ale to by asi v kine napriek skvelému pozeraniu nikto nevydržal viac ako pár minút, takže 90%. ()

aranek

Je nesmírně těžké nedat filmu natočenému podle mého snad nejoblíbenějšího románu plný počet hvězdiček, ale nemohu jinak. Začátek je dokonalý, vše kazí příjezd papežské legace a inkvizitora Bernarda Guie, nejvzdělanější filosofové a teologové té doby jsou představeni jako hašteřící se hlupáci - nicméně stále jde o pětihvězdičkový film. *spoiler* Samotný konec patří do odpadu na smetiště spolu s inkvizitorem, jeho převrženým vozem a za Adsonem tesklivě hledící dívčinou. */spoiler* Kde je Aristotelova Poetika? Kde je základní problém knihy (a ostatně i kritiky) - vzájemný vztah kýče, smíchu, výsměchu, midcultu a univerzality hodnot? Mýlí se Jorge, nebo Vilém? Dovedeme se všemu smát; získáváme tím, nebo ztrácíme? Za tohle a klišé "temného zlého" středověku mínus hvězdička. ()

ALchemik

Před šesti lety dávali na Vltavě čtení na pokračování z této knihy. Přišlo mi mnohem barvitější a rozvětvenější než tento film. Ale musím uznat, ze postavy, exteriéry a interiéry jsem si představoval podobně, což bylo pro mne na tomto filmu to nejzajímavější. ()

Evbad

Pustit se do filmové adaptace učeného Umberta Eca vyžadovalo hodně odvahy a výsledek není vůbec špatný. Ale knížka je pořád o mnoho lepší. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)