Jméno růže

• slovenský

Meno ruže

Drama / Mysteriózní / Krimi / Thriller / Historický

Západní Německo / Francie / Itálie, 1986, 130 min

Výborná adaptace nejslavnějšího postmoderního románu Umberta Eca Jméno růže. V žádném jiném snímku mi středověk nepřišel, tak chladný a ponurý. Z některých scén mi doslova běhal mráz po zádech. Dobu inkvizici nesnáším a tenhle snímek každému ukáže proč. Z Seana Conneryho moudrost přímo vyzařuje a na roli Williama tvůrci nemohli mít šťastnější ruku. Mladičký Ch. Slater mě velmi mile překvapil a na svůj věk podal hodně solidní výkon. Další kdo mi na dlouho utkví v paměti je F. Murray Abraham a Ron Perlman coby Salvatore. Jean-Jacques Annaud zvládl převést knihu na filmové plátno báječným způsobem a jelikož jsem knižní předlohu nečetl, tak se ani nemusím zaobírat srovnáváním. Určité je, že Jméno růže se stalo legendou a kultem, ať už film nebo kniha......(5.5.2008)

Scénář: Andrew Birkin, Gérard Brach, Howard Franklin, Alain Godard .. Realisticky škaredý středověk, ublácené opatství a v něm tajemné vraždy. Zpracovanou knihu bohužel neznám, ale sledováním filmu jsem nabyl dojmu, že snímek bude proti předloze celkem strohý. V podstatě jen detektivní pátrání, kdo a proč vraždí a k tomu podivný konec. Nebavil jsem se. Ani atmosféra, ani herci (Sean Connery) nedostali moje nadšení do nějakých výšin. Jednou opravdu stačilo. 55%.(5.2.2006)

Sherlock v sutaně pobíhá dobovými kulisami úchylně sublimované potlačované sexuality a koumá adventurní peripetie. Po boku má ustrašený a šťavnatý objekt zvrhlých kněží, kterému jednou houpne a je z toho láska jako trám. Docela nuda. Asi hlavně díky drastickému okleštění od filosofického přesahu. Atmosféra, díky výpravě, kulisám, kostýmům a hlavně hereckým výkonům, je ale hodně sugestivní. Úsměvné poselství také nechybí.(21.5.2011)

Sean Connery, Jean - Jacques Annaud a Umberto Eco. Tři základní kameny, které jistoto jistě musí zvednout každý film na 4* a Ve jménu růže není vyjímkou. Velmi kvalitní kniha Umberta Eca, zrežírovaná J.J. Annaudem a zahraná Seanem Connerym, který si v roli mnicha Williama rozehrává jeden ze svých prvních hereckých konzertů. Všichni ostatní jsou výborně obsazení a žádná postava není slabá a vysloveně nepovedená. Velmi potěší v minulosti Annaudem oblíbený Ron Perlman, pro kterého si našel místo stejně jako v Quest for fire, kde hrál jednu z hlavních rolí.(22.11.2006)

Hodnotím film jako samostatný celek, knihou jsem neposkvrněný. Líbil se mi, moc se mi líbil. Jak černoprdelnictví nesnáším, tak tahle kombinace středovědého mnišského kláštera, výkladu víry, inkvizice a napínavé detektivky mi chutnala znamenitě. Sean Connery je v roli vzpurného, přemýšlivého mnicha-detektiva-všeználka sympatický, sekunduje mu ještě velmi mladý Slater, no nejlepší roli vyžral Ron Perlman, který si střihl konkurenta Quasimoda v mnišském hábitu. Příběh je zajímavý, zvědavost budící a možná až zbytečně nevěrohodně spectator friendly zakončený, čekal jsem v závěru větší inkvizitorský peklo. I tak jde o film ve špíně středověku, kterých zase tolik k vidění není, takže za mě spokojenost. Můžu doporučit z téhle branže. "A co je tak znepokojující na smíchu?" - "Smích zabíjí strach! A beze strachu nemůže existovat víra! Beze strachu z ďábla není potřeba žádného Boha!"90%(7.1.2014)

• - Annaud ve filmu opět prokázal svou důslednost - štáb musel zjišťovat spoustu detailů - jak se františkáni oblékali, co jedli, zda nosili vousy a podobně. (Robbi)

• - Robert De Niro zkoušel roli Williama, ale režisérova představa byla jiná. (Kulmon)

• - Christian Slater byl starý pouze 15 let, když natáčel erotickou scénu s tehdy 22letou Valentinou Vargas. (Kulmon)