Jméno růže

• Irsko

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Francie / Západní Německo, 1986, 126 min

Sice zde mnohé z knihy chybí, ale zde mi to mimořádně nevadí, neboť vzniklo samostatné, osobité dílo naprosto špičkových kvalit. Navíc asi není vůbec možné košatost tohohle románu přenést do filmu jaksi beze zbytku a přitom zachovat koukatelnou délku. Vytrhávat jednotlivosti nemá smyl, navíc jsou tu všechny již vypsány, ovšem při každé repríze si uvědomím, že celek je prostě absolutní nádhera.(20.11.2011)

S čistým svědomím můžu říct, že "Jméno růže" je jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Knižní předlohu jsem četl a proto mohu tvrdit, že filmová adaptace jí nezůstala v ničem dlužná. Nepamatuji si kdy naposledy jsem nějaký film takhle hltal. Jean-Jacques Annaud neudělal snad jedinou chybičku, moje napětí a filmová pozornost ani na chvilku neochabla tak mě to vtáhlo. Dále by měl Annaud líbat nohy i ruce šéfovi castingu, protože takovéhle herecké obsazení se jen tak nevidí. Teď nemluvím o hvězdách typu Seana Conneryho atd. ale o menších rolích mnichů, protože takový držky a nechutný, odpuzující a podivný týpky jste ještě neviděli vše završuje Ron Perlman před kterým by strachy utekl i Quasimodo. Ovšem všichni to skvěle zahráli. Seana Conneryho snad není ani potřeba chválit, ten je naprosto skvělý všude, taktéž zde odporně zlý F. Murray Abraham. O kom se naopak musím zmínit více je zde mladičký Christian Slater, ano je to zatím jeho nejlepší výkon co jsem měl možnost vidět. "Jméno růže" je prostě mistrovské dílo!(19.11.2005)

Jméno Růže je předvším geniální kniha, jejíž převedení na plátno se po přečtení zdá nemožné. Kniha je komplexní sondou do střeodvěkého teologického, filozofického a logického myšlení. Film je ořezán jen na detektviku. Přesto se podařilo přetavit vyprázdněný scénář poměrně slušný film. I přesto, že je film velice osekán, má toho dost co sdělit. Conneryho William Baskervile je skvělý a herecky vyniká taktéž Ron Perlman. Retardované postavy jsou divácky vděčné, ale jeho Salvátor je ale úžasný.(19.1.2005)

Knihu jsem četl - je úžasná, ale hodně obsáhlá a Annaud těžko mohl natočit stejně komplexní film. Zaměřil se tedy pochopitelně spíše na detektivní (tj.dějovou) část a udělal dobře. To co funguje v knize, by ve filmu nefungovalo (např. dlouhé popisy života mnichů v klášteře). Navíc se mu myslím skvěle podařilo evokovat atmosféru té doby a prostředí (je to pěkně syrové). Connery jako moudrý William z Baskervillu a Slater jako Adso z Melku jsou výborní a jdou ve stopách Holmese a Watsona (paralela, kterou úmyslně dělá i Eco). Závěr sice Annaud pozměnil, ale co: autorská licence. Mohlo to dopadnout hůř.(17.8.2003)

Ponurá detektivka ze 14.století , na kterou se vždycky znovu ráda podívám. Vynikající příběh , skvělí herci , Conneryho moudrý a laskavý mnich zaučující mladého novice , fanatický Murray Abraham a úžasná sbírka neuvěřitelných týpků v opatství. Kniha je možná legendární , ale velmi složitá , takže mně se film líbil mnohem víc.(14.11.2004)

• Sean Connery

• - Poradcom filmu bol uznávaný medievalista Jacques le Goff. (corona)

• - Změněný závěr Annaud konzultoval se samotným Ecem a ten příznivější osud pro jedinou ženskou postavu a horší pro Bernarda Gui povolil. (Robbi)

• - Jean-Jacques Annaud nemohl najít existující klášter, který by uspokojil jeho vize pro film. Klášter ve filmu byl postavený speciálně pro film. (Kulmon)