Jméno růže

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Francie / Západní Německo, 1986, 126 min

Sean Connery, Jean - Jacques Annaud a Umberto Eco. Tři základní kameny, které jistoto jistě musí zvednout každý film na 4* a Ve jménu růže není vyjímkou. Velmi kvalitní kniha Umberta Eca, zrežírovaná J.J. Annaudem a zahraná Seanem Connerym, který si v roli mnicha Williama rozehrává jeden ze svých prvních hereckých konzertů. Všichni ostatní jsou výborně obsazení a žádná postava není slabá a vysloveně nepovedená. Velmi potěší v minulosti Annaudem oblíbený Ron Perlman, pro kterého si našel místo stejně jako v Quest for fire, kde hrál jednu z hlavních rolí.(22.11.2006)

Otevřeně se přiznám, že filmové Jméno růže čtyřhvězdičkovým hodnocením poškozuji, protože tenhle kousek si zaslouží hvězdiček pět. Jenže románovou předlohu jsem četl a zanechala ve mně nesmazatelný dojem - patří k mým pěti nejlepším literárním zážitkům a o filmové adaptaci mám vlastní představu, byť si uvědomuji, že nikdy nebude naplněna. Eco napsal mnohavrstevný román, kde detektivní linie vyšetřování série vražd je fakticky vedlejší. Jméno růže je ve skutečnosti popisem středověkého myšlení, hodnotového žebříčku a rozvrstvení společnosti. Je to taková učebnice dějepisu v lákavém obalu. Natočit Jméno růže tak, jak to Eco napsal, by znamenalo filmové studio přivést k bankrotu, protože by to bylo nesmírně nákladné a široké divácké obci málo přístupné dílo. Nehledě na to, že by muselo svou délkou konkurovat takovému seriálovému Útěku z vězení. Annaud je režisér, který má vytříbené výtvarné cítění a na plátně je to zkrátka znát. Jeho středověk není kašírovaný, ale hodně naturalisticky podaný - plný bláta, špíny a syrovosti. Dokázal film zaplnit plnokrevnými divácky vděčnými postavami, které ztvárnili špičkoví herci. Sean Connery i Christian Slater jsou herecky dobří a typově přesní. Ve filmu nejde ani tak o děj a výslednou pointu jako spíš právě o zachycení středověké atmosféry - a to se prostě povedlo. Celkový dojem: 85 %.(7.12.2007)

Dramatický příběh, pohybující se na hranici mezi filozofickým traktátem a detektivní zápletkou, jenž se odehrává za zdmi středověkého benediktínského opatství. Film se může pochlubit skvostnou výpravou, díky níž na diváka z klášteru dýchá starosvětská, zapuchlá atmosféra. Režisér si dal také řádně záležet, aby prostředí obydlil dostatečně odpudivými, fotogenicky pokřivenými postavami, čímž se mu podařilo chytře docílit toho, že jediným záchytným světlým bodem se na nepřívětivém místě stává františkánský mnich (S.Connery) a jeho učeň, kteří jakoby přišli do opatství z lepšího (těžko uvěřitelného) světa - jinak zde nelze věřit nikomu a ničemu! Proti "Jménu růže" vlastně nemám příliš námitek - jen dobro a zlo mohlo být méně jednoznačné, a závěrečné minuty mi přišly typicky "Annaudovské" (kdo zná režisérovy filmy, ví co tím myslím).(1.1.2005)

,,Vyslechněte svědectví o podivuhodných a strašných událostech z opatství na temném severu Itálie.....“ Historický film, který staví na tajemnu a napětí. Chyba je, že jsem to viděl až teď a přišel tak o fantastický zážitek z doby vzniku, protože VŠICHNI na tenhle snímek hodně vzpomínají. Přesto se filmu nedá ani v současnosti mnoho vytknout. Všichni příznivci S.Conneryho, historických a krimi příběhů budou určitě spokojeni.(18.12.2007)

věřím, že pro znalce knihy může jít o povedenou adaptaci, ale já jsem si odnesl asi nějak míň, než bylo zřejmě účelem... ne že by to byla vina autora předlohy nebo filmu, ale prostě mě snímek docela slušně uspával, detektivní gradace mě už ve druhé polovině nechávala celkem chladným a za typicky americkej závěr bych rejžovi nafackoval. hláška o blahodárném působení teplé cibule na erekci tak dost možná zůstane za pár měsíců tím jediným, co se mi ve spojitosti se Jménem růže vybaví. no... proč to nezkusit. 60%(21.8.2010)

• - V době natáčení filmu šlo o největší rozpočet evropské koprodukce a největší venkovní kulisy v Evropě, od natáčení Kleopatry (1963). (Witta)

• - Při hledání ideálního místa pro natáčení navštívil Jean-Jacques Annaud kolem 300 opatství a klášterů, nakonec se rozhodl pro Eberbach. Zde se natočily scény z knihovny, jídelny a soudní síně. Vše ostatní muselo být vybudováno. (Witta)

• - Jean-Jacques Annaud nemohl najít existující klášter, který by uspokojil jeho vize pro film. Klášter ve filmu byl postavený speciálně pro film. (Kulmon)