Jméno růže

• Irsko

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Francie / Západní Německo, 1986, 126 min

V roku 1980 napísal taliansky semiolog, filozof a spisovateľ Umberto Eco svoj prvý a zrejme i najznámejší román "Meno ruže" (Il nome della rosa). Je to pomerne náročná kniha, ale inteligentného čitateľa dokáže plne pohltiť. Je to zmes detektívky, stredovekej histórie a horroru. Tento postmodernistický román sa stal kultom. Šesť rokov po jeho vydaní ho previedol na plátna kín francúzsky režisér Jean-Jacques Annaud. Odviedol vskutku dobrú prácu. Natočil výbornú filmovú adaptáciu tohto literárneho diela. Hlavnú úlohu františkánskeho mnícha Williama z Baskervilu bravúrne stvárnil Sean Connery. ****(10.12.2015)

Otevřeně se přiznám, že filmové Jméno růže čtyřhvězdičkovým hodnocením poškozuji, protože tenhle kousek si zaslouží hvězdiček pět. Jenže románovou předlohu jsem četl a zanechala ve mně nesmazatelný dojem - patří k mým pěti nejlepším literárním zážitkům a o filmové adaptaci mám vlastní představu, byť si uvědomuji, že nikdy nebude naplněna. Eco napsal mnohavrstevný román, kde detektivní linie vyšetřování série vražd je fakticky vedlejší. Jméno růže je ve skutečnosti popisem středověkého myšlení, hodnotového žebříčku a rozvrstvení společnosti. Je to taková učebnice dějepisu v lákavém obalu. Natočit Jméno růže tak, jak to Eco napsal, by znamenalo filmové studio přivést k bankrotu, protože by to bylo nesmírně nákladné a široké divácké obci málo přístupné dílo. Nehledě na to, že by muselo svou délkou konkurovat takovému seriálovému Útěku z vězení. Annaud je režisér, který má vytříbené výtvarné cítění a na plátně je to zkrátka znát. Jeho středověk není kašírovaný, ale hodně naturalisticky podaný - plný bláta, špíny a syrovosti. Dokázal film zaplnit plnokrevnými divácky vděčnými postavami, které ztvárnili špičkoví herci. Sean Connery i Christian Slater jsou herecky dobří a typově přesní. Ve filmu nejde ani tak o děj a výslednou pointu jako spíš právě o zachycení středověké atmosféry - a to se prostě povedlo. Celkový dojem: 85 %.(7.12.2007)

V temném středověku, kde moc a bohatství střeží zakázané poklady historie a pokroku, dojde na opatství benediktinů k záhadnému úmrtí. Zrovna ve stejné době se na tomto opatství koná koncil, kterému má být přítomen i mnich William z Baskervillu, který svou touhou po odpovědích a svou nekrotnou intuicí a čistým rozumem začíná rozkrývat spletitou síť otázek i odpovědí o této záhadě.(26.3.2018)

Jméno růže je připravená porce al dente - nerozvařená, ale spíše uvnitř tužší, přesto měkká. Nejlepší možné převedení mé nejoblíbenější a jedné z nejbrilantnějších knih moderní literatury na plátno. Ecův epos lze zfilmovat jen takto (nebo ještě tak, že si před kameru sedne pět šest herců a začnou ji od začátku číst). Zpočátku jsem se trochu s negativními předsudky chystal na projekci tohoto filmu. Uklidňovala mě dvě jména - J-J Annaud a S. Connery. Annaud je Pan Režisér a Connery Herec, který svou roli zahrál precizně, věrně, je elegantní, moudrý a patřičně pyšný na svůj správný a rychlý úsudek... prostě tak, jak jsem si ho představoval při čtení knihy. Ani Slater nezklamal, všechny vedlejší role se taktéž povedly (Malachiáš, Jorge, Berengar, Salvátor...), atmosféra je dotažena do dokonalosti a výrazně k ní přispívá Hornerova hudba, jedna z jeho nejlepších nahrávek (podle mě). To, že se Annaud zaměřil na vyšetřovací část je dobře, navíc výborný scénář dostal do dialogů i mnoho poselství knihy. Jedna z nejlepších filmových adaptací a jeden z mých nejoblíbenějších filmů ever after.(28.10.2006)

Klasika! Lahůdka! Co víc k tomuto dnes už legendárnímu filmu říct.... a necitovat ostatní... Snad jen, jak si pamatuji, jak jsem na premieře tohoto filmu ještě v ČSSR vplul do děje a pak to ticho v sále při závěrečných titulcích... Nikdo se nezvedl a to bylo na tehdejší době neobvyklé...to jsem zažil v té době jen u Formanova Amadea a pak u Abuladzeho Pokání!!! A navíc je jedním z mála fimů, který nedegradoval literární předlohu.(9.12.2004)

• - Natáčelo se od 11. listopadu 1985 do 10. března 1986 v Itálii (Abruzzo a Řím – studia) a v Německu (Hessen). (Varan)

• - Na konci filmu odjíždí William of Baskerville (Sean Connery) a jeho učeň na koni. Ve skutečnosti ale příslušníci žebravých řádů nesměli na koni jezdit. (prudence91)

• - Ve scéně, odehrávající se v pitevně, je možné všimnout si, že mnich zřetelně mrkne. (Terva)