Jméno růže

• slovenský

Meno ruže

Drama / Mysteriózní / Krimi / Thriller / Historický

Západní Německo / Francie / Itálie, 1986, 130 min

„Obávej se, Adsone, proroků a těch, kdož jsou ochotní zemřít za pravdu, protože obvykle nechají spoustu jiných lidí zemřít s sebou, často před sebou a občas místo sebe…“ Sherlock z Baskervillu a jeho věrný Watson Adson na stopě jednoho klášterního tajemství (pro jejich dobro naštěstí ne toho, co se pije z krabice). Něco, co připomíná lupu, bychom tu měli, schází už jen dýmka a housle.. Ecův postmoderní historický román protkaný filozofickou a sémiotickou tématikou připomíná v podání Annauda detektivku ve stylu sira A.C.Doylea. S jemným brnkáním na zakázanou strunu smíchu a syrovou atmosférou zatuchlého vzduchu plesnivého zdiva, kdy se případ zprva zdá stejně komplikovaný, jako snaha načesat mnichovi číro, si člověk chvíli může pohrávat s myšlenkou existence nadpřirozena, dokud však nevyjde najevo, že za všemi mordy stojí jako tradičně spíše přirození (žárlivost), nebo jako v tomto případě typická lidská přirozenost v podobě touhy po majetku a moci, či strach z jejich ztráty. Pochvala jak pro S.Conneryho, který dokázal vnést do období, v kterém byl jinak za normálních okolností mrtvý jak zubní pasta, gentlemanský šarm, tak pro démonického čáryčichače F.M.Abrahama z CSI: Svatá inkvizice. A mimochodem, Jméno růže obsahuje jednu z nejžhavějších erotických scén historie, alespoň teda, co se týká filmů odehrávajících se v 14.století.. Vzhledem k tomu, že ji točil Slater ve svých patnácti, měl tam stát někdo z Monty Pythonů a říct mu:„You lucky bastard!“(29.8.2011)

Sice zde mnohé z knihy chybí, ale zde mi to mimořádně nevadí, neboť vzniklo samostatné, osobité dílo naprosto špičkových kvalit. Navíc asi není vůbec možné košatost tohohle románu přenést do filmu jaksi beze zbytku a přitom zachovat koukatelnou délku. Vytrhávat jednotlivosti nemá smyl, navíc jsou tu všechny již vypsány, ovšem při každé repríze si uvědomím, že celek je prostě absolutní nádhera.(20.11.2011)

Opati, kláštery a podobné záležitosti mě vždycky odrazovaly. Filmům s podobnou tématikou jsem se vyhýbal obloukem. Ale díky panu Annaudovi jsem po shlédnutí jeho Medvědů udělal vyjímku a dobře jsem učinil. Jméno růže má vynikající atmosféru, poutavý děj a zajímavé herecké obsazení. Zde bych tentokrát nechválil standardně dobrého Seana Conneryho, ale spíš vedlejší skvělou roli Rona Perlmana, a také hlavního aktéra veškerého dění Christiana Slatera. A jenom takovou perličku na závěr: ty kápě, učedník a jeho mistr a ten způsob mluvy - jako bych se chvílemi díval na Star Wars ;-)(29.11.2005)

Adaptovat Ecovu knihu nebyl dobrý nápad. Mnohovrstvý příběh s pointou organicky prorůstající celým dílem musel být zákonitě zploštěn na hororovou inkviziční detektivku. Nutno podotknout, že ne špatnou, nicméně pro plné docenění kvalit by se tento film nesměl honosit titulem Jméno růže. Je to jako srovnávat kojence s plně vyvinutým dospělcem. 70% Zajímavé komentáře: Douglas, belldandy, k212, curunir, El Loco(11.6.2006)

Ponurá detektivka ze 14.století , na kterou se vždycky znovu ráda podívám. Vynikající příběh , skvělí herci , Conneryho moudrý a laskavý mnich zaučující mladého novice , fanatický Murray Abraham a úžasná sbírka neuvěřitelných týpků v opatství. Kniha je možná legendární , ale velmi složitá , takže mně se film líbil mnohem víc.(14.11.2004)

• - Bernardo Gui je historická postava, která byla skutečně inkvizitorem. Odsoudil k smrti přinejmenším 900 lidí, z toho 42 lidí bylo prokazatelně upáleno. Zemřel 4 roky po událostech zobrazovaných v tomto filmu, roku 1331. (Kulmon)

• - Film se natáčel až podle 17. verze scénaře. (Witta)

• - Christian Slater byl starý pouze 15 let, když natáčel erotickou scénu s tehdy 22letou Valentinou Vargas. (Kulmon)