Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

masr

Jeden z deseti nejklišovitějších a nejvíc rádobycool filmů filmových dějin. Chyběla snad jen socha svobody a ... a už nic víc. ()

666Carnage

Dokonalé horrorové fantasy :) Brandon Lee (škoda ho) hrál skvěle. Příběh je velice zajímavý a poutavý. Muzika na jedničku :) ()

figgo jr.

Bože jak já tenhle film zbožnuju. Úžasný Brandon Lee, temná atmosféra a skvělá vizuální stránka. Jeden z mích největších filmových zážitků a jeden z mích nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

Zagros

Skutečnost, že během natáčení zemřel hlavní představitel (mimo jiné syn Bruce Leeho) a staly se i jiné nešťastné události je dostatečně známa. Především díky tomu získala Vrána svůj "kultovní" status, než že by šlo o tak mistrovské dílo. Jde spíš o akční béčko, které ovšem svůj žánr převyšuje výborně vystavěnou temnou atmosférou a také vhodným obsazením, kdy je jeden hnusák odpornější než druhý. Tradiční příběh vás sice nepřekvapí ani neohromí, ale právě díky obsazení a atmosféře si jej můžete užít od začátku až do konce. ()

Milano33

Veľmi srdcervúci film a to hneď kvôli niekoľkým skutočnostiam. Prvou je pochopiteľne smutný a pochmúrny príbeh,ktorý ženie depresiu až do krajností. Avšak tou chúlostivejšou a viac zarážajúcou skutočnosťou dodnes zostáva tragická nehoda, ktorá sa prihodila počas natáčania Brandonovi Leemu - hlavnému protagonistovi filmu, ktorý na následky zranenia podľahol smrti. Táto tragická udalosť sa už navždy zapísala do histórie kinematografie a doznenie úmrtia tohto sľubného herca sa nesie i celým snímkom. Preto sa dá len očakávať, že podobne krutú náturu si zachová aj film samotný a rovnako dobre sa mu podarí predať toto temné posolstvo. The Crown je skutočne silným duchovným zážitok plný temnoty a nerestí, zaradil by som to do Dark Fantasy a to s mimoriadne veľkým dôrazom na slovo "dark" - temný. Atmosféra je ponurá, temná a skvelo reflektuje skazenosť ľudí a mesta. Mesto je nasiakle zločinom a kriminálnou činnosťou. Tvorcovia nám ukazuje temné podsvetie v jej špinavosti, chladnokrvnosti a bezcitnosti. V tejto čiernočiernej tme sa sotva nájde kúsok svetla či nádeje, nemorálne konanie výrazne prevyšuje to morálne, to cnostné. A polícia, tá radšej čuší, lebo sa nedokáže zmôcť na žiadny odpor, aj v policajných radoch to smrdí nákazou, hnilobou a korupciou. Prostredie je najlepšie znázornené práve v nočnej tme, kde sa tieto zlovestné akty často rozplynú alebo stratia. The Crown sa priam až vyžíva v tej nočnej temnote, vsádza na obdobné temné vízie, a aby vynikla autenticita, tak prostredie je v drvivej väčšine prípadov nočné, daždivé či sychravé. Temná štylizácia a hra svetla a tieňa je vskutku ohromujúca, vytvárajú naozaj verný efekt a bez týchto faktorov by sa tento filmový počin rozhodne nezaobišiel. A elektrická hudba taktiež svojím spôsobom utvára tón filmu. Film je veľmi extenzívny, nesnaží sa inscenovať iba ľahké témy, keďže pracuje s obzvlášť temnými témami a motívmi, napr. smrť, pomsta. Existenčné úvahy boli tiež na mieste a dokážu diváka potrápiť. The Crown je taktiež plná symbolizmu a tú najviac citeľnú symboliku nájdeme v stelesnení vrany. Vrana je neblahým znamením smrti, vrana je poslom, ktorý sprevádza duše z ríše živých do posmrtného života. Z toho dôvodu, keď na scénu pristane tento inteligentný a smrť prinášajúci operenec, tak je to vždycky predzvesťou niečoho strašného a hrozivého. Ďalší príklad, ktorý by som chcel uviesť sú ozdobne spracované chrliče a kamenné sochy, ktoré môžeme miestami zahliadnuť medzi zábermi na strechách jednotlivých budov, prevažne pri finálnej sekvencii, tie hovoria o návrate ku gotickým koreňom a celkovej démonickosti danej scény. Každý z týchto (a ďalších) symbolov má vlastnú interpretáciu a film tým výrazne naberá na svojej komplexnosti. Plne chápem, prečo Vrana patrí k tým najlepším komiksovým adaptáciám. Z hereckého osadenstva  chcem najviac pochváliť Brandona Leea a jeho dychberúci výkon, i Ernie Hudson bol fajn. Jednú z mála výhrad, ktorú mám k tomuto filmu, je priamočiarosť deja a pomerne jednoduchý príbehový oblúk. "It can't rain all the time." () (méně) (více)

wosho

První temná adaptace komiksu, Burtonovy Batmani jsou sice temní, ale groteksně. Za to zde je opravdová špína, deprese a padouší co jsou fakt svině a né jen grotesní panďuláci jako Tučňák. Z celého filmu navíc doopravdy zavání depresivní atmosféra (jistě z části způsobená smrtí Leeho, ale ikdyby nezemřel tak Proyas by to dokázal takhle temně natočit). Škoda jen, že celkovš scénář a příběh, je tak jednoduchý a černobílý. To Vráně ubíra na síle. ()

B4TM4N

Že by to mělo zrovna "zahrát si v tom a zemřít" kvality se říct nedá, ale neurazí. Atmosféra slušná, hlavní hrdina - ne nepodobný Jokerovi (zajímavé, že lidé hrající s bíle nalíčeným xichtem mají vysokou úmrtnost při natáčení) - občas dá i nějaký ten vtípek, město je též správně temné. Ale zas ten slabej padouch a čajíčkový final showdown...R.I.P Brandon Lee, něco v tom chlapci bylo. ()

pipapaja

Velice originální film, který jsem bohužel viděl teprve nedávno a musím uznat, že z něho mám rozporuplné pocity. Ano hlavní hrdina je famózní ale stylizace města, atmosféra a celý příběh zas až tak dobré nejsou. Bohužel tohle se pro mě kultem nestalo. ()

Scevola

Nie som sice velky fanusik gotiky ale musim uznat ze to malo paradnu atmosferu a s doprovodom (hudba, cele to bolo v tme). Postava Erica Dravena mi strasne pripominala Healthovo Jokera. 8/10 ()

provitamin

Priemerný a miestami až podpriemerný revenge movie, kde najslabšou stránkou sú jednoznačne záporáci a vlastne aj herci všeobecne. Kvalitný záporák má byť nosným pilierom takéhoto typu filmu a nie ho potápať. Naopak, film ako taký celkom zapadá medzi akčné béčka 90.-tych rokov, čo nie je vyložene negatívum a temná atmosféra, hoci mohla byť aj lepšia, patria k tomu pozitívnemu. 80% tu na čsfd mi však príde ovplyvnené nostalgiou, u mňa 50%. ()

Mathew55

Je pravda, že občas mi naprosto bezchybná, romantická, vášnivá a nehynoucí láska Erica a Shelly přišla dost nereálná, naivní až komická, ale to bylo asi tak to jediné, co bych tomuto filmu vytknul. Brandon Lee je ultimate bad-ass, který se s tím opravdu necrcá a jeho způsoby jsou dost brutální. Jeho chování a celková image dávají filmu velmi temnou atmosféru. Je bohužel skutečností, že hned po pěti minutách víte, jak film dopadne, ale tak je to asi u všech filmů, jejichž hlavním námětem je pomsta. The Crow je třeba sledovat kvůli jeho atmosféře a hlavnímu hrdinovi, ne kvůli jeho motivům. ()

ti88na

Vrane som sa neúmyselne vyhýbala celé roky a keď som si ju teraz konečne pozrela, trochu ma aj zarazilo až také vysoké hodnotenie, nakoľko sa podľa mňa nejedná až o tak nadčasový film. Možno keby som ho neignorovala a vzhliadla už dávno, tiež by mi na oči padol závoj nostalgie a triky by mi neprišli až také úsmevné, scenár až príliš jednoduchý a celé vyznenie až prekvapivo romantické, čo som nečakala, ale neberiem to ako negatívum. Gotika a všetko okolo nej mi je strašne vzdialené a preto tú pravú temnú atmosféru mi vôbec nenavodili podivní ľudia v čudných kostýmoch vyznávajúci ktoviečovlastne a počúvajúci podivnú hudbu. Atmosférou tohto filmu bola pre mňa tragédia, ktorá je k nemu tak nemilosrdne viazaná. Stále som na to musela myslieť a mala som len ťažko popísateľné pocity akejsi tragickej osudovosti a temnoty. A musím skonštatovať, že film by zrejme nemal až taký úspech nebyť týchto strašných okolností. Príbeh je to zaujímavý a aj jeho poňatie nie je zlé, no veľkú zásluhu má na tom Brandon Lee, ktorý z Erica Dravena vytvoril zvláštneho tajomného a charizmatického hrdinu, ktorý v sebe nesie veľké kúzlo neodolateľnej príťažlivosti, myslím že veľa žien bude vedieť o čom hovorím. Vyvážil tak dosť protivného a odpudivého záporáka, hlúpučké ciele jeho pomsty a nevýrazného policajta, vlastne všetky ostatné postavy, ktoré tu nemali čo povedať. Takže za mňa s prižmúrením očí 75 %. ()

SpaceOdyseus

Tak Vrana nam trosku zestarla, ackoli na kvalitach ji to moc neubralo. Zestarla nam totiz do prijemneho retro devadesatkoveho nadechu. Porad to je revenge thriller v temnem komiksovem havu s 90s rockovym soundtrackem a skvelym Brandonem Lee v hlavni roli. ()

Drc

Excelentni, temne, hluboke, bolestive, atmosfericke ... tenhle film je proste o pocitech pro ty, kteri je v nem dokazi najit, nebo spise v sobe. Vcelku jednoduchy dej o pomste muze ze zahrobi, postaveny na bazi komixu, se povedlo zpracovat opravdu skvele a vdechnout mu dusi. V zaplave dnesnich akcnich plytkych komixaren se tato "vykopavka" vyjima. Vse podbarvuje vyborna hudba. Pro ty, kteri maji radi mirne metalove, temne a zajimave filmy jasna volba. ()

Radim

Film o pěkných pár let předběhl svou dobu a ve svém žánru patří pro mě k tomu nejlepšímu. Skvěle vystavěna temná atmosféra, hra světel a stínu, vynikající hudba a charismatický Lee. Bez rozpaků nejvyšší hodnocení. ()

Daae

Atmosférou je Crow podobný batmanovským filmům a snad mi i trochu připomíná Punisher, který však byl o dost horší. Crow je takový smutný příběh s docela nadupanými scénami (žádný X2 v tom ale nehledejte), který je především o mstě z lásky, ale člověk v něm může najít i jiné věci. Vlastně se nedokážu tolik divit, jak to s představitelem hlavní role dopadlo, protože jeho postava dostávala dost zabrat :( Ale skutečně je to dobrý. I have something to give you. I don't want it anymore. Thirty hours of pain all at once, all for you. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)