Malý obchod hrůz

• USA The Little Shop of Horrors (více)

Tato černá filmová komedie je příběhem zaměstnance malého květinářství, ke kterému se shodou náhod dostane semeno podivné rostliny. Zpočátku neroste, ale když se její majitel při ošetřování řízne do prstu, rostlina si na jeho krvi ráda pochutná a mohutně povyroste. Když už masožravci přestane stačit krev a maso, začne se její majitel shánět po větších a větších obětech... (Levné knihy)

Jordan

majster hororovej komédie Roger Corman ponúka niekoľko vtipných hlášok, niekoľko milých fórikov ladených čiernohumorne, celkom podarenú záverečnú naháňačku na pneumatikách, jedného (upozorňujem na mužský rod) hovoriaceho predchodcu "Adély" a jednu z úplne prvých úloh 23-ročného Jacka Nicholsona vo filme (trochu nezmyselná, viacmenej najextravagantnejšie zahraná epizódna postavička masochistického pacienta u zubára/zamestnanca pohrebného ústavu) a po hlbšej úvahe (čo si divák kvôli žánrovosti snímku neuvedomí) aj dosť tragický sociálny tón príbehu vo svižných čiernobielych (a v úvode animovaných) 70 minútach tejto klasiky žánru čierna hororová komédia; Obchodíky ako kvetinárstvo Gravisa Mushnika (je to ten istý typ obchodíku ako ten, kde sa dá kúpiť Aladinova lampa alebo malý Gremlin) sú veľmi vďačnou témou a Corman sa vďačných tém vie celkom vďačne chopiť; ()

Anderton

Možno to bolo kedysi vtipné celé, dnes je to už viacej trápne. Amatérština v tom najklasickejšom zmysle slova. Taká milá jednohubka pre fajnšmekrov a možno aj povinné filmové čítanie zo 60. rokov. Český dabing je katastrofálny, ruinuje všetko dobré, čo by sa na filme dalo za normálnych okolností nájsť. Jack Nicholson na obale DVD nemá čo robiť, má tu iba epizódnu úlohu a možno film ani nevidel. Ale vyzerá na plagáte s rastlinou ako s filmovou cenou. V originále by to bolo za 3 hviezdy. ()

Campbell

Remake patří mezi parádní komedie/horor jaký jsem kdy viděl. Parádní hudba, parádní efekty a výborný Steve Martin. Tenhle díl je poměrně slušný ale chyběl mi k tomu hodně velký kus abych filmu dal více než 60%. Corman určitě zaujal a jeho režie je výborná, ale jelikož jsem viděl jako první remake tak jsem čekal něco trochu víc. Humorný scény navíc nebyly zrovna moc humorný ale příběh a celý to prostředí mě poměrně slušně bavilo. ()

Slarque

Zábavná černá komedie, které čas přidal ještě kouzlo nostalgie. Jednoduše nahozený děj, sympaticky střelené postavy (nejvíc asi ta Nicholsonova), kouzelné dialogy... prostě paráda! ()

WANDRWALL

Verze z roku 1986 je lepší. Ale někde se začít musí, ti další to pak mají o to snadnější. tedy pokud si nastudují své předchůdce, a pak posunou kvalitu dále. Masožravá rostlina nebo Otesánek, to je již od Antiky, užívané téma. proč by ho měli filamři obcházet a nepokusit se zužitkovat? Třeba i v roce 2123? Lidí seznamujících se s životem bude stále dost, a blbů taky.***(15.10.2010) ()

iamek

Zajímavý námět a zpracování, ale remake od Franka Oze je prostě lepší. A vidět Jacka Nicholsona v jeho začátcích je vždycky zajímavý zážitek. ()

Oktavianus

"Jedl jsem kytky všude na světě a řeknu vám, že ti, co mají nejzvláštnější sortiment, vydělávají nejvíc peněz." Skvostná temná groteska od mistra Cormana, která je podaná s nadsázkou, ironií a obrovskou porcí humoru. Žádná z postav není úplně normální, můžeme se bavit jen o tom, kdo je ujetější víc a kdo míň, ale psychopati jsou tam vlastně všichni. Přesně do takového světa bych se chtěl probudit. A k tomu všichni hláškují jako o život. Majitel květinářství sklíčené zákaznici v návalu velkodušnosti: "Ukažte si na něco - a je to vaše." "Ehm, třeba kasa?" Závěr je možná očekávatelný, při pointě mě nezamrazilo tolik, jak by asi bylo záhodno, ale to je nepodstatný detail. Jo, a objeví se tam Nicholson, jak všichni píšete, i když je to zcela zbytečná informace. "Hm, ta květina vypadá chutně. Ale není trochu zvadlá?" ()

Flego

Príjemná horrorová komédia, hoci ja by som to skôr bral ako čiernu komédiu, ťažiacu aj z éry nemej grotesky. Nicholsonová scéna je v podstate zbytočná, ale veľmi vtipná. ()

anais

Některé filmy se objektivně hodnotit nedají, a Cormanův Little shop of horror mezi ně spadá. Je to přesně ten typ filmu, jakým je slavné Woodovo Plan 9 from outer space - děsné dialogy, amaterské, svou lacinností do očí bijící kulisy, a příběh...ten se očividně psal pěkně narychlo. Jenže pak je tu to ohromující množství nápadů, které na nás autoři chrlí, a to nápadů značně ulítlých, vzniklých většinou z té největší nouze. Little shop of horrors ani na chvíli nenudí - trvá přiměřeně dlouhou dobu, je tu velká masožravá květina Audrey, která každou chíli vykřikuje "Feed me!" a "I am hungry!", je tu milostný příběh, zazní i několik výstřelů - tvůrci se snažili dát do filmu všechno, i přesto že vložená investice očividně nesahala vysoko. A na závěr to nejlepší - to co tehdy Corman možná jen tušil, dnes víme jistě - Jack Nicholson je skvělý herec, a i přesto že se v tomto malém dílku xichtí jen pár minut, rozhodně předvádí nemalou část toho, co později rozvinul ve skutečné herectví. A teď, Audrey už má hlad, tak ji padejte nakrmit! ()

SOLOM.

Čekal jsem od toho mnohem víc. Filmu nelze odepřít humorná část, která diváky pobaví, ale těhle chvilek je jen velmi málo. Já jsem u toho dvakrát usnul a dodíval se až napotřetí. Chtělo to míň kecání a více akce. Podle mě je to jen průměrná černá komedie nic víc- nic míň. ()

eraserhead666

Asi by mě nikdy nenapadlo, že shlédnu horrorově laděnou černobílou grotesku. A ejhle. Tohle mi sedlo jak prdel na hrnec. Parádní fórky, místama dost mimózně ujeté (pán pojídající kytky, vyslankyně tichého klubu pozorovatelů květin, oba policisté), naprosto geniální hodně momentálně retardovaný zubař a ještě více ujetý Jack Nicholson. A Audrey, dokonalá představitelka své doby, s neustálým úsměvem a hrdě se dmoucí hrudí. Já jsem navýsost spokojen. Pravda, je to mnohem více komedie než horror, ale obě linie nakonec vychází hodně dobře (ty tváře v květech mají své kouzlo a koule). ()

vypravěč

Ukrutně zábavné dílko, mající v sobě více z černé komedie než z hororu. Kolem hlavní hororové rekvizity se sice všechno točí, ale mnohem poutavější je groteskní povahokresba zúčastněných postav obestřených skvělou atmosférou (tak trochu parodující noirové klima), podpořenou morbidním tématem a skvělou hudbou. ()

ScarPoul

Výborná vec. Krásne štylizovaná a jednoduchá. Zápletka, ktorá by fungovala aj pre krátkometrážny film tu funguje na poli dlhej metráže a prezentuje nám partu rôznorodých, ale charakterovo veľmi špecifických postavičiek. Mix detektívky, hororu, komédie, romantického filmu tu funguje na výbornú. Niekoľko krát som sa naozaj schuti zasmial - hlavne pri drobnej úlohe Jacka Nicholsona u zubára a celkovo ma film veľmi príjemne pobavil. Vidno že bol Corman majstrom svojho remesla a celkovo B žánru v Amerike ()

Dale

Komédia, pri ktorej prvoplánových vtipkoch sa sotva niekto zasmeje, horor ktorý s hororom nemá absolútne nič spoločné, herci, ktorých amaterizmus by nestačil ani na ochotnícke divadlo (s výnimkou Jacka samozrejme). Proste taká nízkorozpočtová vtákovina, ktorá našťastie má primeranú stopáž a dá sa pozrieť bez nejakej vážnejšej ujmy. ()

MrCreosote

Hodinková anekdota o tom, jaké to je mít mít doma masožravou a věčně hladovou kytku. Příběh je sice primitivní, nicméně Mushnick a jeho slovní hříčky nemají chybu, všemi vychvalovaný Jack Nicholson samozřejmě také potěšil (dokonce mi připomínal mladého Leonarda DiCapria) a celé to má takovou příjemnou, starosvětskou atmosféru. P.S. Titulky od Petra Palouše pro Českou televizi jsou jak jinak více než vydařené. ()

corpsy

Komédia, občas náramne zábavná s podarenými dialógmi, občas to padá až do trápnosti. Takže priemer, slušné 3 *, za škoda, že nevyvážený tlak a pre okúzľujúcu niekoľkominútovku s Jackom Nicholsonom. ()

Cimr

Vlastně mě až překvapilo, jak mě tato hloupůstka známého amerického béčkaře Cormana natočená za dva dny, pobavila. Není to žádné vrcholné umění, ale prostředí malého krámku kdesi v New Yorku, kde se děje něco nekalého mi na průměr stačí + pointa, Jack a úžasné dialogy dvou detektivů = nadprůměr. ()

frashmaker

Občas nudné, sem tam naivně bezpředmětné ale jinak svěže vtipné a plné nevšedních nápadů. Říkejte si co chcete, ale Nicholson v roli masochisty stejně válel nejvíc ze všech. ()

Malý obchod hrůz čeká návrat

Malý obchod hrůz čeká návrat

16.03.2024

Pokud si občas říkáte, že masožravé rostliny nemají na velkém plátně dostatek reprezentace, možná se to brzy změní. Podle informací serveru Deadline je totiž v přípravách nová verze klasické… (více)

Zemřel herec Dick Miller

Zemřel herec Dick Miller