Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

RomanHyde

Malý průměrný film s jedním velkým excelentním hereckým výkonem. Ano, nebýt Jodie Foster, pravděpodobně by tento snímek upadl v zapomění našich i televizních archivů. Na problematiku znásilnění je zde nahlíženo z jiné stránky a to té, jak moc si za to žena může sama svou přehnanou vyzývavostí, flirty či provokováním. Bohužel tohle téma je omíláno celých 108 minut a v druhé půlce se již nemůžeme dočkat rozuzlení soudního procesu. Film na mě místy působí dojmem nastavované kaše, jelikož scénář je opravdu slaboučký. Vše nese na svých bedrech Jodie a je třeba ji zatleskat za to, jak krásně tento film utáhla. ()

bolan

K tomu není co dodat, souhlasím se vším co bylo ve filmu řečeno. Jodie Foster taky parádní, ale chybělo tomu trocha toho espritu. ()

Jeremiah

Pokaždé. když vidím Jodie Foster s tou její půvabnou pusinkou, tak si říkám jaká obrovská to je škoda, že nenašla toho správného chlapa, který by v ní vybudoval pozitivní vztah k mužům. Jaké ta by mohla mít krásné děti ... . Ale jinak klobouk dolů, je to PANI herečka, což dokázala i v tomto filmu, který je obžalobou především nevšímavosti lidí a brutality některých mužů, kteří by se neměli nechat vyprovokovat k něčemu takovému, co tento film popisuje. ()

tranquill

Nevím, jestli lze tohle kriminální drama nazvat strhujícím, ale každopádně se jedná o nadstandardní záležitost v čele s výbornou Jodie Foster. ()

Dovlatovka

Až na Jodie Fosterovou (hvězda navíc) film v podstatě průměrný. Zapůsobila na mě hlavě scéna samotného znásilnění a představa, že někde můžu narazit na bandu chlapů, kteří jsou takového chování vážně schopní. ()

Lasombra

Přesto, že film je dobře natočený a Jodie se opět předvedla v barvách, k vůli tématu už se na něj nepodívám znovu, jinak by se ze mě stala feministka:-D ()

Ceberus

"Hele, moje oblíbená Jodie, tak se schválně kouknu, jak hraje v tomhle..." Na konci filmu jsem měl podezření, že se mi ten výkon líbil tak hodně jen proto, že mám Jodie Foster rád. Naštěstí mě uklidnila informace, že za tuto roli obdržela Oscara, takže úplně subjektivní dojem jsem z toho zjevně neměl. Jodie tady totiž hraje něco naprosto odlišného od svých ostatních rolí a krásně se tu ukazuje, že je schopna zahrát snad cokoli. A jak správně podotýkají ostatní hodnotící - hrát to místo Jodie nějaká neznámá tuctová herečka, film leží v zapomnění mezi dvouhvězdičkovou šedí. Jako malá perlička mě příjemně překvapila epizodní účast hned dvou známých tváří ze seriálu Hvězdná brána - Carmen "Selmak" Argenziano a Tom "Maybourne" McBeath. ()

haWranka

Oscar pro Jodie Foster je naprosto oprávněný. Ta ženská dokáže zahrát vážně všechno! Film sám o sobě je hodně silný, tohle téma, a ještě takhle zpracované, se musí dotknout každého. ()

mira.l

Popravdě řečeno mě to nějak moc nebavilo od samého začátku. Jak to pokračovalo, bylo mi tak nějak čím dál víc jedno, kolik jinochů Sáru přefiklo, jestli jim podržela sama nebo ne, jestli se jí to líbilo nebo ne. A nálož právnických keců v poslední třetině mě nudila už úplně. No ale nějak jsem se tím protrpěl do konce, a jen mě to utvrdilo v tom, že Jodie Foster opravdu není moje best of. ()

donkocicak

Šokující a pravdivé. Jodie Foster podala skvělý výkon. Co víc dodat ? Stojí za podívání a koho se to alespoň trochu nedotkne, jako by byl snad bez citu... ()

myse

No jak já nemám ráda šťastný filmový konce, tak tady jsem celou dobu hlavní hrdince vší silou držela palce, aby to pro ni co nejlépe dopadlo. Film se dotýká tématu, které nenechá slušného člověka klidným. Je až k nevíře sledovat, jak něčí špatná pověst může ovlivnit náhled na celý soudní případ; zaslouží si takoví lidé (ženy) znásilnění víc než ti slušnější? Skvělé zpracování aktuálního problému, s úžasnou Jodie Fosterovou v hlavní roli. Obzvláště se mi líbilo, že byli nakonec potrestáni nejen samotní aktéři znásilnění, ale i povzbuzovači, bez nichž by pravděpodobně k onomu trojtiému znásilnění vůbec nedošlo. Drama jak řemen, pro mě velmi silný zážitek, ani chvilku jsem se nenudila. ()

Monty2729

Strhující snímek, který mi v hlavě zůstal hodně dlouho po skončení závěrečných titulek. Jodie Foster zahrála svou roli perfektně a věřila jsem jí každé slovo. Příběh otevírá velmi silné téma, o kterém by se mělo hodně diskutovat. Všem vřele doporučuji. ()

Ewík

Silný film a šílený příběh... herectví mladičké Jodie si Oskara zasloužilo (v té velké konkurenci velkých hereček...). Líbil se mi jak vývoj vztahu s právničkou, tak vývoj příběhu. Lascivní chování a oblečení není povolení k sexu. A je hrozné, že to ještě pořád není jasné. A mimo jiné se mi také líbilo osmdesátkové oblečení a účesy - pecka :-D ()

jafuska

ačkoliv jsem to už jednou viděla v tv, podívala jsem se na to znovu, protože zde hrála začínající hvězda Jodie Foster, a ji mám ráda, ale tady hrála obět znásilněnou, a povedlo se jí to, všechno jsem ji uvěřila, je docela hrozné, že společnost vždy nedobrovolný styk dává za vinu ženě, jenom proto, že se oblíká jinak, chová se jinak než muži toto je drama, jak má být, vřele doporučuji, nikdo nesmí být zastrašován když někdo poruší zákon musí být za každou cenu potrestán. ()

kslaww

Výborně zpracované... znásilněná dívka která bojuje proti justici, okolí a sama sobě....výborný a strhující film...skvělé herecké výkony. ()

MyrnaAlec

Klasické téma s šílenými módními úlety té doby. Od té doby se moc nezměnilo, stále za to můžou ty drzé ženské, co vychází samy temnými ulicemi v minisukních. ()

Bilky

G-e-m-i-n-i správne zhodnotil situejšn, ale napriek tomu dávam + 1* práve za to, že za málo peňazí sa podaril film ktorý nemá look ako TV produkcia. Vysoko vyčnievajúci výkon JODIE bol fskutku presvedčivý! Mrazivo dokonalý! BTW: myslím že podobne ako I.CHÝLKOVÁ nemá problém zahrať a namaskovať sa na podobné situácie, skôr by som povedal že obe dámy (ktoré napriek tomuto dehonestujúcemu tvrdeniu patria k mojim TOP) majú skôr problém s maskovaním na príťažlivé a krásne ženské ;) ()