Jejím jediným zločinem bylo, že se stala obětí. Psychologické drama Znásilnění (1988) režiséra Jonathana Kaplana vzbudilo ve své době značnou pozornost. Vyzývavá servírka Sára Tobiasová (Jodie Fosterová) je v nočním baru znásilněna třemi muži. Jejího případu se ujme mladá prokurátorka Kathryn Murphyová (Kelly McGillisová), která se rozhodne obžalovat nejen tři násilníky, ale také houf okolo stojících mužů, kteří všemu přihlíželi a nejenže zločinu nezabránili, ale naopak provinilce nadšeně povzbuzovali. Prokurátorka se při vedení obžaloby musí potýkat především se svojí nedůvěrou vůči Sáře, která je díky neuspořádanému životu velmi nevěrohodnou svědkyní… Film byl vyzdvihován především kvůli přesvědčivému výkonu Jodie Fosterové, která tady vytvořila svou první velkou „dospělou“ roli, za niž mj. dostala Oscara, Zlatý glóbus (ex aequo), Cenu Národní filmové rady (NBR) a Donatellova Davida. Rovnocennou partnerkou jí v úloze žalobkyně byla Kelly McGillisová, v té době i známější herečka díky hlavní ženské roli v diváckém hitu Top Gun (1986). Ani po třiceti letech neztratilo Znásilnění nic ze své naléhavosti. Spíš naopak, když ho dáme do souvislosti s nedávnými obviněními několika známých osobností ze sexuálního obtěžování, jež pobouřila nejen Hollywood, ale celou americkou společnost. Snímek uvádíme s původním distribučním dabingem z roku 1990, který jsme před vysíláním celý zrekonstruovali do přijatelné technické podoby. (Česká televize)

megajalec

Páčilo sa mi, že film bol nejednoznačný, človek nevedel, na ktorú stranu sa má postaviť, zvažoval všetky pre a proti. To sa podarilo. Veľa vecí mi však prišla šablónovitých, čo sme už videli veľakrát. Ešte trochu sa dalo pohrať so scenárom, trošku väčší rozpočet a film nemusel byť taký komorný. Lepšie 3* ()

Virusman666

Nebýt hereckého umění Jodie Foster, tak jsem dal o hvězdičku méně. Tyto filmy jsou přinejmenším nudné, soudní síně jsou furt tak stejné... ()

Martanecek007

Docela silný příběh, který poukazuje na zvířecí stránku člověka, konkrétněji muže. 2 verze výpovědí, které nám jsou po dobu filkmu představovány nám mohou zamotat hlavu a sami nevíme, jak to tedy doopravdy bylo. Což člověka drží v napětí a očekávání. A to je správné. ()

J.Mayen

Krom tono ze Jodie hrat umi a zahraje i v sebevetsi sracce tomuhle dilu nedava z principu zadny pravo byt takhle vysoce hodnoceny. Je to jedna velikanska, dlouha, tahla nuda, plna neustalych hadek, revu a obvinovani. Krom toho ze ja byt soudce a po te co bych si vyslechl druheho svedka bych rozhodne tvrdil, ze si to svym chovanim savam vyprovokovala a take ze je k znasilneni nabadala. Tolik k filmu,ale opravdu velkem zklamani a ztrata casu. ()

Dana1926

Tento film už samotným názvem řekne o čem bude. Sára byla znásilněna bohužel má dost pochybnou pověst a tak se objevují pochybnosti zda je v tom tak zcela nevinně, nemohla si za to nakonec sama? Nejsou nakonec ti chlapi nevinní? Neřekla si o to? Strhující výkon Jodie Foster poprávu oceněný Oscarem. Myslím si, že do páté hvězdičky ještě něco chybělo, ale poutavý příběh a závěrěčný titulek zapůsobili dostatečně. ()

Misterioso

Je pravda, že celý tenhle film stojí a padá s výkonem Jodie Foster, ale to nic neměni na tom, že se jedná o povedené drama se zajímavým námětem, které vám podobné násilníky zhnusí na úplné maximum. Výkon Kelly McGillis byl pro mne zklamáním (škoda že si ji nezahrála například Sigourney Weaver, která roli Kathryn odmítla), zato Jodie Foster je takřka neskutečná, protože se její (naštěstí Oscarem oceněný) výkon dá označit jako herecký koncert par excellence. Slušná podívaná. ()

buchannon

Na tento film s mojí oblíbenkyní Jodie Foster jsem se celkem těšil. Koneckonců, kdo ji nemá rád, že? Je to tak trochu snímek ze staré školy, a trochu je natočen novějším postupem, asi něco mezi. Někdy příběh ztrácí tempo, ale celkově musím napsat, že se jedná o nadprůměr. Jsem opravdu velice potěšen, že Jodie za svou roli získala Oscara. Z právníka obžalovaných se mi fakt dělalo dost šoufl, zkrátka z některých filmových právníků se mi zvedá kufr. ()

Kozlowski8

Film, který je příběhově vcelku tuctový, byť je jeho tématem jeden z nejohavnějších zločinů. Je ale vyjímečný hereckým výkonem Jodie Foster. Její Sára je dívka s velice nejednoznačnou povahou a Jodie dokázala perfektně a velmi přirozeně vystihnout a vyjádřit pochody v její mysli a členitost její povahy. Sára je totiž pěkná mrška s horkou krví, která někdy ráda provokuje, flirtuje, předvádí se, chová se nevybíravě a bezcitně. Cit a dobré srdce jí ale nechybí - jen jsou trochu více skryty pod těmi projevy neřestí. O tom ale všechno je - o hranici mezi flirtováním, vyzývavostí a sexuálním provokováním a ochotou se sexu poddat a o výkladu práva a pohledu na něj. Silné drama, které sotva může nechat někoho chladným. 75%. ()

Korina

Jodie Foster hned na začátku kariéry ukazuje, že bude hodně dobrá herečka a na jejím výkonu celý film stojí. Téma no koment, snad jen, že je věčné a nikdy na něj nebude existovat jednoznačný názor. Holka ví, že nemá provokovat, přesto provokuje, snad z pocitu, že TO má pod kontrolou, že BY si to k NÍ nedovolili.... Pocit nadřazenosti, pud, který dělá z lidí monstra, bezcitnost, pohrdání, kdo by na to chtěl neustále myslet. A tak zbývá alespoň šťastný konec, který má ženám říct " nebojte, dobře to dopadne." Nedopadne. ()

Spike86

Film, který jednoznačně táhne výborný uvěřitelný a nepřehrávaný herecký výkon Jodie Foster. Zbytek už není tak famózní a poutavý, ale i tak to baví. 70% ()

Svadbos

Pôsobivá dráma inšpirovaná skutočnou notoricky známou udalosťou a poháňaná úžasným oskarovým výkonom Jodie Foster, ktorá tu stvárnila provokatívnu oplzlú ženu, majúcu na súde svoj deň. Jediná výhrada: bola klimatická rekonštrukcia samotného zločinu skutočne potrebná? ()

Signore

Oscarem zaslouženě ověnčený výkon Jodie Foster, jinak je ale snímek vlastně spíš jen velmi lehce nadprůměrný. Finální gradace je nadto založena na (myslím) zásadní faktické chybě, kdy nejprve hovoří advokát obžalovaných, a až po něm (a na něj tedy reagující) návladní, jež tím získává neoprávněnou výhodu. ()

Mark1983

Jedná se o dosti pobuřující film, ač znásilnění je jedna z nejodpornějších věcí, kterých je člověk, co se nedá nazvat člověkem, schopen. Průběh filmu je celkem koukatelný, místy i zaujatelný. Ale znásilňovací scéna, kdy oběť leží na stole v bezbraném stavu a debilové se na ní střídají, vzbuzuje neklid a pobouření, když si divák například dokáže uvědomit, že by se to v určitých situacích mohlo stát i jeho blízké osobě třeba při procházení nebezpečným místem, zkratkou, aby to stihla do práce. Jenomže potká zbytečné existence, co jí začnou otravovat a dojde i na znásilnění. Prostě hnus, během nějž se otvírá nůž v kapse. ()

Feacher

Takový průměrný až lehce nadprůměrný film z krimi-soudního prostředí, kde nad onu průměrovou čáru vykukuje pouze Jodie Foster, jak je již 1000x zmíněno, a pokus o jakousi osvětu v oblasti problematiky znásilnění. Není tam nic moc špatně, ale zároveň tam není ani nic, co by tomu dávalo tu přidanou pětihvězdičkovou hodnotu. 80% ()

axolotl

Velmi nepříjemný, drásavý film, který nepotřebuje berličky citového vydírání, stačí jen reálné kruté násilí spolu s herci, co ho svým výkonem dají divákovi řádně procítit. Ttradičně skvělou J.F. netřeba zmiňovat. ()

lindoušek

opravdu přesvědčivý výkon Jodie Fostrové. Oscara si určitě zasloužila. Je to naprosto genialní film o hnusných, odporných sviních, jakými někdy chlapi dokážou být. ()

Vindemiatrix

Jonathan Kaplan dokonale vytěžil herecký potenciál Jodie Fosterové. Je zranitelná, křehká, osamělá - přesně když má. Je naivní, lehkomyslná a vyzývavá - přesně když má. Vyvolává vaše sympatie; vyvolává vaše pochyby - přesně když má. A stejně funguje celý film. Úsporný až komorní, s trochu unylou prostřední částí, ale přesvědčivě vyjadřuje přesně to, co má. A ono "to" není nic příjemného, banálního a vzdor zdánlivě přímočaré zápletce ani nic jednoznačného. ()

Makadan

Kdyby Jodie Foster nedostala za tento film Oscara, tak u mě má určitě toho "imaginárního" :) Skvělý herecký výkon, který by nenechal chladným snad nikoho. Ovšem tím to pro mě tak troch končí....hvězdičky uděluji především jí a také Kelly McGillis. Ale tu poslední pátou prostě dát nemůžu. ()