Přejezd Cassandra

• Československo Přejezd Kassandra (více)

Skvěle obsazený katastrofický thriller plný napětí o tom, jak teroristé při přestřelce ve výzkumném ústavu rozbijí baňky s plicním morem a ukryjí se pak v mezinárodním expresu. Ten je izolován a má být odvezen do karanténního tábora... Mezinárodní zdravotnickou organizaci v Ženevě přepadnou teroristé. Postřelený strážný stačí zalarmovat ostrahu, jeden z teroristů však unikne. U druhého doktorka Stradnerová diagnostikuje vysoce nakažlivý plicní mor, kterým se nakazil v přepadené laboratoři. Pacient zanedlouho zemře. Terorista, kterému se podařilo uprchnout, se schová v transkontinentálním expresu směřujícím do Stockholmu – i on je s největší pravděpodobností nakažený. Případ vyšetřuje plukovník Mackenzie. Při kontrole seznamu pasažérů expresu zjistí, že ve vlaku se nachází též známý neurolog Jonathan Chamberlain. Plukovník se s ním zkontaktuje a pověří ho, aby zjistil, zda se terorista opravdu nachází v tomto vlaku. Jonathan se svou exmanželkou Jenny objeví teroristu ukrytého v zavazadlovém prostoru. Zdá se, že nákaza u něj už značně pokročila a protože se předtím pohyboval mezi cestujícími, u mnohých z nich se také začínají projevovat příznaky plicního moru. Situace je kritická. Mackenzie dostane příkaz odklonit vlak přes přejezd Cassandra do Polska, kde má skončit v karanténě. To by ale pro většinu postižených znamenalo smrt… (TV Prima)

stankub

Katastrofický film režiséra George p. Cosmatose (Rambo II, Cobra) se skvělým hereckým obsazením v čele s Richardem Harrisem (Gladiátor, Orca). Škoda, že poslední dobou nevznikají podobné filmy, nýbrž podřadné béčka, které dávají na Nově na dva díly. ()

El Loco

Príjemný oldschoolový filmík, ktorý sa ku koncu mení z čisto katastrofického thrilleru (hrozba epidémie pľúcneho moru) na akčné dobrodružstvo. Treba pochváliť hlavne casting, pretože herecká smotánka je tu vskutku prvoligová (Richard Harris, Burt Lancaster, Sophia Loren, Ava Gardner, Martin Sheen, O.J.Simpson, Lee Strasberg) a jej kvalita sa jednoznačne prejavuje (k čomu dopomohli aj scenáristicky skvele vybrúsené charaktery postáv) + netreba zabudnúť ani na prácu Georga Pana Cosmatosa, ktorému sa podarilo svojou zručnosťou vliať filmu potrebnú dávku napätia, dynamiky a pátosu. ()

jilda

Perfektní herci v katastrofickém filmu s naprosto dementním scénářem. Už jen to, že by si takový vlak nechalo Československo nebo Polsko v roce 1976 přijet na vlastní území, koordinovaný americkou armádou, plný nebezpečné nemoci a ozbrojenců a ještě by se o ně postarali soudruzi v Polsku...... To musel vymyslet naprostý magor. Pod mostem Kassandra prý už nechtějí žít lidé, protože je v hrozném stavu...... oni ani nemůžou, protože je nad strmou roklí, kde teče řeka:-) ()

arcticsky

Je radost dívat se na takové herce jako je Richard Harris, Burt Lancaster, Ava Gardner, Sophia Loren, Martin Sheen a ano - i O.J. Simpson. Problémem je za vlasy přitažený scénář, ale to ke katastrofickým filmům tak nějak patří. ()

Carbo

Ze začátku nic moc možná kvůli japonskému dabingu, avšak druhá část zvedá hodnocení. Líbil se mi odpor proti vojákům, kde obyčejní lidé bojovali aby ostatní měli šanci přežít. ()

modista

tento film mne nijak nenadchl, světlou vyjímkou je výborný /hlavně přirozený / herecký výkon Burt Lancastera. ()

mh.mail

70% - Dobře natočený thriller, kdy mě nejvíc mrazilo při záběrech na skutečný stav železničního mostu. Projedou anebo neprojedou? Působivá byla taky scéna nočního zapečetění vlaku. Nějaká ta nelogičnost by se taky našla: že by se podařilo v době studené války CIA domluvit se s komunistickým Polskem a poslat do něj epidemií naplněný vlak? A vždycky mě dostane blikací železniční mapa, nad kterou operuje Burt Lancaster, na které je velkými písmeny vyznačen zrovna jeden starý a od války nepoužívaný železniční most kdesi v Polsku a na které blikají jednotlivá políčka vždy podle toho, kde se nešťastný vlak právě nachází. ()

pipapa

Řešení už tak podivně vzniklého problému je zde technicky i politicky naprosto nesmyslné, nelogické, opravdu jen filmové pro zábavu, pokud tedy vyložené nesmysly někoho baví. Problém by se dal a hlavně by se musel v Evropě té doby řešit úplně jinak. Jediné výpovědní hodnoty tohoto dílka jsou, že před USA je vždy třeba se míti hodně na pozoru a že Západ považoval (považuje?) Východ za něco méněcenného, za smetiště, kam se dá odkládat kdejaký, i ten nejnebezpečnější, sajrajt...Že by si tehdejší Východní blok nechal zatáhnout jen tak na své území něco takového a vůbec něco ze Západu, to je holý nesmysl, produkt chorobného západního myšlení...Hvězdné obsazení určitě v té době táhlo a možná táhne i po letech. Já osobně Lorenovou nemusím a sem vůbec nepasuje, Harris je odpudivý a svým zjevem tahne film ještě více dolů. Chvílemi otřesná uši trhající hudba se snaží vybičovat napětí na nejvyšší možnou míru...Jedna hvězda za Ingrid Thulin, O.J.Simpsona, hezké záběry na krajinou jedoucí vlak, hororové záběry starého mostu a dobře zfilmovaný/ztrikovaný propad části vlaku na konci filmu. ()

fleurette

Harris: Humorous. Loren: I am being perfectly serious. Úžasná chemie mezi postavami Harrise a Lorenové, kteří hrají bývalé manžele, kteří přestože dokonce dvakrát rozvedení, mají mezi sebou stále cosi a vtipně se špičkují. Škoda že toho není více. ()

Majkak

Film má atmosféru, slušný spád, sympaticky pracuje s osudy jednotlivých cestujících. Působivá je i jeho nadčasová otázka případného obětování některých lidských životů ve prospěch záchrany většího počtu jiných. Závěr trochu drhne, střílečka je lehce praštěná. Je vidět, že režisér lépe zvládá psychologické momenty než akční scény. Divák si může jen povzdechnout, to jsou fakt tak pitomí, aby před tím, než se sami zřítí do propasti, stačili postřílet ještě jiné. ()

MickeyStuma

Katastrofický příběh o virové problematice, který je z dnešního pohledu narvaný hereckými hvězdami. Námět je empatický a na svou dobu přívětivě zpracovaný. Nepřehání se v lecjakých monstrózních akcích či nuceným dramatem. Scénář pevně drží už v základech a vlivem postupného a hlavně plynulého vývoje veškerého dějství se už správná atmosféra buduje sama. A uspokojivé je, že se tato vlastnost drží po celou dobu stopáže. Mnohé postavy jsou sympatické, mnohé dokonce i zajímavé. Každý má v příběhu své místo a jeden nad druhým nevyčnívá. Což i znamená, že nikdo není středem zájmu, i když to zdánlivě vypadá, že je to Dr. Jonathan Chamberlain, kterého si střihl Richard Harris. Tedy jeden z cestujících ve vlaku snažící se zachránit co se dá. Snímek je ze sedmdesátých let a stal se tak hluboce inspirativní, že se určité dějové nápady používají dodnes. Máme tu nebezpečí ve vlaku, který se úřady rozhodnou řešit neadekvátní cestou. O co jde už prozrazuje název snímku. A jedná se o nejsilnější okamžik, který však už po tolika letech není po technické stránce zrovna evidentní. Umělost je hodně vidět obzvlášť na vagónech, které v určitých úhlech spíše vypadají jako malé železniční modely. Zub času tedy již nějaké své záděry zanechal. I tak snímek ještě stále umí zaujmout. Jedná se o silný film, který ční nemalou reálností, co se týče událostí ve vlaku. Otázkou je, jestli by bylo reálné i dané řešení. Politický nadhled v daném konceptu je prostě všude. A tak se jedná o film, který má v rámci filmových klasik své stanovené místo. ()

Rathalos

Epidemia plucneho moru,uzavrety vlak,ozbrojeny vojensky dozor,smrt,panika,klaustrofobicka atmosfera,to a omnoho viac je sucastou tejto skvelej napinavej katastrofickej dramy s prvkami thrilleru zo sedemdesiatych rokov minuleho storocia,herecke obsadenie je kvalitne,natocene je to perfektne na tu dobu,hudba je vyborna,no jednoducho take zalezitosti sa uz dnes netocia,co je obrovska skoda,to bola este era poctiveho filmu...:-) ()

Biopler

Film má nepresnosti a dosť mu uškodil zub času. Aj tak sa jedná o veľmi napínavý snímok, v ktorom musím vychváliť atmosféru a kameru. Herci miestami výborní, miestami teatrálni. Dávam slabšie 4* a prosím si remake :) ()

Kubeska

Když si odmyslím pár technických chyb, tak v rámci koprodukce vznikl slušný snímek s tísnivou civilní atmosférou v podobě smrtelného viru, rychle jedoucím vlakem, nejistým mostem a hlavně s otázkami, jak se postavy (hlavně Richard Harris a Burt Lancaster) rozhodují ve chvílích, kdy jde o lidské životy. Hlavně "nejistý" konec se povedl, takový jsem opravdu nečekal. ()

tranquill

"Radši o den později v Paříži, než o 20 let dřív v nebi!" V letošním covidovém roce vysoce aktuální katastrofický thriller. Přes dvě hodiny napětí i výborných hereckých výkonů. ()

FeroFabus

Naivní, nelogické až směšné a trapné. Americký plukovník(!!!) směruje vlak napřč Evropou rozdělenou železnou oponou. Jedna * z nostalgie, že jsem tento film, kdysi jako puberťák hltal v kině. P.S. Zázrační lékaři, kteří během několika málo hodin dokáží na dálku vyléčit plicní mor, proti kterému není léku, by se nám v dnešní době proti Covidu fakt hodili. ()

dakarin

Velmi, velmi se obávám, že tento film je nadčasový a má hodně co říci právě i k dnešku. Dobrá režie, vynikající kamera a extra třída herců. Výborně zpracovaný námět s přesahem z pouze akční záležitosti k hlubším otázkám. Tedy výborná práce, mohu jen doporučit i přes aktuální stáří filmu 44 let. PS: u režiséra Cosmatose mám v této chvíli ještě dvě hodnocení: 4 a 5 hvězdiček ;-) ()

Odpadlik

Starý dobrý dobrodružný film 70.let. Napínavé od začátku do konce, atraktivní prostředí a velmi krásná Sophia Lorenová. V závěrečné scéně je sice vidět, že jde o modely, a tak si říkám že když se točí spoustu remaků, bylo by zajímavé vidět jak by si s tím poradili trikaři dnes za pomocí nejmodernějších počítačů. Docela zábavné je sledovat některé herce když byli o hodně mladší, např. takový Martin Sheen s patkou přes půl obličeje je opravdu legrační. ()

šokin

Velmi dobře zahrané ze strany hereckých hvězd a pravděpodobně vrcholná práce z celé tvorby režiséra. Chválím hlavně konec filmu a volbu Jerryho Goldsmithe, prvotřídního skladatele filmové hudby.... ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson